Nieuwstij dingen. Adverteniiën. Wordende mitsdien de ingezetenen in liet algemeen uitgenoodigdzich overeenkomstig de vorenstaande bepalingen te gedragen en de policie- dienaars of veldwachters gelast, op de nakoming daarvan naauwkeurig acht te geven en tegen de overtreders proces-verbaal op te maken en aan den bevoegden regter in te zenden. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze ter gewone plaats worden afgekondigd en aangeplakt. Zierikzee den 8 Maart 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE t>t. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. De dagen tot het bezigtigen der Voorwerpen voor de Loterij van Hand werken, in het belang van de armen zijn uitgesteld tot op Donderdag en Vrijdagden 13 en 14 Maart 1845 van 12 tot en met 21/, ure. NEDERLANDEN. sGRAVENHAGE den 9 Maart. In de laatst gehouden zittingen van de tweede kamer der staten-generaal zijn onder anderen weder ingekomen de volgende 24 verzoekschriften ten aanzien van het voorstel tot herziening van de grondwetals van J. van der Boon c. s.grondeigenaars en ambachtslieden te Delft, Zegwaard en Zoelermeervan m.' A. Nijman c. s. ingezetenen van Zutphen van IF. Korlier c. s.ingezetenen der gemeente Sprang (Noord- Braband) van de wed. IF. Dorlandt en J. G..C. Dorlandt, te Mid delburg van M. G. van der Punt, rentenier, bewoner der stad Utrecht van A. Sloorvogel c. s. wonende in de gemeente Lier van H. Mouté c. s.van Bruno Tideman c. s.allen ingezetenen van Amsterdam; van IF. Thijsen c. s. ingezetenen van Haarlem; van IF. Oostveen c. s. ingezetenen der stad Leiden van C. Smallenbach c. s.ingezetenen der stad Dordrecht; van M. F. Hoff man c. s.ingezetenen der stad Gouda van A. O. Bosch c. s. ingezetenen van Dokkum en omstreken; van ff. B. Onnes c.s. ingezetenen der stad Groningen van G. van den Berg c. s. inge zetenen van Leimuiden Rijnsaterwoude en Oude YVelering van H. van Drielc. s. ingezetenen van Hazerswonde van R. Zijlslrac s. ingezetenen en grondeigenaren in Oost-Stellingwerf (Vriesland) van D. van der Plas c. s. ingezetenen van Bleiswijk van PMul der c. s.te Sappemeer (Groningen); van J. Moolenburgh c. s. in woners der gemeente Dreischor (Zeeland) van ff. van den Broecki c, s., ingezetenen van Aardenhurg (Zeeland) van .1. IF. van der Schoórenc. s. ingezetenen der gemeente Veur c. a. en Stompwijk c a. (Zuid-Hol land),van A. 't Hooft c. s. inwoners der gemeente Veen (Noord- Braband) en van ran Dam van Broke! grondeigenaar te Brakel (Gelderland). In sommige rekwesten wordt eenvoudig op de aanne ming van het gedane voorstel aangedrongen in andere worden nog meerdere wijzigingen dan de voorgedragene, verlangd in eenige wordt het wenschelijke en noodzakelijke der herziening betoogd in andere wordt daarover in het breede uitgeweid. Jl. zaturdag is er bij het uilijzen van het Kanaal bij Amsterdam, epne botsing ontstaan onder het werkvolk over hel loon dat men verhoogd wilde hebben. Aanvankelijk had de beweging een ernstig aanzien, zoo dat men den sterken arm heeft moeten inroepen, waar door de heethoofden tot bedaren zijn gebragl. Te Tarbes, in het departement der Opper-Pyreneën heeft een grappenmaker den inval gehad om uit te strooijeh dat een Engefscb- man, die wegens een diefstal van 30 millroenen gevonnisd was om opgehangen te worden 7 millioen had uitgeloofd ten einde tot bet ondergaan dezer straf een' plaatsvervanger te verkrijgen. Daar echter niemand waarschijnlijk reglslreeks in zulk eene schikking zou willen tredenhad hij de voorwaarden aldus gesteld dat de som in gelijke deelen aan 7 personen uitbetaald zou worden, onder verbindtenis, dat zij loten zoudenwie de straf zon ondergaan. Twee boeren reeds waren onnoozel genoeg geweest, om bij de prefectuur te Tarbes om passen Ie komen vragen, ten einde in deze zonderlinge loterij eene kans te gaan wagen. Den 5 dezer is te Londen weder, door het barsten van eenen stoomketeleen vreesselijk ongeluk gebeurd. Het geval had plaats