ZÏERIKZEESCHE COURANT, N.o 25. VRIJDAG A.° 1845. 28 MAART. Besturen en Administration Nieuwstij dingen POSTER IJ E If. De DIRECTE UB van het POSTKANTOOR te ZIERIKZEE brengt ter kennis van het Publiek, dat, niet 1 April e. k. het Vertrek der post is bepaald des morgens ten 7 ure. Dat het Kantoor van voorschreven dag voor het aanteekenen en frankeren der brieven zal geopend zijn om G1/, ure des morgens en de laatste ligting der bus '/t uur voor het vertrek der post zal plaats hebben. Zierikzee, den 24 Maart 1845. De Directeur voornoemd I. van NIEÜWKÜIJE. De DIRECTIE der LOTERIJ van HANDWERKEN en VOOR WERPEN binnen deze Stad brengt het geëerde publiek de hartelijk ste dankzegging toe voor hunne zoo zeer beloonde goedwilligheid in het medewerken van deze zaak. De zuivere opbrengst van 331,40 is door gemelde Directie aan bet Dorcas-Gexelschap ter hand gesteld welke zich daardoor in de gelegenheid gesteld zietom hare zoo nuttige werkzaamheden voort te kunnen zetten door het geven van werk aan verschillende armetl van alle godsdienstige gezindheden. Vele moeiten en zorgen zijn aan dit alles verbonden eh niets dan belanglooze menSchenliefde is de drijfveer van alle deze handelingen, Wij twijfelen dus ook niet of alle de ingezetenen dezer Stad zullen hunne goedkeuring kunnen hechten aan het doel voor welke de zuivere opbrengst van deze Loterij strekken zal. Het Handwerk dat Hark Koninklijke MaIeSteit onze geëer biedigde Koningin ons goedgunstig had toegedacht, is, door de steeds voortgeduurd hebbende vorst niet kunnen verzonden worden. Wij hopen dat het onze Lolerij bij een volgend jaar zal mogen versieren en dat eene ruime deelneming daarvan het gevolg zal mogen wezen iels waaraan wij geenszins twijfelen daal ook dit jaar weder zoo vele blijken van welwillendheid en zorg voor den armen beeft opgeleverd. Wij bevolen baar dus aatl de verdere medewerking van alle Wel- denkenden aan. Zierikzee, den 28 Maart 1845. Dit naam dei* Directie, H. dé JONGE geb. van BRGüdÉt, NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 24 Maart. Men verneemt, dat uit het voorloopig verslag der centrale afdeeling van de tweede kamer der staleu-generaal ten aanzien van het voorstel tot herziening der grondwet blijkt dat de groote meerderheid der kamer bet en als initiatief beschouwd en om den vorm en uit hoofde van de strek king heeft afgekeurd. Noglans is bet voorstel in de afdeelingen onderzocht met den verklaarden wenscll dat eeh naauwgeZet onder zoek strekken moge öm de regering met de zienswijze van de meer derheid der kamer nopens dit hoogst aangelegen Onderwerp bekend te maken en haar op te wekken om ter bereiking van het door die meerderheid beoogde doel hare medewerking te Verleenen. Van wege den minister van financiën is békend gemaakt dat de middelprijzen der inlandsdhe granen voor het geheele rijk over het tijdvak van den 20 Februarij 1845 tot eh met den 19 dozer per mud zijn geweest als volgt: tarwe G,42'/2rogge 4,84 boek weit 4,48, gerst ƒ3,92, haver ƒ2,43 en ongepelde spelt 2,30, en dat de regtert op den in- en uitvoer Voor de maand April eerst komende zijn gesteld per mud als volgt: tarwe en gepelde spelt 1,50 en vrij, rogge 75 c. en vrij, boekweit 1 en vrij', gerst en mout 75 c. en vrij haver 1 en vrij en ongepelde spelt f 1 en vrij. Men verneemt dal, ofschoon het bepaalde bij art. 17 van liet koninklijk besluit van den 28 October 1819 (Staatsblad n." 54), door dat van den 21 Februarij jl. Staatsblad n.