ZIERIKZEESCHE O COURANT. N.o 26. DïNGSDAG A.° 1845. 1 APRIL. £l_ Besturen en Administrntiën De DIRECTIE der LOTERIJ van HANDWERKEN en VOOR WERPEN binnen deze Stad brengt bet geëerde publiek de hartelijk ste dankzegging toe voor hunne zoo zeer betoonde goedwilligheid in het medewerken van deze zaak. De zuivere opbrengst van f 331,40 is door gemelde Directie aan het Dorcas-Gezelschap ter hand gesteld welke zich daardoor in de gelegenheid gesteld ziet om hare zoo nuttige werkzaamheden voort te kunnen zetten door het geven van werk aan verschillende armen van alle godsdienstige gezindheden. 1 Vele moeiten en zorgen zijn aan dit alles verbonden en niets dan belanglooze menschenliefde is de drijfveer van alle deze handelingen. Wij twijfelen dus ook niet of alle de ingezetenen dezer Stad zullen hunne goedkeuring kunnen hechten aan het doel voor welke de zuivere opbrengst van deze Loterij strekken zal. Het Handwerk dat Hare Koninklijke Majesteit onze geëer biedigde Koningin ons goedgunstig had toegedacht is door de steeds voortgeduurd hebbende vorst niet kunnen verzonden worden. Wij "hopen dat het onze Loterij bij een volgend jaar zal mogen versieren en dat eene ruime deelneming daarvan het gevolg zal mogen wezen iets waaraan wij geenszins twijfelen daar ook dit jaar weder zoo vele blijken van welwillendheid en zorg voor den armen heeft opgeleverd. Wij bevelen haar dus aan de verdere medewerking van alle wei denkenden aan. Zierihzee, den 28 Maart 1845. Uit naam der Directie, H. de JONGE geb. van Breugel. De COMMISSIE voor de Onderlinge Waarborg-Vereeniging van Arbeiders en Werkliedente Zierihzee. Overwegende dat de afgeloopen langdurige winter meer dan vroe ger heeft doen zien, hoeveel de arbeiders, die aan deze nuttige inrigting hebben deelgenomen boven anderen hebben vooruit gehad daar zij gedurende de meest drukkende weken hij stilstand der meeste werkzaamheden, meerdere of mindere uitdeelingen uit dit fonds genoten hebben en dat alzoo tot verzachting der armoede en vermindering van den nood der arbeidende klasse in den winter de deelneming aan deze inrigting niet genoeg kan worden aanbevolen. Heeft het op nieuw van haren pligt geacht, alle arbeiders, werk lieden en daglooners binnen deze stad en het poortambacht aan te manen, om in het aanstaande zomersaizoen gedurende die weken, waarin zij eenige verdiensten zullen hebben ieder naar vermogen cenigen inbreng in dit fonds te doen tot zoodanig bedrag, als ieder mogt verlangen, mits niet beneden de 15 cents 's weekshetzij dat deze gelden des zaturdags avonds bij den heer Nauta van der Grijp, worden bezorgd hetzij dat zij de hazen waar zij in het werk zijn mogten verzoeken zulks van hunne dagloonen in te houden. Herinnert wijders de belanghebbende dat de ingebragte gelden vermeerderd met 15 °/o en eene premie (indien boven de f 5 is ingebragt en geene vroegere afgifte van een gedeelte van den inleg is gevraagd) - gedurende acht weken, tusschen den 15 Januarij en den 15 Maart, bij wekelijksche uitdeelingen zullen worden terugge geven en dat bovendien aan de deelnemers in deze Waarborg-Ver eeniging de navolgende voordeelen worden toegezegd 0. Dat zij boven andere behoeftigen die weigeren aan deze Waar borg-Vereeniging deel te nemen aanspraak hebben om hij nood en behoefte uit armen- of weldadige fondsen Ie worden geholpen. 