18. ZIEIUK.ZEESCIIE DINGSDAG A Ao 1845. C O U R A IV T. 4 MAART. Besturen en Administration. Nieuwstij dingen Wordt mitsdeze geadverteertdat de KEURING der DEK-HENG- STEN zal plaats hebben op Donderdag den 6 Maart aanslaande des middags ten 12 ure, op het Plein van den Heer A. PapjlussE in de Nobelstraatte Zierikzee. De dagen tot het bezigtigen c'rr 1«opwerpen mor de Loterij van Hand werken, in het belang van de armen zijn uitgesteld tnt op Donderdag en Vrijdag, den 13 en 14 Maart 1845, van 12 tot en met 21/, ure. NEDERLANDEN. 's GRAYENHAGE den 1 Maart. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van gisteren is na langdurige beraad slagingen het voorstel ter herziening van het reglement van orde, met 40 tegen 10 stemmen verworpen. In de zittingen van den 25 en 27 Februarij zijn wederom inge komen een aantal verzoekschriften waaronder 24 adressen betrek kelijk bet aanhangige voorstel eener grondwets-berziening als van onderscheidene opgezetenen der gemeenten Doornspijk Oldebroek en Oosterwolde (Gelderland); van Holle, c. s.grondeigenaars en land bouwers der gemeente Oost-Kapelle (Zeeland); van F. W. G. Linck grondeigenaar te Naarden van H. van der Heydec. s.ingezetenen der stad Dordrecht; van H. Tegelaar, c. s.inwoners van Harder wijk en omstreken van H. van Wijk en andere ingezetenen van Rotterdam; van G. Gerrilsc. s.ingezetenen van Arnhem; van T. D. Moorreesc. s. ingezetenon van Sprang (Noord-Braband) van A. de Koning, te Dordrecht; van II. len Kale, c. s.te Neede (Gelderland); van W. Waalltensc. s.te Nieuwolde (Groningen); van H. R. Onnes, c. s.ingezetenen van Oldambt (Groningen); van F. P. N. van Hat en andere ingezetenen van Vucht (Noord-Braband) van J. A. Lycklama h Nyehotl lid van de ridderschap en provin ciale staten van Vriesland van M. J. Dievelaar, c. s. grondeige naren, wonende te Groenlo (Gelderland); van J. 't Hooft, c. s. inwoners der gemeenten Hendrik-Ido-AmbachlSandelinge-Ambacht en Ridderkerk; van J. Schokker, c. s.inwoners van de stad For merend van A. J. van Hoeken c. s. inwoners der stad Leiden van C. W. M. Roskes c. s.inwoners der stad Leiden; van C. van Boven, c. s.wonende te Middelburg, van P. de Claedtc. s. in woners van Middelburg en Vlissingen van C. J. van Houten, c.s.. inwoners van de stad Leiden van J. R. van Mannen, med. doet. op den Brielland bij Barneveld (Gelderland) en van G. Slaggemeijerc. s., ingezetenen der stad Almelo. De centrale afdeeling heeft haar algemeen verslag uitgebragt over het ontwerp van wet nopens het slem- en kiesregt. De president stelde voor, de beraadslagingen daarover te houden op aanstaanden dingsdag. De heer Luzac merkte op dat deze ontwerpen .in een naauw ver band staan tot het voorstel tot grondwets-herziening door 9 leden aangeboden en dat hij uit dien hoofde verzoekt dat de dag der beraadslagingen nader zal worden bepaald lot dat de behandeling van dat voorstel verder zal zijn gevorderd. Z. exc. de minister van binnenlandscbe zaken gaf te kennen dat de regering groot belang stelt in de afdoening van de ontwerpen betrekkelijk art. 6 der grondwet. De regering wil echter niet dat de voorstellen tot herziening der grondwet worden gesmoord. Zij trekt derhalve in de quaestie van den tijd der behandeling van de ontwerpen nopens hel stem- en kiesregt geene partij en laat aan de vergadering de bepaling daarvan over. Overeenkomstig het voorstel van den heer Luzac is derhalve de beraadslaging over de meergemelde ontwerpen