Zeetijdingen. Advertentie n bedrag 17'/i millioen. Voor dit laatste eene gelijke rente rekenende als het eerste, bedraagt de gevorderde interest 8,331,000 fr. De kosten van den dienst over 1844 aftrekkende van de ontvangst voor vracht van personen en goederen (dieter bevordering van andere belangen zeer laag is gesteld) blijft er over 4,903,000 fr.en schiet er dus voor de rente tekort een bedrag van 3,428,000 fr. Uit Praag wordt van den 14 dezer gemeld dat zoowel het aantal der besmette plaatsen als dat der zieke runderen van af 29 De cember II. tot den 5 dezer geringer is geworden. Sedert de ver schijning der ziekte tot op den 5 dezer telt men wel 129 besmette plaatsen doch onder deze zijn er 44 die weder als gezond verklaard zijn en waarmede de communicatie heropend is. Zieke runderen telde men tot gezegden dag 2129 waarvan 119 genazen 1093 stierven 124 als verdacht en 781 als uitgemaakt ziek gedood werden. Men voegt er bij dat de ziekte onder de runders niet aanstekende is bevonden bij 200 stuks vee welke gestorven of gedood zijn is waargenomen dat de ziekte overeenkomt met de menschelijke abdo minal-typhus en dus overeenkomstig die ziekte moet behandeld worden. Het houden van het vee in het land bij nat herfstweder slecht voedsel en het weinig gebruik van zout onder het voedsel werd als oorzaak der ziekte beschouwd. Tot het kerkelijk nieuws, in do dagbladen van de Kaap-de-Goede- Hoop vervat behoort het besluit van den ring der Kaapstad tot vestiging van eene nieuwe Nederduitsche Gereformeerde gemeente aan Franschehoek. Uit eigen middelen was eene kerk, met een predi kantshuis, gebouwd, en do weleerw. P. N. Uam als leeraar aan gesteld die zoodra hij zijn ambt had aanvaard eene zondagschool heeft geopend waarin geregeld 130 personen verschijnen alsmede eene catbechisatiewaarin 50 kinderen geregeld persoonlijk onderwijs van hem ontvangen. In hier te lande ontvangen Javasche Couranten, tot den 28 Sep tember wordt het volgende aangetroffen In de residentie Preanger-Regentschappen is, op den 29 Augustus jl.een berg, gelegen in bet onder het regentschap Soekapoera be- hoorende district Karangingestort, waardoor 2 kampongs geheel bedolven en een groot gedeelte der inwoners daarvan omgekomen zijn het getal dezer ongelukkigcn kan evenmin als de oorzaak van het ongeluk nog met zekerheid worden opgegeven. Door Z.' M.' brik de Postillon, onder bevel van den luitenant-ter zee van de l"le klasse J. II. Cambicrzijn, gedurende eenen logt van Makasser naar Boeton op den 17 Augustus jl. op het zuid-einde van gemeld eiland 3 groole en 3 kleine rooverspraauwen ontmoet en vervolgd; deze praauwen, welke opgepropt met menscheu waren, en van welke de grootste ten minste 30 en de kleinere 20 a 16 riemen voerden zijn na gedurende vrij geruimen tijd door het ge schut van Z.r M brik te zijn begroet geworden, ten laatste door windstille begunstigd aan de hen vervolgende oorlogsbrik ontkomen, doch niet dan na door haar geschut veel te hebben geleden zoo als bleek uit de verwarring welke dikwerf aan boord der roovers-vaar- tuigen ontstond, uit het onregelmatig rocijen der rooversen het meermalen over boord werpen van lijkenhetwelk ook later genoeg zaam is bevestigd geworden door het van den sultan van Boeton ont vangen berigt volgens hetwelk de roovers eene hunner groote praau wen in zinkenden staat verlaten hadden welke later door inboorlin gen van Boeton opgevischt en verbrand was geworden. In den namiddag van den 10 September is te Passer Gedeé in de nabijheid van Djokjokarta een hevige brand ontstaan, waardoor ruim 800 huizen van inlanders zijn in de asch gelegd. Nog is ontvangen de Javasche Courant van den 2 Octoberwaarin onder anderenbijzonderheden worden medegedeeld nopens het in storten van