ZIERIRZEESCHE VRIJDAG A." 1845. COURANT. 17 JANUARI J. Besturen en Administration Nieuwstij dingen N.o WAARSCHUWING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIËRIKZEE gezien het dwangbevel door den heer Ontvanger der Directe Belas tingen te dezer Stede Opgemaakt tegen de ten achteren zijnde belas tingschuldigen in de Grondbelasting over het dienstjaar 1844 gelet óp het besluit van Zijne'Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 21 Maart 1836 Provinciaalblad n.° 35.) Waarschuwen bij deze allen die hunne verschuldigde grondbelasting óver het afgeloopen dienstjaar nog niet geheel hebben aangezuiverd tegen de gevolgen der uilveering van het dwangbevel en manen die belastingschuldigen ernstig en nadrukkelijk aan om door eene on verwijlde voldoening van hunnen aanslagzich van de kosten van vervolging te bevrijden. Zierikzeeden 15 JanUarij 1845. ii Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. RÖOMVERKOÓPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE zijn voornemens om óp Maandag den 20 dezer maand des voor- Ihiddags 11 ure in hel openbaar aan de meestbiedenden te veilen en verkoopen de gemerkte BOOMEN langs de Oude Haven te beginnen aan hét Accijnshuisje op de gewone voorwaarden. De gegadingden worden mitsdien verzocht zich op voorschreVe tijd en plaats te doen vinden. En zal deze bekendmaking in de Stads-Courant worden geplaatst én omgeroepen. Zierikzee, den 16 Januarij 1845. Burgemeester en Wethouders Voornoemd DE CIUNE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. COMMISSARISSEN der SPAARBANK in ervaring gekomen dat het tot dusver beslaand hebbend Reglement renige verandering en Wijziging behoefde, brengen bij deze, extraclsgewijzeter kennis van de tegenwoordige en toekomstige Deelhebbers der Spaarbank het navolgend goedgekeurd en gearresteerd Reglement Art. 1. Van de bij dit Departement opgrrigte Spaarbank zullen alle bewoners dezer Stad en van de eilanden Schouwen en Duiveland of zoodanige andere naburige plaatsen, waar nog geene Spaarbank bestaat, kunnen gebruik maken. Art. 7. Het ontvangen en terugbetalen der inlagen en voorts alles wat tol de behandeling der loopende penningen behoort zal worden opgedragen aan eencn Boekhouderdoor hel bestuur der Spaarbank bui ten de Commissarissen doch uit de leden des departments te benoemen, Art. 8. De gelden die men in deze Spaarbank niogl willen beleggen Zullen wekelijks worden Overgenomen op Zoodanige dagen en uren als door het Bestuur der Spaarbank zal zijn bekend gemaakt. De terugbe talingen zullen in de laatste week dor maand plaats hebben. Art. 9. De inleg zal niet minder mogen zijn dan tijflig centen tel ken reize, rn niet, dan in ronde sommen van guldens en tienheden van Centert mogéh geschieden. Art. 10. Bij den eersten inleg bekomt de belanghebbende tegen betaling van lien centen een hoekje waarin de ingebtagte en terugbe taalde sommen terstond worden aangeteekenden de te goed zijnde inte ressen vervolgens worden hijgeboekt. Art. 11. Op de, in het vorig artikel gemelde, aanleekenboekjes zullen de ontvangen en terugbetaalde sommen na vergelijking met het journaal waarop ze geboekt zijn door twee der Commissarissen worden afgeleekend terwijl de Boekhouder inmiddels aan de houders een refu zal afgeven dat, hij het uitreiken der hoekjeszal Worden ingetrokken. Art. 12. Zoodra de inleg van eenig deelnemer vijf gulden en daar boven bedraagt, wordt aan denzelven een interest van drie en een half pro cento te goed gedaan en jaarlijks hij de hoofdsom gevoegd. Voor sommen Van duizend gulden en daar boven, wordt evenwel de interest slechts op drie procento gesteld. Art. 13. De, in hel vorig artikel vermeldeinteresseh worden van drie tot drie maanden berekend en zullen ingaan op dén eersten der maanden Januari, April, Juli en October. Dezelve worden alleen berekend hij volle vijf gulden, Opklimmende: terwijl van sommen, heneden de vijf i/uldengeene renten berekend Worden. Art. 14. De terugbetaling kan geheel of gedeeltelijk, echter voor niet minder dan vijftig centen, worden gevraagd, en geschiedt zonder eenige korting. Art. 15. De betaling zal alleen geschieden of aan de Inleggers zeiven op wiens naam hot attnteekenboekje is uitgegeven of aan hun die wet tige houders Van het gemelde hoekje zrjn. Art. 16. Het Bestuur der Spaarbank zal zorg dragen dat de gelden ton spoedigste worden belegd in Nationale Fondsen of, in beleeningen op dezelve. Ten slotte herigten Commissarissen voornoemd datin hare vergade- itig ran den 13 dezer, in plaats van den overledenen, tot Boekhouder der Spaarbank is benoemd de heer M. F. van den Thoorn die al» zoodanig telken Maandag, des middags van 12 tot een ure, ten zijnen huize zal vacceren tot het ontvangen der inlagen. Commissarissen der Spaarbank M. C. de CRANÊ, vt.. Ter ordonnantie van dezelve, De Secretaris, J. BERMAN. NEDERLANDEN. 