jEeetij din g en jï dvertentiën. ïwnren os met een enkelen vuistslag de hersenpan verbrijzelde. Referent zelf was in de gelegenheid eene proef bij te wonen welke hij in tegenwoordigheid van een aantal getuigen gaf. Eenige kei— steenen van de hardste soort, en 8 a 10 ponden zwaar, werden, na vooraf door al de aanwezigen naauwkeurig te zijn onderzocht op eene goed drngonde verhevenheid gelegd. Na het onderste gedeelte zijner vuist eenvoudig met een ligten doek omwonden te hebben verhief Grégoire den stalen arm cn onder zijne slagen dreunende als de val van eenen moker spatleden de hardste keijen tot splinters uit elkander. Waarlijk men staal bij zulk eene verschijning ver stomd en vertrouwt echter zijne oogen niet lot dal men zich met de brokken der glinsterende kei in de hand overtuigt dat hetgeen inen zag werkelijk en geen zinbedrog was. Gelijk wij zeiden Grégoire is een eenvoudig manzonder een zweem van die onaangename winderigheid welke doorgaans het ken merk is van lieden die op openbare plaatsen bewijzen hunner kracht of vlugheid geven en wat hem het meest aanspraak op aanbeveling geeft hij arbeidt om eone bejaarde moeder eenen zorgeloozen ouder dom te verschaffen; eene reden te meer, waarom wij ons aangespoord voelden bijzondere melding van hem te maken. Bovendien is hij voorzien van een aantal vereerende getuigschriften van burgemeesters en gemeente-besturen van plaatsen die hij bezocht waarin hij ook wegens zijne geregelde levenswijze en onberispelijk gedrag wordt aan bevolen. Men verzuime dus de gelegenheid nietmaar onthiede Gré goire; wij kunnen verzekeren, dat men zich zijn geld niet zal beklagen. Uit Dordrecht wordt van den 10 dezer gemeld Heden morgen is op de rivier voor deze stad een treurig ongeval overkomen aan eenige landlieden die zich met eene ijsschouw van het veer van Papen- drecht met hunne boter alhier ter markt wilden begeven. Uet ijs reeds te zeer door den dooi verzwakt om het gewigt van dezen last Je dragen (men zegt dat 7 personen in de schouw geladen waren) fe bezweken, de schouw met eene scheen door het ijs geraakt en vervolgens over zijde in het water gekanteld. Zoodra men van het veer dit ongeval bemerkte, is er dadelijk hulp toegesneld. Doch niet allen zijn gered kunnen worden. Alleen degenenilie zich met hunne armen op het ijs boven water hebben kunnen houden zijn aan het gevaar ontkomen, maar twee, waaronder de knecht van den veerman zijn bij het omkantelen der schouw onder het ijs ge scholen en alzoo verongelukt." Uit Leeuwarden schrijft men van den 6 dezer: «Onder do zeld zame voorbeelden van Imogen ouderdom kunnen wij vermelden dat Wilheimina Johanneswed. Klaas de Lang, turfdrager, wonende in het boshuizer gasthuis hij de groote kerk alhier, en onderhoud genie tende van de diaconie der Hervormde gemeente, heden, op H. Drie koningsdag haren 104*™ verjaardag viert met hare 2 dochters van 82 en 70 jaren en verdere familie. Merkwaardig is het bovendien dat haar kleinzoon, Gerril Drost, ook van *s vaders zijde nog eene grootmoeder in leven heeft, geheeten Johanna Willemsweduwe van Gtrrif Lodewijks, in de hlokhuissteeg alhier wonende die op den 25 December jl. op den eersten Kersdag dep. ouderdom van 102 jaren had bereikt. In der tijd gaven wij[zegt de Nieuwe Rolt. Courantooit de Zierihzeescke Courant leverde verleden jaar het berigt mededeeüng van het gebeurde te Batavia betreffende eene partij vervalschten wijn van Bordeaux aldaar aangehragt en op orde van het gouvernement als schadelijke bestanddeelen voor de gezondheid bevattende in het Water geworpen. Dit. berigt werd toen ter tijd door sommige huitenlandsche bladen waarschijnlijk om bijredenen als onjuist tegengesproken. Zulks wordt ten minste thans waarschijnlijk uit den inhoud van eenen brief uit Batavia in dato 16 September gerigt aan een geacht inwoner dezer stad en waarvan wij geautoriseerd zijn onder staand extract mede te deelen «Onlangs werden 200 okshoofden