Zeetijdingen. ji dvertentiën. komen aanbieden, maar dezelve van liier naar Vlaardingen verzenden, ■waar men den viscb het ingewand uithaalt, alsdan met zout opvult en daarna toenaaitvan waar dezelve dan naar Duilschland en andere plaatsen vervoerd wordt. Er zijn dagen geweest, dat men er een duizendtal op wagens door deze stad zag passeren. Uit Giessen (Duilschland) meldt men van den 15 dezer Heden hadden wij een pijnlijk schouwspel in een dubbelen zin des woords de terdoodbrenging van twee moordenaars door de guillotine Ni- colaus Fehl en Tobias Franz, van Freiensteinau. Zie bier in het kort hunne misdaad Hun slagtoffer beetle Johannes Fehl, woonde insge lijks in Freiensteinau en stond algemeen bij zijne medeburgers als een eerlijk vreedzaam man bekend. Hij had bij zijne vrouw geene kin deren en daarom bet oudste kind van den met hem verzwagerden Tobias Franz, zijn peetoom lot zich genomen. Franz zelf genoot in zijrt huis de uitgestrektste gastvrijheid doch maakte daarvan misbruik om de vrouw van Fehl to verleiden met welke bij bij voortduring in echtbreuk leefde. Langzamerhand vormde hij het plan om met zijne medepligligenadat hij baren man zou ui* den weg geruimd hébben, naar Amerika tè vertrekken, en alzoo, na over hare deugd gezegevierd te hebben ook van baar niet onbeduidend vermogen meester te worden. Zelf te laf om den voorgenomen moord uit te voeren wist bij den armen Nicolaus Fehl lot zijn plan over te halen die dan ook verblind door het uitzigt op geldelijk voordeel eindelijk aan de verleiding geboor gaf. Nu bragt Franz zijn slagtoffer in den nacht van den 3 op den 4 November 1843 in epn nabij Freiensteinau gelegen boseh volgens zeggen om hem behulpzaam te zijn bij het Tellen van eenig hout doch indedaad ten einde hem op eene pjaats te voeren waar Nicolaus Fehl geposteerd stond die den on gelukkige dan ook van zeer nabij door een schot veldewaarvoor bij den volgenden dag eene belooning van vijf gulden genoot. De brutaliteit van den intefleclueelen moordenaar ging zoo ver dat hij zelfna volbragte daad bet eerst alarm maakte en het lijk van zijn sfagloffer naar het dorp hielp dragen. Heden hebben nu beide boos wichten Fehl met diep berouw, Franz tot het laatste oogenblik verstokt hunne misdaad met hun leven geboet. Ook ditmaal heeft de stemming van bet publiek dat bij duizenden van verre en nabij toegestroomd was, hel gevoelen geregtvaardigd dat eene openbare executie niet algemeen dien indruk maakt welken zij moest maken. De bonte menigte, het rijkelijke gebruik van sterke dranken werken mede om de aangeboren zucht van den onbeschaafden mensch lot het bijwonen van schrikverwekkende tooneelen te voeden en in plaats van ernstig nadenken dat men in de ziet des toeschouwers meent voort te brengen boort men niets als ruwe scherts uit zijnen mond. Terwijl ik dit schrijf, keeren tatlooze scharen dronkene boerenknapen jubelend en onder bet zingen van liedjes naar hunne haardsteden terug. Ware het niet doelmatig de voordragt laatst in Sachsen Altenburg gedaan om de execuiiën in eene bestolene plaats, in bijzijn van een aantal getuigen te doen plaats hebben, nan de gezamentlijke duitsche regeringen te doen 1 Op deze wijze toch zou de doodstraf, indien dezelve al nog niet algemeen kan af geschaft worden door derzelver openbare voltrekking ten minste de onzedelijkheid niet bevorderen. Den 18 dezer des avonds, had men te Londen een brand welke door de volgende opmerkelijke bijzonderheid gekenmerkt werd Het vuur was ontslaan in het onderstuk van een zeer diep infoopend pakhuis, in de lager theemsstraattegenover het tolkantoor. Dit onderstuk lag ter wederzijde vol met korven glasen slechts een naauwe doorgang voerde naar achteren. Digte rook belette derwaarts door te dringen, en het stond geschapen, dat de brand zich op eene schrikkelijke wijs zou uitbreiden. Een superintendant of brandmeester beval hierop het zoogenaamde rook-wambuis [smoke-jecket) te haten. Een der spuitgasten trok het aan, en ging hel onderstuk binnen, terwijl de helm, die aan dit buis gehecht is, door middel der pomp en. slang van eene der spuiten met versche lucht voorzien werd. On gehinderd ging de man tof aan de brandende plek kwam even zoo ternggaf