Zee tij din gen. A. dverten tien Meinc Irenoodigdhedenalsmede van eenen schellrek opdat ieder gevangene in de gelegenheid zij le kennen lo geven wanneer hij het een of ander mngt verlangen en waarvan de inrigting zoodanig zal worden getroffen dat de gevangenbewaarders in een oogwenk kunnen welen in welke cel hunne tegenwoordigheid verlangd wordt. Ter bevordering van de gezondheid dor gevangenen zal het geheele gebouw, of iedere cel afzonderlijk, behoorlijk van verschein den winter lerens verwarmde lucht worden voorzien waartoe de noo- dige toestellen in de kelderverdieping zullen Worden geplaatst en aangebragt terwijl de veroischle zorg zal worden gedragen om de onderlinge verslandhouding door middel van de lucht-kanalen geheel te voorkomen. Het geheele gebouw zal worden omgeven door eeneh ringmuur waar binnen de wandelplaatsen zullen gemaakt worden die eene zoodanige inrigting zullen bekomen dat onder behoorlijk toezigt verscheidene gevangenen gelijktijdig beweging in de open lucht kunnen nemen zonder dat het hun mogelijk zij elkander le zien of te her kennen. Deze wandelplaatsen liggen daartoe rondom een gemeen schappelijk middendeel waaruit een bewaarder alle gevangenen kan gadeslaan en zijn onderling door muren als stralen op hel midden punt uitloopende, gescheiden, terwijl aan de beide einden van iedere wandelplaats de lucht door opene ijzeren hekken vrijen toegang heeft. Door een en ander zal er voor het ligchamelijk welzijn der gevan genen de noodige zorg gedragen worden en hij al datgene genieten wat hij billijkerwijze kan verlangen in zijne cel kan hij zich met lektuur of eenige andere bezigheid onledig houden en zullen de cellen eene genoegzame grootte hebben om daarin ook handenarbeid le kunnen doen verrigten te meer daar de hangmat dos morgens opgeruimd geene plaats in dezelve Wegneemt. Van den anderen kant zal het gebouw eene genoegzame zekerheid moeten bevatten om alle poging tot ontvlugting lot onderlinge kennisneming of eenige andere tegen de goede orde en tucht strijdige handelwijze zooveel mogelijk te verijdelen en le voorkomen waartoe de zamenstelling van het geheel en de bijzondere deelon wat het beginsel aangaat, zal worden ingerigt volgens de laatste engelsche voorheelden die door de ondervinding als het meest doeltreffend zijn aangewezen en waar door de meeste zoo niet alle bezwaren worden uit den weg, ge ruimd die tegen het stelsel van afzonderlijke opsluiting (naar de oudere, soms hoogst ondoelmatige, en sedert veel verbeterde ameri- kaansche voorheelden vroeger en soms thans nog verkeerd beoordeeld) uit gebrek aan genoegzame zaakkennis worden aangevoerd. Alleen eene volgens genoemd stolsel doelmatig gebouwde gevangenis kan aan alle vereischten voldoen waaraan een zoodanig gebouw moet beantwoorden en die zich laten zamenvatlen in de navolgende drie hoofdpunten, namelijk: 1." dat het gebouw eene voldoende zekerheid bevatte tegen alle poging ter ontvlugting 2." dat de gevangenen op eene mensohclijlte wijze kunnen behandeld worden en hun geene mishandeling worde aangedaan hoven en behalve de strafhun door de wetten opgelegd 3." dat geen misdadiger of vaak onschuldig bevonden gearresteerde de gevangenis slechter verlate dan hij er ingekomen is. Uit 's Hertogenbosch meldt men van den 19 dezerGisteren namiddag is alhier in haar logement door de policie aangehouden eene zangeres welke met zang en muzijk op hare guitarre in de kofïijhuizen haar brood Won omstandigheden echter die niet kunnen vermeld worden hebben het vermoeden doen opvatten dat gemelde persoon niet was heigeen waarvoor zij zich uitgafen het is dan ook hij onderzoek gebleken, dat bet meisje een man was, welke zich Leon Knoemt die deze vermomming had aangenomen omdat hij ai het uiterlijke