ZIERIRZEESCHE C O II R A K T. A.° 1845. 3 r' Nieuwstijdingen», Nederlanden. tV.o 6. DINGSDAG -*» t 21 JANUARIJ. •s GRAVENHAGE deti 19 Jahuarij, Het bereids lahg in omloop geweest zijnde gekucht heeft zich bevestigd namelijk dat z. exc. de lieer Rochussennederlandsch gezant le BrusSel zich sedert eenige dagen in deze residentie bevindende, is benoemd tot gouverneur- generaal van Nederlandsch Indie, De Slaats-Couranl beV'at e6n koninklijk besluit Van den 16 dezer bepalende de uitloting van de Zesde reeks van 5 percents hatiohale schuld ter aflossihg alleen eh opehstellende eene nadere gelegenheid ter bekoming van 4 percehts nationale schuld. Dezer dagen is afgewezen het Verzoek om gratie Vah den vleescll- houWer Simon Gdzaii. te Brielle, Veroordeeld hij vonnis der arrort- dissements-regtbank aldaarvan den 19 October 1844, wegens verzuim Van aangifte aan het hoofd des plaatselijken beSluürs, van een rund, door longziekte aangetast. Z. eXc. de minister van oorlog zal Op maandag dón 10 Februari] aanstaande in het Openbaar de leverantie van 30() paarden bij de korpsen kaVallerie en artillerie benoodigd per regemehl aanbesteden, te weten: aan het 1*'° regèment dragonders 4(1aan het 2J" regetitenl 40, en aan het 3411 regement 40, aan het 1'1" re^emént lansiers 55 aan het 2d= regement 45 en aan het regement rijdende artillerie 80. De Slatiis-Coürant vah donderdag bevat Och koninklijk besluit van 12 dezer, strekkende tot Verbetering dek omstandigheden ert uitZig- ten van de officieren Van gezondheid der 3 klasse hij het leger in Oost-lndieen tot het nempn Van afdoende maatregelen ter gerégelde eh doeltreffende aanvulling Van de jaarlijksche behoefte aart geneeskundig personeel. Gemengde buiTen- en binnENLaNDsChë beriGteN, tn Duitschlartd waar het. Jesuitismns in den laatstén lijd onder Ver- Schillende gedaanten almede het hóófd heeft opgestoken betoont men de levéndigsto belangstelling in hetgeen thans in Zwitserland omgaat, en Verkrijgt de strijd over godsdienstige aangelegenheden almede dagelijks een fèrnsliger aanzieh. De bevolking van Belgie was in 1842, 4.172.706, en op den 31 December 1843 4,213.863 inwoners. Engeland heeft thans in dienst 28,000 matrozen ën 10.500 zee-soldaten 89 gewapende stoomboolen waaronder eeh (de Terrible) van 800 paardenkrachten en Vele Van 500 eh 400 Frankrijk heeft thans 19 rtorlogssloomschepert op stapel Staan behalve nóg 65 andere oorlogsvaartuigen. In Belgie is een vogel geschoten, bekend onder den haam van Houharddie in Barbarije te huis behóórt. Het groote standbeeld van den Ooderland- Schen prins Willem dén Zwijger, Waarvan het model is vervaardigd door den graaf van NieWerkerk is thans in de werkplaats van den heer Foyer le Parijs in brons gegoten. De beroemde zeeschilder Gndiiï heeft aan de Vèreenlgde commissiën tot oprigting Vort een standbeeld voor Rérrtbrclndteene kapitale schilderij ingezonden waa rvoor bereids f 1000 geboden is. De nédcrlandsche vereenigiitg tot afschaffing van sterken drank tolt, reeds bijkans 80 correspondenten en meer dan 1000 leden över geheel het vaderland vergaderd. Aangaande de schepen Wethe- trallvan Batavia naar Amsterdamden 19 Maart Straat Sunda gepas seerd, Gulnaré van Samarang naar Bremen, don 11 jannarij medé Straat Sunda gepasseerd, en Aujüsteden 2 Maart van Calcutte naar Frankrijk vertrokken lieeft men sedert niets vernomen. Verder worden hog eert lOtai schepen, Welke van Augustus-November uit Engeland en de Oost-Zeé naar Nederland nf elders zijn vertrokken vermist. Te Zwolle is een persoon, op nieuwjaars-dag, door een' policie—be diende uit hoofde van bedelarij, opgevat, oin in hechtenis gebragt te Worden. Deze ijverige beambte, bezig zijnde, met het openen der deur Van de strafplaats, is behendiglijk door den gearresteerde