Zeetijdingen. Advertentiën. gewone vruchtbaarheid alleen van haar is afhankelijk geweest. Het is eene kloeke nu achtjarige zwartbonte koe. De Prov. Vriesche Courant behelst het volgende berigt uit Harlingen van den 16 dezer: «Tegen het vallen van den avond begaf zich van hier Rintje de Wilde, in eene kleine noordsche (lit, slechts voorzien van een haakje, naar buiten zeewaarts ten einde zoo mogelijk eenige aangeschotene vogels in te zamelen om daarmede eenigermalc in de behoeften van zijn gezin te voorzien. Al heel spoedig bleek het dat stroom en wind zijne brooze kiel medesloepten en de man zonder hulpmiddelen zijnde dezelve niet konde ontworstelen. Dadelijk begaven zich eenige wakkere mannen, van eene goede sloep voorzien, naar buiten om redding te verschaffendan helaas deze menschen- vrienden keerden na eenige uren zwoegens terug zonder hunne in spanning met goed gevolg bekroond te zien dewijl de duisternis hun in het opsporen van hun voorwerp hinderlijk was, en de geweldige ijsgang hun tot eigen levensbehoud den terugtogt gebood. Bij het vernemen dezer treurmarewaren de heeren Barend Visser Zoon er dadelijk op bedacht eene hunner sloepenwelke ter groenlands-visscherij worden gebezigd aan te bieden om daarmede zoo spoedig mogelijk eene nieuwe poging tol redding te beproeven. Zondag des nachts ten 1 ure hervatte men de reis, eene reize, bij de gedachte waarvan den mensch huivert, wanneer men zich eenen feilen oostenwind, bij eene koude van 12°, voorstelt; de edele red ders werden daardoor niet afgeschrikt, veel min teruggehouden. Na ohgeloofclijke inspanning komen ook dezo braven des maandags voor middags ten 11 ure terug, met het-hartverscheurende berigt, den ongelukkige nergens te hebben kunnen opsporen. Nog laat men den moed niet zinken een nieuw aantal mannen is dadelijk gereed den togl te hervatten na langdurig zoeken zint het geoefend zeemansoog eindelijk een stip ja hij is het hij heeft een doek als signaal aan zijn haakje gebonden en overeind in de boot geplaatst met verdubbelden ijver spoedt men zich om de zwarighe den door de ontzettende massa ijs veroorzaakt, te overwinnen; zij komen hem nabij tot op eenen afstand van 3- a -400 el- zij kunnen niet verder. - De kwalsterige toestand van het ijs maakt het hun onmogelijk om er met, de sloep door te werken of om dezelve er over heen te trekken. Zij hooren den armen man ellendig jammeren en geven hem eindelijk door gebaren te kennen om door het kwal sterige ijs te trachten heen te worstelen. Hij begrijpt hen en begeeft zich op het brooze ijs doch zinkt terstond tol aan den hals in het water hot gelukt hem weder in zijne boot te geraken hij heeft nóg niet allen moed verloren en beproeft lot nog twee malen dezelfde gevaarvolle reis: alles vruchteloos, hij redt zich echter ten derden- male weder in zijne boot. Welk hartverscheurend looneel, het hart van den ongevoeligslen mensch moet van weedom wcgkrimpen bij het aanschouwen van zoo veel lijden. Wie schetst hel gevoel dier brave mannen welke hunne beste pogingen zoodanig zagen mislukken - dan er komt eene massa ijs aanzeilen welke ook hun leven bedreigtzij mogen niet langer blijven hun laatst vaarwel wordt den verlatene toegewenkt en door en door nat en afgemat komen deze menschenredders laat in den avond loopende terug, hebbende zij hunne sloep op een half uur af- stands van hier op de steenen gebragt. Bene algemeene verslagenheid bezielt de gansche bevolking men geeft het echter nog niet oper worden plannen beraamd om in den vroegen morgen van dingsdag eene andere groenlandsche sloep voor 8 dagen geproviandeerd op eenen hooiwagen naar Makkum te bren gen dit geschiedt. Tien wakkere gasten (waaronder zich bevonden welke den vorigen avond mede van de expeditie waren teruggekomen begaven zich om 4 ure op reiste Surich gekomenbeklom men den toren, een kreet van vreugde gaat op, trien ziet do (lit, men gelooft daarin beweging te zien de man