De trekking of verloting zal plaats hebben op den 3 Maart(en overstaan van een openbaar beambte daartoe door de wet erkend. De lijst der getrokkene Prijzen zal dadelijk in de Courant worden geplaatst, ten einde de belanghebbenden hunne getrokkene Prijzen zonden kunnen doen afhalen op Donderdag den 6 van 3'js tot 5'/, ure in den namiddag. De^ prijs van ieder lol is gesteld op f 1 en de entree bij de bc- zigtiging op 10 cents voor ieder persoon. BEKENDMAKING. De COMMISSIE ter uitdeeling van SOEP aan Behoeftigen binnen deze Stad in aanmerking nemende dat de eerste Inschrijving op verre na niet toereikende is bevonden om de uitdeeling van Soep tot bet gewone tijdstip te kunnen doen voortduren en het evenwel allerwcnschelijkst is om de uitreiking daarvan nog eenen geruimen tijd te doen uitstrekken brengt bij deze ter kennis barer meerver mogende Stadgenoölen dat op Vrijdag den 21 dezer de biljetten van Inschrijving aan de.huizen der Ingezetenen rondgebragt en drie 'diagen daarna zullen worden opgehaald. De Commissie zoude vermeenen aan de milddadigheid barer Slad- geriooteri tekort te doen door dezelve ook in deze tweede Inschrij ving tot eene rüime bijdrage op te wekken zij acht het voldoende te kennen te geven dat de algemeen bekende behoefte vooral in dezen langdurigen en strengen wintereene ruime Inschrijving nood zakelijk maakt om tot het gewone tijdstip te kunnen blijven be- deelen hetgeen alleen door milde bijdragen kan worden verwezenlijkt. Gedaan te Zierikzeeden 17 Februarij 1845. De Commissie voornoemd W. D. de JONGE vt... Ter ordonnantie van dezelve J. ISEBREE MOÈNS. Nieuwslij ding e n. N EDER L A N DEN. 's GRAVENHAGEden 15 Februarij. Het heeft Z. M. den ko ning behaagd, aan hel genootschap tot Heil der Armen, ten vorigen jare door eenige Israëlilen Ie Zwolle opgeriglen dat ten doel heeft kindoren van arme israëlilische ouders tot ambachten en handwerken op te leiden eette bijdrage van f 200, uil hoogstdeszelfs bijzondere fondsen te verleenen. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. Na ëene beraadslaging van twee dagen heeft-de groote raad van Zu rich het den vrede bedreigende voorstel tot verbanning.der Jesuiten nit Zwitserland, aangenomen. Te Anstrulher, in Schotland, is de vrouw van zekeren Spenceleerlooijersknechtden 30 II. van 4 kinderen namelijk 2 jongens en 2 meisjesbevallen die zich henevens de moe der eenige dagen later nog zeer wel bevonden. Yan.de 297 pèrsotiën II. zaturdag. avond te Parijs gevatzijn thans nog slechts 100 in hechteT nis; de overige zijn op vrije voeten gelalen. Men verneemt, dat het barkschip Java ..laatst gevoerd door kapitein H. Hagers en door de heer ren gebroeders Reelfs te Amsterdam voor/" 14,500 aangekochtvoor dp Zuid-Zee walvischvangst zal uitgerust worden. Men meldt uit Amsterdam vari den 12 dezer Sedert het invallen' Van de strenge vorst, in hef begin van December jl. is het Noord- Hollandsche-Kanaal voor de scheepvaart gesloten geweest, en het getal der in de haven Van het Nieuwe-Diep bïnnehgekómerte en al daar de opruiming van het ijs afwachtende schepen, waaronder eéti groot aantal oost- en west-indievaarderslot omstreeks 180 aange groeid. Ten einde aan deze aanzienlijke vloot gelegenheid te geven om de reis herwaarts voort te zetten is dezer dagen aan een onder nemend particulier den beer J. Goedkoop. door de hooge regering magtiging verleendom voor eigene rekening eene doorvaart door hel ijs van het Kanaal te maken, met voorwaarde dat hem voor elk schip, hetwelk daarvan gebruik maakteene geringe vergoeding zal worden betaald. Het werk der door-ijzing is reeds aangevangen en eerstdaags7 verwacht men de schepen voor deze stad. Men meldt uit Haarlem van den 14 dezer: De zilveren vaas, ter waarde van f 1900, door Z. K. H. den prins van Oranje als prijs geschonken voor den wedloop n.