ZIERIRZEESCHE VRIJDAG A.o 1845. COURANT. 14 MAART. Besturen en Administratiën. Nieuwstijdingen W.o 21. NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de Militieraad in deze Provincie deszelfs zittingen houden zal in de Abdij te Middelburg, voor het ./fL, 5d° en 6J- Kanton op de vol gende dagen te weten De tweede zitting op Vrijdag den 21 dezer maand des morgens ten half 10 ure, ter beoordeeling der ingediende reclames van alle in dit jaar geloot hebbende personen welke vermeenen mogten regt op vrijstelling te hebben en De derde zitting, op Maandag den 14 April daaraanvolgende, mede des morgens ten half 10 ure tot het beoordeelen en goed keuren der Plaatsvervangers, alsmede lot regeling van hetgeen be trekking heeft tot de Nummerverwisscling en eindelijk dat de belanghebbenden zich niet moeten verlaten op het ontvangen van een oproepingsbiljet tot verschijning voor den Militieraad op den bepaalden tijd aangezien het voorgeven van geene oproeping-te hebben ont vangen nimmer als verschooning voor de ontijdige of niet verschijning kan worden aangevoerd. Zierikzee den 5 Maart 1845. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie van dezelve, De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. P V B L 1 C A Tl E. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE zijn voornemens op Woensdag den 26 dezer maand, des middags, ten Raadhuizeover te gaan tot de openbare aanbesteding aan den minst- eischt'ndo van de noodige herstellingen en vernieuwingen van STADS STRATEN en bestrate WEGEN beneeens het onderhouden van dezelve, gedurende een tijdvak van tien achtereenvolgende juren, overeenkomstig het bestek en de voorwaarden tot die besteding gearresteerd door den Raad dezer Stad hetwelk van heden af ter inzage van de gn- gadingden voorlegt ter Stedelijke Secretarie, terwijl nadere aanwijzing en inlichtingen kunnen verkregen worden hij den Architect dezer Stad. Zierikzee, den 12 Maart 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt., Ter ordonnantie, De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 12 Maart. In de zitting van de tweede kamer der slaten-generaal van jl. maandag is de wcls-voordragt nopens de afschaffing van het doorvoerregt hier te lande, alsmede het seheepvaarlregt op den Rijn met 40 tegen 10 stemmen aange nomen. Men verneemt dat de collecte ten behoeve der noodlijdenden door den strengen en langen winter eergisteren alhier en te Scheve- ningon gedaan de gift van Z. M. den koning van f 1500 daaronder begrepen heeft opgebragt de aanzienlijke som van twaalf duizend gulden. Men verneemt thans dat het fregat Jason bestemd is om zijne exc. den nieuwen gouverneur-generaal van Neèrlands-Indieden heer Bochussen, naar die koloniën over te brengen en dat het tegen den 1 Mei aanstaande in gereedheid zal moeten zijn. Met genoegen verneemt men dat het nederlandsch hoekerschip de Vrouw Johannakapitein J. van der Meydenna te Barcelona volle schadevergoeding bekomen te hebben den 24 Februarij jl. van daar met deszelfs geheele lading is vertrokken en den 3 dezer zijne bestemmingsplaats, Marseille, heeft bereikt. GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCHE BEKIGTEN. Van alle zijden ziet men handen aan het werk slaan om den nood der armen door de langdurige strenge vorst schier tot het uiterste gekomen zooveel mogelijk te lenigen. Te Nijmegen hebben eenige particulieren, met vergunning van het stedelijk bestuurden 7 dezer eene collecte gedaan, welke eene som van f 704,16 beeft opgebragt. Deze gelden zijn onmiddelijk besteed om aan ben die werken willen, de gelegenheid daartoe te verschaffen en wel vooreerst door hel reinigen der straten. Het getal personen, door deze commissie aan bet werk ge steld bedroeg reeds 189. De quaestor-generaal van de algemeene sy node der Ned. Hervormde kerk heeft ter kennisse gebragt, dat de algemeene inzameling ten behoeve van noodlijdende kerken en personen in den jare 1844 heeft opgebragt de som van f 31,625,937s- Den 4 dezer heeft te Haarlem de heer Ilubcrtus van der Voort den 50!l" verjaardag van zijne aanstelling als stads heelmeester mogen beleven. Als eene merkwaardige bijzonderheid kan men vermelden, dot de heer van der Voortvan het jaar 1805 tot en met 1844, niet minder dan 9702 per sonen kosteloos gevaccineerd heeft. Van gouvernementswege zijn hem ta; dier zake achtereenvolgens 13 gouden medailles toegewezen. Den 19 dezer zal Ie Ilellevoetsluis aan 's rijks werf, onder anderen in bet openhaar worden verkocht, de voor 's rijks dienst afgekeurde brik de Gier. Te Nantes en in den omtrek heeft men den 25 Februarij omtrent 4 ure des ochtends, bij volkomen helder weder eene aard- schudding gevoeld. De Courier de lyon berigtdat op den S,'- Gothards-berg tegenwoordig de sneeuw bij de 10 metres (of ned. ellen) hoog ligt. De naburige bergen zijn met eeno bijna even dikke bedding bedekt.. «God geve voegt de Courier er bij «dot dc dooi niet plot seling doorga want alsdan zou men moeten verwachten dat er door overstrooming veel schade veroorzaakt zou worden." Bij Vifin den omtrek van Grenoble is den 26 Februarij eene steengroef ingestort welke men geopend had om bouwstoffen voor eene brug over do Drac te bekomen. Drie arme