ZIERIBLZEESCHE DING5DAG A.° 1 COURANT» 11 FEBRUARIJ. 7^h| Besturen en Administration. Nieuwstijdingen. l i\.o 13. 'J&LU. - 1 W$ *%lS2 NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad 7AERIKZEE brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden: dat de eerste zitting van den Militieraad in deze Provincie voor dit Kanton is bepaald op Donderdag den 13 dezer maand des voormiddags ten 10 ure, in do Abdij te Middelburg, voor weiken raad moeten ver schijnen de Vrijwilligers casu quo en de voor een jaar vrijgestelde dienstpligtige Lotelingen van de ligtiugen 1841, 1842, 1843 en 1844, voorzien van do bewijzen tot staving hunner redenen van vrij stelling; terwijl de zoodanigenwelke op den bepaalden dag, uur en plaats aldaar niet verschijnen zullen geacht worden geene recla mes te hebben en mitsdien voor de dienst worden gedesigneerd. Gedaan te Zierikzee den 7 Februarij 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE,»!., Ter ordonnantie van dezelve, De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIE1UKZEE brengen door deze ter kennis van de In- en Opgezetenen: dat de jaarlijksche PAARDEN- of HALF-VASTKMARKT als van ouds binnen deze Stad op Donderdag den 27 dezer maand zal gehouden worden. Zierikzeedon 7 Februarij 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. VERGADERING der MAATSCHAPPIJ tot bevobdiïring van den LANDBOUW en de VEETEELT in de Secliën Schouu-en en Duivelandop Donderdag den 20 Februarij aanstaande, des middags ten 12 ure, bij den KofSijhuishouder R. H. Harinck bij welke vergadering de Rekening zal worden gedaan over bet algeloopen dienstjaar benevens een Verslag gegeven van de werkzaamheden die in hetzelve jaar hebben plaats gehad wordende de heeren Deel nemers mitsdien uitgenoodigd om dezelve Vergadering met hunne tegenwoordigheid te vereeren. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 6 Februarij. Bij koninklijk besluit van gisteren is tot gouverneur-generaal over Nederlandscli indie benoemd zijne exc. de minister van staat J. J. Rochussenmet bepaling, dat hij zijne betrekking als gevolmagtigd minister te Brussel zal blijven waarnemen tot dat daarin zal zijn voorzien. (Z. exc. is de 46s" gouverneur-generaal van. Nederlandsch Indie, sedert die zoo belangrijke volkplantingen door het beleid den moed en de standvastigheid der Nederlanders voor het vaderland zijn ver worven.) Heden heeft de tweede kamer der staten-generaal hare werk zaamheden hervat. Zijn ontvangen verscheiden verzoekschriften waaronder een adres van Jan Cornelisse de Oude, landman te Brijdorpe gemeente Dui- vendijke (eiland Schouwen) daarbij aandringende op eene herziening van de wet op het personeel benevens 29 gelijkluidende adressen waaronder 14 van ingezetenen uit onderscheidene gemeenten in de provincie Groningen de overigen uit Venlo Groede (Zeeland Arnhem Groenlo Vriezenveen Rotterdam Dragten Oud-Beijerland Leiden Hattem Deventer, Dordrecht, Enschedé en ion Marquis de Thouars allen tot ondersleuning van het aanhangige voorstel eener grondwets herziening. Nog zijn ontvangen zes ontwerpen van wet, als: 1.°, strekkende om voorloopig voort te gaan met de belasting op de runderen paarden en schapen welke ten behoeve van het fonds van den land bouw werd ingesteld bij de wet van 30 Mei 1840 en met den 31 December 1844 is komen te eindigen 2.°betrekkelijk het opmaken van akten van den burgerlijken stand in vreemde landen door de nederlandsche diplomatieke en consulaire agenten; 3.", op de invor dering van 's rijks directe belastingen; 4.°, lot regeling en aanvulling van het bijzonder fonds, bestemd voor de uilvoering der wet op het nede.rlandsch muntwezen 5." strekkende om de bepalingen van de wet van 11 April 1827, houdende oprigting der schutterijen, en van die van 19 December 1832, nopens de dienst bij den landstorm, te verbeteren of te doen vervangen door verordeningen meer ge schikt voor de verdediging van den staat in verband met de artike len 201 211 en 2I2 der grondwet en 0.°, tot aanvulling der wet van 29 Mei 1841 betrekkelijk de onteigening ten algemeenen nulte. Rij de voordragt op de invordering van 's rijks directe belastingen heeft men er zich op toegelegd om de bestaande verordeningen.,, grootendeels van franschen oorsprong, met de burgerlijke en finan ciële wetgeving in overeenstemming te brengen daarbij te behouden, hetgeen de ondervinding, heeft geleerd nuttig te wezen en in elK geval, de regten der schatkist, ten aanzien der onwilligen te ver zekeren. Daartoe is het middel van inlegering ook in dit wets-ont- werp overgenomen doch met voorzorgen welke misbruik en over- drevene gestrengheid uitsluiten. Bij het vervollen van het legaat hypotheek heeft men op andere waarborgen bedacht moeten zijn ea den voorrang der schatkist omschrijven en bepalen. Het aangeboden ontwerp van wet op de schutterijen strekt, orn de wetten van den 11 April 1827 en den 19 December 1832, be treffende de schutterijen en den landstorm te