uitgesteld. Yan wege den minister van financiën is bekend gemaakt dat de middelprijzen der inlandsche granen voor het geheele rijk over het tijdvak van den 20 Januarij 1845 tot en met den 19 Februarij per mud zijn geweest als volgt: tarwe ƒ6,41 rogge ƒ4,711/, boek weit ƒ4,281/, gerst ƒ3,86, haver 2,33, en ongepelde spelt 2,34 en dat de reglen op den in- en uitvoer voor de maand Maart eerst komende zijn gesteld per mud als volgt tarwe en gepelde spelt f 1,50 en vrij, rogge 75 c. en vrij, boekweit 1 en vrij, gerst en mout 75 c. en vrij, haver 1 en vrij, en ongepelde spelt 1 en vrij. GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCHE BEB1GTEN. In de dezer dagen te Amsterdam gehoudene vergadering van deelheb bers in de hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij heeft de ingenieur directeur Conrad verslag gedaan omtrent den gang van zaken in het verloopen dienstjaar. Dit verslag luidde in allen deele gunstig. De maalschappij bezit thans 15 locomoliven en 121 rijtuigen van verschil lende soorten. De dienst is in verscheidene opzigten verbeterd en was voordeeliger dan in vorige jaren. De veeziekte neemt in sommige belgische provinciënen ook in de nabijheid van Brusselhand over hand toe. De zaken van Zweden en Denemarken met Marokko zijn onder bemiddeling van Frankrijk en Engeland, geschikt geworden. De keizer ziet af van de schatting. De deensche en dezweedsche consuls zijn den 14 naar Tanger teruggekeerd. Bij dezen strengen en langdurigen winter was men met reden voor den wijnoogst dezes jaars in de noorder streken van Duilschland beducht. Uit Wurtsburg wordt reeds geschre ven dat er de wijnbergsbezitters door gedaan onderzoek thans de treu rige zekerheid bekomen hebben dal alle ranken (reben) van ongedekte wijnstokken in welke ligging ook, zonder onderscheid bevroren zijn ''en er voor dit jaar ten minste niet de minste opbrengst té wachten is. Het montant der collecte ten behoeve der noodlijdenden te Amsterdam, was op den 27 Februarij38,179. Het getal der door de wijks-com- missiën opgegevene armen bedraagt zeventig duizend zeven honderd zeven en tachtig zielen. De commissie van wijk 33 beeft voor haar aandeel in de algemeene collecte bedanktals hebbende reeds vroeger voor hare wijkgenooten in dezen winter gecollecteerd. De collecte op den 26 Februarij te Rotterdam door heeren wijkmeesters gedaan, heeft een be drag opgelevert van ruim ƒ3000, hetwelk gevoegd bij circa 4600 vroeger lot hetzelfde einde ingezameld eene som van circa 7600 uit maakt, waarvoor aan een zeer groot getal huisgezinnen, in dezen lang- durigen winter, uitdeeling van brandstof, dekens, kleedingstukken enz. is en wordt verstrekt. Den 29 November jl. heeft te Curasao, ten huize van den heer C. Rappard, bij het vervaardigen van vuurwerk eene ontploffing van buskruid plaats gehad, waarbij 5 personen het leven hebben verloren als gemelde heer Rappard, zijne huisvrouw, hun zoontje van 8 jaren zijne vrouws zuster en haar zoontje. Dit ongeluk wordt aan onvoorzigtigheidten gevolge van dronkenschap, toege schreven. Een der engelsche dagbladen wil weten dal het engelsch kabinet uitgenoodigd is om, in gemeenschap met die van Frankrijk Oostenrijk en Pruissen de bevrediging van Zwitserland te bewerken. Van de 297 personen die onlangs te gelijk in eenige kroegen van den boulevard du Temple te Parijs zijn in hechtenis genomen heeft eene nadere instructie slechts een tiental in de gevangenis doen blijven. Hel blijkt