Storten, zotte liet liij zich hebbend licht op den bril en oogenblikkelijk bad de ontploffing plaats. De meid stortte met een gil achterover, en moet aan de borst en het gelaat vrij ernstig gebrand zijn. Hel heeft ech ter geene verdere gevolgen gehad. In de Nieuwe Rolt. 'Courant leest men van den 16: «Heden ontvangen ■wij Van onzen correspondent te Marseille weder berigten over -de Vrouw Johanna. Nadat het schip te Palamos was opgebragt en aldaar door den kapitein tegen de wederregtelijke behandeling die men hem deed ondergaan was geprotesteerd werd hetzelve naar Barcelona gebragt, alwaar het den 16 der vorige maand aankwam. De kapitein deed hier weder zijn' pligt. Mij legde voor den nederlandschen con sul aldaar met zijn scheepsvolk eene verklaring af, welke met de protesten die hij te Palamos had opgemaaktnaar den ambassadeur ie Madrid en naar 'sHage werd verzonden. «Den 21 werd de, kapitein voor den eersten keer door den fiscaal, in tegenwoordigheid van den nederlandschen consul ondervraagd waarbij de consul van Denemarken tot tolk diende, en waarvan de uitslag zoodanig was, dat de nederlandsche consul niet aarzelde, zich voor hem tot borg te stellen ten einde hem van de verzekerde be waring te bevrijden, waarin hij zich, tot de beslissing der zaak, volgens de spaanscho wetten had moeten begeven. Door den consul is hem het beloop van hetgeen hij voor schadevergoeding zou mecnen te vorderen afgevraagd en door den ambassadeur te Madrid wordt op spoedig ontslag en schadeloosstelling aangedrongen. «Wij verheugen ons, na deze berigten, het gedrag van den neder landschen consul te Barcelona en van den ambassadeur te Madrid inet lof te kunnen vermelden en hope, dat ons gouvernement hen mei kracht moge ondersteunen opdat de waardigheid van Nederland in deze zaak ernstig worde gehandhaafd. Uil dit herigtzoowel als uit het rapport van den kapitein-generaal van Katalonie, dat wij vroeger mededeelden, ziet men hoe onvoorzigtig sommige nederland sche bladen handelen, door, zonder nader onderzoek, de lasterlijke geruchten te dien aanzien uit eenige spaansche bladen over te ne men en het te doen voorkomenalsof de kapitein aangebonden Werd toen hij Palamos wilde binnontoopen om de aan boord zijnde 'geweren in Spanje te sluiken. Ware dit zoo geschied, dan zou de schuld van den kapitein volledig bewezen zijn, de consul zou zich wel wachten zich tot borg voor hem te stellen, de ambassadeur zou geene schadevergoeding en ontslag vragen, en vooral zou de kn pi teil generaal van Katalonie de omstandigheid van de opbrenging hij het iiinnenloopen van Palamos, als het onwéd'erlegbare bewijs van schuld, aict verzwegen hebben." Meermalen is aangemerkt geworden hoe de sluikhandel aan de noordelijke fransehe grenzen met voorheeldelooze stoutheid en in ont- zettenden omvang gedreven wordtdoch hetgeen men thans onder «fagteekening van den 9, uit Maresches, in hot departement van de Aisne schrijft, gaat alle» te hoven, wat vroeger daaromtrent ver nomen was. De smokkelaars schijnen in die streken op eenen voet te zijn ingerigt gelijk men in de romans van mistriss Ralhcliffe en andere van de italiaansehe roovsrhenden plagt te lezen. Men hoore sléchts wat de brief verhaalt «De vermaarde smokkelaar Carlier is heden ten 8 ure 's morgens door de gemeente Maresches gekomen, met 22 zijner (goederen medevoerende) ruiters. Eene tamelijk korte halt welke zij in eene herberg dezer gemeente gehouden hebben heeft ons gelegenheid gegeven hen naauwkeurig op te nemen elk paard draagt op de borst eene plaat van gebronsd koperwaarop een Mercurius-stafvervolgens bet nummer van het paard en daar onder de woorden Brigade van Luxemburg. Industrie. Koophandel gegraveerd zijn. Elk man is op eene eenparige wijze gekleed zij dragen een hlaauwe zeer korte, om het lijf sluitende kiel casaque alsook een gordelvoorzien van een paar dubbele pistolen en van een fang in eene schede gestoken mes. Hun mantel en hoed zijn van gewast linnen. De lading welke elk hunner op zijn paard heeft bestaat uil twee baaltjes met zwaar waslintien overtngen en met riemen vastgegespt. Zij zijn allen van forsche