° 5) voor het vervolg is komen te vervallen, en dat artikel ook, zoo als het ligt, doof'het afschaffen der keurmeesters, niet meer zou kunnen wórden ten uit voer gelegd de minister van binnenlandsche zaken er echter prijs op stelt, om nog voortdurend zoo veel mogelijk Ie worden ingelicht nopens den toestand, waarin zich de teelt en de bereiding van, mits gaders de handel in meekrap mogt bevinden te meer, dewijl daarin een maatstaf kan liggen om eenigermate den invloed na te gaan welke Zijner MajesteitS opgemeld besluit van den 21 Januarij jl. op de verdere ontwikkeling der zaak mogt hebben gehad. Dien ten ge volge zijn burgemeesteren en wethouders of assessoren uitgenoodigd om le blijven voortgaan met" do inzending van den staat def in de thans bestaande of nader op te rigten meesloven onder hunne ge meente bereide vaten mee en muilen, en zich te Verslaan met de boekhouders of directie hebbenden der meestoven ten einde van ben de noodige opgaven te erlangen; zullende voor hel geval, dat er ook andere bereidingen worden bewerkstelligd welke niet onder de in opgemelden staat voorkomende soorten kunnen worden gerangschikt, deze, onder opgave van hel'getal vaten in eene afzonderlijke kolom moeien worden opgegeven en daaromtrent in de kolom van aanmer kingen al zoodanige inlichtingen moeten worden medegedeeld als zul len kunnen verkregen worden. GEMENGDE BUITEN- EN RINNENLANDSCHE BERIGTEN. De ingenieurs te Parijs zijn bij den artesischen put van Grenelle bij eengekomen om eenige proeven le nemen. Het schijnt dat eenige bijzondere verschijnselen de noodzakelijkheid hebben aangetoond tot het opmaken van een speciaal rapporthetwelk ongetwijfeld in de volgende week zal worden openbaar gemaakt. Op sommige plaatsen van Schot land in de omstreken van Glasgow, zijn in den morgen van den 16 dezer herhaalde schokken van aardbeving gevoeld. -- De ijzeren wegen die thans in Frankrijk worden aangelegd (rekken veel arbeidsvolk der waarts. Een zeker aantal Duitschers die zich naar Amerika wilden inschepen hebben daarvan afgezien en zich naar Frankrijk begeven ten einde bij de bedoelde wegen arbeid te zoeken. Te Breda heeft een allertreurigst voorval plaats gehad hebbende zich een jongeling van fatsoenlijken huize in den bloei der levensjaren door een geweerschot, gewelddadig van het leven beroofd. Men schrijft uit Almeria in Spanje, den 3 dezer, dat de bezetting van Melilla op de kust van Marocco onlangs gedurende een ganschen nacht op de Maroccanen beeft gevuurd welke die plaats blokkeren en de forten San-Lorenzo San- Francisco en Sant-Jagn in hunne magt hebben. Door de belgische commissie voor de munt is bekend gemaakt, dat te Brussel gesnoeide tien-guldenstukken in omloop zijn zij zijn gemakkelijk te herkennen aan ligter gewigt en aan den afgeplatten rand zonder cordon. Uit Ant werpen meldt men dat bij den sterken dooi met zuiden wind en aan houdenden regen binnen een paar dagen de Schelde vrij van ijs zal kunnen zijn. Den 23 zijn reeds een aantal van 7 schepen de rivier komen opzeilen. De stoomboot Monarch is uit het dok gehaald en dade lijk naar Huil vertrokken. Te Gend is den 21 een pastoor door eenen onbekende vermoord. Men vond hem 's morgens onder de bebloede beddelakens met een door mokerslagen vetrnorsetd hoofd. De sedert de laatste dagen ingevallen dooi heeft op het ijs onzer rivieren een mer- kelijken invloed gehad. Het ijs in de Maas voor Rotterdam is maandag nacht losgeraakt. Voor Dordrecht was het ijs zoodanig verzwakt, dat het zelfs ledige schielschouwen niet meer dragen