ZIERIKZEESCHE COURANT, N.o 16. DINGSDAG 25 FEBRUARI J, Besturen en Administratiën. Nieuwstijding en. A.o 1S45. De dagen lot het bczigtigen der Voorwerpen voor de Loterij van Tland- werken, in het belang van de armen zijn uitgesteld tot op Donderdag en Vrijdag den 13 en 14 Maart 1845 van 12 tot en met 2'/. ure. ÜUITSCHLAND. FRANKFORT, den 17 Februarij. Te Leipzig heeft zich de Duitsch-Katholijke gemeente den 12 dezer vormelijk geconstitueerd en zich vereenigd tot het aannemen der geloofsbelijdenis van die gemeente te Breslau en van het aanhangsel daarop waarhij slechts twee sacramenten namelijk doop en avondmaal erkend worden. Vijftig aanwezigen hebben eene hiermede overeenkomstige verklaring geteekend en vervolgens is besloten tot het aanwenden van pogingen om het bestaan der gemeente door de autoriteiten te doen erkennen alsmede om de zaak ter kennis van alle leden der Uoomsch-Kalholijke gemeente in genoemde stad te brengen en hun gelegenheid lol hel onderzoeken der aangenomen belijdenis en tot vereeniging met de nieuwe gemeente te geven. Men meldt van den Rijn dat aangezien de bisschop van Trier het voornemen heeft te kennen gegeven eerlang ook de Heilige speer en de Heilige spijkers ten toon te stellen de nassausche regering lot het besluit gekomen is, om de bepalingen van den 18 en 27 Augus tus 1815 en den 17 April 1828, betreffende het verbod van bede vaarten, toen met medewerking van het geestelijke gezag uitgevaar digd weder in berinnering en werking te brengen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 20 Februarij. In de zitting van de tweedo kamer der staten-generaal van beden is ontvangen eene koninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet, houdende wijziging in het belang des handels van de doorvoerregten mitsgaders van liet vaste regt en van het scheepvaartregtwelke geheven Worden naar aanleiding der overeenkomst van den 31 Maart 1831. In deze zitting zijn nog ingekomen onderscheidene verzoekschriften waaronder 19 adressen betrekkelijk hel aanhangige voorstel eener grond- wels-herzieningals: van P. CUbnn, eigenaar van vaste goederen op Java; van J. C. Collot d'Escury, inwoner en grondeigenaar in Zuid-Holland; van H. A. P. van Dompseler en andere inwoners der stad Elburg; van II. Klein en andere inwoners van de gemeenten Lpppersum en Stedum (Groningen); van C. van Epanhuijsen en anr dere inwoners van Zwijndrechtvan C. J.van Oostveen. steingeregtigd burger te 's Gravenhagevan M. Kingma en andere inwoners van de grietenij Wonseradeei (Vriesland)van J. B. Kromhout en andere inwoners van Lathum (gem. Angerlo); van 5. A. de Moraaz, notaris te Alkmaar; van J. IV. Steenbergen en andere inwoners van Kockange, gemeente de Wijk (Drenthe); van P. T. L. Belvetius van den Bergh, ingezeten van Wijk-bij-Duurstedevan M. van Duim en andere inwoners van de gemeenten Eist, Valkenburg en Heteren (Gelderland); van m.' C. P. E. Robidé van der Aa, op den huize de Hemelsche Berg bij Arnhemvan G. J. Brandt en andere inwoners van Dordrecht van H.J. Wiggers en andere inwoners van de gemeente Winterswijk van m.' A. J. Noels, te Nijmegen van C. P. Pels, wijnhandelaar te Wijk-bij-Duurstedevan F. J. Dozy en andere inwoners van Katwijk en Valkenburg, eri van Th. Ph. A. Greune (of Groene.) Volgens de deswege bij bet departement van binnenlandsche zaken ingekomen berigten is in de negotiatie der 3ae serie van de geldleening tot goedmaking der kosten van het Haarlemmer-Meer waarvan de deelneming, ten bedrage van een millioen gulden, bij het daarvan publiek gemaakte berigt was opengesteldingeschreven als volgt te Amsterdam voor f 6,934,000. Rotterdam - 2,563,000. Utrecht, - 166,000. Groningen - 45,000. 