ZIERIKZEESCHE Besturen en Administration Nieuwstijdingen. Jf.o 23. PUBLICATIE. De OPENBARE BESTEDING van de vernieuwingen herstellingen en bet onderhoud van dezer Stads Straten en bestrate Wegen aange kondigd legen Woensdag den 26 dezer maand wordt tot op nadere -iwkgndmaking uitgesteld. Zierikzeeden 21 Maart 1845. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee, DE CKANE vl. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 18 Maart. Het bedrag der op den 11 dezer alhier gedane algemeene collecte is nog vermeerderd met eene bij den burgemeester ontvangen gift van 500van wege HII. KK. Hll. den prins en de prinses van Oranje, en van f 600, van wege HH. KK. HH. prins en prinses Frederik der Nederlanden; zoo dat de geheele collecte alsnu beloopt eene sotn van f 13,107,60. De staat van onderscheidene gehouwen hestemd ten gebruike voor de Protoslantscbe eeredienst alhier, was van zoodanigen aard, dal er laatstelijk eene collecte gehouden is waarvan het bedrag be stemd is tot liet herstel der kerken welke zulks mogten vorderen. De tot dat einde benoodigde gelden bedroegen ƒ20,000. Men ver neemt dat de koning uit hoogstdeszelfs bijzondere fondsen eene Som Van 6000 daartoe heeft bijgedragen. Bij besluit van den 16 dezer, heeft Zijne Majesteit goedge vonden 1." aan m.r M. C. Bichon van IJsselmondeop het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ontslag te verleenen als burge meester der stad Rotterdam onder dankbetuiging voor zijne lange en trouwe diensten 2.° denzelve te benoemen tot staatsraad in buiten- gewonen dienst 3." in deszelfs plaats tot burgemeester der stad Rotterdam te benoemen den heer J. F. Hoffman. De eerste kamer der staten-generaal heeft zich in hare zitting van heden vereenigd met hel haar door de tweede kamer toegezonden ontwerp van wet tot wijziging, in hel belang des handels, van de doorvoerregten mitsgaders van het vaste regt en van hel scho.ep- vaartregt geheven naar aanleiding van de overeenkomst van 31 Maart 1831. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van den 14 dezer zijn weder ontvangen de volgende verzoekschriften betrek kelijk het voorstel tot herziening der grondwet, als: van m.' B. Al- be.rda, lid van de stalen en advocaat bij het provinciaal gereglshof in Vriesland; van G. A. C. W. marquis de Thouarsvan H. Veec- kens c. s.te Amsterdam; van m.' H. F. van Meurs, lid der pro vinciale staten van Gelderland, te NunSpeel woonachtig; van B. U. Beinders c. s., ingezetenen der gemeente Hoogezand; van J. G. A. Verhoeff, notaris te Alkmaar; van P. Welter c. s.ingezetenen der stad Zutphenvan H. Guljè c. s., inwoners der stad Breda; van E. van Wensen c. s. ingezetenen der stad Amsterdam; van L. de Oude c. s.allen inwoners van de stad Brouwershaven en van D. A. Bosscher c. s.allen ingezetenen der gemeente Termunlenpro vincie Groningen. GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. Uit Kampen meldt men dat den 12 dezer eene met een paard bespan nen vrachtslede, van het eiland Urk naar Vollenhove de Zuider-Zee was gepasseerd, Woensdag middag is eene kar die eene zwaarte van 25- tot 2600 ponden geladen had te Hardinxveld over de Merwcde gereden komende van Waalwijk en bestemd naar Rotterdam. Dit is zooveel te opmerkelijker, aangezien het den oudsten mensch niet heugt dat zulks vroeger gebeurd is. Den 14 dezer is op de landerijen bij Kouwenhoven tusschen Utrecht en de Biltdoor 3 studenten een groole blaauwe reiger met de band gevangen. Den 8 dezer was te Hellow gemeente Haaften ook met de hand gevangen een