van een meisje had en om zekere reden onbekend te blijven de zangeres-zanger is echter tot staking van dit ongeoorloofd spel voorloopig het huis van arrest ter dezer stede tot woonplaats aangewezen. Uit Echfeld meldt men van den 14 dezer: Gisteren avond, om streeks 11 ure, ontstond alhier brand in de woning van Willen Anna van LullerveU, Welke in alle deelen verschrikkelijk mag genoemd worden en de treurigste gevolgen heeft na zich gesleept. De geheele bouwhoeve, namelijk, is eene prooi der vlammen geworden, en de broeder van den eigenaar, Dirk van Lutlervelteen 82jarige man, heelt den dood in het vernielend vuur gevonden. Voorts zijn 3 paarden 7 runderen 1 ezel en 30 Varkens bene vens meer ander gedierte, in de vlammen omgekomen. Naar men wil, moet de brand in eenen schoorsteen ontslaan zijn; dezelve nam zoo spoedig toe dat de andere huisgenooten met moeite den dood zijn ontkomen. De afgebrande woning is in de maatschappij Van den heer de Jong ie Amsterdam verzekerd. Uit Zwartsluis meldt men van den 15 dezer: Heden morgen, ten 7 ure, zijn 5 inwoners dezer plaats met paard en arreslede naar Schokland vertrokken en aldaar tegen 11 ure aangekomen. Tegen 1 ure van daar weder vertrokken zijn zij des namiddags ten 4 ure alhier weder gearriveerd. Bij menschen geheugen waren nog nimmer op Schokland in zoo verre gevorderd saizoen menschen over het ijs met paard en slede aangekomen hetwelk dus met regt als een» groote bijzonderheid kan aangemerkt worden. Naar men verneemt, zal hij den boekdrukker R. van Wijk, Az. aihier eene beschrijving van dezen togt het licht zien, waarvan de opbrengst ten voordeele der armen dezer gemeente zal zijn. Uit Assen meldt men van den 20 dezerVolgens berigt uit Dwingeloo heeft zich daar gisleren een dolle hond vertoond hij werd dadelijk vervolgd en ook weldra afgemaaktmaar niet dan nadat hij zijne» eigenaar die aan de dolheid van zijnen hond geen geloof slaande zich in deszelfs nabijheid waagde erge heten toegebragt had bovendien heeft de hond twee beden in de kleeren alsmede een varken geheten dit varken is gedood. Voor eenige weken was te Dwinge- loo insgelijks een dolle hond geweest die aldaar en in de omstreken onderscheiden andere honden heetalvorens het gelukte hem te dooden. Et waren (oen maatregelen genomenom al die gebeten honden af lo maken maar de hond die gisleren op nieuw le Dwin geloo onrust Verspreidde, schijnt toen aan dal lot ontkomen to zijn welligt door onachtzaamheid of roekeloosheid. Uit Denemarken verneemt men dal de bewoners der zwecdscho kust aan de oostzijde van den Sond de deensche op de westzijde des avonds van den 3 dezer in ple.gligen öptoglbij fakkelschijn cn met een korps muzijkanlen voorop een bezoek gebragl hebben. Zij zijn te Elseneur door de inwoners verwelkomd en naar een lokaal ge leid dat met vlaggen en met de portretten van koning Oscar en Chris- liaan VIII versierd was. Na aldaar onthaald le zijn keerde de togt onder het vriendschappelijk afschcids-gejuich der Deenenweder op gelijke wijs over den toegevroren Sond terug. De waalsche gemeente Braband-sur-Meuse is dezer dagen van een verschrikkelijk ongeval het tooneel geweest. Eetl kind van 10 maan den was in eene soort van stal welke zijne ouders bewonen in zijne wieg gelalen. Een varken sloop binnen smeet de wieg om beet het arme wichtje eenen arm af, verslond denzelven en vertrok slechts na het kind verder aan het lijf gewond en ijsselijk verminkt te hebben. Toen de ouders kwamen vonden zij slechts een lijkje. Voor eenige dagen hoorde, lusschen Montmédie en Longuyon de conducteur der diligence eene stem die om hulp riep. Hij liep ter stond derwaarts, en vond bij den rijweg, een' man tegenover een' wolf. De ongelukkige, van wapenen ontbloottrachtte