leest hun aan voerder daarentegen is vrij klein maar gespierd schijnt hoogstens 25 jaren oud te zijn en draagt zijn haar in lange krullende lokken. Zijn kleed is een zwarte poolscbe rok met zoogenaamde brnndeliourgs en daarover draagt hij een violetblaauwen zeer korten mantel. De stoutheid van dit onverschrokken opperhoofd gaat alle geloof te boven. Na zich een oogenhlik opgehonden te hebben is de bende op ge- strekten galop in de rigling naar Artres verdwenen." In den nacht van den 16 op den 17 dezer barstte een hevige brand uit in den oliemolen van den heer P. Sieaagman staande te Briltil gemeente Zuidhorn provincie Groningen. Toen men lus- schen 12 en 1 ure dezen brand ontdekte, woedde die reeds dermate dat er in weêrwil der aangewende middelen aan geen hlusschen viel te denken zoodat alles eene prooi der vlammen is geworden. Do schaden berekent men op f 25,000 a ƒ30,000; zijnde er behalve den molen en het zoogenaamde molenhuis ongeveer 250 ned. vaten oïie 8000 stuks raap- en lijnkoeken, en nagenoeg 12 lasten kool zaad enz.zoo goed als totaal verbrand. De behuizing en knechts woningen zijn gespaard gebleven. Men verneemt dat de gebouwen tegen brandschade waren verzekerd. De oorzaak van dezen brand is onbekend. De bedenking dat het onbekend zijn met de wetten nimmer als eene verschooning kan worden aangenomen bad zegt men bij sommige fransehe afgevaardigdenhet denkbeeld doen oprijzen om een voorstel te doen dat de wetten van bet rijk, in elke hoofdplaats der onderscheiden arrondissementen eenmaal 's weeks op de voor naamste marktplaatsen door een daartoe aan te stellen 's rijks beambte zouden moeten worden voorgelezen maar zulks gevoerd hebbende tot de vraaghoe vele wetten er alsdan wel voorgelezen zouden moeten worden heeft men het plan als onmogelijk weder moeten laten varen daar men bij eene opsomming bevonden heeftdat Frankrijk niet minder telt dan 62,177 wetten; stelt men nu dat iedere wet, gemiddeld genomen, 10 strafbepalingen bevat, en dit iisinen denke slechts aan de enkele accijnswet niet te hoog gesteld dan bekomt men reeds 621,770 strafbepalingen, die ieder ingezeten dagelijks bedreigen en tegen welke hij nimmer onbekendheid met de wet mag aanvoeren. De groote klok voor de Munsterkerk te York (Engeland) is in de afgpfcopene maand te Whiteebapel gegoten en de zwaarste van het gebeete koningrijk. Deze klok is 7 voet 7 duim hoogheeft een diameter van 8 voet 4 duim en weegt 12 tonnen. Het metaal had 12 dagen noodig ter bekoeling, namelijk van 18 tot 30 Januarij. De klepel is er nog niet in gehangen deze is naar evenredigheid. Het geluid van deze klok is ongemeen grootsch het heeft de volheid van de orgelklank. Dit werkstuk kost 2000 ponden slerl. vobrtge- sprnten uit vrijwillige inschrijvingen. Er zullen 70 paarden noodig zijn om deze klok te vervoeren. In een der hamburgsche dagbladen kondigt zekere heer Rob. M. Sloman scheepsreeder aldaar, aan, dat hij voornemens is, in den aanstaandon zomer met een zijner groote fregatten vergezeld van een aantal passagiers, eene reis om de wereld Ie doen maken en de volgende steden en landen aan te doen als Lissabon Madera Tenerifle de Kaapverdische-Ëilanden Rio-Janeiro, Rio de la Plata Falklands-Eilatulen Valparaiso en alle tusschenhavens op de westkust van Amerika lot Guayaquil (Quito) de Marquesas Vriendschaps- Eilanden (Olaheite) en andere groepen van eilanden der Stille Zuid- Zee China (Tchusan Hongkong Canton Macao en Whampoa) Manilla, Singapore, Ceylon, Isle-de-France of Madagascar, Kaap- de-Gocde-Hoop S.'