° 1 op den 6 September aan staande, voor 3jarige inlandsche paarden, is reeds alhier ontvangen en bij den voorzitter der commissie van de sociëteit tot aanmoediging van de verbetering van het paardenras, ter bezigliging der belang hebbenden gesteld. Dezelve is ongeveer 51/, ned. palmen hoog smaakvol en uitnemend fraai bewerkt, en getuigt van de milde on dersleuning, welke de vorst gelieft te verleenen aan eene instelling., die voor de paardenfokkerij in dit rijk zeer gunstige gevolgen kan hebbenen in het bijzonder ook voor deze stad en hare omstreken van veel belang is te achten. Uit Loon op Zand schrijft men in dato 8 dezer Gisteren ver spreidde zich alhier hel geruchtdat de heer C. B. ontvanger der directe belastingen en accijnsen, weg was, en wel zonder eenige orde op zijne zaken gesteld noch voor eene afwezigheid verlof bekomen te hebben. Dat gerucht verwezenlijkte zich, helaas! heden. Ter re quisite van den heer controleur Pollet zijn door bet kantongeregt van Waalwijk, tot Iaat in den nacht de nog weinig overgebleven roerehde goederen te Sprang, alwaar B. woonachtig was, verzegeld', als ook op de Kaatsheuvel gemeente Loon op Zand zijn kantoor. Hoe groot het deficit isweet men vooralsnog niet. De Politique deelt verbazingwekkende werken mede die door den magnetiseur Montius te Brussel worden voortgebragt. Wij hebben zegt een berigtgever «gezien dat een gemagnetiseerd persoon met het achterhoofd las en alles wat zich achter hem bevond in deze stelling zag; dat een jong meisje, met een digten blinddoek voor de oogen alles las, wat men haar in druk of schrift voorhield dat eene andere gemagnetiseerde verre afgelegene plaatsen mot welke zij in de on- gemagnetiseerde of natuurlijke gesteldheid volstrekt onbekend was, met de uiterste naauwkeuriglieid beschreef; zij gaf zelfshoogst merk waardig bepaalde en juiste bijzonderheden op wegens een haar ten nenenmale vreemden persoon van wien men haar eenen haarlok bad gegeven. Al deze experimenten zijn door omzigtige personen boven alle bedrog verheven bevonden en de heer Montius zoude den vóór ettelijke jaren te Parijs uitgeloofden prijs van 3000 fr. winnen omdat al zijne somnambules digi geblinddoekt lezen kunnen wat ben voor gelegd wordt. Het merkwaardigste van alles is echter de schier, ma gische indruk welke Montius door middel der muzijk op de som nambules teweeg brengt. Dagelijks des avonds ten 7 ure geeft de beer Montius, in zijn instituut, rue de l'arbre openbare lessen, tot welke ieder weelbegeerige wordt toegelaten. Voor eenige dagen zoude te Maziou (in Frankrijk) een os gaslagl wor den maar de bijl-slag raakte hem misen het dier brak verwilderd los. Woedend stortte de os zich op den slagter wierp hem neder en de omstanders vlogen verschrikt uit-een. De os liep op het gemeentehuis en de raadzaal binnen. Drie met stokken en groote messen gewapende, moedige mannen vervolgden hem derwaarts maar de os nam terstond de vlugt en rende voort. Hij kwam aan eenen wenteltrap sprong drie verdiepingen hoog op - Vrouw liefga toch eens zien wat daar op den trap te doen is," zeide tol zijne echtgenoot een inspecteur van een levensverzekering-bureau die sedert verscheidene weken met hevige jicht bedlegerig wasde vrouw opent do dëur, geeft eenen gil'van schrik en vlugt daar henen - de zieke ziet een bloedig woest snuivend monster voor zijn lied springt met heide voeten te gelijk van zijne legerstede uit en vlugt in de naaste kamer. Nadat de "ós nog eenige vensters ingestoo- ten en uit een der verbrijzelde ramen eene. wijl op de straal en de aldaar verzamelde volksmenigte neêrgekeken bad werd hij eindelijk, overwel digd en een kogel maakte een einde aan zijn leven. De inspecteur ech ter is sedert het ochtendbezoek van zijnen vierbeenigengehoorqden wonderdoctor radikaal van zijne jiclit hersteld. In het dorp Neuendorfniet ver van Königs Muslerhausen (Duilschr land), is een afschuwelijk feit gepleegd. De molenaar op gemelde plaats had eene, betaling; van. 800 daalders onlvangen terwijl: hij in zijn vertrek bezig was melt, dit geld na tb lellen, trad dé schout vsh. de. plaats aldaar binnen om hem over zaken te spreken. Hij gaf zijne verwondering te kennen van den molenaar in' het bezit van zulk eene som te zien en deze gaf zonder eenigen erg ten antwoord-, dat