ZIERIKZEESCHE VRIJDAG Besturen en Administratïên. Nieuwstijdingen. N.o PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERJEZEE brengen ter kennis van de ingezetenen, dat bij den A. Raad dezer Stad, in dato 30 December 1844, n.° 7, is gewijzigd artikel 27 van bet bestaande Brand-Reglement voor deze Stadzoodanig dat hetzelve aldus luiden zal «Tot bet branden van varkens worden aangewezen drie plaat sen te weten 1.° aan bet eind van Slabberswerfalwaar het terrein zal worden afgebakend 2." in het Janna-Wekken regt over hel Vrije insgelijks af te bakenen en 3° op het westelijk terrein van den Scheepmakersdijk aan den waterkant zoo als die plaats door palen zal worden aangeduid. Zoodra de branding zal verrigt zijn zal het overblijfsel der brandstoffen moeten zamengeraapt en met water uitgedoofd worden. De overtreding dezer bepalingen zal gestraft worden met eene geldboete van een tot drie gulden of bij onvermogen in eene gevangenzetting van eenen dag." Deze verordening zal van heden af verbindend zijn en algemeen moeten worden nageleefd tot welk einde de regterlrjke magt is uit- genoodigd om daaraan de hand te houdenen ingeval van overtre dingde strafbepaling toe te passen. Afgekondigd van den Raadbuize der Stad Zierikzeeden 29 Janu- arij 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. DUITSCHLAND. BERLIJN, den 20 Januarij. Aller oogen zijn thans op de pruis- siscbe regering gerigt. Zal zij de Duitsch-Kutholijke gemeente te Schneidemüh! als eene in den staat wettig bestaande gemeente erken nen of niet? Dat is de vraag, waarvan Katholijken en Protestanten aan den Rijn thans met de grootste spanning de oplossing te gemoet zien. Duizenden wenschen dat die gemeente erkend moge worden niet alleen omdat daardoor een heugelijk bewijs van den geest van verdraagzaamheid in Pruissen zou worden gegeven maar ook en wel voornamelijk omdat daardoor de weg zou geopend worden voor de vestiging eener algemeene Duitsch-Katholijke kerk. En het verlangen daarnaar is vooral aan den Rijn algemeende meerderheid der Katholijken komt er onbewimpeld voor uitdat zij vrij willen wor den van de Roomsche opperheerschappij de leus Duitsch-Katholijk is in aller mond. Het is als of de geest der Emser Punclatoren van 1786 herleefde en het heerlijke denkbeeld van de zelfstandigheid der kerk op duitschen bodem aan den Rijn weder verlevendigde. In dien gelijk destijds, 4 aarts-bisschoppen dat schoone denkbeeld trachtten te verwezenlijken er thans slechts één optrad en zich aan het hoofd dier beweging stelde, dan zouden millioerien Katholijken hem volgen. De tijd is rijp en wacht slechts op een duitschen bis schop die den eersten stap waagt en uitspreekt wat zoo velen ge voelen denken en willen. En als deze eerste stap gedaan wierd als eene Duitsch-Katholijke kerk zich vestigde met eenen primas aan het hoofd onafhankelijk van Rome, (gelijk de Kalbolijke kerk van Utrecht [de Jansenistischehoe ligt zou het dan niet mogelijk zijn, dat de Protestanten, hunne grieven tegen Rome vergetende, zich eindelijk weder met hunne broeders vereenigden opdat van nu voort aan in hot eene Duitschland ook slechts eene kerk zij. Geen grooter geschenk zou aan hel duitsche volk gemaakt kunnen worden dan zulk eene broederlijke vereeniging, en welligt is het door de Godde lijke Voorzienigheid bewaard geworden voor deze dagenwaarin de edele Frederik Wilhelm de vierde in Pruissen regeert 1 FRANKFORT, den 24 Januarij. De heer Arnoldibisschop van Trier, heeft zich van Keulen naar Bonn en vervolgens naar Aken hegeven en is ook in deze heide steden door een deel der bevolking met ongewone eerbewijzen ontvangen. Even als in Keulen zijn daar te zijner eer oplogten met fakkellicht gehouden aan welke ook eene «roote menigte landlieden uit ,de omliggende dorpen deel namen. Aan den anderen kant neemt de beweging tegen het ultramonta- nismus in Duitschland toeen vindt de Kalholijke priester Ronge, vooral in Noord-Duitsehland meer en meer aanhang. Als een ant woord op het besluit van den bestuurder van het bisdom Breslau waarbij hij, ter zake van zijnen hekenden brief aan den bisschop Arnoldi van Trier, betreffende den II. Rok, in den ban is gedaan, heeft de genoemde priester dezer dagen te Leipzig een nieuw geschrift, onder den titel van mijne regtvaardiginguitgegeven. In dit stuk legt hij zijn geheelen levensloop open en roept hij alle onparlijdigen op otn tusscheu hem en zijne vervolgers uitspraak te doen. Hij beklaagt zich dat hij door het geestelijk bestuur van Breslau is ver oordeeld zonder gehoord te zijn zonder zich te hebben mogen ver dedigenen treedt nu openlijk op met zijne bezwaren tegen de Room sche hiërarchie, die hij in naam der geheele christenheid beschul digt, dat zij hare Evangelische roeping, de verlichting en verbetering van het menschelijk geslacht, niet alleen niet vervult, maar reglstreeks daartegen handeltde godsdienst tot een werktuig van het jesuitismus vernedert, haat en tweedragt tusschen volken en burgers zaait en levendig houdt. «Om het nakende verderf te keer te gaan (dus zegt hij ten slotte) moeten alle volken zich krachtig tegen het kwaad ver zetten. De natiën, vooral de duitsche, zijn verpligt eene