Zeetijding en. Advertentien. jarenaan een onbetamelijk gebrnik van sterken drank schuldig zoodat zij zich beiden bijna altijd in eenen staat van dronkenschap en bedwelming bevonden. De ergerlijkste tooneelen vielen hierdoor iederen dag tusschen vader en zoon voor. Zichals naar gewoonte in den avond van genoemden dagalleen te huis en dronken bevin dende was de zoon eindelijk te bed gegaanterwijl de vader bij hel vuut Weef zitten. Eene vrouw, omstreeks ten 12 ure des nachts, voorbij do kamer, die zij bewoonden gaande, hoort in dezelve een akelig gegil en gejammer. Met moeite komt zij binnen, want do zoon was te dronken, om haar spoedig de deur te openen en nu zag zij den ouden man uitgestrekt op den grond liggen zijne klee deren hadden vuur gevat en van de voeten af tot bijna aan de borst too, waren ze weggesmeuld. Allerdeerlijkst waren vooral de voeten ingebrand terwijl ook andere gedeelten des ligchaams sterk door den brand waren aangetast. Na de verschrikkelijkste pijnen te hebben doorgestaanis hij reeds den volgenden dag overleden. Moge ook deze ontzettende gebeurtenis tot waarschuwing dienen voor hen die zich aan het misbruik van sterken drank overgeven waardoor, zoo als men hier nu ook weder gezien heeftde teederste banden des bloeds verbroken worden cn menigmalen een akelige dood wordt ver oorzaakt. Uit Antwerpen meldt men: «In de gemeente Watrelos (Zuid- Braband) zijn in 24 uren 2 gebroeders, geringe boeren, overleden. Beide waren ongetrouwd de een was 50 de ander 48 jaren oud. Zij laten een vermogen na dat o,p 15-h 18,000 fr. wordt geschat. Zij hadden noch lijnwaad noch heddegoed. Des zomers sliepen zij zon der stroo op den gronddes winters in den stalzij gebruikten geen licht; hunne meubelen hestonden uit 2 slechte stoelen, een oude koffer en eenen gebulten ketel. Alles wat zij van hun land wonnen verkochten zij, en voedden zich met slecht roggebrood en bedorven aardappelen. Hun dood schijnt aan dit ongezond voedsel te moeten worden toegeschreven. Toen de oudste broeder dood was, betuigde de jongste, die in eenen hoek der kamer lag te zieltogen, zijne verlegenheid om planken voor de doodkist te hekomen en schrikte lievig voor de begrafeniskosten." Het valsch gerucht van eene ernstige ongesteldheidja zelfs van het overlijden van den keizer van Rusland heeft op de onderscheiden beurzen van Europa, aan welke het verspreid was geworden, zulk eene beweging veroorzaakt dat het geen wonder is zoo men nog altijd tracht op te sporen uit welke bron het wel bet eerst ge sproten mag zijn. Ook hieromtrent loopen thans onderscheiden ver halen onder anderen de meerdere of mindere gegrondheid er van ter verantwoording latende van het blad waaruit wij het overnemen het volgende hetwelk gevonden wordt in het Journal d'Anvers van den 29 Januarij jl. onder de rubriek Parijsche post van Jen 26 Januarij. De uitkomst is nog al genegen de weinig schroomvallige ligtvaar- digheid 1e hekroonen der gelukzoekers begaafd met een luchtig geweten en met eene indingskrachlvruchtbaar in nog al dubbel zinnige middeltjes. Een speculant voorziende dat hij zijne rekening aan het einde der maand niet zal kunnen aanzuiveren onttrekt zich aan de moeijelijk- heïd der likwidatiehij beklimt een postchais en neemt den weg naar de belgische grenzen. Onder weg rijst er een heerlijke inval in zijnen door het hotsen opgewonden cn door het peinzen opgeklnarden geest. In plaatse van eenigen tijd te Brussel te gaan doorbrengen zooals aanvankelijk zijn voornemen was geweest rijdt hij het belgi sche grondgebied in allerijl over en strekt hij zijnen togt uit tot aan Keulen waar hij zich inscheept naar Dusseidorp. Daar gaat hij een bezoek geven aan den redacteur van een dagblad wien hij mededeelt dat keizer Nicolaas overleden is. Het berigt was bedenkelijk, maar de nieuwsverteller stelt aan den duitschen courantier voor dezelve slechts aan te merken als eene eenvoudige advertentie, tegen