ZIERIKZEESCHE N.o 3. VRIJDAG A.° 1845. 10 JANUARIJ. COURANT. lêesturen en Administratil'n. BRAN DSCHO UfVlNG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZtERIKZP brengen ter kennis van derzelver ln- en Opgezeleneijdat op mm~ dag den 13 dezer maand en volgende dagen, eene algemeone Dra1 - Schouwing door al de wijken dezer stad zal gehouden worden ln ■worden mitsdien alle eigenaars en bewoners uitgonoodigd om vq'al te zorgen dat vóór dien tijd hunne schoorstecnen behoorlijk schi'n- gemaakt zijn en alle brandstoffen op voldoenden afstand daarvan^e- plaatst liggen eindelijk ont hoeren Brandmeesteren den vrijen totfng in derzelver woningen te verleenen overeenkomstig de bepa/gen van het brand-reglement voor deze stad. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze Worden'fge- tondigd en omgeroepen mitsgaders in dezer Stads-Courant gepatst. Zierikzeeden 6 Januari} 1845. Burgemeester en Wethouders der Stad Ziil'zee DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. openèare verpachting der GOEDEREN van de Polders Schouwen Purgh en Wjlland en bet Zuider-Nieüwiandop 's Lands Kamer to Zierikzee te;? Vrijdag jen 11 januarij 1815 des voormiddags ten 10 ure. Ni en irs t ij d in yen NEDERLANDEN. 'sGIUVEMÏAGE, den 8 januarij. Bij koninklijk ledbit van den 45 December j 1is aan de Israëlitische gemeente te 5r«a eene rijks subsidie verleend'van een duizend gulden, als bijdragebot opbouw eetier synagoge en van een schoolgebouw. De Staals-CoüranC beval een koninklijk besluit ran den 2 dezer, openstellende eene vrijwillige verwisseling van 5# 4 percents nationale schuld. Onder dagteekening van den 5 dezer heeft 35. M een besluit genomen omtrent de instelling van een önderscheidingfteeken voor eerlijke en trouwe dienst, voor de onder-officieren erascbepelingen der marine. Men verneemt, dal bet 11. M. de koningin bchaa/l beefteene som van f 300 beschikbaar te stellen lot leniging vanftle ramp van Scboklands noodlijdende opgezeteiien. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCUE (ER1GTEN. Uit mededeelingen omtrent het chineesch budget bliktdat de be- lastingen der 18 hoofdprovinciën van hel Hemelsihe Fijk 58.097,000 taels opbrengen of 604,208,800 franks vóór den oorlof met Engeland bedroegen de belastingen slechts 53,730,218 tails h\ 578,474,287 franks, voor het geheele rijk. De gespecificeerde belastingen bedragen 192 millioen taels of bijna 2000 miliioen franks. - (be bevolking van Frankrijk kan thans op 34'/» millio'enen zielenpornen gerekend, Dezer dagen is or door eene vereeniging van Iroicslantscbe dames te Parijs eene verkooping tot stand gebragt ten voirdCele der maatschappij tot aanmoediging van hel lager onderwijs onler de Piotestanten in Frankrijk. Die verkoop heeft zeer goede vruchten gedragen. ln Zwitserland is de rust voor het oogenblik wel sihijnbaar hersteld maar het onweder trekt van alle kanten op nieuw t: zaam en dreigt tot eene nog heviger uitbarsting, dan de vorige te Zullen komen. Er doet zich thans eene groote scheuring onder do volgelinjbn van O'Connell op. De engelsche admiraliteit heeft officiële berillen openhaar gemaakt, waaruit blijktdal de britsche zeemagt op de kust van Afrika in de maanden Augustus en September II. niet milder dan 8 grootere en klei nere vaartuigen beeft genomen in den grom geboord en op strand ge jaagd die of slaven aan boord hadden of tit het opnemen van slaven waren ingcrigt. De meeste dier slavenschepm behoorden in Brazilië te huis; 2 daarvan waren Spanjaarden. Aan joord vaneen def genomrne schepen heeft men 400 negerslaven gevondei. 'Fe Madrid is bij den senaat een ontwerp van wet ingeleverd zijl de eene strafwet legen den slavenhandel. Spanje schijnt zich alzoo ma ernst aan het stelsel lot af schaffing daarvan te willen aansluiten. De financiën der Vereenigdc- Slaten van Noord-Amerika verkeeren in emen bioeijenden staat zijnde er een overschot, van 7,000,000 dollars ii het afgoloopen jaar. Te Hamburg is dezer dagen de beroemde haulier Salomon Heine overleden. Zijn stoffelijk overschot is met gevolg van tagenoeg 90 koetsen ter aarde besteld. Tegenwoordig Worden in Hamburg jaarlijks bijkans 150 millioen stuks sigaren vervaardigd waardoor niet minder dan 10,000 menschen bun brood vinden. Den 31 December heeft te Parijs oen familie-vader die groote verliezen in de fondsen had geleden zich mid den in het beursgebouw doodgeschoten. De kapitein van de engelsche stoombooti/e Orwell, die onlangs door ongdioorde'onvoorzigtigheid tegen de stoomboot Sylpltop den Teems aangestooteii en dezelve in den grond geboord heeft, is door de jury tot slechts eene shelling boete (60 cents) veroordeeld. Volgens een brief, geplaatst in de Aacher Zeilung hebben de stedelijke afgevaardigden te /Berlijn besloten een verzoek schrift aan den koning te rigten tegen de voorgenomene suppressie der publieke buizen. De ondervinding leertdat daar waar men dit gedaan heeftde zedelijkheid er niets bij won doch wel veie nadeelen daaruit voortvloeiden. De fransche minister van openbaar onderwijs de heer Villemain is krankzinnig geworden. Hij gelooft door de Jesuiten ver