thans, dat de engelsche banknoten die onlangs te Parijs tot de gevangenneming van twee Engelschen hebben aanleiding gegeven wel zijn de vruchten van eenen diefstal maar niet van den diefstal ge pleegd in het bankiershuis Rogers. Desniettegenstaande zijn de twee gearresteerden verdachte lieden en nog steeds in de gevangenis. De geldwisselaars, die bereids op de premie van 5000 p. st. gerekend had den zijn niet weinig teleurgesteld. Er worden op dit oogenblik ta Parijs 441 dagbladen en tijdschrifton uitgegeven. Van deze zijn 329 fransch en 12 in vreemde talen als 1 duitsch 4engelsch, 1 spaansch en 6 poolsch. Van die 441 zijn 45 van politieker» aard en als zoodanig aan borgtogt onderhevig. Een abonnement voor één jaar op al die dag bladen en tijdschriften zou op ongeveer 15,500 fr. te staan komen. Men gelooft dat de laatste zamenzweringen die in Spanje ontdekt zijn geworden ten voordeele van don Carlos werden gesmeed. Mevrouw de gravin van Nassau, weduwe van koning Willem Iis te Rome aan gekomen. Met den 15 dezer zal de dienst op den Rijnspoorweg worden uitgestrekt tot aan het station achter het logement de Klomp, nabij Veenendaal. De voorgenomene opheffing der gepriviligiëerde pu blieke huizen te Berlijn is van af Januarij 1846 weder 5 jaren verschoven. Hiertoe hebben bijgedragen talrijke petitiën van burgers te dier stede die deze pogingen aan hunne vrouwen en dochters meenden verschuldigd te zijn. Den 13 November is te Batavia aangekomen Z.' M." stoom schip Merapievan Helvoetsluis. Onlangs heeft te Loenen bij Utrechtten kantore der registratie een diefstal plaats gehad van een partij zegels van onderscheidene grootte, en ongeveer 200 in specie. De ontvreemding is gepleegd door het kastje, waarin zich een en ander bevond, en hetwelk aan koorden tegen den muur hing, af te snijden en mede te nemen, tijdens de heer ontvanger in het dorp een bezoek was gaan afleggen. In weerwil der naauwkeurige nasporingen is liet der justitie niet mogen gelukken, de daders te ontdekken. Men verneemt dat het bedrag der vermiste zegels ruim 1200 zijn zoude. Het onlangs uitgegeven verslag over den staat der landhuishoud kundige school te Groningen getuigt van den aanmerkelijken vooruit gang dier nuttige instelling sedert hare oprigting op 1 November 1842. Door krachtdadige medewerking en financiële hulp van onder scheiden kanten, beeft «het bestuur het onderwijs kunnen uitbreiden, en vele zaken meer en meer op een vasten voet brengen. Van rijks wege genoot het eene jaarlijksche, laatstelijk nog verhoogde onder steuning. Van wege de provincie Drenthe is eene jaarlijksche toelage voor eiken Drenlschen jongeling die van het onderwijs aan de school gebruik maakt geschonken en de provincie Groningen heeft eene vrij beduidende jaarlijksche tegemoetkoming in do noodzakelijke kosten der inrigting gedurende vijf jaren verzekerd. Het bestuur is door deze hulp in staat gesteld tot het aankoopen van eene boerderij, 171/» bunders groot, aan den straatweg te Haren nabij Groningen en tot het daarop aanbesteden der bouwing van een vrij ruim geslicht en eene schuur. Behalve de reeds vermelde en andere ondersleuningen, heeft een voorstander van den landbouw in Holland aan het bestuur de som van 100, ten geschenke voor de school, ingezonden, om ook van zijne zijde iets mede te werken tot vestiging van eene thans vooral, in ons vaderland noodzakelijke instelling van onderwijs.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1