-Helena Ascensionde Azoren en terug naar Hamburg. Het schip zal volstrekt aan geene handels-speculatie dienst baar worden gemaakt, maar hij de geheele uilrusting, de plaatsver- deeling, de bepaling van het verblijven in de landen en steden-, die aangedaan zullen worden, de duur der geheele reis, zal slechts op de veiligheid het gemak en het onderhoud der reizigers gelet worden. Een fraai schip een ervaren kapitein en uitgezochte matrozen eert gepromoveerde artsbieden den deelnemers aan deze expeditie de beste waarborgen voor eene aangename en voorspoedige reis, terwijl de kosten zeer matig gesteld zijn. VIJSSIN GEN'den 19 February. Gisteren is door Z.'Mj stoom schip Cerberus naar zee gesleept, Z.r Mfregatschip Ceres, gekom- mandeerd door den kapitein ter-zee J. Ertslieaan boord hebbende den schout-hij-nacht E. B. van den Bosch bestemd Voor het bevel over de marine in de Oost-Indien. Het stoomschip Cerberus, kom- matidant de luitenant der 1"° kl. J. May, is heden weder binnen gekomen. VERF, den 15 February. Tot ons leedwezen vernemen wij, dat de ambulante recherche te water zoo als dezelve thans is bestaande met den 1 Mei dezes jaars staat opgeheven te worden. Wij hadden, sedert een reeks van jaren, daarvan twee vaartuigen alhier gestationeerd zagen daardoor acht huisgezinnen in ons midden gevestigd, te zamen een 45tal zielen uitmakende, en bezaten mitsdien het voorregtdoor het bestaan van die, in onze zoo zorgvolle toe stand eenige lafenis te genieten. Ter naanwernood mogen wij ons verheugen en ons dankbaar ge voelen over het herkrijgen van garnizoen of de hoven bedoelde suppressie drukt ons weder tl iep ter nederdoordien toch dezelve recherche te water met het alhier gevestigde loodswezen als de voornaamste nog aanwezig zijnde hulpbronnen, ter onderschraging en instandhouding van onze in bestaansmiddelen zoo lijdende inge zetenen verstrekte bij al den achteruitgang welke ons in de laatste jaren beschoren was. Wij mogen dan ook billijk de hoop koesleren doordien de zoo noodlijdende omstandigheden waarin deze stad verkeert, bekend slaan daar van waar men leniging en hulpbetoon verwachten kan ver goeding voor dit naderende zoo treffend gemis te zullen erlangen zoodra dit in het hereik zal liggen hetzij door te dezer slede ge vestigd (e mogen zien datgene hetwelk voor het op te heffene later in de plaats zoude kunnen treden of zoodanige andere weldadige beschikking van gouvernernentswoge deelachtig te mogen worden als ter verbetering van der ingezetenen zoo lijdend Sotsbestaan vér strekken kan, BROUWERSHAVEN, den 19 Februari). Naar men verneemt hebben eenige grondeigenaars in deze omstreken dezen winter een aanvang gemaakt om hel uildoelen van sterken drank bij dé hout- verkoopingen af te schaffen en in plaats van dien eene kleine gel delijke vergoeding aan do koopers uit te reiken. Wanneer men zich voor den geest brengt, tot hoevele misbruiken deze gewoonte soms: aanleiding gaf, daar niet alleen dezulken, die geen de minste be doeling hadden om te koopen zich aan deze vereenigingen aansloten enkel met het doel, om ook bun aandeel aan den drank te bekomen, maar dat jongelingen en kinderen zelfs voor wie het gebruik daarvan nog meer schadelijk is daarin rijkelijk plegen te deelen dan mag men deze pogingen om bet misbruik van sterken drank te helpen weren allezins billijken en hartelijk wenschen dat dit voorbeeld algemeen moge worden nagevolgd en dezulken die wel eens rijkelijk sterken drank doen uiltleelen om de kooplust aan te wakkeren zich daarvan voortaan onthouden en zich aan de thans ingevoerde maat regelen aansluiten daar het geen betoog behoeft dat dit middel als hoogst onzedelijk is af te keuren, omdat de bedwelming, door het rijkelijk gebruik van drank veroorzaakt den armen arbeider aan spoort om honger prijzen te besteden dan hij betalen kan en overigens voor hem de gelegenheden vermenigvuldigd om zich aan eene gewoonte over te geven welker uitwerksels voor de rust der maatschappij en het welzijn der huisgezinnen zoo verderfelijk zijn, en die reeds zoo velen in het verderf en het ongeluk gestort heeft. ZIERIKZEË, den 20 February. De 28slc verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje is gisteren op de gebruikelijke wijze alhier gevierd geworden. PRIJZEN der EFFECTEN TE AMSTERDAM, Woensdag den 19 February 1845. Nederlanden 2'/s pC. Werk. Schuld 4 Amort. Syndikaat Nieuwe3 pC.' Leening Handel-Maatschappij Oost-lndiën Rüsland, Hope en Comp. Spanje Negot. 1834 bij Ardoin 5 Oostenrijk Bij Goll. en Comp. 5 w Negot. Metaliek 5 4pC. 4'/, 4 5 gebïevetu 637, 987 100 777. pC. h TE ZJEKIKZEE BSJ BE WEB» A. DE VOS EN ZOON STADS DKL'ïiKEUS-

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2