leeft dus nog. Nu pijlsnel naar Makkum - met behulp van vele bereidvaardige handen wordt de sloep van den wagen en ovei de Makkumer waard gesleept, en, Gode zij dank, na een uur ongeloofelijke krachtsinspan ningen komen zijden man nabij, die 36 uren (waaronder 2 nachten), in de snerpende koude, zonder levensmiddelen, karig gekleeddrui pend nat, stijf van de vorst, in eene noordsche flit had doorgebragt en deze man wie zou het gelooven deze man leefde nog. Het levensvonkje was echter bijna uitgebluschtmet voorzigtrgheid behandeld is dezo lijder dingsdag middag bij zijne vrouw en kinderen teruggebragt. Handen en voeten vervroren en ofschoon dadelijk de noodige geneeskundige adsistentie is verleend vreest men dat het gebruik daarvan nimmer weder zal kunnen plaats hebben." VLISSINGEN den 27 Maart. Het navolgende vreesselijk ongeluk vervulde heden ieder wel geplaatst hart met het innigste medelijden. Eene sloep van het nederlandsche loodswezen begaf zich heden morgen uit de haven dezer stad ter reedeten einde twee man hij de aldaar gestationeerde ned. loodskotter aan boord te brengen. Bij het terugkeeren in de branding gekomen waar de zee door den hevigen wind zeer hol stond, stortte eene geweldige baar op de ranke roei- sloepalstoen bemand door den kwartiermeester Krijn Antonisse, Lieren van Verre, Leendert van der Kuyl en Jan Struyck; met ver brijzeld roer zonk de boot terstond onder de ongelukkigen weg en Lieven van Verre en Leendert van der Kuyl werden in den afgrond gesleurd en voor altijd aan hunne talrijke huisgezinnen onttrokken Krijn Antonisse en Jan Struyck wierpen zich, daar hun geen ander middel van zelfbehoud overbleef, in wanhoop op de vier bij elkander drijvende riemen, en door de golven geslingerd, beurtelings zinkend en drijvend met het gebeele ligchaana in het water hangende, wor stelden zij gedurende ruim een half uur met den verscbrikkolijksten doodsangstAntonisse riep zijn makker in het ongeluk wiens krach ten merkbaar bezweken toe, houdt u goed Jan! en naauwelijks had bij deze woorden geuit of ook hij zonk in de diepte. Van den wal had men het gevaar gemerktwaarin de rampzaligen verkeerden en werden er terstond middelen ter hunner redding beraamd eene ned. loodsboot snelde ter hulp en eene roeisloep van het belgische loodswezen met den schipper Francis der Kinderen, dezelfde kloek hartige mensehenvriend die reeds zoo velen zijner natuurgenooten uit doodsgevaar reddezonder daarvoor ooit eenig ander loon te hebben ontvangen dan de slreelende overtuiging van zijne mede- menschen door zijn beleid en stoutmoedigheid aan hunne huisge zinnen en de maatschappij te hebben wedergegeven deze blonk ook hier weder in zijnen edelen werkkring hij had het geluk den reeds met den dood worstelende in de branding te hereiken en hem genoegzaam bewusteloos aan wal te brengen waar hij met zorg be handeld en door geneeskundige hulp tot zichzelven gebragtaan zijne vrouw en kind werd wedergegeven. Jan Slruyclt was dus de eeuige van de bemanning der roeisloep die God voor zijne redding kan danken. De ongelukkige Lieven van Verre, een zeer braaf en geacht mensch laat eene vrouw en zeven nog zeer jonge kinderen na terwijl de vrouw van Leendert van der Kuylinsgelijks mot zeven kinderen den verschrikkelijken dood van bunnen verzorger met bittere tranen bewenen. Z1ËB1KZEE, den 1 April. Naar men verneemt, heeft in den nacht van den 27 op den 28 Maart jl. in de gemeente Duivendijke, bij Brouwershaven, op eene hoeve, bewoond door B. A. Kostense bij afwezigheid der bewoners, door middel van uitwendige braak en inklimming een vrij aanmerkelijke diefstal plaats gehad van gouden en zilveren sieraden en eenig geld. Tot nog toe is men den dader of daders niet op het spoor. "Volgens de laatste ontvangen- bcriglcn was het ijs op de ver- Schillende rivieren allerwege losgegaan en opgeruimd, en alsook het gevaar wat den ijsgang betreftgeweken. Het water bleef wassende. ZlERfKZEEden 1 April. Aangaande de hoeker Schiedamsche Visscherkapt. B. A. Hazewinkel van Bordeaux naar Botterdam, op de ribben van den Hinderd gestrand, verneemt men dat omtrent 200 vaten wijn, benevens het volk, te HellevoetsluiS zijn aan wal gebragt, hel schip zou geheel weg zijn. (Genoemd vaartuig is te Schie dam te huis behoorende in 1839 gebouwd en 92 tonnen metende.) BBOUWEBSHAVËN den 31 Maart. Binnengekomen Johannes Marinus, kapt. J. van Delft, en Bgnca, kapt. B. C. ten Ham heide van Batavia naar Rotterdam. 