IV.o 19. ZIE&IKZEESCHE VRIJDAG 7 MAART. Besturen en Administratiën. Nieuwslij dingen. NATIONALE MILITIE. BEKEN DMA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de Militieraad in deze Provincie deszei I's zittingen houden zal in de Abdij te Middelburg, voor het 4d°5d0 en 6d0 Kanton op de vol gende dagen te weten De tweede zitting op Vrijdag den 21 dezer maand des morgens ten half 10 üreter beoordeeling der ingediende reclames van alle in dit jaar geloot hebbende personen welke verineenen rnogten regt op vrijstelling te hebben en De derde zitting, op Maandag den 14 April daaraanvolgende, mede des morgens ten half 10 ure tot het heoordeelen en goed keuren der Plaatsvervangers, alsmede tot regeling van hetgeen bo- trekking heeft tot de Nurnmerverwisseling en eindelijk dat de belanghebbenden zich niet moeten verlaten op het ontvangen van een oproepingsbiljet tot verschijning voor den Militieraad op den bepaalden tijd aangezien het voorgeven van geene oproeping te hebben ont vangen nimmer als verschooning voor de ontijdige of niet verschijning kan worden aangevoerd. Zierikzee den 5 Maart 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie van dezelve, - De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. Het GEZELSCHAP, ten zinspreuk voerende: Onderling Ge noegen, beeft het zich, op vereerende uitnoodiging ten aangenomen pligt gesteld om op Vrijdag den 14 Maart 1845 eene Tooneelvoor- stelling te geven ten huize van den Logementhouder J. Swarts ten voordeele en ter voorziening in de behoeften der verarmde Inge zetenen dezer Stad geenszins twijfelende aan de weiwiliende mede werking van deszelfs door het lot meer bevoorregle Stad- en Land- genooten met uitnoodiging tevens om, door ruime Inleekening het voorgestelde doel te helpen hereiken en waartoe hun door deze de gelegenheid wordt aangeboden terwijl bun wordt kennelijk ge maakt dat de Entrée voor den lsle° rang is bepaald op 99'cents en voor den 2den rang op 80 cents per persoon. Zullende bij de uitreiking der kaartjes eene affiche van de uit te voeren Tooneelstukken verkrijgbaar zijn tegen betaling van 5 cents mede ten behoeve van den armen. De enlréekaartjes zijn verkrijgbaar gesteld van af Dingsdag den 11 Maart 1845, bij den Heer J. A. Mdlock Houwer, zuidzijde van de Oude Haven, van 's morgens 9 tot 12 en des namiddags van 2 tot 5 ure bij wien almede plaatsen kunnen besproken worden tegen betaling van 10 cents per plaats. Aanvang precies ten 6'/s ure. Zierikzee, den 7 Maart 1845. GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCHE BER5GTEN. Het vonnis den 4 December des vorigen jaars tegen den uitgever der zoogenaamde Waarachtige Physiologie der meest bekende van Atnslels In gezetenen P. J. W. de '/os, door de correctionele kamer der arrondisse- mefils regtbankte Amsterdam geslagen is door het provinciaal geregtshof bekrachtigd. Op den 11 dezer zal aan het lokaal van het gouverne ment te 's Hertogenbosch worden aanbesteed het maken van een voet. muur voorzien van een hardsteenen dekstuk en het daarop stellen van een ijzeren hekwerk, ter afsluiting van de begraafplaats van den schilder Jordaens enz. in de gemeente Putte, alsmede het in orde brengen van het grafteeken van dien schilder en al hetgeen daarmede verder in be trekking staat. Behalve do zamenzweringen welke in Spanje te Vittoria en te Burgos ontdekt zijn hebben te Valencia ook onrustige tooneelen plaats gehad aldaar is bloed gestort en op bevel van den generaal Roncali, waren naar men zeide 3 soldaten gefusilleerd. Sedert zaturdag morgen heeft het ijs in de Maas voor Rotterdam zich weder gezet. Het ligt zeer ongelijk zoodat het slechts op enkele punten zonder groote moeite gepasseerd kan worden. Uit Utrecht schrijft men den 2 dezer Men verneemtdat de in de afgeloopen week plaats gebad hebbende inzameling van liefdegaven ter voorziening in de be hoeften van de noodlijdenden gedurende de aanhoudende strenge koude heeft opgebragt eene som van3688,77'/2. Als eene bijzonderheid schrijft men van den Helder, onder dagtcekening van den 27 Februarij dat het barkschip Planciusgevoerd door kapitein S. JRotgansdien dag van Whnmpoa (China) en Batavia aldaar binnengekomen, de reis binnen den korten tijd van ruim 11 maanden heeft volbragt. Naar men verneemtzal de voortreffelijke hollandsche schilder de heer Schen- delwiens maanlichten overal zulke bewondering opwekken zich weldra to Brussel met der woon nederzetten. De policie heeft in Madrid eene vereeniging van boosdoeners gearresteerd, welke zich bezig hield met de vervaardiging van valscbe obligatiën der openbare staatsschuld. De justitie had een naauwkeurig onderzoek aangevangen in deze zaak welke van vrij wat belang scheen te zijn. Of werkelijk reeds zoodanige valscbe stukken waren uitgegeven wordt niet gemeld. De wolven spelen in Belgie tegenwoordig eene hoofdrol des nachts wandelen zij do stralen der sleden door en des morgens keeren zij naar de bosschen terug. Zij kuijeren zelfs over de spoorwegen. De vrijmetselaars-loge heeft gedurende dezen winter te Utrecht uitgedeeld: 1750 