's Gravenhage- 20,000. 's Hertogenbosch - 10,000. Middelburg, - 5,000. dus te zamen voor f 9,743,000. De minister van financiën heeft ter kennis van het algemeen gebragt dat de correspondentie-dagen door middel van de zooge naamde overland-post tusschen Engeland en Oost-lndie zijn ver meerderd geworden, in dier voege, dat er voortaan niet meer ééns maar twee malen te weten op den 7 en op den 24 van elke maand eene brievenmaal uil Londen naar de voorschreven bestemming verzonden wordt. Indien evenwel een dier heide dagen op een zondag invalt ge schiedt de expeditie in plaats van den 7 op den 6 en in plaats van den 24 op den 25 dier maand. Het slaat aan het publiek hier te lande vrij nm naar verkiezing hunne brieven die bestemd zijn om met de bedoelde malen te worden verzonden hetzij van hier over Londen hetzij van hier regtstreeks op Marseille te doen ioopen met inachtneming van hetgeen vour ieder geval bepaald is en waaromtrent de noodige inlichtingen op de postkantoren te verkrijgen zijn. Men verneemt dat het ontworpen plan van verbinding van Nederland inet Noord- en Wesl-Duitschland door middel van spoor wegen door Overijssel de meeste belangstelling hij Zijne Majesteit den koning en de h(»ge regering heeft opgewekten dien ten gevolge waarschijnlijk spoedig enne nadere opneming tot verdere uitwerking van hel ontwerp zal plaats hebben. Eergisteren avond is, in den hoogen ouderdom van 78 jaren, in deze residentie overleden de e. h. a. heer mAntonie Willem Phi- tipse, president van den hoogen raad der Nederlanden. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN, Men schrijft uil Weenen van den 12, dat het oostehrijkscbe bewind den diensttijd der militairen van 14 op 8 jaren verminderd beeft. Deze verligting heeft hij de bevolking eene groote vreugde verwekt. Den 18 dezer is te Üeift een persoon gearresteerd dien op heeterdaad be trapt isbezig zijnde muntstukken te verminken. Verder verneemt men dat de huisvrouw van dien persoon almede is gearresteerd ter zake van het misdadig uilgeven van versch gesnoeide muntspeciën en dat onmiddellijk daarop huisvisitatiën bij anderen zijn gedaan. Aan eenen gewonen werkman die de kostbare te Berlijn Vervaardigde porseleinen hloemenvaaswelke door den koning van Prnissen den ko ning der Franschen ten geschenke gezonden is, naar Parijs heeft helpen overbrengen is door laatstgenoemden monarch een geschenk van 4000 franks in geld gemaakt. Berigten uit Algerie behelzen dat Abd-eU Kader nog niets heeft uilgerigtechter blijft op de grenzen van Marokko hel gerucht nog steeds in omloop dat de emir zich gereed maaktotn Algerie aan het hoofd van een talrijk leger binhen te rukken. Te Hummelo (Gelderland) is dezer dagen eene os verlootdie volgens een parige getuigenis van deskundigen Schoon aan do haak eene zwaarte iiehhen zal van ten minste 1000 ned. ponden. De Geldefsche lJssel is zoo bijzonder laag dat de passage voor rijtuigen aan het veer te Wes- lervoort. is gestremd terwijl de passage te voet over den bodem van de rivier plaats heeften in de geul slecht 10 en 20 duimen water staat. Te Dusseldorp herinneren de oudste lieden zich zulk een lagen water stand niet als dezer dagen gezien wordt. De ijsbedekking aldaar strekt zich meer dan drie uren ver uiten öp do meeste plaatsen ligt het ijs op de bedding der rivieren. Men hoopte dat deze bedekking weggedre ven zou zijn voor dat de ijsgang van