opgesloten, en heeft eénen geruimen tijd het voor dezen bestemde lot ondergaan. Nog nimmer hóeft de Bijn zulk eenen lagen waterstand gehad als thans; hij teekende den 18 dezer te Arnhem niet meer dan 8 palm en 3 duim. Den 9 dezer hebben de spaansche senateursde wet ter Wering van den slavenhandel bijna eenstemmig aangenomen. De toesland der fransche kolonie in Algiers wordt dagelijks Voorspoediger, De meeste veiligheid bestaat er voor reizigers. Nijverheid en handel ont wikkelen zich meer en meer. Abd-el-Kader hield zich stil. - Het on matig gebruik van sterken drank is eene ware volksramp in Algiers. Uit de Havanna wordt geschreven dat er door den generaal Donnell eene proclamatie is uitgevaardigd houdende dat alle te Cuba aanko mende schepen die bevonden zullen worden slaven aan boord te hebben verbeurd verklaard zullen worden. Deze maatregel is ongetwijfeld op sterken aandrang van Engeland genomen geworden. Men Zegt, dat 2 kleine kerken door de inlandsche Christenen te Hong-Kong gebouwd zijn de eene voor hen die het dialect van Canton spreken onder het geestelijk behepr van den heer Shuck, en de andere voor de mannen van Te-Chöu onder bestuur van den heer Dean. Wij vernemen dat 7 Chinezen door den heer Shuck en 3 door den heer Dean gedoopt zijn. Het blijkt nu dat bij de jaarlijksche vergadering der schoolopzieners in Belgie eeh besluit, is genomen ten aanzien der schoolboeken, welke al leen op de belgische scholen zullen worden gebruikten dat, dit besluit geheel en al in den zin der geestelijke opxigters is verval. Het lijdt r.u geen twnfel meerof het lagere schoolwezen is thans aan eene soort van inquisitie van de geestelijkheid onderworpen. Men verzekert dat aan de dochter van Tschech, in welker ongelukkige omstandigheden dooreen' hoog geplaatst personaadje op de edelmoedigste wijze wordt voorzien bovendien door de koning van Pruissen vergund is geworden eenen an deren naam aan te nemén, Ook is er in zeker dorp in Silezie een boog bejaarde boerenschoutVader van een talrijk huisgezin die mede den haam voert van Tschech. Deze heeft zich bij adres tot den koning ge wend met Vérzoek niet zoozeer om zijnentwille op zijnen reeds gevor derden ouderdom van naam te mogen veranderen met bede dat Z. M. er hem eenen gelieve toe te Wijzen. De koning heeft eigenhandig het Verzoek op den rand van het stuk gefiatteerd met de woorden Het verzoek wordt aan den rekvrirant toegestaan. Echt zal hij heeten. ïrt het Amslerdamsch Handelsblad van den 17 dezer vfndt men de volgende aankondiging «in de maand April of Mei dezes jaarszullen inde kolonie Suriname publiek worden verkocht, 60 a 70 slaven, afkomstig van de plantage Louisenburggelegen aldaar, en zulks verdeeld in di verse kavelingen. Nadere information zijn te hekomen bij de heefeti H. A. Tirión en 11. Rocquèlte, in voorzegde kolonie, en hij de heéreu Rroen en Coinp.te Amsterdam." Gedurende het jaar 1844 zijn de Sond gepasseerd 17,3-32 schepen (2575 meOr dan in 184,3) waaronder 1261 hollandsche. Op l.a Januarij jl, telde de te Lelden gevestigde hoogeschool 592, die te Utrecht 342 en die te Groningen 307 studen ten. Hel belgische hof houdt zich beurtelings op hetzij op Laeken hetzij in Brusseleh viert prachtige feesten. Den 17 dezer zijn të 's Herlogcnbosch aangekomen 7 belgische deserteurs, herkomstig van de regerrtenten jagers en dep artillerie uil het kamp Van Beverloo gedeser teerd den volgehdeti morgen zijn dezelve naar Harderwijk overgebragt om vervolgens Vrijwillig het leger in Nederlandsch Oost-Indien te gaan Versterken. -- Alen heeft hadere berigten omtrent de zeeschade gedu rende de eerste helft der vorige maand in de Zwartë-Zee en dé Zee vall Azof drtor stormen aartgerïgl. Het getal der schepen van onderschei den natiën welke geheel vergaan of onbruikbaar