vrije na tionale kerkvergadering bestaande uit vrij verkozen mannen der ge meenten en uit ware priesters, bijeen te roepen, den geloofsdwang en de daaruit ontstaande huichelarij en jesuitismus, voor altijd te verpletteren: Op dan, mannen van Duitschland, Frankrijk, Groot- Brittannien Italië en Spanje op mannen van Amerika en van Europa 1 Iaat ons gezamenlijk met onze overheden het werk aangrijpen man nelijk aangrijpen het werk des vredes en der vrijheid De tijd is gekomenlaat ons den geloofs- en gewetensdwang verbreken het alle menschelijke en goddelijke wetten met voeten tredende jesuitis mus vernietigen en het rijk der waarheid des lichts der regtvaar- digheid der deugd der vrijheid en der liefde invoeren het ware rijk van Christus op aarde 1" Vermits dit geschrift zonder kerkelijko censuur gedrukt was, beeft de Saksische regering hetzelve verboden. Toen beslag op hetzelve gelegd werd waren van de oplaag van 10,000 exemplaren niet meer dan 50 bij den uitgever vooihanden. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 28 Januarij. Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden is eergisteren uit deze residentie naar Weimar ver trokken. Men verneemt dat de heer Lampsinste Hoorn op zijn verzoek is geschrapt op de registers van den nederlandschen adelstand. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Te Amsterdam wil men welen dat bet nieuwe beursgebouw aldaar reeds in den nazomer van dit jaar voor het gebruik gereed zal zijn en dat in den raad dier stad besloten zou wezen de bevloering van dat ge bouw uit asphalt zamen te stellen. Het franscbe ministerie staat te genwoordig zeer wankelaclitig; het belgische staat niet veel beter. Volgens de jongste berigten uit Suriname zijn de voorbereidende werk zaamheden op Voorzorg en post Groningen zoover gevorderddat ds eerste 50 buisgezinnen nederlandsche kolonisten aldaar met Mei aan slaande ontvangen kunnen worden zoodat ook deze waarscbijnlijk in do op handen zijnde maand April derwaarts de reis zullen aannemen. Te Berlijn koesteren eenige menschenvrienden bet voornemen om, na opheffing der publieke huizen aldaar, de daarin vertoefd hebbende vrouwspersonen naar van Diemensland (Australië) te transporteren ten einde ze daar, waar het aan vrouwen ontbreekt, uit te huwelijken opdat zij op deze wijze lot een' zedelijken levenswandel teruggebragt worden. Don Miguel leeft te Rome afgezonderd en behoeftig voor een vorstelijk persoon terwijl hij overeenkomstig zijnen stand konde leven indien hij afstand van den troon van Portugal wilde doen. Het ge drag der pastoors in Duitschland die zich van de kerk willen afscheiden verwekt te Rome veel opziens. Men is bedacht op maatregelen tegen deze scheuring in de kerk. Men is voornemens ook op de spoorweg van Liegnitz de treutlersche dag- en nacht-telegraaf in te voeren en wel op het gedeelte van denzelven tot aan Frankfort-aan-den-OJer en bij deszelfs verbinding met den spoorweg van Frankfort op Berlijn, op de geheele linie lot aan de residentie. Deze telegraaf, waarvan de signalen zich met de grootste juistheid en met bliksemsnelheid versprei den voldoet zoowel aan de directie als aan het publiek en verschaft hij derzelver nuttigheid, bij de avonritreinen ook een schoon gezigt. Volgens officiële opgaven in New-York bekend gemaakt bestaat de vrije bevolking der Vereenigde Staten uit 14,198,198 personen, en daaronder 476 mans en 315 vrouwen welke 100 en meer jaren hebben bereikt. De slavenbevolking bestaat uit 2,487,213 personen en daar onder 753 mans en 580 vrouwen van meer dan lOOjarigen ouderdom. Te Madrid is onder de vrouwelijke sigarenmakersten getale van 2500, een opstand uitgebarsten, die twee dagen heeft geduurd doch zonder bloedvergieting door de gewapende magt is gedempt. Bij dagorder van den 13 dezer, beeft de keizer van Rusland de grootvorstin Olga tot chef van een huzaren-regement benoemd. Men meldt uit Groningen bel volgende: «Het was bekend, dat men in oris gewest in één cultuur-saizoeu twee malen aardappelen kan oogsten van denzelfden grond. Uit proeven, door S. Smith, ta Marrum genomen is onlangs gebleken dal wij bij eene doelmatige handelwijze binnen 32 weken drie inalen aardappelen van denzelfdeu grond kunnen winnen. Den 23 Maart 1844 werd een stuk gronds bezet met vroege gele aardappelen en 9 weken later gerooid. Den 27 Mei werd dezelfde grond andermaal met dezelfde aardappelsoort alsmede met herfst-gete bezet cn den 10 Augustus gerooid de smaak dezer aardappelen was uitmuntend. Den 19 Augustus werd dezelfde grond ten derden male bepoot met vroege gele en herfst-gele eu gerooid den 6 November deze proefneming leverde een' ruimen oogst van aardappelen die echter niet zwaar van stuk zijn maar onge twijfeld hij uitstek geschiktom het volgend voorjaar tot poters to dienen." Uit de opgave betreffende den toestand der belgische ijzeren wegen blijkt dat dezelve thans eene uitgestrektheid hebben van omtrent 560 mijlen, (112 uron gaans.) Voor den aanleg is aangewend een kapitaal van 150 millioenen en van het begjn van den dienst tot 1843, heeft de staat, na aftrek der ontvangsten, daar bijgelegd een

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1