wijn direct van Bordeaux aan »de consignatie var. een voornaam handelhuis bier ter plaatsedoor «een fransch schip aangehragt. Deze partij werd spoedig in zijn «geheel door hun ed. aan een tokohouder geplaatstdeze verkocht «daarvan aan onderscheidene particulieren en onder anderen een «okshoofd aan den resident van Batavia. Na het gebruiken van nog «geen halve (ïescb van dezen wijn werd deze hooge ambtenaar plot seling ongesteld zulks toeschrijvende aan het gebruik van genoemd «vocht werd op zijnen last eene commissie uil de geneeskundige «faculteit benoemd met last om hetzelve chemisch te onderzoeken »de bevinding was, dat geen droppel wijns daarin was te ontdekken «maar dat hetzelve bestond uit zoodanige schadelijke ingrediënten «dat iemand die eene hoeveelheid van twee ffesschen er van nut- «tigde zich als vergiftigd kon beschouwen. Behalve eené menigte «ongesteldheden had dit onvergeeflijk bedrog zelfs den dood van een «mensch namelijk dien van den kapelmeester van den generalen «staf, ten gevolge. »Het is dus te wenschen dat de zorg voor gezondheid en eigen «behoud de voorliefde van onze landgenooten vooral wat vreemd «is eenigzins zal verminderen." Uit Maintz meldt men van den 3 JanuarijHet onzalige tweege vecht heeft, helaas! weder een nieuw offer geëischt. Een jong han dels-commiesnaauwelijks 19 jaren oud en zoon eener zeer geachte weduwe alhier, velde heden voormiddag in een duel een' koninklijk pruissisch luitenant der dragonders van het garnizoen alhier ter neer, nadat de eerste vooraf nog door het schot van den laatste was ge wond geworden. De gevallene was de nog eenig overige mannelijke afstammeling eener achtenswaardige, gegoede familie in Bijn-Pruissen. De aanleiding tot het tweegevecht was, gelijk meestal het geval is, weder zeer nietig. Eene jonge dame gleed op de straat uit en viel, •waarom de voorbijgaande officier lachte. De geleider der dame, de gemelde jonge handelsgezel onderhield den officier hierover en uit het daarop gevolgde mondgesprek ontstond bet duël, hetwelk zoo in het geheim plaats greep dat men de kennis er van gelijk met het berigt van het droevige resultaat ontving. Wanneer zal toch eindelijk het wanbegrip ophouden dat befëedigingen slechts met bloed kun nen uitgewischt worden en hoe vele familiën moeten nog door bet noodlottig verlies van hare dikwijls dierbaarste en eenigste hoop en steun ongelukkig worden, vóór die dageraad van verlichting zal aanbreken wegens de inroeping of toelating dor Jesuiten in Zwitserland wor den hoe langer hoe donkerder. De twisten worden van wederzijden met zulk eene heillooze onbedachtzaamheid en zulk eene onverstandige harlstogtelijkhcid gevoerd en voortgeplant, dat men de treurigste gevolgen te vreezen hoeft. Het bestuur van het hondgenootschap is thans in honden van den raad van het kanton Zurich. Mogt het lot van vroegere stalen die donr zulke onzalige twisten ten gronde gin gen nog in tijde den Zwitsers tot waarschuwing verstrekken 1 Voor nagenoeg 20 jaren werd in het fransche departement der Loire eene bende valsche munters gevat, veroordeeld en de straf aan ben voltrokken waaraan echter één hunner een jong en hij uit nemendheid bekwaam werktuigkundige, Perron genaamd, door de vlugt wist te ontkomen. Hij werd hij verstek tot de doodstraf veroordeeld. De valschmunlerij schijnt zich sedert niet meer in die uitgestrektheid te hebben voorgedaan als zij destijds door de gezegde bende werd bedreven. Onder de valsche munters, die sedert van tijd tot tijd zijn veroordeeld geworden bevond zich ook een zekere Gagnies die, ten geyolge eener voor eenige maanden eerst ontdekte ongehoord overvloedige verspreiding van valsche lien-centimes-stukken in den kleinhandel van Parijsop nieuw in handen der justitie is gevallen. De muntspeciën waren tot onkennelijkheid toe begooche lend vervaardigd en alleen het gehalte deed hen als valsch onder kennen. Na lange nasporingen werd eindelijk de werkplaats