f 50 den regel. Deze wijze van de zaak te beschouwen doet alle zwarig heid verdwijnen. Na dit alzoo beschikt te hebben verliest de knappe speculant geen tijd hij keert in allerijl terug naar Parijs om aldaar de kostbare courant, die hem zijn' prooi verzekeren moet, af te wachten maar intusschen sluipt hij ter beurzerigl hij er zijne batterijen en speelt in de fondsen eene partij welke bet gewigtige mieuwsberigt tot zijn voordeel moet doen afloopen. Zijne berekening kon niet missen de lijding heeft de uitwerking die hij er van voorzien had en in weinige uren wint hij een fortuin zooals een eerlijk man van genie zijn gansche leven niet hijeen zou brengen. BIERVLIET, den 28 Januarij. De burgemeester dezer gemeente heeftmet toestemming van het hooger bestuuren daarin door menschenvrienden ondersteund, in het belang van de arbeidende volks klasse dezer gemeente in het zorgelijke jaargetijde, Sedert 13 Decem ber II. opdelvingen op gemeentegronden begonnen, waar voorheen Biervliet stond ook met het doelom welligt daardoor gewigtige ontdekkingen in het belang der oudheidkennis en geschiedenis dezer plaats te doen, overtuigd, dat de opgedolven brik, zoo niet geheel en al dan ten minste gedeeltelijk de uilgaven zoude kunnen bestrij den. De uitkomst heeft in zoo verre aan de verwachting beantwoord dat daardoor 60 menschen (voor het tegenwoordige} alle ingezetenen dezer gemeente, in hun onderhoud kunnen voorzien. Op een enkel tc kennen geven dat er vrees bestond dat de inkomsten de uitgaven niet zouden kunnen dekken, hebben de landlieden zich vrijwillig aan geboden om de uitgedolven steen kosteloos naar de kade te vervoeren zoo dat daardoor meerder uitzigt bestaat om tot half Maart deze be langrijke onderneming te kunnen volhouden. Als eene bijzonderheid en een sprekend bewijs voor het nuttige dezer werkzaamheid dient 4e worden opgemerkt, dat dezer dagen een ingezeten, een hoop hooi binnen willende brengen daartoe door gebrek aan lediggangers geene hulp kon krijgen maar genoodzaakt was om zulks met zijne huisge- nooten te verrigtenvoorwaar iets opmerkelijks in dit jaargetijde. Dit eendraglig zamenwerken tot leniging der armoede verdient gewis openlijke vermelding en ter navolging te worden aangeprezen. Mogt dit, elders aangewend wordende, ook zoodanige goede uitkomst op leveren ZIERIKZEE den 3 Februarij. Men meldt uit Groningen dat de hooggeleerde heer J. IP. Ermerins voor de benoeming als hoog leeraar in de faculteit der wis- en natuurkundige wetenschappen bij de hoogeschool te Leiden bedankt heeft. Het Staatsblad n.° 5 behelst een besluit van den 21 Januarij, houdende intrekking en buiten werking stellen van de daarbij bedoelde besluitenverordeningen en instructie»in zake van de bereiding en den handel van moekrap. Dit besluit is genomen op het rapport van den minister van hinnenlandsche zaken van den 8 December 1844 ten geleide der adviesen van verschillende zijden ingewonnen op de vraag, in hoe ver de maatregelen tot wering der kwade prak tijken in de bereiding en handel van meekrap, bij koninklijk besluit van den 28 October 4819 '[Staatsblad fi.'° 54) cn verder daarmede in verband staande Verordeningen 'vastgesteld door de Ondervinding gebleken zijn, aan het doel te beantwoorden. Bij het besluit wordt vastgesteld om zoo wel het opgemelde koninklijk besluit van den 28 October 1819 Staatsblad n.° 54) als de verdere koninklijke besluiten, verordeningen en instructionwelke krachtens dat besluit genomen of daaruit voortgevloeid zijn, gerekend 'Van den 21 Januarij af, ge heel in te trekken en buiten werking te stellen Men verneemt dat de heer gouverneur van Zeeland het noodig geacht heeftaan z. exc. den heer minister van justitie inlichtingen te verzoeken «of de beambten en commissarissen van policie bij uitsluiting bevoegd zijn te achten tot het bewerkstelligen hetzij met, hetzij zonder de ijkers van de bij art. 2 van het koninklijk besluit van 18 Dec. 1822 Staatsblad n.