doen vervangen door verordeningen, meèr geschikt voor de verdediging van den staat. Het zelve bevat 250 artikelen, en regelt, in onderscheidene afdeelingen, de zamenstellingverdeeling, dieustverrigtingen enz. van de dienst doende en ruslende schutterijen en van den landstorm de tucht, regtspleging enz. Bij art. 1 wordt bepaald dat alle ingezetenen van het rijk die den 1 Januarij hun 24s" jaar zijn ingetreden en hun 49s" jaar niet heb ben volbragt tot de dienst bij de schutterijen verpligt zijn onder de nadere in de wet vervatte bepalingen. Rij art. 18 worden van die dienst vrijgesteld: a. zij, die met on geneeslijke ziekten of gebreken zijn behebtb. de geestelijken van alle gezindheden c. de hoogleeraren en onderwijzers bij alle inrig- tingen van iiooger en middelbaar onderwijs mitsgaders de hoofd onderwijzers hij de lagere scholen d. de burgemeesters der gemeen ten e. de buitenslands zeevarenden die zich tijdelijk hier te lando bevinden f. de van 's rijks wege aangestelde loodsen en loodsleerlin— gen; g. de op publiek gezag aangestelde nachtwachts, de directeurs eti commissarissen en verdere beambten der policie de geregtsdiena- ren en veldwachters h. de cipiers van 's rijks gevangenissen of huizen van arrest, mitsgaders hunne knechts. Rij art. 46 worden de dienslpligtigen der schutterij verdeeld in do volgende klassena. de ongehuwden en weduwenaars zonder kind of kinderen, die hun 24s" jaar zijn ingetreden en hun 28'" nog niet Hebben volbragt b. de ongehuwden en weduwenaars zonder kind of kinderen, van 29 lot 33 jaar c. de gehuwden zonder kind of kinde ren. van 24 tot 28 jaar; d. de gehuwden zonder kind of kinderen, van 29 tot 33; e. de gehuwden met kind of kinderenvan 24 tot 28; f, de gehuwden met kind of kinderen van 29 tot 33 g. de ongehuwden en weduwenaars zonder kind of kinderenvan 34 tot 38 h. de ge huwden zonder kind of kinderenvan 34 tot 38i. de ongehuwden en weduwenaars zonder kind of kinderen, van 39 tot 49; k. Ae gehuw den zonder kind of kinderen, van 39 lot 49; l. de gehuwden en we duwenaars met kind of kinderenvan 34 tot 49 jaar. Art. 101. De sterkte van het actieve gedeelte der dienstdoende schutterij in elke gemeente, bedraagt twee man van iedere 100 zielen der bevolking. Art. 106. Bijaldien onder de dienstdoende schutterijen zich per sonen moglen bevinden genegen om in tijd van vrede in de ge meente de dienst als kavallerist of artillerist te vcrriglen kan zulks door den koning onder de door denzelve vast te stellen bepalingen worden toegestaan. Art. 108. De dienst bij de in het hoofd dezer aangeduide schut terijen duurt vijf jaren. Art. 120. De infanterie van de actieve dienstdoende schutterij wordt vijftien malen en de vrijwillige kavallerie en artillerie bij dezelve dertig malen jaarlijks in den wapenhandel geoefend. Art. 121. Boven de in het voorgaande artikel vermelde oefenin gen worden de actieve dienstdoende schutterijen jaarlijks aan ds volgende algetneene en bijzondere inspectiën onderworpen, als: a. eenmaal 'sjaars aan eene bijzondere inspectie, te houden door eenen hiertoe door den koning aar. te wijzen generaal of militairen hoofd-officier bepaaldelijk over de wapenen het ledergoed en de theoretische en praclische oefeningen; en b. tweemaal 'sjaars aan eene algemeene inspectie, te houden door den kommandant der schutterij. Art. 122. Het staat den koning vrij in zeer bijzondere gevallen ter behoorlijke leiding van de oefeningen militaire officieren en onder-officieren bij de actieve diensldoende schutterijen te detacheren. Art. 123. De kommandant <1 er dienstdoende schutterij kan aan do niet genoegzaam geoefende officieren onder-olficieren en korporaals van de actieve gedeelten boven het in artikelen 120 en 121 gevor derde het bijwonen van theoretische oefeningen gelasten op een door hem te bepalen tijd. Deze oefeningen worden slechts tweemaal in elke maand en nim mer langer dan twee uren telkens gehouden. Art. 125. De actieve dienstdoende schutterijen wonen geena parades hij dan alleen op *s konings geboortedag, en bezetten geena wachten eere- of. andere posten dan met toestemming van den gouverneur der provincie. Art. 153. De schuttersraden zijn bevoegd de volgende straffen op te leggen:, aan officieren: provoost-arrest, van 1 lot 8 dagen; huis arrest, van 1 tol 14 dogen geldboete, van f 10 tot f 50 aan onder-officieren en korporaals: degradatie; gevangenis, van 1 tot 14 dagen geldboete, van f 1 tot 20aan schutters en tamboers: gevangenis., van 1 tot 14 dagen; geldboete, van 50 c. tot f 10. Art. 239. Niemand die zijn 24s" jaar is ingetreden en zijn 49sl* jaar nog niet heeft volbragt kan een huwelijk aangaan zonder over legging eener verklaring dat hij aan de verpliglingen ten aanzien van de schutterij voldaan heeft, of daaraan tot dien tijd niet heeft behoeven te voldoen. Art. 247. Bij de oprigting der schutterijen overeenkomstig de ba- L -*rr*-T-r-:Ai ir- i

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1