ZIERIKZEESCHE Besturen en Administration Nie u ws t ij d ing e n N.o 24. DINGSUAQ n POSTER 1J EN. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR le Z1ERIKZEE brengt ter kennis van het Publiekdat met 1 April e. k. het vertrek der post is bepaald des morgens ten 7 ure. Dat het Kantoor van voorschreven dag voor het aanteekenen en frankeren der brieven zal geopend zijn om 6'/s ure des morgens en de laatste ligting der bus 1/4 uur voor het vertrek der post zal plaats hebben. Zierilczeeden 24 Maart 1845. De Directeur voornoemd I. van NIEtlWKÜIJK. Het GEZELSCHAP, ten zinspreuk voerende: Onderling Ge noegen, zal, bij genoegzame, inteekening, op Vrijdag den 28 Maart 1845, eene tweede Tooneelvoorstelling geven, ten huize van den Loge menthouder J. Swaets ten voordeele van de Armen dezer Stad. Het ontveinst geenszins dat het hun eene streelende voldoening was, de jongste voorstelling door eene talrijke opkomst begunstigd te zien zich andermaal vlftjende met een niet minder aanzienlijk publiek en biedt, door eene rondgaande lijst, ieder de gelegenheid aan, om daaraan tijdig deel te nemen, ten einde de Directie in staat zij, over het aantal zitplaatsen naar belmoren te beschikken ter voorkoming van verwarring; zijnde de entrèe bepaald op 99 cents per persoon, terwijl de kaartjes verkrijgbaar zijn gesteld bij den Heer .1. A, Mdlock Houwer, zuidzijde van de Oude Haven, van 's morgens 9 tot 12 en des namiddags van 2 lol 5 ure, kunnende bij denzelven levens de plaatsen worden besproken, mits daarvoor extra betalende 10 cents en voor eene affiche van de uit te Voeren stukkeu 5 cents mede ten behoeve van de armen. De aanvang precies ten 6!/s tire. DUITSCIILAND. BERLIJN, den 13 Maart. Naar men verneemt, zijn zes lede maten der Duitsch-Katholijke gemeente alhier die bereids een groot aantal zielen telt in den schoot der Roomseh-Katholijke kerk terug gekeerd. Naar verhaald wordt zoude de proost der S.'-Hedwigskerk alhier hen wederom in het kerkelijk verbond opgenomen hebben. Daar het wenschelijk is dat met opzigt tot de tegenwoordige kerke lijke bewegingonpartijdig worde berigt gegeven inoge ook de hier boven vermelde omstandigheid medegedeeld worden. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 22 Maart. Naar men verneemt, is door z. exc. den minister van oorlog eene commissie benoemd lot het doen eener wetenschappelijke reis naar Zweden tot het onderzoeken en bijwonen der te nemen proeven met de sedert vele jaren bekende Schrapsnellgrenalen. Z. K. H. de prins van Oranje wenscht het amsterdomsche publiek de gelegenheid te geven tot de beschouwing van de zilveren vaas dewelke Z. K. H. op de eerstvolgende wedren te Zandvoort aan den overwinnaar denkt to vereeren en verlangende tevens deze bezigtiging te doen strekken tot leniging der noodlijdende armen wordt daartoe bepaald tegen betaling van 25 cents per persoon het lokaal van ouds genaamd het Wapen van Amsterdam, op den Kloveniersburgwal te beginnen met donderdag 20 Maart 1845 van 10 tot 4 ure. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Uit alle oorden van het vaderland worden dagelijks nieuwe en ver blijdende berigten ontvangen omtrent helgene de liefdadigheid tot leniging van den nood der lijdenden door den langdurigen winter ver- rigt. De kapitein van een amcrikaansch schip zich van Sidney naar Valparaiso begevende heefttusschen Otaheite en deze laatste haven een nieuw eiland ontdekt op 21 gr. 10 min. zuiderbreedte en 138 gr. 54 min. westerlengte. liet eiland heeft ongeveer 6 mijlen in den om trek en is geheel met kokosboomen begroeid. De amerikaansche kapi tein heeft het naar zijn schip het Eiland des Geloofs genoemd. De eerste uitgave der Geschiedenis van het Consulaat en het Keizerrijk, door den heer Thiersbestaande uit 10,000 exemplaren was te Parijs binnen weinige uren geheel uitverkocht. Meer dan 6000 exemplaren zouden reeds van de nieuwe editie besteld zijn welke thans ter perse is. De den '19 dezer te Rotterdam plaats gehad hebbende collecte, door heeren schaIisten ten behoeve der buitengewone uitdeelingen heeft circa f 4000 opgebragt. Te 's Graverihage is een melkboer door de arron- dissements-reglbank veroordeeld lot eene maand gevangenis f 8 boete en in de kosten wegens moedwillige mishandeling en verwonding. (Tot deze zaak had aanleiding gegeven de te dikwijls plaats hebbende baldadigheid, van met sneeuwballen te gooijen.) Bestuurderen van wees- en armenhuizen, mitsgaders liefdadige gestichten hier te lande zijn verpligl gebruik to maken van in het rijk vervaardigde lakens en andere wollen manufacturen. Over het algemeen is hot thans in Zwitserland op dit oogenblik tamelijk rustig. Overeenkomstig vroeger daartoe gegevene bevelen, worden oostenrijkscbe troepen aan de zwit- sersche grenzen vereenigd. Zeer zelden ziet men te Parijs het zoo genaamde noorderlicht, en het mag derhalve als iets buitengewoons worden vermeld dat men reeds twee malen in den loop van deze maand dit natuurverschijnsel van het observatorium aldaar duidelijk heeft waargenomen. De bedelarij neemt in Antwerpen zoozeer toedat