daglooners allen huisvaders, zijn er door ver pletterd. Men heeft de ingestorte rotsbrokken met buskruid moeten doen springen ten einde bij de lijken te komen. Zoo de instorting 5 minuten later gebeurd was zouden er 30 slngtoffers geweest zijn. Volgens de Gazette de France zijn er den 28 Februarij niet inindei-dan 11 aangiften van faillissementen bij de regtbank van koophandel te Parijs gedaan belgene bet getal daarvan over de maand Februarij de kortste van hel jaar tot twee en zeventig opvoert. Nabij Reutlingen in Duilschland is den 14 Februarij een steen-adelaar geschoten in welks maag men stukken van een kind van een jaar vond namelijk eene hand en twee voelen. Het dier is met deze overblijfselen van het kind aan het naturellen kabinet te Tubingen gezonden. De woelingen in Zwit serland zijn op bel punt van dat land aan burgeroorlog ten prooi te geven. De verkoop der heerlijkheid Muskau aan den baron von Roth schild is, gelijk men zegt tot stand gekomen. De rijke kooper betaalt 14'/, tonne gouds (1,480,900 th.). Vorst Pückler zou voornemens zijn zich voortaan in Berlijn te vestigen Uil Toulon wordt van deu 25 Februarij gemeld dat aldaar aanhoudend troepen naar Afrika worden ingescheept. Naar men verneemtzal Algiers spoedig het tooneel van nieuwe gebeurtenissen worden. De fransche troepen zullen een inval doen op het gebied van den oorlogzuehligen stam der Itabylen. Het bouwen van een badhuis, op het duin ten noorden van Katwijk is aanbesteed voor de som van ƒ20,500. Bij eenen brand die in den nacht van den 23 Februarij in het krankzinnigen-gesticht te Ko ningsbergen losbarstte zijn 3 krankzinnigen in de vlammen omge komen. In Duitschland telt men tegenwoordig 700 matigheids genootschappen. In Elberfeld zijn de natuurlijke pokken uitge broken. Den 8 dezer passeerde men met zwaar beladen karren en paarden do Maas, voor Grave. Het ijs had aldaar eene dikte van 26 ned. duimen. Voor Nijmegen wordt do rivier door rijtuigen diligences vrachtkarren enz, als een straatweg gepasseerd. Het water was over het algemeen vallende. Het losgaan der rivieren wordt reeds met schrik te gemoet gezien, lntusschen heeft de vroegere uitkomst bewe zen dat alle menschelijke berekeningen kunnen falen. Uit Koppen hagen wordt van den 24 Februarij gemeld dat de Groole-Belt sedert den 12 geheel toegovroren was en weder met sleden gepasseerd werd. Den 13 was ook de Sond zoowel meer noordelijk als voor de genoemde slad, in zijne geheele breedte bevroren, zoodat men met sleden en paarden over het ijs naar de zwoedsc.be kust was overgestoken. In de provincie Luxemburg is een jonge priester die van eene kerkdienst naar zijne landelijke gemeente terugkeerde, des nachts in de sneeuw ver dwaald en des morgeus doodgevroren onder eenen boom liggende ge vonden. In brieven uit Napels van den 22 der vorige maand wordt geschreven dat aldaar een noord-oostelijke wind zeer scherpe koude had aangebragt. De thermometer leekende 3 graden onder nul en dikke ijsschorsen bedekten de bronnen. De kegel welke zich in den groeten krater van den Vesuvius gevormd beeft was sedert eenige dagen te Napels zigtbaar en verhief zich dagelijks meer boven den rand zoodat men eene spoedige uitbarsting verwachtte. Uit Dresden meldt men den I (lezerdal aldaar en in de omstreken sedert twee dagen zoo ont zettend veel sneeuw viel dat de gemeenschap met de omliggende plaat sen daardoor sterker gestremd was'dun iemand zich herinnerde zulks ooit beleefd te hebben. In hel gebergte lagen verscheiden dorpen als onder de sneeuw bedolven. Te Frankfort is een aanzienlijk kapitalist door zijnen boekhouder, die zijn volle vertrouwen genoot, en aan wien bij in zijn testament een belangrijk .legaat had toegezegd eene som van ƒ100,000 aan gangbare slants-effecten ontvreemd. Hul was de policie echter gelukt den dief met den geroofilen buit :te .arresteren. In eene bijeenkomst van meest alle m.' broodbakkers te Amsterdam is voorgesteld om voortaan hij gelegenheid van Beschenen Driekoningen geene present- brooden aan de kalanten te zenden. Onder de gemeente Loon-op-Zand heeft den 6 dezer weder een verschrikkelijk ongeluk plaatsgehad. Dehuis- Vrouw van haaf: de Jong zat met non kind aan den haard. Hare klee deren vatten vuur zonder dat. zij hel gewaar werd zoodat zij zich naar een naburige kast begevende eensklaps in volle vlam stond met dat gevolg, dat zij na drie dagen lijdensonder de hevigste smarten be zweek. Op vermoeden van eene plaats gehad hebbende vergiftiging zijn onlangs op last van de justitie twee lijken te Nieuwolda (provincie Groningen) opgegraven en door deskundigen onderzocht zijnde bet eene het lijk van de gewezen vrouw des modioinse doctors aldaar het andere van een stelmaker. Ten gevolge van dat onderzoek is de medicin® doctor ll. donderdag gearresteerd en gevankelijk te Winschoten hinnen- gebragt. Den 7 dezer, des middags, beeft zekere P. lidoodgraver op de burgerlijke begraafplaats te 's Gravenha.gezich op den zolder van zijne woning, gelegen hij de knninginne-brug door een geweer schot van het leven beroofd. Hij had de tromp van het geweer in den mond genomen en hetzelve met den voetwelke aan ueu trekker

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1