195"' KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Derde Klasse. 5J" Lijst, n.°° 1493 en 1266 ieder een prijs van /"1000. 6J° n.° 4571 een prijs van f 1000; n.° 7113 eene premie van f 1000. Heden beviel van een' welgeschapen Zoon, \V. C. J. VaS DONGEN geliefde Echtgenoot va tl Zierikzee den 26 Maart 1845. Jonkh.' M.' JAC. SCI1UURBEQÜË BOEIJE. Tot innige droefheid van zijne naaste betrekkingen ontsliep zeer onverwacht, in den leeftijd van 26 jaferiÏMK'fELl ANNES, oudste Zoon van Burgii A SOETERMEER en den 28 Maart 1845. C. J. HALEWIJN. Eenige kennisgeving. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den Boedel van wijlen den Heer HENDRIK WILLEM le SAGE ten BROEK, overleden te Zierikzeeden 7 Februarij 1845 gelieven daarvan vóór of op den 30 April e. k. opgave to doen aan den Makelaar C. M. le SAGE ten BROEK aldaar, Die iels te vorderen heeft van of verschuldigd is aan den Boedel van HERMANUS van den HAM in leven Koopman en Winkelier te Brouwershaven worden verzocht daarvan aangifte of betaling te doen ten Kantore van den Griffier van Wage, aldaar, vóór of op den 14 Mei 1845. Eene Burger DIENSTMEID henoodigd Je bevragen hij den Boekhandelaar J. M. van Setten. INTEREST-BETALING van alle verschenen Binnen- ert Buitenlandsche COURONS hij de Makelaars van oer STARP BERG; wordende tevens ieder, d ie hij dezelven in de 3 pC." Geldleening hebben ingeteekend hij deze verzocht hun four- nissement voor den 511" termijn, vóór of op defj 15 April 1845, le komen voldoen. INTEREST-BETALING van alle de op den 1 April 1845 verschenen COUPONS ten Kantore van den Makelaar C. BAL hij wien ook kunnen worden overgebragt de met den 15 dezer maand aflosbaar gestelde 4'./, °/o Schuldbekentenissen ten laste van het Amort.-S)nd. waarvan de lijst ten zijnen Kantore ter inzage ligt terwijl door hem mede zullen worden ontvangen de Certificaten 21/, °/0 Werk. Schuld ter bezorging van een nieuw stel Coupons. Tot welk een en ander hij zich minzaam aanbeveelt. REN TE- BÊ TAL ING op alle COUPONS, verschenen en betaalbaar gesteld op 1,° April 1845 ten Kantore van Zierikzee, 1 April 1845. C. M, ee SAGS Ten BROEK. J. C. BAL CO. maken bekend, dat zij dit jaar den Han- del in STEENKOLEN zulten aanvangen', en tegen den ge wonen tijd, regtstreeks uit zee zijn Verwachtende, eene lading En~ gelsche Schaal- en Maatkolen zij hevelen zich in liet gunstig aandenken hunner Stad- en Landgenoot en en heioven eene prompte en accurate bediening, terwijl men zich van de beste kwaliteit zal kunnen ver zekerd houden. Onderscheidene soorten Zomer BROEKSTOF benevens witte 6/t Vlaamsche Linnens tot zeer civile prijzen bij W. ABELS. De Notaris J. de KATER Nz. zal ten verzoeke van do Wed. en Erfgenamen van ANDU1ES GEELHOED, op Za- turdag den 5 April 1845, des voormiddags ten 10 ure, in de Her berg hij J. Berman te Ellemeeteerst in perceelen en daarna in massa veilen en verkoopen Eene HOFSTEDEbestaande in Huis, Schuur, Wagenhuis en Keet, met 23 bunders 27 roeden 30 ellen BOUW-, WEILANDEN en BOSSCHEN, staande en gelegen onder Noordwelle, Eikerzee en Duivendijke, waarvan de Grond- en Polderlasten na aftrek van het remis, bedragen f 260,75salles hij plakhiljetten breeder omschreven. Zijnde genoemde Hofstede enz. inmiddels nil de hand le koop, te bevragen ten Kantore van voornoemden Notaris. te zierikzee, bij bb wed. a. de vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2