slechts door zijne houding zijn' vijand in ontzag te honden, voor wien hij niet durfte vlugten. Terstond Werd hem hulp geboden en hij maakte gebruik van de diligence voor een eind weegs lot aan een punt, waar hij van den rijweg moest afgaan om le voet zich naar do plaats zijner bestemming te hegËVen. Naauwelijks had hij op het dwarspad eenige schreden afgelegdof reeds wederom zag hij den wolf legen zich over, die hem reeds zoo lang had tegengehouden. Dit dier was van verre de diligence nageloopen en vervolgde nu terstond zijne prooi, die hem Was ontrukt geworden. Gelukkig was de diligence nog niet verre voortgereden zoodat men op de noodkreten van den reiziger kon toesnellen, die ditmaal besloot, den dag af le wachten om zijne reis voort te zetten op welke hij tweemalen aan levensgevaar Was blootgesteld geweest. ZlERlKZEËden 25 Maart. Heden zal Wederom een gedeelte Van het hier verb lijf houdend detachement van het 7a<! regement infanterie naar Vlissingen terugkeerenblijvende nog ongeveer 25 man alhier in bezetting. Op den 10 April aanstaande zal alhier, in de vergaderkamer der centrale directie van Schouwen, worden aanbesteed: 1." hel ar beidsloon van het gewoon vernieuwen en onderhouden der rijsbpslagent met het maken van steengiooijingen gedurende hot jaar 184.5; 2." de gewone aardewerken tot herstelling en verbetering der zeedijken in dat jaareii 3.° het vernieuwen en onderhouden der kramwerken Van 1 Junij 1845 tot 1 Junij 1850, in de eilanden Schouwen en Duiveland. BROUWERSHAVEN den 24 Maart. Binnengekomen: Samarang kapt. D. Steur, Nagasaki, kapt. F. J. Bunnemeijer, Europa, kapt. D. Chariaü, allen van Batavia, Sylphidën kapt. G. F. Elligers van Bahia laatst van Cowes, alle 4 naar Botterdam, Gesina Beerla, kapt i. B. Wever, en Calharina Hodges, kapt. R. LeurS, heide van Liverpool naar Dordrecht. Heden overleed, tot onze biltere droefheid HERMANUS van den HAM, in den ouderdom van ruim 57 jaren. Brouwershaven G. BEUKELAAR den 23 Maart 1845. Wed, van den Ham Mede uit naam mijner Dochter. FINALE VEILING ter verkoop van eene DORPS-HER- BERG, sectie A, n 517, Huis en Erf 198 ellen n.° 517, Tuin 99 ellen staande en gelegen aan de Markt le Scher- penisse, op Vrijdag den 28 Maart 1845, des avonds ten 6 ure, in gemelde Herberg, ten overstaan van den Notaris W. WAS, rcsil derende le Sint-Maartensdijk. Bij de Wed. A. hé VOS en Zoon Drukkers en Uilgevers dezer Courant is Wedef le bekomen De NAMEN- én AMBTENWIJZER voor hel District ZIERIKZEE bevattende de Eilanden Schouwen Duiveland. Tholen en S.'-Philipsland voor 1845 waarvan den inhoud is: De Regteriijke Magt. De Leden der Pro vinciale Staten van Zeeland in 't District. Het Districts-Commissariaat. De Plaatselijke Besturen. Verschillende Bijks- en andere Ambtenaren, 's Rijks Waterstaat. De Dijks- en Polderbesturen. De Administratie der Directe Belastingen In- en Uitgaande' Regten en Aecijnsen. De Eeredienst. De Kerk- en Armbesturen te ZierikzeeBrouwershaven en Tholen. Reglsgeleerden. Genees-, Heel- en Verloskunde. On derwijs. Dienstdoende Schutterij te Zietikzee. Meekrap-Fahrijken en Boekhouders. Verschillende Collegiën Corporatiën Maatschap pijen en Beambten te Zierikzee, Brouwershaven en Tliolen. Priis 30 cents. Nog is bij hen gedrukt en le bekomen I.° DE ZEEUWSCHE DUINVREUGDbevattende meer dan 150 uitgezochte en o'p verschillende gelegenheden toepasselijke Gezelschaps-Liederen prijs 50 cents. 1L° DE SCHIJNDEUGD OP 11 Et TWEEDE SCHAVOTj behelzende de laatste Levensbijzonderheden van wijlen den be ruchter) Deugniet JOHAN CATO KAMERLING of ABRAHAM MAGGARIStweede uitgavemet portreta 50 cents Iin plaats van' f 1,80). TE ZtERIÊZEE m BE WEB. Jk. BE Vos SS ZOÖN STABS drukkers,

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2