in den stedelijkcn raad dier stad door onderscheidene leden is aange drongen op het nemen van buitengewone policie-verordeningenten einde do ingezetenen voor overlast, zoo op de openbare straat als in hunne woningen te vrijwaren. De ontvangen dagbladen uit Algerie loopende tol den 10, berigten het gesprongen zijn van een der maga zijnen van bet artilleriepark van de marine en van een gedeelte van den baak-toren; verscheiden andere gebouwen langs de haven zijn bij dit voorval tevens verwoest geraakt en het getal der slagtoffers beloopt niet minder dan 97 dooden en 30 gekwetsten. Onlangs is een dienstmeisje in eene herberg te Hamburg, door dn losspringende kurk van eene flesch champagne-wijn zoo ongelukkiglijk in het oog getroffen geworden dat zij drie weken daarna in het gasthuis, aan het koud vuur het welk zich in de kwetsuur openbaarde, overleden is. Dezer dagen is een winkel huis in Southwark te Londen eene prooi der vlammen geworden onder zulke ongelukkige omstandigheden dat men zoo ver tot hiertoe bekend is geen der bewoners, die minstens 7 in getal waren, heeft kunnen redden. Te Exeter is den 17 dezer in do gevangenis voor vrouwelijko veroordeelden de vloer van een der vertrekken ingestort en zijn de 21 vrouwen welke zich in dat vertrek bevonden in eenen zich daaronder bevindenden grooten waterbak gevallen, met het. treurig gevolg dat 5 daarvan omgekomen zijn. Uil Koppenhagen schrijft men den 14 dezer, dat den vorigen dag aldaar do strengste koude gedurende dezen winter was waargenomen. in Beijeren was den 15 dezer zoo veel sneeuw gevallen dal bijna alle wegen daardoor onbruikbaar waren gemaakt. In de laatst ontvangen officiële rivicrberiglen leest men, onder anderen dat den 18 dezer, op den middag, van Gorinchem vele van de ulrecht- sche palmmarkt komende paarden over het ijs naar Sieeuwijk werden geleid. Als eene bijzonderheid verdient vermeld te worden dat donderdag jl. te Rotterdam arriveerden, met twee vrachtwagensda voerman Evert Verhoeven en zijne hulsvrouw komende van Waalwijk in Noord-Braband geladen met manden schoenen en pakgoederen geza- menllijk wegende ruim 3000 ned. ponden met welke vrachtwagens hij dien ochtend (geheel geladen) gelijkelijk is gereden over de rivier do Merwede hij Hardinxveld. De eerste vloot konpvaanlij-schepen van Amsterdam is door het open geijsde Noord-Hoüandsche Kanaal zaturdag morgen in liet Nieuwe Diep aangekomen van waar nog dien dag eene vloot naar Amsterdam zou vertrekken. Te Vellwezeltbij eene ver pachting fioogde legen B. op; de eerste gramstorig wordende neemt zijnen klomp, met ijs belegd en slaat er zijnen tegenstrever meê op het hoofd en deze valt dood. De Amsterdomsche Courant behelst het volgende De nieuwe ge vangenis waarvan de aanleg of funderingen eerlang op het bolwerk Schinkel, bij de leidsche poort, hier ter stede, wordt te gemoet gezien is bestemd om te dienen tot een vereenigd huis van arrest en justitie en als zoodanig ter vervanging van het thans bestaande op den Heiligen Weg, dat door den mingunstigen toestand desgëbouws, en de ondoelmatige inrigting reeds lang eene voorziening heeft wen schelijk gemaakt. Dit geheel nieuw op te trekken gebouw zal worden ingerigt volgens het stelsel van afzonderlijke opsluiting', waarbij het den aangeklaag den beschuldigden of veroordeelden ten eenenmale verhinderd wordt eenige onderlinge verstandhouding of gemeenschap te hebben of met elkander in aanraking te komen doch waarbij het ontvangen van bezoeken en toespraak van gciimpioijeerden of met bet moreel en administratief beheer in*, verband staande personen ja zelfs, onder de noodige voorzorgen van hunne vrienden of nabestaanden aan do gevangenen wordt verleend en toegestaan. Hetzelve is bestemd om ruim 200 personen te kunnen bevatten van beiderlei seksen waarvan de plaatsing genoegzaam van elkander gescheiden zak zijn en zal hoofdzakelijk uit drie afdeelingen beslaan namelijk een ingangsge bouw een administratiegebouw en de eigenlijke gevangenis die uit drie vleugels bestaande, met de tweede, afdeeling eene kruisvor mige gedaante daarstelt Waarvan hel midden eene centrale bal vormt, waaruit het geheide hinnenruim kan worden overzien. Het ingangsgebouw tot woning van den cipier een tweetal ge vangen-bewaarders en den portier bestemd zal bevatten do hoofd poort die den toegang op bet binnenplein verleent waarop de ingang van het administratiegebouw en de toegangen lol de kelderverdieping gevonden zullen worden. Dit administratiegebouw is bestemd voor al les wat met het beheer over en de huishoudelijke dienst V3n het geslicht, in verhand staal, alsmede voor de noodige werkzaamheden van de regleriijke magl. Hieruit Zal eene binnendeur geleiden tot de eigenlijke gevangenis waarvan devoor do opsluiting bestemde cellen op drie verdiepingen ter wederzijde van open corridorsin het midden van eiken vleugel zuilen worden aangetroffen. Iedere cei zal voorzien zijn van een vast, door water te zuiveren privaat, een waschbokkeueen stoei en tafeltjeeen hangmat en verdere

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1