van derzelver fahrikaadje in een afgelegen huis aan den straatweg van Clermont naar Liancourt ontdekt en Gagniez als de vervaardiger in hechtenis genomen. Hij had sedert een jaar wekelijks voor 1500 a 1800 franken gefabriceerd, en, ten deele met 40 pc.' premie, door handlangers, uitgegeven. Onder meer andere bekentenissen, verklaarde hij ook nog een en dezelfde persoon te zijn met den voor 20 jaren veroordeelden. De zaak is nog voor het geregt aanhangig. VLISSINGENden 9 Januarij. Gedurende het jaar 1844 zijn alhier geboren: 302 kinderen, als: 141 van het mannelijk en 161 van het vrouwelijk geslacht waaronder 23 zoons en 18 dochters in onecht. Overleden: 270, als: 147 van het mannelijk en 123 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos aangegeven 20, als 9 van het mannelijk en 11 van het vrouwelijk geslacht. Gehuwd 75 paren hebbende er é'éne echtscheiding plaats gehad. Z1ER.IKZEE den 14 Januarij. De laatst ontvangen berigten omtrent de gesteldheid der rivieren brengen de gunstige tijding aan dat tot, dusverre de opruiming van het ijs een zeer gelukkigen voort gang had. De Maas voor Botterdam was den 10 dezer vol drijfijs. In den staat van het ijs op de rivier voor Dordrecht en in den om trek was tot dien dag nog geene merkbare verandering gekomen. De rivier was hij vakken open en digt. De Middelburgscke Courant bevat de volgende brief; Aan de redactie der Middelburgsche Courant. Oden 6 Januarij 1845. In uwe courant van den 4 dezer, n.° 2, gelezen hebbende een verslag, getiteld de Runderpest, door den achtenswaardigen en zeer kondigen provincialen vee-arts in Zeeland, den beer van Herlum te Middelburg, herinnerde ik mij het volgende oud recept voor ziek rundvee «Alle heesten, hetzij ziek of gezond, den mond tong en landen «met azijn te reirdgenen dezelve alle de grootte van eene okker- »noot theriakel in te geven dezelve daarna op den stal te laten «zweetenen, indien het noodig is, de beesten geheel warm water »te geven waardoor niet alleen de zieke beesten genezen maar ook «de gezonde bewaard blijven." NB. Dit is eene remedie die ten jare 1716 in Frankrijk met succes in de voorschrevene krankheid onder het rundvee is gebruikt geworden en waardoor dezelve ten eenenmale was opgehouden. Gepraaid: den 28 December, op 47 graden 55 minuten noorder breedte en 14 graden 30 minuten wester-lpngte, het barkschip de Stad Zierikzeekapt. D. Ochtman van Zierikzee naar Batavia. BROUWERSHAVEN den 13Januarij. Uitgezeild: Cornells IVer- nard Eduard kapt. It. W. Meltema Fanny kapt. O. Kievyt, heide naar Rotterdam, laatst van Batavia, en de Jonge Hendrik, kapt. H. J. Schuring naar Antwerpen laatst van Windau. J94"E KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. vijfde klasse. Een en twintigste Lijst. Twee en twintigste Lijst. N.° 21496 1000 N.° 1043 ƒ100,000 8039 - 1000 15370 prem. - 1250 13972 - 1000 Eene KEUKENMEID benoodigd tegen Mei aanstaande, hij Mevrouw E. S. SGHUUBBEQUE BOE1JE de Jonge. PUBLIEKE VERKOOPING van circa 1'/, bunder Es- schen en Elzen HAKHOUT, op Vrijdag den 17 Januarij 1815, des morgens ten 10 ure. in een Bosch, gelegen onder de Gemeente Nieuwerlserh nabij de Hofstede de Blinkende Panhoeve. PUBLIEKE VERKOOPLNG van ruim 1 bunder meeren- deels Esschen HAKHOUT op Maandag den 20 Januarij 1845, des morgens ten 9 ure, op de Buitenplaats LJpenhovenabij de Stad Zierikzee. Bij den Boekdrukker en Handelaar J. van de VELDE OLIVIER, te Zierikzee, is van de pers gekomen en alom verkrijgbaar gesteld I.» ZEEUWSCHE VOLKS-ALMANAK voor het jaar 1845 met platen a 75 cents. II.° Berigt van Inteekening op een werkjegetiteld KORTE GESCHIEDENIS van de KERKEN en GEMEENTE van SCHORE en VLAKE op Zuid-Bevelund door D.* J. F, van B1NSBERGEN uit te geven ten behoeve der Armen van die Gemeente prijs 70 a 80 cents. De vooruitziglen omtrent de beklagenswaardige godsdienst-kwestie, te zierikzee eu üe wed. a. de vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2