'sGRAVËNHAGE den 15 Januarij. De te Amsterdam gevesligdö commissie Int inzameling van liefdegiften voor de noodlijdenden op het eiland Urk heeft van Z. M. den koning tót dat döel eenè bij drage Van f 500 ontvahgen. (Het bedrag <ier ingezamelde gelden behalve de giften in brand stof brood kleeding enz. is tot plus minus f 4Ó00 gestegen wes halve dan ook de voornoemde commissie van wege het provinciaal en stedelijk bestuur eene uilnoodiging heeft ontvangen om de inzameling verder te staken vermits hel bijgebragte voldoende kan geacht wor den tot het bedoelde einde.) Bij besluit van den 19 December 11. heeft Z. M. aan den koks maat Willem Schalkwijk, op het wachtschip de Maaskwijtschelding verleend van de doodstraf met den kogel Waartoe hij ter zake van poging tot verwonding eh insubordinatie tegen do dienst, door den zee-krijg;sraad te Vlissingen is veroordeeld terwijl wijders de straf is veranderd in het tweemaal vallen van de rftvervolgens laarzen en in een confinement voor den lijd van 10 achtereenvolgende jaren. Volgens de officiële stoten was de stand der bevolking van het rijk, op 1." Jannarij 1844 aldus: Noord-Braband 394,406 zielen, Gelderland 363.169 Zuid-Holland 551,173 Noord-Holland 459,133 Zeeland 157,486, Utrecht 151,179, Vriesland 139,673, Overijssel 207,907, Groningen 184,619, Drenthe 78,8o4 en Limburg 200,573 le zamen 2,988,172 zielen. In het jaar 1843 hebben plaats gehad 105,350 geboorten te weten 54,204 van het mannelijk en 51,146 van het vrouwelijk geslacht. Van bet geheel getal geboorten waren 99,874 Wettige eii 5476 onechte. In genoemd jaar heeft het getal sterfgevallen bedragen 73,015, namelijk 37,536 van het mannelijk en 36,079 vSn het vrouwelijk geslacht waaronder zich 5011 doodgeborenen bevonden. Het getal huwelijken in 1843 beliep 21,212, en dat der echtscheidingen 36. In het jaar 1843 is de algcmeéne bevolking des rijks, door liet meerder aantal geboorten boven de sterfgevallen toegenomen met 31,735 zielen. De provinciën Zuid-Holland Noord-Holland en Zeeland hebben Weder de gunstigste verhoudingen voor de geboorten eh levens de Ongunstigste Voor de sterfte opgeleverd. Drenthe heeft de ongühstigSle verhouding voor de geboorte vertoond terwijl de gunstigste voor da sterfte in Noord-Braband plaats gehad heeft. Het grootste getal onechte geboorten in verhouding tot het alge meen bedrag der geboorte heeft zich in Zuid- en Noord-Holland op gedaan terwijl Drenthe te dozen aanzien het minimum heeft opgeleverd. Met betrekking tot het aahtal huwelijken iieeft Groningen da gunstigste verhouding Vertoond doch Noord-Braband de ongunstigste. De meeste geboorten zijn dooreen genomen in de maand Februarij voorgevallen en het grootste getal sterfgevallen in die maand en in Maartterwijl Junij zich gekenmerkt heeft door het kleinste getal geboorten én Julij door de geringste sterfte. Uit Luxemburg meldt men van den 2 dezer De reeds sintS zoo lang bekende oneenigheden Onder het korps officieren in Echter- nach hebben eindelijk Z. M. den koning-groothertog genoopt, eeno bijzondere commissie te benoemen om deze aangelegenheid op het naauwkeurigst te onderzoeken. De verbittering onder de officieren moet wel groot zijn daar zelfs gedurende het onderzoek nieuwe kra- keelen onder hen uitgebroken zijn en de Scheuring grooter schijnt geworden te zijn dan ooit te voren. Men is naar den uilslag van dit ohderzoek zeer nieuwsgierig. Zonderling moet men het intusschen vinden datvermits zoo vele voorzeker ten deele onwarege ruchten in deze zaak zijn uitgestrooid geworden nog geene lerdgt- wijzing dienaangaande in eenig dagblad is verschenen." GEMENGDE BUITEN- EN R1NNENLANDSCHE BERIGTEN. De beroemde natuurkundige TUorierte Parijs, die hét middel heeft ontdekt om het koolzuur-gnz tot eene vloeistof te brengen isna een kort ziekbed in een niet zeer gevorderden leeftijd aan dc wetenschap pen ontrukt. De veepest in de omstreken van Warschau eh een deel van Rusland uitgebarsten zijnde zoo heeft de prüissïsche regering den invoer van vee huiden vleesch enz. uit Polen en Rusland voorloopig ver boden. De groote raad van het zWitsérsche kanton Lucern heeftin zijne zitting van den 6 dézer, de voorstellen der regeringbetreffende het bepalen van een dank- en bededag enz. ter zake van het bedwin gen van den opstand aangenomen. Den 7 zou de groote raad bandelen over een door de regering Voorgesteld besluitom de eigendommen van allen, die wegens deelneming aan den opstand vervólgd worden, ver beurd te verklaren. De pruissiscbe regering heeft het vaste besluit genomen haren geheelen invloed daarheen te rigten dat de speelbanken in alle duilsche baden dus ook in Aken en over het algemeen waar zij zich bevinden afgeschaft Worden. De keizer van Oostenrijk aatl wien door paus Sylvester Itin der tijd de kerkelijke oppermagt io Hou-

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1