brooden 32,250 turven en 960 bossen hout. Te Amsterdam zal eene nieuwe gevan genis worden gebouwd. Men wil dat de koningin van Engeland in den aanstaanden zomer Frankrijk wederom bezoeken zal. De kapitein van een schip den 26 Februarij van Ceylon te Londen aangekomen meldt dat bij bij het omvaren van de Kaap-de-Goede-Hoop eene ont zettende massa ijs op 39° 4' z. Ir. heeft zien drijven. Op den 19 dezer zal te Delft in het openbaar worden aanbesteed het bouwen van 3 gemetselde en 6 houten afzonderlijke werkplaatsen tot inrigting eener fabrijk voor slagkwik op het terrein bij 's rijks ijzergieterij, nabij Delft. Het water op de rivieren is zeer aanmerkelijk gewassen. Yoor weinige dagen stond het voor Nijmegen nog onder de 4 voelen en den 1 dezer had het eene hoogte van ongeveer 15 voeten bereikt. Dat de rivier de Waal zich den 1 Maart nog vastgezet beeft behoort wel onder do zeldzame verschijnselen. Zeer oude menschen spreken echter nog van eenen tijd, dat hel ijs in de Waal met Paschen nog vastzat, zoodat men toen paascheijeren op dezelve ging eten. Bij het grootste schouw spel van den zwaren ijsgang heeft men zich Ie Dusseldorp zeer vermaakt met eenige hazen en een vos welke met de afdrijvende ijsschollen werden medegevoerd. Den vos is het gelukt het land te bereiken. In het dorp Enkirch, bij Trarbach, aan de Moezel, heeft in den nacht van den 20 op den 21 Februarij een brand gewoed waarbij 7 woonhuizen in de asch gelegd zijn en een vader van 7 kinderen die een vat wijn wildo hergen onder het puin van een' instortenden zijmuur verpletterd is geworden. Nog 3 andere menschen werden zwaar aan het hoofd ge kwetst en een derzelve zal het bezwaarlijk overleven. Ook in het zuiden van Europa blijft er een strenge winter heerschen. In een schrij ven uit Triest, van den 21 der vorige maand meldt men deswege dat de koude zich aldaar in zeer strenge mate deed gevoelen. De thermo meter stond op 5 graden Reaumur onder nul en er viel veel sneeuw. Zoodanige koude was te Triest te onverdragelijker daar men er noch in kleeding noch in de huizen op ingerigt was. Dingsdag jl. is een begin gemaakt met het uilijzen van het Groot-Noord-Hollandsche Kanaal van voor Amsterdam tot bet Nieuwe Diep door den heer J. Goedkoopof de zaak volbragt zal kunnen worden zal evenwel afhangen van het toenemen van het getal deelnemers tot vinding der kosten. Het schip Zeeland, kapitein Noord, van Batavia te Soerabaija gearriveerd, heeft, volgens brief van Batavia van den 4 December lekkage bekomen en moet koperen. De Nieuwe Rotlerdamsche Courant behelst het volgende: «Wij verheugen ons in slaat te zijn aan onze lezers de zegepraal te kunnen mededeelen die de goede zaak van den gezagvoerder van het schip de Vrouw Johanna op de logen en laster behaald heeft welke zijne eigene landgenooten zich niet ontzagen zooveel mogelijk te doen verspreiden. Onze correspondent te Marseille meldt ons dat de consul van Barcelona aan den kapitein in naam van onzen gezant te Madrid heeft medegedeeld dat de spaansche regering aan z. e. kennis bad gegeven dat hij spoedig met zijn schip en geheele lading, ook de in beslag genomene geweren zou kunnen vertrekken dat hij de som welke hij voor schadevergoeding eischle zou opgeven en procuratie aan iemand aldaar laten om ze voor hem te vragen en dat eindelijk voor schadevergoeding en herstel van eer zou gezorgd worden. Onmiddelijknadat de kapitein opgave had gedaan en procuratie gegeven werd zijn schip ontzegeld en vrolijk wapperden de nederlandsche vlaggen van het nu van ieder onteerend vermoeden bevrijde nederlandsche schip. Het schip schrijft men ons zal eerst daags naar Marseille onder zeil gaan. Wij hopen en vertrouwen dat onze gezant te Madrid die tol nu toe zooveel ijver aan deze zaak beeft besteed ook zorgen zal voor eene ruime schadevergoeding en voor een herstel van eer die zoo men ons reeds vroeger ver zekerde schitterend zal zijn." Uit Hoorn meldt men van den 27 Februarij In den nacht van 21 op 22 dezer is (gelijk reeds vroeger gemeld) onder de gemeente Bovencorspelten woonbuizc van zekere Grietje Kool, weduwe van Pieler Swagerman boerin aldaar, door middel van uit-en inwendige braak en verwonding van haren dienstknecht Klaas Singer, een be langrijke diefstal gepleegd van verschillende kostbaarheden kleinnoodiën en kleedingstukken benevens nagenoeg f 2000 aan zilvergeld. Men zegt dat deze diefstal zou zijn gepleegd door drie personen waarvan er twee bereids aan dc justitie moeten zijn bekend. Immers men verneemt dat door de arrondissemenls regtbank alhier een bevel van gevangenneming is verleend legen zekeren Pieler Oud en Jan Oud de eerste ongeveer 29 en de andere oud ruim 22 jarenlaatstelijk en wel lot op 16 Februarij jl. ten huize van hunnen vader, te Enkhuizen verblijf gehouden hebbende als wanneer zij die woning hadden verloten. Eerst in den loop der maand December des afge loopen jaars waren beide uit het huis van opsluiting en tuchtiging te Woerden na expiratie van straftijd ontslagen geworden. Aller-

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1