1. Dat hunne kinderen bij voorkeur op de Stads Armschool zullen worden geplaatst. c. Dat hunne kinderen bij voorkeur op de Katoen-Weverij zullen worden geplaatst. d. Dat de deelnemers daartoe de vereischto geschiktheid hebbende bij voorkeur aan de Stedelijke en bij de Fabrikage uitgevoerd wor dende Werken zullen gebruikt worden en tenzelfden einde aan de aannemers van openbare werken zullen worden aanbevolen. e. Dat de huisgezinnen der deelnemers door de commissie aan het gezelschap Dorcas ter bekoming van kleedingstukken en aan de Vrouwen- Vereeniging tot verzorging van behoeftige kraamvrouwen zullen worden aanbevolen. f. Dat voor zooveel het fonds zulks mogt toelaten de kleine kinderen der deelnemers voor rekening van het fonds dezer Waar borg-Vereeniging in de Bewaarschool voor de beboeflige kinderen zullen kunnen worden geplaatst. g. Dat wanneer aan de commissie eenige giften zullen worden verstrekt met bet bepaalde doel om die door eer.igen arbeid te doen verdienen de deelnemers dezer Waarborg-Vereeniging daar mede bij voorkeur zullen worden begunstigd. h. Dat wanneer een hoofd des buisgezins gedurende vijf jaren tolkens boven de 5 heeft ingebragt, hij ingeval van ziekte, aan spraak krijgt, om uit het fonds eene wekelijksche ondersteuning te ontvangen. Wordende ten slotte nog ter kennisse der belanghebbenden gebragt dat voor die deelnemersdie thans hun 50"c jaar nog niet bereikt hebben voorlaan telkens 5 ten honderd van ieder aandeel in eene bij de commissie opgerigte spaarkas zullen worden geplaatst om te strekken zooals nader zal worden bekend gemaakt. Zierihzee, den 31 Maart 1845. De Commissie voornoemd, A. MOENS van BLOOIS Ter ordonnantie van dezelve B. C. CAU. Nieuivstij ding en NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 29 Maart. Z. M.vernomen hebbende dat de bemanning der scheveningscbe pink, waarop H. D. zich in deszelfs vroege jeugd bevonden heeft bij het vertrek naar Engeland nog één persoon in leven was heeft aan dezen uit hoogstdeszelfs bijzondere fondsen wel een jaarlijksch pensioen van twee honderd gulden gelieven toe te staan. Die eenig overgeblevene is de heer Baak, kejecbiseermeester te Scheveningen die in zijn jeugd tot den vis- schersstand behoorde, doch later, door eigen 'oefening zich zoo zeer hekwaamdo, dat hij als onderwijzer in den godsdienst kon optreden. Men verneemt, dat do tweede kamer der staten-generaal dings- dag, den 8 April aanstaande, des namiddags ten 3 ure, eene zitting houden en hare menigvuldige gewigtige werkzaamheden hervatten zal. De Staats-Couranl bevat een koninklijk besluit van den 27 dezer, betreffende eene algemeene uilloting van de nog overgeblevene 4'/s pc." schuldbekentenissen van het voormalig amortisatie-syndicaat. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Men zal met den arbeid tot het aanleggen van den geldersch-overijs- selschen spoorweg binnen kort een begin maken en dien zooveel mogelijk met spoed doorzetten. Om de voorbereidende werkzaamheden te rege len wordt eerstdaags eene commissie van ingenieurs te Zwolle ver wacht. Van goederhand verneemt men dat het amslerdamsche han delskantoor Bisschofsheim op aannemelijke voorwaarden aangeboden heeft de gelden voor den aanleg van den geldersch-overijsselschen spoor weg te leveren. Men meldt thans als zeker de (laarstelling eener kompagnie, welke zich zoude belasten met het aanleggen vaneenen spoorweg, van Antwerpen naar Rotterdam over Breda. Men verzekert dat de oprigters dezer maatschappij in Holland reeds voor 13 of 14 mil- lioen fr. aan inschrijvingen hebben verzameld en dat zij thans met do nederlandsche en helgische regeringen in onderhandeling zijn om hunne plannen te doen goedkeuren. Dezer dagen is te