ZIEIURZEESCÏIE VRIJDAG U 28 FEBRÜARIJ. C O R A Besturen en Administratiën. Nieu ivs tij dingen. IV .O 17. MAATSCHAPPIJ tot bevordering en aanmoediging van den landbouw en de veeteelt in de provincie zeeland. Het HOOFD-BESTUUR der Maatschappij brengt bij deze ter ópen- bare kennis dat de Algerneene Vergadering ,en Tenlo.onsfëtfi rig van Vee Landhuishoudelijke Werktuigen en andere voorwerpen voor 1845 zullen plaats hebben binnen de stad Goes, in de tweede week der maand Junij aanslaande; zullende de juiste dag, plaats en uur der zamenkomstalsmede eene opgave van dete dier gelegenheid uit te lovcne prerniën in lijds door de nieuwspapieren worden medegedeeld. Het Hoofd-Bestuur noodigt mits deze alle de leden dér maatschappij uittot het aanbrengen van de boven aangehaalde voorwerpen voor zien ten opzigte van het vee, van de bewijzen dat men van een paard een vol jaaren van een rund en ander vee een half jaar eigenaar is geweest. En ofschoon volgens 8 alléén de loden bevoegd zijn om mede le dingen naar de door de maatschappij toe te kennen prerniën zijn hiervan nogtnns uitgezonderd de zoodanige,n die ofschoon geene leden zijnde, echter, door het inzenden van werktuigen ten dienste van den landbouw van deze tentoonstelling wensehen gebruik le maken zullende de zoodanigen gelijke aanspraak op de uit le reikene premien kunnen Hoen gelden. Wordende voorts elke inzender van vee en andere voorwerpen welke genegen inogt zijn bij deze nlgemeene tentoonstellingnaar de prerniën mede te dingen uitge.noodigd om uiterlijk voor 1 Mei aanstaande aan den secretaris van deszelfs afdeelings-bcstuur daarvan kennis le geven niet opgave van hetgeen hij voornemens is aldaar aan te brengen en bijvoeging eener verklaring houdende aanduiding van de soort en den juisten ouderdom van hel vee, en bepaalde vermelding van alle andere voorwerpen. Het Hoofd-Bestuur verwacht dat deze tweede openbare tentoon stelling, even als die des vorigen jaars binnen de stad. Middelburg gehouden de meest mogelijke belangstelling en medewerking zal mogen ondervinden. Middelburgden 27 Februarij 1845. Het Hoofd-Bestuur der Maatschappij tot bevordering en aanmoediging van den Landbouw en de Vee teelt in de Provincie Zeeland C. VIS, vt W. Pii. VIS Secretaris. Wordt mitsdeze geadverteert dal de KEURING der HEK-HENG STEN zal plaats hebben op Donderdag den G Maart aanstaande, des middags ten 12 ure, op het Plein van den Heer A. Paulusse in de Nobelstraal te Zierikiee. DUITSCIILAND. FRANKFORT, den 21 Februarij. Nadat de boer Joh. Rangeden 10 dezer, in eene vergadering der Kalhoiijke of Algemeenp Christelijke gemeente te Brestau het woord gevoerd had om de moeijelijkheden te schetsen die de vorming eener zoodanige Christelijke gemeente in den weg stonden, en de middelen had aangewezen, oin die te over winnen werden de tot nu voorloopig vastgestelde leerregelen en ge loofsartikelen aan eene nadere goedkeuring onderworpen. Het volgende is nistoen vastgesteld Art. 1. Wij verklaren ons vrij van den Roomschen bisschop en van zijn' geheelcn aanhang. Art. 2. Wij willen volledige gewetensvrijheid en verfoeijen allen dwang allen logen en huichelarij. Art. 3. De grondslag en inhoud van het Christelijk geloof is de H. Schrift. Art. 4. Het vrije onderzoek en de uitlegging daarvan mag door geen uiterlijk gezag beperkt worden. Art: 5. Als inhoud van onze geloofsleer bepalen wij het volgende symbool «ik geloof aan God den Vader, die door zijn almagtig woord de »wereld geschapen beeft, en baar in wijsheid, geregtigheid en liefde «regeert. »lk geloof aan Jezus Christus, onzen Heiland, die ons door zijne «leer, zijn leven en zijn' dood van de dienstbaarheid der zonde ver- lost heeft. «Ik geloof aan de werking des H. Gecstes op aarde, eene heilige «algeineene Christelijke kerk, vergeving van zonden, en eeti eeuwig «leven.". Amen. Art. 6. Wij erkennen slechts twee door Christus ingestelde sacra menten Doop en Avondmaal. Art. 7. Wij behouden den kinderdoop, en nemen hen, die in de geloofsleer genoegzaam onderrigt zijn door plegtige inzegening als Zelfstandige leden der gemeente aan. Art. 8. Het Avondmaal wordt, overeenkomstig de instelling van Christus, door de gemeente, onder heide gedaanten, genoten. Men ziet daarin een' gedachlenismaaltijd aan het lijden en den dood van onzen Heer en Heiland J. C. De oorbiecht wordt verworpen. Art. 9. Wij erkennen den echt als eene van God bcvolene en der halve door menschen heilig (e achten inrigling; weshalve de kerke lijke inzegening daarvan blijft. Ten opzigte van de voorwaarden en beletselen van een huwelijk erkennen wij alleen de staatswetten als geldig. Art. 10. Wij gelooven en erkennen, dat Christus de eenige Mid delaar Gods en der menschen is; wij verwerpen daarom de aanroe ping der Heiligen de verecring van reliquien en beelden den aflaat en de bedevaarten. Art. 11. Wij gelooven, dat de zoogenaamde goede werken slechts in zoo verre waarde hebben als zij uit Christelijke gezindheid voort vloeien. Wij yerwerpen daarom liet opleggen van vastendagen. Art. 12. Wij gelooven en belijden, dat het de eerste pligt des Christen zij, het geloof door werken van Christelijke liefde le openharen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 26Februarij. De afdeelingen van de tweede kamer der slalen-generaal zijn dagelijks vergaderd onderzoekende het voorstel tot herziening van de grondwet. Het onlangs ingekomen adres van J. C. de Oude, te Brijdorpe, die de herziening van de wel op de personele belasting verlangt, voor zoo verre het afschrijven van de paarden betreft, is ter griffie neder- gelegd als kunnende aanleiding geven tot de aanbieding van een ontwerp van wet. Bij besluit van den 21 dezer, n.