hij voornemens washet den volgenden dag naar Berlijn tö brengen, om het in de bank of wel in den bandek te plaatsen. Des avonds begaf den molenaar zich naar zijnen molen waar hij dén ganschen nacht bleef werken. Toen hij des morgens naar zijn huis terugkeerde vond hij eenige plekken Idoeds daarvoor. Zijne vrouw7, zijne 4 kinderen, zijn knecht en zijne meid, lagen binnen alle 7 vermoord Het geld was weggeroofd en bij het lijk van de mole naarsvrouw lag de hond van den schout. Het gere'gt heeft dadelijk zijn onderzoek begonnen, en zoo men verneemt zou de schuldige alreeds zijne gruweldaad bekend hebben. Te Berlijn heeft onlangs een zeldzaam voorval plaats gebad. Zekere I. was wegens een ligt vergrijp tot 8 dagen hechtenis, veroordeeld welke hij den 1 dezer zoude aanvaarden. Als gehoorzaam staatsbur ger ging hij vroegtijdig uit, om zich tot het ondergaan zijner straf aan, te melden toen hij echter nabij het huis van arrest kwam ontzonk hem de moed zoozeer, dat hij in eene herberg moest binnentreden, om eene hartsterking te nemen. Hier vond hij een aangenaam gezelschap, en bleef hij zoo lang. tot bet avond werd, en hij den waard verzoeken moest hem voor dien nacht hij zich te houden. Dit geschiedde dan ook, De geregtsdienaars hunnerzijds bekwamen toen de veroordeelde ter regtér lijd zicb niet aanmeldde bevei hem te halen. Zij maakten zich op weg, kwamen voor het huis van den delinquent aan en klopten lang te vergeefs alvorens te worden opengedaan. Eindelijk verscheeneene vrouw in tamelijk zigtbare verlegenheid, die toen men haar naar haren man vraagde antwoordde dat baar man, niet te huis, was. De geregtsdienaars waren echter met dit bescheid niet tevreden,, maar drongen in het huis binnen, doorzochten bet tot in alle hoeken en vonden eindelijk onder eene sopha een. man in néligé, Wel verzekerde deze plegtig dat hij de man der vrouw niet was, men verkoos niet, zulks te gelooven hij moest zich geheel aankleeden en de geregtsdienaars volgen die hem vervolgens behoorlijk in het huis van arrest afle verden. Toen des anderen daags 's morgens de wezentlijke L. uitge slapen had en zicb nu aan de gevangenis aanmeldde., gaf men hem ten antwoord, dal' hij reeds achter de traliën zat. Hij keerde naar huis terug, van waar hij echter spoedig weder afgehaald werd omdat nu de bij misvatting voor hem gekerkerde metterdaad bewpzen had niet de echte man van mevrouw L. te zijn. ZIERIKZEE, den 17 Februarij. Heden kwam alhier berïgl van het treurig overlijden van den ook in deze stad met roem hekenden kunstschilder Johann Heinrick Richter, van Coblenz. Hij stierf in zijne geboortestad den 2 dezer maand, aan de gevolgen eener onder- buiks-ongesteldheid in den mannelijken leeftijd van 42 jaren. Hij werd alzoo als in bet midden zijner kunstenaarsloopbaan waarop hij ondanks het minder gunstig oordeel zijner benijders, met vasten tred voortwandelde teruggehouden. .Wij beklagen ook om den wil der.kunst zijn verlies; maar verheugen ons, dat hij ook alhier onder scheidene gedenkteekenen van zijn verblijf onder ons achtergelaten heeft die ons nog lang met genoegen zijn' persoon zoowel als zijne verdiensten zullen herinneren. Naar men verneemt zal eerstdaags op de stads werf alhier de kiel gelegd worden van een barkschip -van circa 400 Java-laslen. Zeetijdingen. BROUWERSHAVEN deu 17 Februarij. Binnengekomen: Tap- perhelen, kapt. Z. Pettersson van New-York naar Botterdam. A.dvertenti'ên Al degenen die vermeenen éenig regt te bebben op iets verschuldigd te zijn aan of te vorderen hebben van de na latenschap van HUIBREGT BOUMAN, in leven Timmermansknecht, gewoond hebbende en overleden te Bommenedeop den 19 Januarij jl. gelieven daarvan aangifte te doen vóór den 1 Maart 1845 ten Kantore van den ondergeteekenden. Zierikzeeden 15 Februarij 1845. J. ISEBR EE MOENS. Bij J. OCHTMAN zijn voor de 195s" K. N. Loterij te be- komen Heele en Gedeelten van LOTEN in Koop en Huur Prijs-Courapt. De Trekking begint op aanstaande Maandag. te zierikzee bij de wed. a. de vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2