geworden zijn bedroeg minstens 57. Naar men uit goede bronnen verneemt, zijn alle berig ten welke verspreid zijn nopens den gezondheidstoestand van den keizer Van Rusland volstrekt onwaar. Die monarch is zelfs niet Ongesteld gewëest. Het stedelijk bestuur te 's Gravenhageuitgaande Van het denkbeeld dat gedurende den winter hij Vermindering Van werk, het verschaf- lelt Van atbeld aan behöefligenvoor velen verkieselijker en veelal doelmatiger is, dan het uitreiken van bedeelingen, heeft in overeen stemming met den raad besloten om gelijk in vorige jarenook thans weder eelte aanzienlijke som, Voor winter-werk in de duinen, beschikbaar te stellen. Ten gevolge van dezen maatregelheerscht ér reeds veel bedrijvig heid in den omtrek der groote brug aan het Kanaalwaar ongeveer 400 man bezig zijn om~*het terrein effen te maken dat bestemd ia Voor den geschutproef én tot het schieten naar de schijf, door da 's gravenhaagsche schutterij. Het verder te verriglert Werk zal voornamelijk bestaan in het af graven en aanleggen eetier wandeling achter het zwilsersche huisje, en in het voorloopig afkruijen en gelijk maken der gronden hij do zoogenaamde Rataa/schh- Boerderijdie door de stad zijn aangeboden, öin te kunnen dienen tot het bouwen van een provinciaal krankzin nigen gesticht. Nadat ill de jongstverloopene maandelï onderscheidene personeii door liet provinciaal geregtshof Vaii Noord-Holland wegens het mis dadig snoeijeh Van muntspeciën en liet. in omlöop bréngen derzelvc, veroordeeld waren stond onlangs voor hetzelvö leregt Johannes Adólphits Haze uit 's Herlogenbosch geboortig én laatst woönaehlig te Alkmaar, Van beroep goud- en zilversmid, beschuldigd van bet irs omloop brengen van nagemaakte zilveren nederlandsche muntspeciën. Deze persoon was in de jongstverloopene maand Augustus met eene kar en paard de zoogenaamde streek nabij Hoorn doorgereden in da gemeenten Ooster- en Westerblokker had hij verschillende valsche alhoewel op de méést kunstigste Wijze nagemaakte guldens ert daalders in onderscheidene herbergjes uitgegeven. De beschuldigde gaf op j zulks, der valschheid onbewust, in de goede tróuw gedaan te heb ben ten blijkc daarvan beweerde hij dezelve speciën van zekereil Moorhout ontvangen te hebben. Deze persoon in de instructie gé hoord gaf echter op dat hij een bedrag van f 18 aan Hazé in acht-en-twintigén ert klein geld en geenszins in guldens en daalders, voldaan had. MoOrhóul als getuige opgeroepen verscheen échter niet naar het schijnt had hij het rijk verlaten en zich naar Amerika begeven. Hierdoor verviel een der voornaamste bezwaren tegen den beschuldigde dié overeenkomstig het requisitoir van het openbare ministerie en na gehouaene pleidooijen door m.r Gilquinbij arrest werd vrijgesproken. De Leids'che Courant behelst onder dagteekening van den 16 dezer hel Volgende: «Naar men verneemt heeft zeker persoon van mid delbaren leeftijd, zich maandag door Verhanging van het leven beroofd. Het is niet geheel onwaarschijnlijk le achten dal bij de spoedige ont dekking daarvan de man had kunnen behouden worden bijaldien men onmiddelijk hulp had geboden in stede van zich tot eene ken nisgeving aan het bureau van policie te bepalen van waar men ten spoedigstedoch ongelukkig te laat toesnelde. Op aanzoek dei' justitie maken wij van dat voorval melding ten einde ieder nadruk kelijk te waarschuwen tegen een verderfelijk wanbegrip, en le her inneren dat het niet alleen geoorloofd rrtaar allezins pligtmatig is, in dergelijke omstandigheden de kennisgeving aan de policie door het aanwenden van geschikte middelen te doen voorafgaan, om de on- gelukkigen te behouden of in het leven terug te roepen," Men meldt uit Groningen: «Tot dé voorbeelden van. Loogea

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1