°64, heeft Z. M. lot districts commissaris in het 4'°. district der provincie Zeeland, in plaats van wijlen J. A. TIennequin benoemd li. Ilekaaraan wien hij het zelfde besluit eervol ontslag verleend is als secretaris der gemeenten Cadzand Relranchement en Zuidzande. Door Z. M. is, hij besluiten van den 13 en 14 dezer, ver gund het bestaan van Christelijke afgescheiden gemeenten te Ingen, Ommeren en Tienden (Gelderland)en te Ulrum (Groningen)bestuurd die (e Ingen volgens hel reglement van Utrecht, en die le Ulrum volgens het reglement van Groningen. Uit Groningen meldt men van den 22 dezer«Men heeft met groot genoegen vernomen dat op liet rapport van den heer procureur- generaal bij bot,alhier gevestigd provinciaal geregtsbofen naar aan leiding van het dienaangaande door zijne excellentie den minister van justitie gedaan voorstel liet aan Zijne Majesteit heeft behaagd hoogst- deszelfs bewilliging te verleenendat aan Gerrit Olckes Huisman, postillon te dezer stede., als een blijk van 's kobings tevredenheid wegens zijn gehouden gedrag en betoonden loffelijken ijver in het belang der justitie, hij gelegenheid der nasporing en ontdekking der daders van de gewelddadige verwonding en diefstal, ten huize van Trijntje Abeliuswonende nabij Groningen, in den nacht van den 28 op den 29 Jolij 1814 gepleegd eene som van honderd gulden Worde uilgpreikt; waaraan dan ook door den procureur-generaal op heden is voldaan." GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Volgens de Magdcb. Ztg. zouden v.an staatswege onderhandelingen aangeknoopt zijn niet de jansenistische bisschoppen in Vlaanderen, tot het ordenen van geestelijken voor de nieuwe Duitsch-Katholijke gemeen ten. De beijerscbe regering heeft de te Leipzig uitkomende Deutsche AUgebicine Zeilung en hel Frankfurter Journal, in welke bladen vele herigten omtrent de beweging in de Kalhoiijke kerk in Duilscbland wor den medegedeeld in hare staten verboden. Zondag middag zijn 3 jongelieden, die op schaatsen de zoogenaamde Vliethij Voorschoten passeren wilden eensklaps in een toglgat gevallen en onder het ijs ge scholen. Twee daarvan brave zonen van den hleeker van Kempen, onder de gemeente Voorburg woonachtig, zijn verdronken, terwijl de derde niet dan met levensgevaar is gered kunnen worden.. De herig ten van de Koap-de-Goede-Hoop tot den 20 December zijn niet gunstig voor het engelsch bestuur. Een groot getal hollandscbe boeren van Port Natal bad geweigerd zich aan het engelsch gouvernement te onder werpen en de volksraad had den eed geweigerd. De hoeren zouden verder Afrika intrekken om niet aan Engeland onderworpen te blijven. Drie geldwisselaars to Parijs betwisten elkander de belooning van 5000 p. st. uitgeloofd door den bankier Rogers te Londen. Elk van ben be weert liet eerst op liet spoor der gearresteerde dieven le hebben geleid. Het zijn de bh. LoyerBoullartgê en St. Paul, van welke ieder die aar dige fooi zou willen opsteken. De belgische maatschappij van kolo nisatie hoeft officiële herigten uit Guntimala ontvangen en openlijk doen hekend maken die. den toestand der kolonie als allezins gunstig afschil deren. Men verneemt uit Utrecht, dat de heeren de Waaien van Driest aldaar, den 20 dezer in Delft hebben aangenomen de leverantie van 10,000 geslagen ijzeren kribben ten dienste van het ministerie van Oorlog. Den 22 dezer had hij Kaage (Noord-Holland) een-treffend voorval plaats. Een inwoner dier gemeente ging te Sassenheim bij zijne betrekkingen de gelukkige bevalling zijner vrouw mededeelen op schaat sen naar zijne woning terugkeerendevond hij nabij dezelve zijn graf in bet ijs, nalatende eene weduwe tnel 3 nog zeer jeugdige kinderen. Het water op de nederlandsche rivieren, hetwelk inden laatsten tijd vonrbeeldelons laag was geweestis een weinig gewassen. Tusschen vrijdag en zatnrdag nacht jl. is in de omstreken der stad Hoorn ten huize van de wed. Kool, te Bovenkarspeleen belangrijke diefstal met braak gepleegd, beslaande in ruim f 2000 aan geld, benevens goud, zilver, juweelen en paarleti. Men zegt, dat men de daders op het spoor was. De heeren J. li. Smeengh, J. Schouten en D. Slengarde Overbroek, te Amsterdam, hebben de provisionele statuten ontworpen eener so ciëteit: Ter betere inrigling van.den dienstbaren stand; welke socieleit zich ten doel steltom zoowei door aanmoedigende middelenals

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1