berigt van de gesteldheid drong met de noodige hluscb- jniddelen weder naar achteren en bluschte mei weinig moeite hel Tuur. De Greenock Advertiser deelt het berigt mede van eenen nieuwen twistdie onder de engelsche scheepskapiteins is uitgebarstenwelke het guano-eiland Ichaboe bezoeken. Het schijnt, dat de supercarga's der eerste vaartuigendie guano hadden geladenzich den grond des eilands hadden toegeëigend en aan de kapiteins der later gekomen schepen tot hoogen prijs de vergunning verkochten om eene lading aan boord te nemeo. Dit was de aanleiding tot veelvuldige twisten en moest een oorlogschip worden gerequireerd om de orde te hand haven. Naauwelijks was dit schip wederom vertrokken of de 300 kapiteins, die veer Jcbaboe lagen, ontscheepten 1400 man hunner equipagiën met geweren gewapend en deden eenen aanval op de lenten der supercarga'sdreven deze laatste tot aan de kin in zee en deden hen daar beloven om niet weder betaling te vorderen voor de guano welke zij kwamen laden. Sedert is de lading der schepen met veel meer spoed geschied. MIDDELBURG, den 21 Februarij. Men verneemt, dat de in der tijd zoo veel gerucht gemaakt hebbende zaak wegens het uit Lurk haar een publiek huis te Vlissingen overvoeren en aldaar tegen der zelver wil vasthouden en mishandeten van 2 zestienjarige meisjes ter welker zake te Luik bereids onderscheidene personen tot gevangenis straf veroordeeld zijnna een naauwkeurig onderzoek bij de arron- tlissements-regtbank alhier, thans door het provinciaal geregtshof in Zeeland naar deszelfs openbare teregtzitting is verwezen en dat diens volgens zullen moeten worden teregt gesteld de beide houders van bovengenoemd publiek huis, te welen: Lamberline Oupont, ter zake van feitelijkheid tegen de eerbaarheid van twee zestienjarige meisjesmet gewelddadigheid uitgevoerd of ondernomenen Johan Philip Wallher, wegens medepligtigheid aan die gewelddadige feitelijkheden, door, des bewustden dader bij te staan en te helpen, inde bedrijven die dienden om dezelve voor te bereiden of te doen gelukken, of wel te voltooijen; voorts de beide beklaagden ter zake van zonder bevel der gestelde 1nagtenen buiten de gevallen waarin de wet het vatten van beklaagden beveelt twee personen te hebben vastgehouden (gedetineerd,) of in bewa ring gesteld (gesequestreerd - en heiden daarenboven nog ter zake van 2 Overtredingen tegen het policie-reglement op de publieke buizen en publieke vrouwen te Vlissingen, ZIER1KZEE den 24 Februarij. Verreweg de meesten onzer lezers' zijn bekend met de oorzaak der plaats gehad hebberd> volksbewegingen in deze anders zoo rustige stad deze toch schijnt alléén voorttekomen uit do toenemende armoede onder den geringeren stand, bij volslagen ge brek aan verdiensten waarin de meer gegoeden, ook hij den besten wil noch de armenkassen1, niet' genoegzaam voorzien kuhribn waarbij zich ongelukkigerwijze de'omstandigheid paarde, dat in dezen'w'crkëlobzen wintertijd de invordering der directe belastingen op eene buitengewoon strenge wijze werd vervolgd en cenige geringe inboedeltjes tot verhaal der belastingen zijn verkocht geworden de onvoorzigtigbeid van een der deurwaarders om in persoon de geveilde voorwerpen op te bieden en te koopen verbitterde de gemoederen eifbragl de volkshoop in beweging die in den avond van laatstleden dingsdag den 18 dezer, tegen 8 ure des avonds, zich aansloot hij de jeugdige werklieden, uit de katoen weverij huiswaarts keerendo en met deze ligt opgewondene troep onder zingen en schreeuwen de straten doortrok voor de deur van de in-haat gebragle deurwaarders stand hield tot dat het der policie eindelijk ge lukken mogt de menigte die door bijkomende nieuwsgierigen lot eene ontelbare massa was aangegroeid door gepaste toespraak tot bedaren te brengen en uiteen te doen gaan zondat des avonds tien ure alles tot stilte en rust was teruggekeerd. Hetzelfde toöneel herhaalde zich écbler wéder in den avond van woensdag ja het scheen' dat de baldadigheid'- toenam en werkelijk verkregen de zamenscliolingen in den a'voiVd Van' donderdag een bedenkelijker aanzien en wdfu de, veiligheid van eenrge in gezetenen ernstig bedreigd, zoödiit de lieer wethouder de Jonge zich gedrongen