een berg in bet district Karang. Daarbij zijn 70 inland- sche woningen en rijstschuren en niet minder dan 107 menschen van beider kunne en van allerlei ouderdom door de nederstortende aarde bedolven geworden terwijl het slechts gelukt was de lijken van 44 dezer ongelukkigen terug te vinden. In de districten Kwassen en Kaliepoetjang waren 69 inlandsche woningen47 rijstschuren en eene droogloots voor koffïj door het afstroomend water medegesleept en 4 menschen hadden daarbij het leven verlorendo schade aan de gou- vernements koffijtuinen wordt geschal op het verlies van ruim 28,000 koffijboomen. - Voorts leest men nog in deze courant: Berigten van Sambas melden, dat zich in de maand Junij jl. in de nabijheid van Senkawang 8 rooversvaartuigen hebben vertoond ■welke 28 Chinezen, die bezig waren met visschen opgevat en weg gevoerd hebben. «Men veronderstelt echter, dat deze geene eigenlijke rooversvaar tuigen zijn geweestdoch praauwen onder Borneo Proper te huis behoorendewelke zeer snel roeijen en soms geheel onverwachts van Tawarang en Tampassoek komen opdagen. «Van Padang wordt, onder dagteekening van den 25 Augustus 11., medegedeeld, dat op dien dag de nieuwe kerk der Protestantsche gemeentemet welker opbouw men in December 1842 begonnen wasplegtig is ingewijd geworden." In het jaar 1844 zijn in Holland ter harïngvisscherïj uitgerust geworden 128 schepen welke in 200 reizen aangebragt hebben 2909 lasten dus circa 23 last per schip hetwelk als tamelijk vol doende kan beschouwd worden. De prijzen zijn tot 1 April: Vollen haring 230 en ijlen 160 per last; doch door de weinige bui- lenlandsche orders in het najaar bedraagt de voorraad bij de vereeni- ging der gezamentlijk-e baringreederijen nog de aanzienlijke hoeveel heid van circa 1000 lastwelke na 1 April niet dan tot merkelijk lagere prijzen zal kunnen opgeruimd worden. MIDDELBURG den 27 Januarij. Op den 23 dezer maand heeft alhier, ten behoeve, der armen binnen deze stad, plaats gehad de verloting van vrouwelijke handwerken welke even als in vorige jaren wederom het bewijs heeft opgeleverd dat deze menschlievende inslelling bij alle standen der burgerij niet alleen eenen duurzamen bijval vindtmaar zelfs dit jaar in deelneming aanzienlijk is toege nomen waartoe voorzeker hel door H. M. de koningin ingezonden geschenk veel heeft bijgedragen hebbende het getal der loten of aan- deelen welke in dezelve genomen zijn 1230 en dat der prijzen 320 bedragen terwijl de aanzienlijke en vorige jaren aanmerkelijk over treffende opbrengstwelke daaruit is voortgevloeid overeenkomstig bel verlangen der oprigtersin drie gelijke deelen ieder van f 395,44 aan de Vereeniging tot het bezoeken der Armen, aan de instelling dè Zeemcsche Dorcas en aan de commissie Loon voor Werk is uitgereikt Mogen de oprigters dezer loterij bij de steeds toenemende deel neming in de door hunne medeburgers zoozeer op prijs gestelde menschlievende instellingeene aangename vergoeding vinden voor den lijd en de moeite bij vernieuwing dit jaar aangewend Bij onderscheidene vonnissen van de arrondissernents-regtbanken te Middelburg Goes en Zierikzee in den loop van bet jaar 1844 gewezen zijn vier en twintig personen tot eene geldboete en drie personen tot eene gevangenisstraf van 24 uren veroordeeld ter zake van overtreding op het stuk van maten en gewiglen. GOES den 27 Januarij, Men verneemt dat de persoon die verdacht van brandstichting te Ovezande in verzekerde bewaring was gebragtop vrije voelen gesteld is. BROUWERSHAVEN den 28 Januarij. Gisteren avond om half vijf ure had Willem van Beverenknecht van den veerschipper Jan van der Meutewiens schouw de haven moest worden uitgetrokken om een loods naar Ouddorp over te brengen even builen de haven hel ongeluk van door