de Bnvenl'ijh kwam anders zou den de geVolgeh noodlottig kunnen wezen. Van alle kanten ontvangt men lieriglen omtrent de koude en de ontzettende sneeuwmassa Welke dagelijks valt. Zelfs tol in Afrika doet de koude bare gestrengheid ge voelen den 2 dezer was in en rondom de stad Algiers alles met sneeuw bedekt. Zoo iets was, sedert de Franschen Algerie in bezit hebben ge nomen aldaar niet gezien. De policie te Parijs heeft aldaar 2 Engel- schen in hechtenis genomen die men voor schuldig houdt aan den ont- zettenden diefstal te Londen hij den bankier Hogers gepleegd. De me nigvuldige verwisseling van banknoten heeft verdenking doen ontstaan. Zestig Arabieren hebben, den 31 Januarij een wanhopigen aanval gedaan op eenen post18 mijlen teh zuiden van Oran gelegen, waar eene fran- sche bezetting lag. De Arabieren zijn hiervan allen de slagtoffere gewor den terwijl van de Fransehen 30 manschappen gedood of gewond zijn. Uit de Ardennen wordt gemeld dat daar eene jaglpartij is gehouden bij welke koning Leopold een buitengewoon gfooten wolf beeft doodge schoten. Den 18 dezer is te Maastricht overleden z. etc. de luit.— gen. baron des Tombe. Naar men met zekerheid verneemt, is doof den raad der hollaudsche ijzeren spoorweg-maatschappij besloten tot den aanleg eener electro magnetische telegraaf langs den spoorweg en wel voorloopig tusschen Amsterdam en Haarlem. Met provinciaal gereglshof van Zuid-Holland heeftbij arrest van den 22, Karei Winkels, oud 42 jaren, van beroep borologiemakef geboren en laatst woonachtig te Rotterdam, schuldig verklaard aan het verminken of uiterlijk schenden van zilveren nationale gangbare munt speciën en zulks na reeds Ie voren tor zake van misdaad Ie zijn veroor deeld geweest. Hij was namelijk hij vonnis van den krijgsraad in het provinciaal kommandement van Gelderland, van den 22 Junij 1831, bevestigd hij sententie van het hoog militair gereglshof, den 13 October daaraanvolgende, ter zake van het door hel besnoeijen van met eenetl wettigen muntslag voorziene geldstukken vervalschen derzelvé veroor deeld tolde straffe des doods, welke, door de goederlierendheid des konings, toen is veranderd in tentoonstelling op een schavot en 12jarige tuchthuisstraf, met vervallen verklaring tevens van den militairen stand. Hel provinciaal gereglshof heeft den schuldig verklaarde thans veroor deeld tot de stratfe de,s doods, door het ophangen aan eene galg welke straf, volgens hel uitgesproken arrestin du stad Rotterdam zal moeten worden uitgevoerd. Uit Rotterdam meldt men van den 19 dezer; Ons wordt medege deeld dat onze stadgenoot, de heer W. van Bouten, onlangs, in een wetenschappelijk betoog, de aandacht van Zijne Majesteit heeft gevestigd op de noodzakelijkheid om zoo wel de balansen als de ge- wiglen jaarlijks te doen ijken, aangezien de balans met het gewigl het volkomen weeg-toestel uitmaakt, terwijl met eene vnlsche balans oneindig meer bedrog gepleegd kan worden dan met te ligt wegende gewiglen en het dus slechts als een halven maatregel om zulk be drog voor te komen is te beschouwen wanneer de ijking zich bloo- telijk tot het gewigt en geenszins tot de balans bepaalt. Daar wij nreenen dat een dergelijke maatregel, als de heer van Bouten bedoelt, in naburige landen bestaat twijfelen wij geenszins of dit voorstel zal de aandacht van belanghebbenden wel waardig zijn. Men meldt uit Brielle De toevoer der kaheljaauw is tegenwoordig zoo groot, dat vele visscbers hunne vangst hier niet meer ter markt

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1