omstreeks 10 ure in de te Bfaokwall bij de oost-indische dokken ge legen fabrijk der heeren werktuigmakers Samuda. Het was een nieuw- gemaakte stoomketel, die door het werkvolk beproefd werd, welke met een' verschrikkelijken slag van elkander sprong. Vier werklieden bleven op de plaats dood; de directeur der werkplaats en nog 7 andere arbeiders zijn zoo zwaar gekwetst, dat voor het behoud van de meesten hunner gevreesd wordt. Een der tijken is ongeveer 120 engelsclle ellen over eene kreek geworpen, welke de Theems daar ter plaats vormt. Het gebouw waar de ketel stond is deels in de lucht gewor pen deels ingestort. De ketel zelf was.in 3 stukken gebarsten; een derzelve, 700 kwintalen zwaar, is over de naburige buizen heen gevlogen en 300 ellen van de plaats nedergekomen eene ander, van 500 kwintaïen, 100 voeten ver, in een veld. Het derde stuk is op den grond blijven liggen. Van een der werklieden, die op den ketel stond, toen hij sprong, zijn de verscheurde stukken 600 voeten ver van de plaats der uitbarsting gevonden. In de maand November des verleden jaars hadden de heeren Samuda een' hunner broeder door een dergelijk ongeval verloren, dat destijds aan boord der stoomboot Gipsy-Queen gebeurde. MIDDELBURG den 7 Maart. De winter doet zich ook in deze 3tad door deszeffs langdurigheid in eene hevige mate gevoelen en maakt derr toestand der armen en minvermogenden bij de voortdurende strem ming van handel en zeevaart en den nog altijd bevroren grond hoogst drukkend. Gelukkig ontbreekt het hier noch aan middelen noch aan goeden wil om hulp te verleenen en ofschoon de nood bij gebrek aan werk groot is en de behoeftigen vele zijn zoo weet eene echt christelijke milddadigheid zonder onderscheid omtrent godsdienstige gezindheden Ie maken in de armoede en het daaruit voortvloeiende gebrek zooveel mogelijk te voorzien. Behalve de toelage uit de stedelijke kas van 3900verstrekt de commissie Loon voor Werk uit de liefdegiften der ingezetenen eene som van ongeveer f 2000 voor de afglooijing en ver andering der bolwerken (een werk waardoor te gelijker tijd de stad ver fraaid en de toegangen tot dezelve op eenen min kostbaren voet worden ingerigt) en doet zij bovendien nog meer dan f 3000 uit diezelfde lief degiften voortgesproten aan fabrijkmatige ondernemingen verdienen. De mede zoo veel nut stichtende vereeniging tot hel bezoeken der armen beeft reeds eene som van ƒ2904 Ier barer beschikking gekregen welke aan brandstoffen, voeding en deksel besteed wordt en dezer dagen nog met eene buitengewone gift uit stads-kas tot hetzelfde einde vermeerderd is. De Soep-Commissie welke dit jaar weder eene inteekening ten haren behoeve beeft van 4000 deelt drie malen 's weeks 1200 ruime portiën welbereide soep uit en voedt alzoo wekelijks meer dan 3600 personen. De jeugdige leden der Zeeuwsche Dorcas vervaardigen en verstrekken voor eene waarde van 1500 de kleedingslukken van eerste behoefte aan hunne vrouwelijke natuurgenooten terwijl eene vereeniging van vier aanzienlijke vrouwen onder den naain van Moederlijke Liefdadig heid voor eene som van nagenoeg 1000 (waaronder de jaarlijksche gift van ƒ200 van Hare Majesteit de koningin) in de behoeften voorziet van minvermogende kraamvrouwen en eindelijk nog om deze reeks van vrijwillige bijdragen te besluiten eene verloting van Vrouwelijke Hand werken door tusschenkomst eener geachte commissie in de afgeloopene maand woderom ƒ1200 heeft opgeleverd en dit alles, behalve eene som van 52,000 welke de stad voor het onderhoud en de verpleging der armen zieken en ouderlooze kinderen jaarlijks uitbetaalt en de inkomsten en eigen middelen der onderscheidene diaconiën en gestichten welke volgens de laatst gedane opgaven na aftrek der lasten ƒ30,359 bedragen. De slotsom van dit 'alles leidt tot he,t besluit dat hetgeen binnen deze stad welke naauwelijks 15,000 zielen telt (onverminderd de aanzienlijke giften aan onderscheidene behoeftige gemeenten in