een slag van den giek over boord te vallen naauwelijks werd zulks door Adriaan van Gilsleen der uittrekkers, ontdekt of hij sprong zonder zich een oogenblik te bedenken van den kant des zeeberms in het water, met dat gelukkig gevolg, dat hij gemelde van Beveren, die reeds begon te zinken, boven water hield en hem met behulp van Marinus Braam en Daniël van der Vliet, die zich ook te water begaven, behouden aan wal bragten. ZIERIKZEE, den 31 Januarij. Door de nederlandsche handel maatschappij zijn voor de maand Februarij 13 schepen naar de Oost- Indiën bevracht, als: voor Amsterdam 8, Rotterdam 4 en Middel burg 1 (zijnde het fregatschip de Roompot, kapt. 5. van Delden, Az. van deze stad). ZIERIKZEE den 28 Januarij. Heden is uitgezeild het deensche galjasschip Anna Maria, kapt. S. Ankerson met tarwe, van Elbe en Boek bij Anclam naar Antwerpen bestemd (den 26 October II. met schade alhier binnengebragt en sedert gerepareerd.) BROUWERSHAVEN den 30 Januarij. Binnen door gesleept: Doggersbank kapt. W. Smith, (van Batavia) naar Rotterdam. PRIJZEN tier EFFECTEN tb AMSTERDAM Woensdag den 29 Januarij 1845. Nederlanden Rusland Spanje Oostenrijk 27, pC. Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaat 4'/s pC. Nieuwe 3 pC." Leening Handel-Maatschappij 4'/s Oost-Indiën 4 Hope en Comp. 5 Negot. 1834 bij Ardoin 5 Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaliek 5 gebleven. 64l/2 pC. 99'/, 78'/, 1087» 251/8 MIDDENPRIJZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE, O. Tarwe 1843 N. dito 1844 Zomer-dito Ordinaire dito Rogge 1844 N. Winter-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito van De Ned. f 8,00 - 5,00 - 0,00 - 4,50 - 4,20 4,00 3,30 2,00 4,00 5,00 5,00 den 3,0 M udde. 8,50 6,25 0,00 5,20 4,80 4,20 3,50 2,20 4,25 6,00 6,50 Januarij 1845. Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. f 0,00 h 0.00 - 4,00 a 4,75 - 4,00 a 4,50 - 0,00 a 0,00 -16,00 a 18,00 - 3,00 a 7,00 Raap-Ölie te Zierikzeef 41,00 p. v. Patent-Olie -44,00 Lijn-Olie - 38.00 Raapkoeken ƒ00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 Benoodigd tegen i.' Mei 1845, een KORENMOLENAARS- KNECHT bekwaam voor bet vak liefst ongehuwd en van de Hervormde godsdienst met bewijzen van goed zedelijk ge drag bij A. GAST Korenmolenaar te Haamslede. De Erfgenamen van wijlen ADAM TRIJSELAAR zullen op Dingsdag den 4 Februarij 1845, des middags ten 12 ure, aan de na te melden Gehouwen door het ministerie van den Notaris J. P. van BORRENPAM publiek presenteren te verkoopen 1." Een WOONHUIS en ERVE, staande en- gelegen aan de zuidzijde van de Krepelstraatlo Zicriltzee, gemerkt letter C, n.° 191 kadaster sectie B, n." 664; en 2.° Een PAKHUIS en ERVE, staande en gelegen als voren gemerkt letter C, n.° 190, kadaster sectie R, n.° 663. De gemelde Gebouwen zullen eerst ieder afzonderlijk en daarna to zamen in ééne massa worden geveild. Voorts zal op Vrijdag den 7 Februarij 1845 des voormiddags ton 10 ure, aan hel bovenvermeld Woonhuis, ten overstaan van opgenoemden Notaris publiek worden verkocht Eene partij MEUBELEN HUISRAAD en KLEEDERENals mede een zeer goed en fraai bewerkt gouden ZAKHORLOGIE en een zilveren DITO. Zullende de Meubelen Hnisraad en Kleederen op Donderdag den 6 Februarij 1845des namiddags van 2 tot 4 ure in bet voormeld Woonhuis voor een ieder te zien zijn terwijl de Horlo- giën ten Kantore van opgenoemden Notaris kunnen bezigligd worden. S O I R E - M V S 1 C A L E ten voordeele van de Armen der verschillende gezindheden te Zie rikzee, te geven door eenige muzrjkliel'hebhersop Vrijdag den 31 Januarij 1845, ten huize van J. Swarts. Entree 0,99'/2 per persoon. Aanvang 6 ure des avonds. f 4> te zierikzee bij de wed. a. de vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2