Middelburg uitge geven een werkje, getiteld: «Eenige beschouwingen over het doel matige tot het daarstelien van een' spoorweg, uit de hoofdstad van Zeeland door de provinciën Noord-Braband en Limburg, door D. Dron- kers inet een kaartje." Louise Hoekstra en Kasper Tilman zijn den 27 Maart bij arrest van het provinciaal geregtshof van Overijssel niet schuldig verklaard aan den heti ten laste gelegden moord van Piet Schut en alzoo op vrije voelen gesteld. Uit de puinhoopen der te Algiers gesprongen kruidmagazijnen is, drie dagen na do gebeurtenis, een der slagtoffers een soldaat, dien men voor dood hield levend opgegraven geworden. Bij dien arbeid had men, onder anderen, weêrgevonden een groep van 9 soldaten, die verpletterd waren geworden ophetoogen- blik dat zij kaart speelden sommigen hunner hadden de kaarten nog in de handen. Verschrikkelijk en in te groot getal om hier op te tellen zijn de gevallen van door de koude omgekomenen in de dagbladen van Belgie en elders vermeld. Den 19 Maart is op het ijs in de stads gracht te Franeker eenen wedstrijd met paard en narreslede gehouden. In Aschaffenburg heeft men den 16 Maart een carroussel en kegelbaan op de rivier gehouden men had een kookhaard op het ijs opgerigt en onder de Mainbrug werd een lied gedrukt. 4roor 141 jaren ook hadden dergelijke verlustingen op het ijs plaats. In den nacht van den 27 op den 28 Maart is de dordrec'ntsche stoomboot die tot het hervatten van den dienst op Rotterdam uit de haven was gehaald en aan het grooto hoofd gelegd door het met groot geweld afkomend drijfijs en door aan drijving van eene met het ijs afdrijvende poon zoodanig beschadigd dat dezelve onmiddelijk gezonken is. Men vermoedde, dat het anker van gemelde poon in de boot een gat gestooten heeft. Men zal zich herinneren, dat zekere Adolf van P appelhor stvroeger onder verdenking van diefstal, in logementen te 's Gravenhoge en te Rotterdamen die zich als doofstom deed voorkomen, door de policie te 's Hertogenbosch is aangehouden geworden en later zich in zijne gevangenis heeft willen ophangen. Het is der justitie eindelijk gelukt na onderscheidene proefnemingen dien persoon aan het spreken te krijgen, en hij heeft aangevangen met Ie bekennen, dal hij, sedert hel jaar 1835, in Italië had begonnen /.>ch doofstom te houden, ten einde in den schoot van familiën cn gezelschappen in welken hij zich door het verwekken van medelijden wist in te dringen des te heter alles te kunnen afluisteren en dil lot zijne bijzondere oogmerken dienstbaar te maken. De heer G. Vrolik te Amsterdam berigt in de Letterbode, van den 10 der vorige maand dat op zijn buitengoed onder Baarn in den voormiddag van 30 Januarij j 1eenige dagen vroeger dan men dit verwachtte eene zijner koeijen bevallen is en moeder werd van twee levende vaarskalvendie geen teekenen gaven van onvoldragenheid. Den naastvolgenden nacht werd dit getal inet nog twee even kloeke levende jongen vermeerderd waarvan een stierkalf. Deze beiden zijn echter, kort na de geboorte gestorven. De moeder, hoewel afgemat en verzwakt heeft zich spoedig hersteld. De twee in leven gebleven kalven groeijen voordeelig op. Na drie opvolgende keeren van slechts één jong bevallen te zijn had dezelfde koe 27 Februarij 1843, drie vaarskalven geworpen, waarvan het derde kort na de geboorte overleed en de beide andere goed opgroeiden. Zij was toen door eenen anderen slier gedektdan waarvan zij nu de vierlingen beeft voortgebragt znodat die buiten-

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1