welks geschrei gehoord werd door de bewoners van het naburige huis op hetzelfde oogenblik dat men de pakken losmaakte hetgeen het delict spoedig verraadde. Den 6 dezer is te Deptford, in Engeland het grootste tot hiertoe gebouwde stoomfregat van oorlog van stapel gelaten namelijk de Terrible, van 1847 tonnen, en bestemd om 20 stukken zwaar geschut te voeren. In lengte overtreft dit fregat het grootste en- gelscbe linieschip, de Trafalgar, nog ruim 21 engelsche voeten. In cene kolenmijn in Somerzetsbire (Engeland) is II. donderdag ochtend weder een vreesselijk ongeluk gebeurd ditmaal niet door gas maar door inbarsting van water. Van 100 werklieden die in de mijn waren zijn met de uiterste moeite 90 ontkomen doch 10 schijnen er hunnen dood gevonden te bobben. Hunne lijken waren des namiddags ten 3 ure nog niet ontdekt. Te Aarlanderveen bij Leiden zijn den 8 dezer twee huizen in de asch gelegd. Den 3 dezer is eene belangrijke inbeslagneming geschied aan het tol kantoor van West-Wezel provincie Antwerpen. Onder eene hoeveel heid van 5000 n. p. hooi, op 3 wagens geladen en in kunstig gemaakte bergplaatsen, bevonden zich voor 5000 franken koopmans-goederen onderhevig aan een invoerregt van meer dan 1400 franken. De ont dekking van dien stouten sluikhandel is te danken aan de heeren verificateurs Derloo en Vandamme, den 2dcI1 luitenant Absileen de bedienden Becker en Pille. De in beslag genomene koopwaren be staan uit kousen en sokken van saksischeu oorsprong. Uit Munchen meldt men De heer Zacharias Oase, uit Hamburg, leroemd rekenaar uit het hoofd heeft hier de ongeloofelijkste proeven zijner zeldzame vaardigheid gegeven en overtreft daarin alle vorige beroemde rekenaars uit het hoofd, zoo als Burton, FullerLars, BengslonGranberg en anderen, daar zijne aan het fabelachtige grenzende berekeningen die zijner voorgangers op verren afstand achter zich laten. Nu anderhalf jaar geleden rekende hij te Weenen eene vermenigvuldiging van 40 cijfers met 40 anderen binnen 40 minuten uit. In October II. deed hij het te Wiesbaden met 60 binnen de 3 uren uit het hoofd zonder iets schriftelijks voor zich te hebben onder vrij levendig gesprek van eenige personen. Dit is echter den or.begrijpelijken 2Öjarigen Dase niet genoeg geweesthij wilde het hoogste en verwonderlijkste het onbegrijpelijkste doen zien wat de menschelijke geest in de hoogste magt van afgetrok kenheid en innerlijk aanschouwen vermag op te leveren. Den 9 Januarij heeft bij in bet gebouw van de koninklijke akademie van wetenschappen voor bevoegde getuigen en bij deels luide gesprekken jn een onafgebroken tijdsbestek van 8 uren en 45 minuten uit het hoofd, twee getallen, ieder van 100 cijfers, vermenigvuldigd, gedu rende welken lijd 10,000 getallen voor zijnen geest moesten voorbij gaan. Een voorval van zeldzamen aard hetwelk op zichzelf en oiii zijne gevolgen, betreurenswaardig is, verdient publiek te worden ge maakt, zoowel om de openbare meening als het voorval zelf regl te doen wedervaren. De zaak is deze Op een landgoed bij Neustadt- Eberswald (Duitschland) werden onlangs aan eenen knecht 5 thlr. ontstolen de dader een andere knecht werd uitgevonden en door den eigenaar van het landgoed gedurende drie dagen onbarmhar- tiglijk geranseld en eindelijk in den kerker geworpen waar hij reeds na eenige uren den geest gaf. Toen dit den eigenaar medegedeeld werd begaf hij zich des avonds met eenen strop naar den gestor vene die den anderen dag in de gevangenis opgehangen werd ge vonden. De ter aarde bestelling des ongelukkigen had in allerijl plaats; daarop werd het voorval ruchtbaar en er werd een geregtelijk onderzoek tegen den gemetden eigenaar en den geestelijke der plaats ingesteld. In Posen is eene dievenbende ontdektdie lange jaren bestaan had en hare veiligheid onder andere te danken schijnt gehad te hebben aan de zonderlinge schuilplaatswelke