HERIKZEESCHE DINGSOAG A.o 1845. COURANT, 4 FEBRUARIJ. Besturen en Administration. Nieu wstij dingen JH.o 10. PUBLICATIE BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZïERIKZEE brengen ter kennis van de ingezetenen dat bij deliberatie van den E. A. Raad dezer Stad in dato 30 December 1844, li." 7, is ge wijzigd artikel 27 van het bestaande Brand-Reglement voor deze Stad zoodanig dat hetzelve aldus luiden zal: «Tot het branden van varkens worden aangewezen drie plaat sen te weten 1." aan het eind van Slabberswerfalwaar het terrein zal worden afgebakend 2.° in het Janna-Wekken regt over het Vrije insgelijks af te hakenen en 3." op het westelijk terrein van den Scheepmakersdijk aan den waterkant, zoo als die plaats door palen zal worden aangeduid. Zoodra de branding zal verrigt zijn zal het overblijfsel der brandstoffen moeten zamengeraapt en met water uitgedoofd worden. De overtreding dezer bepalingen zal gestraft worden met eelie geldboete van een tot drie gulden of bij onvermogen in eene gevangenzetting van eenen dag." Deze verordening zal van heden af verbindend zijn en algemeen moeten worden nageleefd tot welk einde de reglerlijke magt is uit- genoodigd om daaraan de hand te' houden en ingeval van overtre dingde strafbepaling toe te passen. Afgekondigd van den Raadhuize der Stad Zkrikzecden 29 Janu ari) 1845.- Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vi. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. DUITS CIIL AND. FRANKFORTden 28 Januarij. Voor eenige weken heeft te Schneidemühlin Posen, het meerendeel der Boomsch-Katholijke gemeente, met haren priester Czerski genaamd zich van de Roomsch- Katholijke kerk-afgescheiden, en eene nieuwe «duitsch Katholijke gemeente" gesticht. Te Breslau is dit voorbeeld reeds gevolgden zou den 19 dezer in de nieuwe gemeente voor liet eerst gepredikt worden door de bekenden Ronge. Te Dresden wil men almede zoo danige gemeente stichten. De bisschop van Trier, de heer Arnóldiis van zijne reis naar Keulen, Bonn en Aken te Trier teruggekomenen aldaar door een deel der bevolking met fakkellicht en muzijk ontvangen en door de geïllumineerde straten naar zijne woning begeleid. B E L G I E. BRUSSEL den 1 Februarij, Het ministerie heeft gezegepraald. Gisteren is bel bij de vertegenwoordigersna eene liendaagsche le vendige beraadslaging, tot eene stemming gekomen nopens een voor stelom aan den koning een adres te zenden, inhoudende: dat het ministerie bet vertrouwen der kamer niet meer heeft. Met 65 legen 22 stemmen is dat voorstel verworpen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 30 Januarij, Z. M. de koning is heden namiddag, omstreeks l'/i ure, uit Tilburg in deze residentie terug gekeerd. Naar men verneemt, zullen Z. M. de koning en HH. KK. HH. de prinsen, op den avond van den 8 Februarij aanstaande, den jaardag van de stichting der leidsche hoogeschoo! die stad met hoogsl- derzelver tegenwoordigheid vereeren ten einde ooggetuigen te zijn van de maskeradewelke alsdan door heeren studenten zal gegeven worden. Van goederhand verneemt men dat de toelagen aan de officie ren uitmakende bet garnizoen dezer residentie, met 1845 wederom zijn teruggebragt op den vorigen voet, en dat het bedrag voor het jaar 1844 (het tijdstip waarop de vermindering was aangevangen) door den koning uit hoogstdeszelfs bijzondere fondsen is toegestaan. Een koninklijk besluit van den 16 dezer bepaalt de plaatsing in het Staatsblad van de met Frankrijk gesloten en den 21 November 1844 bekrachtigde overeenkomst tot wederzijdsohe uitlevering van beschuldigden en misdadigers. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat van de gelegenheid, welke, ten gevolge van 's konings besluit van. den 2 dezer Staatsblad n." 1) van den 8 tot en met den 28 dezer heeft opengestaan, lol vrijwillige verwisseling van 5 in 4 per cents nationale schuld deze laatste tegen den prijs van 983/, ten 100is gebruik gemaakt van een kapitaal van f 449,000. Den 1 Februarij. Heden avond heeft aan het lokaal van het ministerie van financiën plaats gehad de uitloting van de zesde reeks van 5 pc.' nationaleschuld ter aflossing alleenen zulks ingevolge Z.r M." besluiten van 16 en 28 Januarij jl. De uitloting moest voor het minst geschieden voor een bedrag van f 14,571,800. Zij vond plaats op den voet, omschreven bij art. 3 van het besluit van 8 Augustus 1844. Daarbij zijn uitgeloot de inschrijvingen welke in hel groothoek der nationale Schuld gevonden worden onder deletters M,V,K, E, C, H, I, T, D, R, B (de laatste voor een gedeelte.) Men verzekert dat de ontwerpen van wethoudende eene nieuwe wetgeving op de schutterijen en betrekkelijk het muntwezen al zeer spoedig na de hervatting van de werkzaamheden der kamers aan dezelve zullen worden aangeboden. Uit eene echte bron kunnen wij thans mededeelen dat de heer Rochussen de benoeming tot gouverneur-generaal der nederlandsche oost-indische