het eiland) aan do minvermogende ingezetenen verstrekt wordt in verhouding tot de be volking de buitengewoon hooge som bedraagt van ƒ99,263 terwijl de giften zoo aan de huizen vooral bij dezen hardnekkigen winter als bij inteekening op lijsten voor behoeftigen veriatenen en ongelukkigen volgens eene globale berekening deze som nog veilig met ƒ20,000 doen verlioogen en dezelve alzoo doen opstijgen lot een bedrag van honderd twintig duizend gulden. ZIERIKZEE. den 10 Maart. Jl. vrijdag namiddag heeft in de na bijheid dezer stad in eene herberg zijnde het voormalig tolhuis aan den straatweg naar Nieuwerkerk, een droevig ongeluk plaatsgehad, hetwelk velen lot waarschuwing mag strekken om toch bij de behan deling van dergelijke wapens, alle voorzigtigheid in acht te nemen. Een geacht inwoner dezer stad werd door den kastelein een geweer le koop aangeboden; terwijl eerstgenoemdpn daarmede eenige bewe gingen maaktezonder te welen dat het geladen was, (hoewel door den eigenaaruit voorzorgvroeger het kruid Was vari de pan geno men ging het schol af, met dat ongelukkig gevolg, dat eene 17jarige dochter van genoemden kastelein in den linker bovenarm getroffen werd; hoewel in liet eerst de wond als zeer gevaarlijk voorkwam is er desniettemin nog hoop op behoud van den arm. Heden morgen zijn van hier naar Vlissingen vertrokken, ruim 60 manschappen van het 7Ss regement infanterie, zijnde een gedeelte van het den 24 Februarij jl. alhier binnengerukt detachement uit dié vesting. Den 2 dezer beviel te Hoedekenskerke (eiland Zuid-Beveland) Johanna Loockmanhuisvrouw van Dierk Lulcasse, van drie welge schapen zoous. Heden beviel voorspoedig van een' ZooNS. M. JANSE Echtgenoot van Noordgouwe, J. de VLIEGER, den 8 Maart 1845. De ondergeteekemleBurgemeester der Gemeente Nieuwer- kerk, betuigt bij deze aan deszelfs Ingezetenen zijnen dank, voor de spoedige hulp en ijver, welke door hen zijn betoond in het blusschen van den Brand op den 6 Maart jl. ontstaan in eene op deszelfs werf slaande stapel Paardeboonenen door welke hulp dan ook deszelfs Woonhuis en Schuur zijn behouden gebleven. Nieuwerkerkden 8 Maart 1845. A. de JONGE, Cz. De ondergeteekendebij besluit van den E. A. Raad dezer Stad, dd. 3 dezer, aangesteld zijnde tot MAKELAAR (N EFFECTEN, neemt de vrijheid, zich als zoodanig aan te bevelen bij ieder die hem eenige behandeling van zaken zoude willen op dragenten einde die op eene naauwkeurigespoedige en min kost bare wijze, door tusschenkomst van een zeer soiled Handelhuis to Amsterdam, waarmede bij zich in betrekking beeft gesteld, te doen uitvoeren. Hij belast zich alzoo mede met de bezorging der aflossing en ver wisseling van de op den 5 dezer maand uitgebotte 4'/s pC.' Schuld bekentenissen ten lasten van het Amortisatie-Syndicaat; kunnende van de Lijst dier Uitloting dagelijks len zijnen Kantore, hetwelk gevestigd is op de Oude Havenwijk An.° 361 en steeds van des voormiddags 9 tol 1 ure geopend zal zijn inzage, - en omtrent de wijze dier aflossing en verwisseling, informatiën worden genomen. Zierikzee, den 11 Maart 1845. C. RAL. TE PACHTEN: 5 B. 54 R. 30 E. WE1JE, in Raveö- hoeksbevangté bevragen bij den Heer M. C. de Crane. De Notaris J. de KATER, Nz. zal, ter» verzoeke van de Wed. en Erfgenamen van ANDRIES GEELHOED op hel laatst dezer maand Maart, eerst in pereeeleti en daarna in massa, veilen en verkoopen r Eene HOFSTEDE, bestaande in Huis, Schuur, Wagenhuis en Keet met 23 bunders 27 roeden 30 eden BOUW- WEILANDEN en BOSSCHEN, staande en gelegen onder NoordwelleEikerzee en Duivendijkewaarvan de Grond- en Polderlasterrna aftrek van hel remis, bedragen 260,75s met den daarbij voorhanden zijndero INSPAN alles nader bij pfakbiljetten op te geven. Zijnde de HofstedeLanderijen en Bosscben inmiddels uit de hand te koop; te bevragen ten Kantore van voornoemden Notari®. is i1erikzeb bm db wed. js. db vos en zoon stads deckkers,

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2