zij gekozen had. In verstand houding met zekeren kerkbediende verzamelden zich de dieven namelijk in de grafkelders onder het Bernardijner klooster, nadat zij de kisten weggenomen, deels lol brandhout stuk gehakt en deels in slaapsteden omgevormd hadden. De gebeenten gebruikten zij voor een gedeelte tot kandelaars. Dit licht in de grafkelders, hetgeen zij door lange straffeloosheid waarschijnlijk te stout geworden wat onvoorzigtig be handelden heeft hen eindelijk verraden daar het door eenen voor bijganger gezien werd. Men meldt uit Weenen van den 30 Januarij «Het gesprek van den dag heeft thans tot onderwerp een' moord die in 1843 is ge pleegd geworden. Alle dagbladen spraken destijds van een aan stukken gesneden meisjes-lijk waarvan de brokken in de voorstad op onder scheidene plaatsen verstrooid lagen. De zaak was zoo afschuwelijk zoo aanstootelijk dat er in alle klassen der bevolking eene stem van afgrijzen en ontzetting opging. Het hoofd van het lijk vond men nabij een' kerkhofmuur verborgen. De policie liet de gevondene stukken zamenvoegen het geheel daguerreotypberen en litbographeren. Het hoofd zelf werd in een kabinet der Josepb's-akademie overge- bragt en in wijngeest bewaard. Er werd een aanzienlijke prijs uit geloofd aan hem die den dader zou weten aan te wijzen doch de Nemesis was ditmaal traag in haren gang niets bragt op het spoor des gruweldaders. Eensklaps verspreidt zich het geruchtdat hij gearresteerd zou zijn geworden. Hij is een chirurgijn van professie gelijk dan ook de wijze waarop bet meisje is vermoord en versneden geworden dit duidelijk doet zien. Het vermoorde meisje zijne stiefzusterhad het vaderlijk huis verlaten om zich in Weenen eenige meerdere menschen- en wereldkennis te verschaffen en was met dit doel aan voornoemden heelmeester aanbevolen geworden. Het schandelijk doel om bet vaderlijk vermogen alleen en geheel te zullen erven verleidde hem tot zijne afschuwelijke wandaad. Hoe bet mogelijk geweest zij dat het meisje niet vermist is geworden dat een misschien overgebleven reispas niet op het spoor der waarheid geleid hebhe kunnen wij niet verklaren. Maar boe dit ook zij de misdadiger schreefna het plegen van den moord dikwijls om geld naar huis, hetwelk steeds volgde de vader begon echter wantrouwen op te vatten daar hij stellig eenig eigenhandig berigt van zijne dochter verwachte. Door een bang voorgevoel gedreven neemt bij de reis naar Weenen aan. streken. Toen hij bij zijn' zoon kwant vroeg hij dadelijk naar de dochter die geen ander berigt omtrent haar wist te geven dan «dat zij met een' heer naar Hongarije was vertrokken." Dewijl de zoon eenigzins verlegen scheen werd de vader in zijnen argwaan versterkt, zoodat deze besloot, zich tot de policie te wenden. Van daar bragt men hem naar de Joseph's-akademie toonde hem het ge prepareerde hoofd zijns kinds en hij stortte onmaglig ter aarde. (Naar men verneemt moet de moordenaar reeds tol bekentenis ge-, komen zijn.)" Uit Kome wordt van den 29 Januarij gemeld Eene zonderlinge gebeurtenis houdt voor het oogenblik de algemeene aandacht geheel op zich gevestigd. De kardinaal Caggianobisschop van Sinigaglia, in de legatie van Pesaro en Urhino heeft voor eenige dogen een edict uitgevaardigd, zoo hij voorgeeft, tot bevordering van de goede zeden; dit edict, hetwelk verscheiden artikelen bevat, komt zakelijk hierop neder Het is ieder jongman verboden bezoeken af te leggen bij fami- liën in welke zich huwbare meisjes bevinden ten zij het zijn voor nemen ware, er eene van te trouwen. Zoo het huwelijk niet volgt binnen de 3 maanden na hel eerste bezoek zal hij gestraft worden met eene gevangenis van 2 maanden. Bij eene eerste herhaling der overtreding zal hij opgesloten worden in een klooster om aldaar boete te doen en bij eene verdere herhaling zal hij in den kerke- lijken ban worden gedaan. Een meisje, hetwelk geschenken