bezittingen heeft aangenomen. (Amst. Handelsblad.) GEMENGDE BUITEN- EN B1NNÊNLANDSCHE BERIGTEN. Te Herstalin Belgie is den 30 Januarij een vrij zonderling huwelijk voltrokken zijnde namelijk een blinde, vader van verscheiden kinderen, en thans den ouderdom van bijna 50 jaren bereikt hebbendeandermaal in den echt getreden met eene vrouw van 30 jaren die mede blind is. Dit is wet de gelegenheid om te zeggen dat de liefde blind is. Do predikant van Hoherath (Pruissep.) werd dezer dagen bij gelegenheid dal hij des avonds laat op weg was door roovers aangevallen doch ver dedigde zich zoo Wakker, dat bij niet alleen de aanvallers op de vlugt sloeg, maar zelfs twee hunner gevankelijk met zich naar Hoherath bragt. In den nacht van zaturdag op zondag laatstleden heeft te Liverpool een hevige storm gewoed die echter in die stad geene bedui dende schade heeft aangerigtdoch gedurende welken het barkschip Manchestervan Londen naar Calcutta bestemd bij YVest-Hoyle is verongelukt. Niet minder hevig is de storm vooral zondag morgen te Yarmouth en in de omstreken geweest, en heeft meer dan één schip verbrijzeld de geheele equipage van een van welke in de golven is om gekomen terwijl ook nog 6 mannen die zich in eene sloep begeven hadden, verongelukt zijn. De gemalin des regerenden hertogs en» Nassaudochter van den russischen grootvorst Michiel, is den 28 Januarij weinige uren na de verlossing van eene doodgeboren dochter, overleden. Die vorstin telde nog geen volle 19 jaren. Den 29 Januarij werd te Amsterdam Voor detl notaris Bruno Tidetnan en getuigen verleden de akte waarhij 30 deelnemers zich verhinden tot hot bijeenbrengen der eerste f 500,000 voor de in dijking van den polder Anna-Paulowna in Noord-Holland. De Anna-Paulottna-polder zal een gedeelte zijn van het vroeger zoogenaamde Bolgzand of den Westorwaard en zal eene oppervlakte bevatten van 5000 bunders van den meest vruchtbaren grond. Ingesloten ten noord-westen door het Noord-Hollandsche-Kanaal ett den Koegrasdijkten zuiden en zuid-oosten door do Zijpe en den Wieringcrwaard zal do nieuwe polder aan de andere zijde door een dijk van 12,000 ellen of ruim 2 uren gaans van de Zuider-Zee worden afgesloten. Midden door den polder blijft het oude veer als hinnen-boezem stroomen, dat den in te dijken grond in twee deelen verdeelt. De maatschappij tot indijking heeft besloten om in de eerste plaats het westelijk gedeelte van den polder te voltooijen en heeft tot vinding der eersto gelden een gedeelte van den grond op billijke voorwaarden te koop aangeboden. Het gewigtige en wel dadige dezer onderneming heeft dadelijk de algemeene belangstelling opgewekt terwijl het vertrouwen waarmede eenige weidenkenden deze zaak hebben willen ondersteunen aan de maatschappij de mid delen verschaft heeft, om het voorgenomen werk aan te vangen; zoodra nu het jaargetijde zulks toelaat zal met de bedijking een begin worden gemaakt. Uit Haarlem meldt men van den 31 Januarij het volgende; «Na een uitgebreid regterlijk onderzoek omtrent de noodlottige vergifti ging(waarvan wij in ons nummer van den 8 October jl. melding maakten.) heeft de arrondissements-regtbank alhier gisteren in deze zaak uitspraak gedaan. De droogist in wiens winkel in stede van een ander poeder hel zwaar vergift cobalt of arsenicum nigrum) verkocht is welks gebruik den dood der beide kinderen ten gevolge heeft gehad is schuldig verklaard aan het onwillekeurig veroorzaken van den dood dier kinderen door onvoorzigtigheid onoplettendheid en, het niet behoorlijk nakomen der verordeningen op het besvaren en bergen der vergiften en te dier zake op grond van art. 319 van het wetboek van strafregt veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden, eene geldboete van f 25 en in de kosten van bet. regtsgeding. Yan de aanklagt als of hij op gelijke wijze ook den dood van een ander persoon welke in Mei jl. bier onder ongewone omstandigheden overleden is zou veroorzaakt hebben is de beklaagde vrijgesproken Hoe spoedig eeti geslacht soms tot een belangrijk aantal leden stijgen moge het volgende bewijzen Op den 8 dezer overleed te Fekel-A Roosje Izak Leviet, in den ouderdom van 83 jaren. Zij was de tweede vrouw van den in 1829 overledenen Benjamin Heimans de Levie, uit wiens echt 139 zoo kinderen klein- als achterklein kinderen voortsprotenwaarbij voorzeker als eene zeldzaamheid moet aangemerkt worden dal op eenigen na alle kinderen in die ge meente woonachtig zijn en de verstorvene weduwe zich dagelijks in aller gezondheid mogt verheugen. Als eene bijdrage tot de voorbeelden van den verderfelijken invloed van het misbruik van sterken drankkan ook de volgende verschrik kelijke gebeurtenis dienen, welke te Beertaprovincie Groningen, in den nacht van den 23 Januarij voorgevallen is. Zeker man 73 jaren oud maakte zich inetzijnen zoon reeds gedurende eenige

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1