Besturen en Administration. Nien wstij d ingen. N.° 4. ZIERIKZEESCHE DINGSDAG A.° 1845. COURANT. 14 JANUARI J. NATIONALE MILITIE. listing van 1845. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, Provincie Zeeland. Gezien de wetten en instructiën op de ligting der Nationale Mi litie roepen bij deze op alle manspersonen zonder onderscheid die in 1826 geboren zijn en voor de ligting van het jaar 1845 de eerste klasse zullen uitmaken om op Donderdag den 2 Jannarij aanslaande en volgende dagen des voormiddags van 10 tot 12 ure zich ter Ste delijke Secretarie voor de Nationale Militie te doen inschrijven en wel voor den 20 dier maand wanneer het Inschrijvings-Regisler provisioneel en op den 28 daaraanvolgende finaal zal worden ge sloten terwijl tevens ter hunner kennis wordt gebragt alsook van ouders voogden curators en regenten van publieke gestichten of andere instellingen van weldadigheid die verantwoordelijk zijn voor eene behoorlijke en tijdige inschrijving hunner kinderen pupillen of geadministreerden heizij dezelve al of niet tegenwoordig zijn dat na de provisionele sluiting van het Inschrijvings-Rogisterde nalatigen nog zullen worden ingeschreven tot den 28 Januarij eerstkomende doch alsdan wegens verzuim van geene aangifte voor den bepaalden tijd te hebben gedaan worden verwezen in eene geldboete van niet minder dan f 5 en niet te boven gaande de som van f 100, of, ingeval van onvermogen met eene gevangenis van vier dagen tot zes welien worden geslraft en dat na de finale sluiting geene inschrijving meer wordt toegelaten maar de nalatigen onmiddelijk daarna zullen worden gearreslee.nl om zonder loting in dienst te worden gesteld onverminderd de betaling van het dubbeld der vorengemelde boete en het ondergaan van' de verdere strafbepalingen die ingevolge de wet op de nalatigen op hunne ouders voogden curators of re genten zullen worden toegepast. Dal de wettige woonplaats voor de inschrijving wordt gehouden voor de ongehuwden de woonplaats hunner ouders en bij overlijden die van hunnen voogd of curator voor de gehuwden de plaats alwaar zij hun beslaan hebben of op den 1 Januarij voor de personele be lasting zijn beschreven en voor de gealimentperden of die in gods huizen zijn opgevoed, de. plaats welke de alimentatie bekostigt of waar de godshuizen gelegen zijn. Dat een ieder die zich ter inschrijving aangeeft verzekerd moet zijn van zijtien ouderdom terwijl de van elders geborenen verpligt zijn over te leggen een geboorte-extract helwelk op aanvrage vrij van zegel en leges aan hen zal worden afgegeven. Ai verder worden opgeroepen allen die de vereisohten bezitten en genegen mogtcn zijn om in vermindering van het kontingent dezer Stad als Vrijwilliger hij de Nationale Militie te dienen ten einde zich daartoe ter Stedelijke Secretarie aan te melden gedurende de geheele maand Januarij aanstaande zullende aan eiken vrijwilliger na door den Militie.-Raad in deze Provincie Ie zijn goedgekeurd eene premie van dertig gulden uit de Stedelijke kas worden ter hand gesteld en waarvoor worden toegelaten alle Ingezetenen welke op den 1 Januarij aanstaande hun 19d0 jaar zijn ingetreden en het 30s"1 nog niet hebben volbragt ten ware zij vroeger hadden gediend in welk geval zij tot den ouderdom van 35 jaren worden aangenomen de lengte hebben van 1 el 570 streep en gedurende de laatste 15 maanden binnen deze Stad woonachtig zijn geweest. Eindelijk worden opgeroepen de voor zichzelven dienende man schappen die in den loop van dit jaar door het overlijden van een' vader of wel moeder weduwe zijnde of door andere omstandigheden overeenkomstig de bepalingen van art. 91 en 94 der wet van den 8 Januarij 1817 regl op vrijstelling hebben verkregen en milsdion bun ontslag uit de dienst verlangen om de schriftelijke bewijzen daarvooringevolge bet bepaalde bij art. 21 der wet vóór den 5 Januarij aanstaande ter Stedelijke Secretarie over te brengen waartoe ook oudersvoogden curators of gemagligden van de belangheb benden evenzeer als de manschappen zelve bevoegd zijn. Gedaan te Zierilizeeden 24 December 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vl. Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BEKE N DM A KING. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesteit's besluit van den 6 Januarij 1831 n.