vond om in persoon den volksoploop tot bedaren te -brengen en zoo mogelijk door vermanende toespraak tot rust en orde te doen wederkeeren dan, de gemoederén waren te hevig opgewonden, de gisting te groot èn deze heer moest van zijn voornemen na vergeéfsclie po gingen afzien en zich verwijderen ten einde niet dóór de joelende' menigte verdrongen te worden wordende daarna de glazen'bij sommige' personen als, hij den deurwaarder én zijnen schoonzoon, ja'zelfs bij- den weihouder de Jonge ingeworpen ofschoon de rust zich ook nüWéder herstelde, dank hebbede ijverige zorgen onzer policieondersteund d'oór de grrèg-tsdrenaren en nachtwacht, en vóór den nacht alles stil was begreep echter het stedelijk bestuur, krachtiger maatregelen te moeten bezigen, ten einde de herhaling dezer baldadigheden te verhinderen eri des noods met geweld de volksoploopen te beteugelen; daartoe strékte het oproepen der schutterij en het uitvaardigen eener publicatiewaarbij de ingezetenen op ernstige wijze tot rust en orde werden aangemaand, en alle welgczinden uitgenowdigd om tiet bestuur in de handhaving van het wettig gezag te ondersteunen deze en andere doelmatige middelen halK den de gewenséhte uitwerking, zoötlal de dag en avond van vrijdag vrij rustig afliep, behalve het inwerpen van eënige glazen bij onderscheidens personen en zalurdag alles wederom tot dé gewone orde was wederge keerd zonder dat de schutterij wier goede houding en volijverige dien sten, onder gepaste leiding en aanvoering hoogen lof verdientis verpligï geworden geweld te gebruiken, en alleen deze maglsontwikkeling is toe reikend geweest, om, na de inhechtenisneming van eenige woelzieken en verdachte pérsonen de geschokte rust volkomen te herstellen, zoodat men zich met grond vleijen mag datterwijl zich alle weldenkende in gezetenen tol bewaring van orde en rust hebben aangeboden en eene gewapende burgerwacht gevormd om gezamenllijk mét de schutterij tot dot doel mede te werken, de veiligheid der stad genoegzaam zal zijn verzekerd en de vrees voor vernieuwde ongeregeldheden geweken is. De boogere autoriteit, door bet stedelijk bestuur van al bet gebeurde onderrrgt, heeft het echter noodig geoordeeldom de militaire hulp in te roepen, en in den vroegen morgen van beden, maandag is een sterk detachement van 115 man van bet 7** regeménl infanterie, 'uit Vlissin gen met eene stoomboot afgezonden deze stad binnengeruktom zoo men hopen magsleehls korten tijd hier te verblijven wanneer deze maatregel van voorzorg, na de herstelde en blijvende rust, als overbodig zal kunnen worden aangemerkt. BROUWERSHAVENden 24 Februarij. Binnengekomen Jane Baxter, kapt. D. Langemarrvan Grangemouth, de Hoop, kapt. P. J. Gust, van Liverpool, berde naar Dordrecht en Calharina Éngelina kapt. E. de Groot van Liverpool naar Rotterdam. Heden beviel voorspoedig van een' Zoom K. per WEDU- WEN Echtgenoot van DreischoR i.s KLOMPE. den 20 Februarij 1845. Eene MEID met de Wasch om kunnende gaan benoodigd bij P.* F.» CATS dem Boer. Eene Burger DIENSTMEID benoodigdtegen Mei 1845; zicb te vervoegen bij den Boekhandelaar J. van pe VELDE OLIVIER te Zierikzee. HOUTVERKOOPING op Dingsdag den 4 Maart 1845, des voormiddags ten 9 ure, van een partij zwaar en hard Tjarig Esscben HAKHOUT. Dé Notaris J. iie KATER Nz. zal, ten verzoeke van de Wed. en Erfgenamen van ANBRIES GEELHOED óp het laatst der eerstkomende maand Maart Veilen en verkoopen Eene HOFSTEDE, beslaande in Huis, Schuur, Wagenhuis en Keet, met 19 Bunders 80 Boeden 40 Ellen BOUW-, WEILANDEN en BOSSCHEN, staande en gelegen ónder Noordwelle en Fikerzee, met de daarbij voorhanden zijnde INSPAN, alles nader op te geven. Zijnde de Hofstede, Landerijen en Bósschen inmiddels uil de hand te koop, le bevragen ten Kantore van voornoemden Notaris. Ten gebruike bij de herdenking aan bet Lijden, Sterven, de Begraving. Opstanding en Hemelvaart van onzen Heer Jezus Christus en het daarop volgende Pinksterfeest, is bij J. van pe VELDE OLIVIER. Boekhandelaar, uitgegeven en a 80 cents te be komen De GESCHIEDENIS van de GEBOORTE enz. van JEZUS BHRISTUSzooals dezelve wordt gepredikt le Zierikzee. te zierikzee bij de wed. A. pe vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2