° 52), bedoelde visitation op de maten en gowiglen of dal hetgeen in dat art. mitsgaders in art. 3 van het besluit van den 30 Maart 1827 Staatsblad n.° 13) door policie-beambten 'wordt bedoeld in eenen ruimeren zin moet worden opgevat zoodat Ook de manschappen van de maróchausséealsmede de veldwachters, mitsgaders de agenten van policie, en de geregts- dienaars, tot die visitation geregtigd zijn?" Welgemelde minister heeft ten gevolge daarvan aan don heer gouverneur medegedeeld, dat, volgens zijn gevoelen, de policie- beambten op wettige wijze aangesteld en beëedigd allen bevoegd zijn om in zake van overtredingen op het stuk der malen en ge- wigten proces-verhaal op te maken en zulks vooral in verband met hét 7d0 lid Van art. 11 van het wetboek van strafvordering, waarbij tot het opsporen van misdrijven in het algemeen ook bevoegd wor den verklaard alle andere beambten, in zaken, hij bijzondere'Wetten en wettige verordeningen aan hunne werkzaamheid toevertrouwd hetwelk juist voor de policie-beambten zonder eenige uitzondering bij art. 3 van opgemeld koninklijk besluit van den 30 Maart 1827, plaats vindt zoodat niet slechts de beambten of commissarissen van policie en de waterschouten dat is de hulp-officieren van justitie en daarom afzonderlijk in den aanvang van het gemelde lld" art. des wetboek van strafvordering opgenoemd, maar ook de veldwachters, de geregtsdienaren de manschappen der maróchaussée en de gewone policie-agenten ieder binnen de uitgestrektheid van het gebied waarvoor hij is aangesteld tol het constateren der bedoelde overtre ding, behooren bevoegd te worden gedacht. BROUWERSHAVEN den 3 Februarij. Binnengekomen de Jonge Jan, kapt. H. K. Rentes, van Newcastle naar Rotterdam, en Curo- linekapt. W. Howis van Newport naar Amsterdam als bijlegger. Ondertrouwd P. K. HOEK Nieuwerkerk en den 31 Januarij 1845. K. A. J. PRINCE. A Igemeene kennisgeving, Heden beviel vrij voorspoedig van eene welgeschapene Doch- ter CORNELIA KORSTENgeliefde Echtgenoot van MEERnERVOOltr den 31 Januarij 1845. T. BROEKSMIT. Eenige kennisgeving. Heden beviel van eene Dochter, L. van den THOORN, Echtgenoot van Zierikzee, Doctor GOEMANS. den 2 Februarij 1845. Heden ontving ik het voor mij bedroevend berigt dat mijne Behuwd-Moeder Mevrouw de Weduwe 'T HOOFTop den 1 dezer maand, te Dordrecht, in den ouderdom van 73 jaren, is overleden. Zierikzee P. N. A. van SON. den 3 Februarij 1845. Eene MEID benoodigd; te bevragen bij P. de Looze. De ondergeteekende berigt aan zijne geëerde begunstigers, dal bij zijne TIMMERMANS-AFFAIRE heeft overgedaan te rekenen van 1." Februarij 1845, aan zijnen Zoon, JOHANNES JANSE Bz. bedankende voor het genoten vertrouwen hem zoo vele jaren bewezen hevelende zijnen opvolger in dezelfde toegenegen heid minzaam aan. Brouwershaven, 1 Februarij 1845. B. JANSE. Ingevolge bovenstaande advertentie beveelt de onderge- toekende zich in de begunstiging van alle de Vrienden zijns Vaders en verdere Stad- en Landgenooien aan, belooft alles te zullen aanwenden om zich diezelfde toegenegenheid duurzaam waardig te maken. Brouwershaven, 1 Februarij 1845. J. JANSE, Bz. De Notaris J. P. van BOSRENDAM zal, op Vrijdag den 7 Februarij 1845, des voormiddags ten 10 ure, aan bet Huis gemerkt letter C, n.° 191 in de Krepelstraat te Zierikzee, ten verzoeke van den Heer CORN." BAL als Executeur ten Boedele van wijlen ADAM TRTJSELAAlï publiek presenteren te verkoopen Eene nette en zindelijke partij MEUBELEN HUISRAAD en KLEE DEREN alsmede een zeer goed en fraai bewerkt gouden ZAK- IIQRLOGIE en een zilveren DITO. Alle welke Goederen op Donderdag den 6 Februarij 1845, des namiddags van 2 tot 4 ure, in het voormeld Huis, voor een ieder te zien zullen zijn uitgezonderd de Horlogiëu welke ten Kantore van opgenoemden Notaris kunnen bezigtigd worden. TE zierikzee BIJ de we». A. de VOS en zoon STADS drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2