° 68 Staatsblad n.6 2 heeft Zijne Excellentie de heer Minister van Financiën bij resolutie van den 9 dezer maand bepaald de prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de col lecteurs splitters en debitanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij de loten en gedeelten van dien voor de laatste week der trekking van de laatste klasse der 194"" Loterij zullen mogen uitgeven te weten liij verhoop Geheele loten f 75,00 Halve - 37.50 Vijfde - 15,00 Tiende - 7,50 Twintigste» - 3,75 Wordende de belanghebbenden hij deze herinnerd dat bij voor noemd artikel van Zijner Majesteit's besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dat de collecteurs splitters en debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierilizee den 13 Januarij 1845. Voor den Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, De Burgemeester der Stad Zierilizee DE CRANE. De DIRECTIE der BEWAARSCHOOL vooit KINDEREN van ARMEN en ONVERMOGENDEN binnen deze Stad maakt langs dezen weg bekend dat zij voornemens is aanstaanden Vrijdag den 17 dezer, 's namiddags ten 4 ure, in een der zalen van hel Raadhuis, Rekening en Verantwoording te doen van haar over het afgeloopen jaar gehouden financieel beheer en noodigl tevens degenen die haar door hunne Inschrijvingen tegen mogelijk tekort hebben gelieven le verzekeren uit om daarbij wel te willen adsisteren. Zierikzee, den 13 Januarij 1845. Namens de Directie voornoemd1, P. J. ANDREiE Secretaris. OPEISBARE VERPACHTING der GOEDEREN van de Polders Schouwen Burgh en Westland en bet Zuider-Nieuwlandop 's Lands Kamer le Zierikzee tegen Vrijdag den 17 Januarij 1845 des voormiddags ten 10 ure. N E D E R L A N D E N. 's GRAVENHAGE den 12 Januarij. Laatstleden donderdag heeft II. K. H. prinses Louise dochter van IIH. KK. HIJ. prins en prinses Frederik der Nederlanden, hare geloofsbelijdenis afgelegd voor den weleerw. heer hofkapellaan I. J. Dermoutin tegenwoordigheid der koninklijke familie. Heden morgen heeft H. K. H. met Z. M. en hare doorluchtige ouders, voor het eerst, in de Kloosterkerk het H. Avondmaal bijgewoond hetwelk door voornoemden heer hof kapellaan bediend werd. Er zijn sedert eenigen tijd bepalingen gemaaktom vreemde arbeiders bij het ten uitvoer leggen van openbare werken te weren. Ten einde het den belanghebbenden gemakkelijk te maken, om hunnen stand als Nederlander te bewijzen zullen zij kunnen volstaan met de overlegging van een bewijs van voldoening aan de nationale militie. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Uit Sileziën schrijft men van den 24 DecemberDe ambtenaren aan onze grensprovinciën leggen veel waakzaamheid aan den dagter wering van de runderpest welke dan ook nog niet bij ons is doorge drongen. Het is bij een enkel geval gebleven." Met nieuwjaarsdag heefteen 17jarige jongeling te Eiber fel d hel ongeluk gehad datbij het laden van een pistoolterwijl hij de laadstuk tegen het lijf hield om de prop des te vaster in den loop te duwen het pistool losbrandde en hem doodde. Uit Altstadt (in Duilschland) wordt een gruwelijk voor val gemeld, hetwelk sterker, dan eenig. tot dus verre bijgebragt voor beeld de rampzalige gevolgen toontdie dronkenschap na zich kan sle pen. Een beschonken boerenknaap valt namelijk zijnen evenzeer be schonken vader aan met deze woorden Oude, gij hebt reeds lang ge noeg geleefd; en hierop verwurgt hij hem niet eigen handen. De vader moorder bevindt zich in handen van het geregt. Op hel observatorium te Berlijn alsmede te Hamburg cn te Altona is dezer dagen eene ko meet ontdekt. Zondag nacht 11. is te Neerloon hij Ravensteineen diefstal met huisbraak gepleegd ten huize van den heer pastoor dier gemeente, en omstreeks 150 aan geld medegenomen, terwijl de dieven het zeker hierbij niet gelaten zouden hebben had niet de pastoor, door het gerucht gewekt, door het trekken aan de klok hoven zijn huis han gende, om hulp geroepen en zoodoende deze stoute dieven verjaagd. Uit officiëele staten blijkt, dat in het jaar 1843 in verschillende havens van Nederland zijn ingeklaard 6190 schepen te zamen 963,815 tonnen inhoudende, als: 5853 schepen geladen, 913,726 tonnen bevattende, en 337 schepen met ballast, 20,089 tonnen inhoudende. Gedurende dat jaar zijn.uitgeklaard 6274 schepen 984,914 tonnen melende 3450 schepen die 548,687 tonnen ladingen 2824 schepen die 432 227 tonnen hallast bevatten. Men leest in de Nieuwe Rollerdamsche Courant Onder de adverlentiën in dit blad vindt men de aankomst in deze stad gemeld van eenen man zich noemende Grégoire met den ijzeren arm, wiens krachten die van alle andere moderne herculessen zouden te hoven gaan. Men is doorgaans gewoon dergelijke bekendmakingen te wantrouwen daar de ondervinding maar al te dikwerf leertdat op deze zoo hoog opgevijzelde krachten veel valt af te dingen wan neer men de beloofde touren op den keper beschouwt. Wij ver zoeken echter onze sladgenooten dezen regel op Grcgoire niet toe te possen als die geene kunstenarijen of charlatannerie behoeft. Grégoire. is een eenvoudig landman uit Auvergne van een bedaard gul voorkomen en zonder de minste aanrnaliging of grootspraak. Doch ieder ziel het deze korte gedrongen gestalte aan dat men hier met een mensch van buitengewone krachten te doen heeft. Tijdens zijn verblijf in Brussel werden door de aldaar wonende Engelschen dage lijks weddingschappen op hem aangegaan en aanzienlijke sommen gewonnen en verloren bij eene van welke gelegenheden hij een

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1