kon. De binnenvaart tusschen de residentie en nabij gelegen steden is reeds hervat. Den 24 dezer is aan den Lichtenbeek op ongeveer een uur afstand van Arn hemdoor bet afstroomende sneeuwwater een gat, ter grootte van onge veer 16 ned. ellen, in den straatweg gespoeld. Ook in Drenthe heeft hel zeer sterk gesneeuwd zoodat ongeveer 200 arbeiders hebben moeten gebezigd worden om den straatweg van Groningen naar Assen weder bruikbaar te maken. Men meldt uil Amsterdam van den 25 dezer: Het jl. zaturdag begonnen dooi-weder heeft niet beletdat alhier op Verscheidene plaatsen stoelen en tafeltjes op liet ijs zijn geplaatst geworden alwaar voor het publiek het zeldzaam genot van Padsch-eijeren op het ijs te elen in ruime mate was aangeboden en waarvan ook lalloozo Amsterdammers gretig en vrolijk hebben gebruik gemaakt, Zoo zagen wij zondag, eersten Paaschdagop bet ijs achter een der nieuwe koffijhuizen buiten de Weesperpoort verscheiden zulks Pansch-eijeren-tafels aangerigt terwijl de niet-etenden zich met wan delen enz. op het ijs vermaakten. Op dienzelfdeh zondag hebben zich ook tot hetzelfde doel ver scheidene ingezetenen dezer 9lad aan de jagthaven hij de nieuwe stads herberg aan bet IJ vereenigd. Hier was op het ijs eene be hoorlijk ingerigte met Paasch-eijeren en daarbij voegende Verdere ververschingen wel voorziene tafel geplaatst. De gezegde Vrienden kring nuttigde dan ook onder harlelijtie en vrolijke gesprekken dit voor eeuwen wederom zoo gedenkwaardige ijzige Paasch-feestmaal ten oirkonde waarvan door de leden behoorlijke notulen zijn opge maakt van welke een exemplaar aan ieder hunner in eigendom zal verblijven. Ook te Dordrecht hebben verscheiden liefhebbers op eersten Paasch dag met liet ijsschuitje de 8 Gebroeders, op de rivier gezeild, en werden aan de tent dof ijsscliuitjes onder beheer van S. en J. Spoel, paoschbröödjes en op het ijs gekookte ëijeren teti voordeele der armen verkocht bedragende de Zuivere opbrengst daarvan 7,35, Ook op andere plaatsen voor die stad hebben dien dag dergelijke vereenjgingen öp hel ijs plaats gehad, Uit 's HertogenboSch schrijft inert van den 24 dezer het vólgende.!. De legende, dat ineh bij eenen zeer barden en langdurigen winter, paaSch-eijeren op liet ijs gegeten bad was bij de inwoners van bet dorpje Eschanderhalf uur Van bier gelegenbekend geraakt, en werd hierdoor de lust opgewekt bij eenen dér voornaamste ingezete nen om eene dergelijke Zeldzaamheid toe te passen. Op gisteren dan, luidt bet verhaal trok de lieer II. vergezeld van eenige zijner dochters en hafti vriendinnen voorzien van eene groote mand met paasch-eijeren ett toebdbooren naar een "naaslbijgelegen Ven Waarvan bet ijs circa 2 palmen dikte had en werden daar onder Veel vreugde de éijeren öp hel ijs geschild. Dan helaas eensklaps Verdween het gezelschap van de oppervlakte' en allen vielen in het water. De lifter 11. tot aan de kin daarin staande, heeft gelukkig de vrcruWeri kunnen hoven houden, tot dat, na lang schreeuwen, er éindelijk hulp is komen opdagen en allen door middel van tou wen zijn gered. Doch de familie 11. moöt hét voornemen hebben opgevat, vooreerst geene paasch-eijereo meer Op bet ijs te schillen. Den 18 en 19 dezer heeft Voor hol provinciaal gefeglshof Van Overijssel de behandeling plaats gehad van de beruchte strafzaak van Louise Hoekstra dienstmeid van Piet Schut en Caspar Tihnttn, Dezelve stonden tereg.t als beschuldigd van moedwilliger doodslag

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1