reiger, die vermoe delijk spierloos van den honger was, en aan den linkerpoot een rood koperen plaatje had waarop staal vermeld Falcon Club Loo No. (on leesbaar) 1840." Toen de rivier de Rijn ten gevolge van den dooi in de maand December van ijs bevrijd werd is te Dusseldorf eene wed dingschap van 50 legen 500 daalders aangegaan dat zij den 6 dezer we der zou vast zitten, welke weddingschap derhalve door den hoogsten wedder is gewonnen. Thans wordt er (e Brussel voor den spoorweg een rijtuig vervaardigd in hetwelk 84 reizigers zullen kunnen plaats ne men. Het zal slechts 4 wielen hebben. Een boer uit de omstreken van Kórt rijk die met eene kar aardappelen naar Harlebeke was gekomen is daar door zoo veel armen overvallen geweest, dat het deze gelukten zijne gansche vracht onder elkander te declen. Uit Bovigny wordt aan den Ami de l'Ordre geschreven dat men sedert vele jaren in het luxemburgscbe zulk eene verschrikkelijke menigte sneeuw niet gezien heeft. Op sommige plaatsen zou dezelve lot 5, 6 en 7 meters (20 a 28 voet) hoog liggen ook zijn vele boerenwoningen tot aan de nokken he graven. Den 8 dezer heeft er in de steenkolenmijn van Trien-Kaisin arrondissement Charleroyeene uitbarsting van het graauwvuur plaats gehad. Vier werklieden zijn gedood en verscheidene anderen zijn ge kwetst, Te Schiedam wordt te koop gepresenteerd lot afbraak, een voor 4 jaren geheel nieuw gebouwd kerkgebouw hebbende eene lengte van circa 31 en eene breedte van 16 nederl. ellen, staande aan de bui tenhaven dier stad. De veepest, welke in sommige belgische provin ciën zoo groote verwoestingen aangerigl heeft, is nagenoeg verdwenen. Onder de soorten van snuif is de zoogenaamde ransche snulf hoogst schadelijk daar de scheikundigen bevonden hebben dat de fabrikeurs er fijn glas of glaspoeder inmengen, om meerdere prikkel aan de snuif te geven. Men kan onze landgenooten niet te veel voor het gebruik van dezelve waarschuwen. Den 5 dezer is te Cork in Ierland een zeer groot pakhuis, waarop 120 ton tarwe en 600 h 700 vaten haver lag, plotseling ingestort. Van eenige arbeiders die in de benedenste ver dieping werkten zijn drie man en een meisje onder de nederstortende zolderingen verpletterd; een vijfde heeft op het hooren van het eerste gekraak nog den lijd gehad in een verwulfden gang te springen en op deze wijs zijn leven te behouden. Don 8 Fehruarij is te Sinirna een rtoord-amerikaansch schip, de Susan Jane kapitein Fletcher, aangeko men dat een bijna ongehoord voorbeeld van snellen overtogt geleverd heeftwant het was den 8 Januarij van Boston vertrokken en heeft dus den onlzettenden afstand dwars over deo Oceaan en de geheele lengto der Middellandsche-Zee door, in slechts 30 dagen afgelegd. Dezer dagen heeft te Parijs een tweegevecht met het pistool plaats gehad tus schen den hoofdredacteur van het dagblad la Presse en een der mede eigenaren vati hel dagblad le Globebij welke gelegenheid eerstgemelde op de plaats is doodgeschoten. De bekende spaansche danseres Lola Monies die in der tijd in Berlijn niet weinig van zich heeft doen spreken heeftzoo men verzekertaanleiding tot dit noodlottig tweegevecht ge geven. Er zijn thans in de cngclsche havens gereed om zee te kiezen 13 linieschepen en 7 fregatten van 50 stukken gezamenlijk met 12,000 koppen voor het mcerendeol bestemd om in de huitenlandsche staten dienst le doen. Gedurende het afgeloopen jaar z,ijn op de gezamen lijke belgische spoorwegen 3,381,529 reizigers vervoerd. De hoeveelheid der in dot tijdsverloop vervoerde goederen bedraagt