ontvan gen zal hebben van een jongman, die haar niet trouwt, zal die geschenken aan haren biechtvader moeten afgeven." Dit edict heeft, zoo als men ligtelijk begrijpen kan, niet weinig opschudding te Sinigaglia en in de verdere'steden van het kerspel verwekt; zij hebben eene bezending gezonden naar den paus, om van Zijne Heiligheid de lenietdoening van het edict te verzoeken. De paus heeft deze bezending met de grootste welwillendheid ontvangen en den kardinaal dadelijk bevel tot intrekking van het edict gezonden. De exemplaren die er van gedrukt zijn worden zoo veel mogelijk opgehaald en vernietigd zoo dat zij zeer moeijelijk Ie bekomen zijn er is lot 10 romeinsche schilden toe voor een exemplaar betaald. De turksche sultan heeft den 12 Januarij een zeer merkwaardig bevelschrift uitgevaardigd waarhij zijne ministers worden bevolen alle noodige maatregelen te nemen ter verzekering van de welvaart des lands en zijner onderdanen. «Om dit doel te bereiken (dus luidt, onder anderen het bevelschrift) is het nondig dat men a a n van go met het verdrijven der domme onwetendheid die ramp der maat schappij welke de godsdienst en het gezond verstand beiden evenzeer veroordeelen. Om de verlichting en wetenschappelijke kennis te ver spreiden de duisternis der onwetendheid te doen verdwijnen moet gij in de eerste plaats, rn alle oorden des rijks, waar dit noodig ge oordeeld wordt scholen oprigten en allo gepaste maatregelen nemen ter bevordering van bet openbaar onderwijs." Wijders verkondigt Z. H. dat hij ook voornemens is om te Konstantinopel een groot hospitaal voor de armen te stichten. MIDDELBURG, den 10 Fehruarij, De staatsraad gouverneur de zer provincie heeft, bij Provinciaalblad n.° 16, van dit jaar, ter kennis van de plaatselijke besturen gebragtdat, volgens eene door zijne exc. den minister van binnenlandsche zaken aan de gouverneurs der provincie gedane mededeeüng, de hooge raad blijkens een ge wijsde van denzelven in zake van inkwartiering, van oordeel is, dat. hoewel tegen eene mondelinge weigering bij geene bestaande wel eenige straf is bedreigd echter dè inkwartiering bij de grondwet niet is uitgesloten, maar, behoudens schadeloosstelling, allezins wettig is, en dat ingezetenen, die zich daartegen feitelijk verzetten mogten schuldig zouden kunnen gevonden worden aan wederspannigheid (rebellie.) ZIERIKZEE den 13 Fehruarij. Bij Zijner Majesleits besluit van den 7 dezer is benoemd tot regter-plaa.tsvervanger in de arron- dissements reglbank te Ziorikzee de heer m.r B. C. Cau. Zeetijdingen. BBOUWERSHAVEN den 13 Fehruarij. Binnengekomen Bernliari Hertog van Saksen- Weimarkapt. P. H. Hazewinkel van Batavia naar Dordrecht. MIDDENPRIJZEN van df, volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE, van den 13 Fehruarij 1845. De Ned. O. Tarwe 1843 N. dito 1844 Zomer-dito Ordinaire dito Rogge 1844 N. Winter-Gerst Zomer-dito j Haver Paardeboonen s Witte dito Bruine dito f 8,00 4,50 0,00 5,00 4.50 4,00 3,40 2,00 3.80 5,00 6,00 Mudde. 8,50 6,25 0,00 5,20 5,00 4,20 3 60 2; 20 4,10 6,00 7,50 Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned.-Mudde. f 0,00 a 0,00 - 4,50 a 4,75 - 4,00 a 4,50 - 0,00 a 0,00 -16,00a 18,00 - 3,00 a 7,00 Raap-Olie te Zierilezeef 43,00 p. v. Patent-Olie - 46,00 Lijn-Olie -00,00 Raapkoeken ƒ00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 Jl dvertentiën. Heden overleed, na een langen smartelijk lijden, tot droef- heid zijner betrekkingen in den ouderdom van ruim 6G jaren, de Heer'HENDRIK YV1LLEM le SAGE ten BROEK, har telijk geliefde Echtgenoot van Zieiukzek E. le SAGE ten BROEK den 7 Fehruarij 1845. geb. Gkoeneveld be KateiI. OPENBARE VERKOOPING van extra zwaar Sjarig Es- schen HAKHOUT, op Rozegaardonder Noordgouweop Maandag den 17 Februarij 1845, des morgens ten 9 ure. te zierikzee bij de wed. a. de vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2