ruim 45millioenen ponden. Te Uden (Nonrd-Brahand) zijn den 9 dezer 2 huizen en te Sliedrecht den 15 dezer 3 huizen en eene schuur eene prooi der vlammen geworden hij den laatsten brand zijn 6 koebeesten omgekomen. Men meldt uit Dordrecht dat in den nacht van den 14 op den 15 Maart II. ten gevolge der hevige vorsteen man tot de behoeftige klasse behoo- rende op zijn bed is doodgevroren. Een natuurkundige heeft voor het jaar 1845 een ongemeen warmen zomer voorspeld, en die voorspel ling daarop gebouwd dat de vlekken in de zon kleiner worden. Vol gens de voorspelling van den Karlsruher weêrprofeetprofessor Slieffel. zal de vorst nog lot 6 April aanhouden. (Als het dezen profeet maar niet gaal gelijk den FransChen weêrvoorspeller Coulvier Gravierdie ons heeft trachten wijs le maken dat het dezen winter volstrekt niet koud zijn zou I) Aan alle personen welke deel uitmaken van bet franscha leger, is bepaaldelijk verboden, om leden te worden van eenige vrij met selaars-loge en hen die vroeger dit lidmaatschap hadden hekomen gelast hetzelve onmiddelijk op le zeggen. Den 15 dezer heeft de ope ning plaats gehad van den Rijnspoorweg tot aan Veenendaal in Gelder land achter bet logement en posthuis de Klomp gelegen 4 uren van Arnhem. In de spaansche dagbladen leest men dst in eene der pro vinciën een boosdoener in hechtenis genomen is die beschuldigd wordt van 117 moorden begaan te hebben. ln de Kreitz Simmern maken vele familiën zich gereed, om in het voorjaar naar Brazilië te verhuizen. De armoede, welke in eenige duilsche streken heerschtzal de landver huizing doen vermeerderen. Ten gevolge van het voortduren der koude zijn te Brussel de groenten overmatig duur en zoo schaars te be komen dat men zich dezelve, dezer dagen in de afgelegener deelen der jurisdictiebijna niet verschaffen kon. De boeren verkoopen hun vee omdat zij er geen voedsel voor hebben en do melk komt reeds niet meer in de vereischte hoeveelheid daar ter slede. Men beeft voor de oogsten van het jaar en omtrent het nrmen-wezen durven wij geene opgaaf doen. Te Lumey, nabij Hoegaarde in Belg ieis dezer dagen een meisje vermoord om haar voor de ellendige som van 50 centimes en eenige ellen blaauw linnen te bestelen. Alvorens het ongelukkig slagt offer te verlaten hebben hare moordenaren haar het hoofd af- en den huik opengesneden. Het geregl verzuimt niets om de onverlaten op het spoor te komen. Abd-el-Kader is er in geslaagd om weder 900 voetknechten en 1200 ruiters om zich te vereenigen. Uit alle norden van Italië ontvangt men de treurigste herigten omtrent de verwoestingen door stortregens onweders en orkanen aangerigt. Cnlabrien vooral heeft onz.eltend geleden. De bergstroomen hebben hoornen rotsen hui zen en akkers weggespoeld of omgewoeld. In den morgen van den 21 Januarij heeft men te Alexandria eene hevige aardbeving gehad eene zeldzaamheid in Egypte. Dn tweede collecte le Amsterdam ten be hoeve van de algemeene noodlijdenden heeft opgebragt de som van ƒ30,488,401/!, behalve eene som van f 2357.371/, welke in onder scheiden giften, tenzelfden einde, aan den heer burgemeester of leden van de algemeene commissie ingezonden zijn. Te Schmiehoim bij Ettenhcirn in Baden is dezer dagen een man Jakob WUmansdorf ge- heetenin den ouderdom van 110 jaren overleden. De leidsche Courant behelst het volgendeAan het observatorium onzer hoogeschool is hel befigt ontvangen, dat de heer de Vico, direc teur van het observatorium le Rome, den 25 Februarij jl. eene

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1