volgd te worden die tot zijn dood zouden besloten hebben. Door Teyler's tweede genootschap is voor dit jaar de volgende prijsvraag uit geschreven tc Eene geschiedkundige beschouwing der middelen sedert het begin der 1 Tf*" eeuw tot op den tegenwoordigen tijd in Nederland openbaar aangewend ter voorkoming of vermindering van armoede." De koning en koningin van Belgie zijn uit Parijs op Laeken terugge keerd. Het schijnt niet genoeg dat de straten van Parijs des avonds en vies nachts door moordenaars en afzetters onveilig worden gemaakt maar ook de straatjongens hebben hunne verfoeijeliike grap hervat om over dag de kleederen der dames met sterk water te besprengen. Jn den nacht van den 4 op den 5 dezer heeft een 40tal arrestaliën plaats gehad welke echter slechts alleen dieven en ander slecht volk betroffen. Vol gens de laatste berigten uit Engeland was het aantal brieven zoodanig toegenomen dat bot in 6 maanden tijds van 35 miilioenen tot op 111 millioenen gestegen was, alleen ten gevolge der verminderde brief porten. Te Exeter in Engeland is zekere heer Moris in zijn 108!to jaar overleden. Sedert de laatste 60 jaren bewoonde hij hetzelfde huis en vergunde nooit iemand behalve in den laatsten tijd hem te komen bezoeken. Hij was van beroep rondreizend doctor en de laatst overge bleven alchymisl in Engeland. Met den aanvang des jaars is de nieuwe gasverlichting te 's llage begonnen en beantwoordt ten volle aan de verwachting. Hierdoor is aan eene wezenlijke behoefte voldaan want men kan niet ontveinzen dat deze stad tot nu toe het voorbeeld opleverde hoedanig enne koninklijke residentie niet moet verlicht zijn. Met het voorjaar aanstaande zullen 6 nederlandsche oorlogschepen in dienst wor den gesteld. Gedurende het vorige jaar zijn op den ijzeren spoorweg tusschen Amsterdam en 's Hage vervoerd 632,568 reizigers, en heeft do opbrengst bedragen ƒ589,230,42. Aan boord van eene oostenrijkscho stoomboot, welke 300 albanesche rekruten van Salonica naar Konstanti- nopel moest overbrengen zijn in acht dagen 17 manschappen ten ge volge van de felle koude en het gemis van behoorlijke verzorging, ge durende den overtogt doodgevrozen. Den 30 December zijn in de Maas in de nabijheid van hel Slikkerveer, op schaatsen onder het ijs geraakt en verdronken een man en eene vrouw, benevens een jongman. Jn dé teregtzittingen der arrondissements-regtbank te Amsterdam van den 19 December 1844 en den 2 Januarij 11., zijn uitgesproken geworden 246 vonnissen in zaken wegens het voorhanden hebben in winkelsuitstallingen enz. enz. van onherijkte of afgeschafte maten en gewigten waarhij ieder dezer overtredingen is gestraft ge worden mei eehe boete van 10 cn de kosten; behalve diegene, die en onherijkte en afgeschafte maten of gewigten Voorhanden hadden, welke tol tu)ee hoctens ieder van 10 zijn veroordeeld geworden. Uit Rotterdam meldt men van den 6 dezer Heden nacht omstreeks 2 nre werd de bevolking dezer stad gewekt door het akelig geroep van brand en weldra verspreidde zich bet geruchtdat dezelve was ontstaan op den visschersdijk bij do beurs, en we! in het achterhuis van den m.r blikslager Kempenaar. Onrniddelijk kwamen de hier in bezetting liggende mariniers, alsmede de schutters in de wapenen. Het schijnt dat loon men den brand het eerst ontdekte, dezelve reeds een unr geduurd had, want de vlammen hadden reeds groote vorderingen gemaakt. Omstreeks 2'/, ure kwam de eerste spuit aan, welke onrniddelijk door anderen werd gevolgd. Het huis, waarin de brand ontstond, is geheel een prooi der vlammen geworden. De med. dA Fuhri. die hel .bovenhuis bewoont, heeft zich ter naauwer- nood met zijn gezin kunnen redden en alles bij den brand verloren daar niets tegen brandschade Was verzekerd. Hel huis van den m.r kabinotwerker Nintweg hetwelk aan de linkerzijde van het in brand staande huis is gelegen, is geheel uitgebrand, en niet dan met de uiterste moeite en gevaar heefi hij zich met de zijnen kunnen redden. Ook dit huis is niet tegen brandschade gewaarborgd. Het daarnaast gelegene huis van den heer van Os heeft merkelijk veel schade geleden. Een gedeelte der kroonlijst van hot schoone beursgebouw was reeds aan het branden waardoor men voor hetzelve veel vrees koesterde doch door gepaste en doelmatige hulp is liet van verdere schade be vrijd gebleven. Hel buis en manufacturenpakhuis van den heer de Sinet zijn ook zeer beschadigd, alsmede het woonhuis en kaaspakhuis van de heeren Hoogewerf en Comp. Indien de winddie bij het iiegin van den brand vrij hevig uil het zuid-westen woei had aange houden zouden de huizen van het westuieuwland en ook de kerk der Remonstranlsche gemeente groot gevaar hebben geloopen dezelve heeft zich echter spoedig gelegd zoodat daardoor het gevaar is ver- tninderd en de kerk hoegenaamd geene schade heeft geleden. De ac tiviteit der spuitgasten de goede orde door de policie en de militai ren gehandhaafd en de gepaste maatregelenwelke genomen zijn verdienen den hoogsten lof en hebben veel bijgedragen om de verdere ongelukken rlie men te reat vreesde voor Ie komen. De brand die in den aanvang een zeer dreigend aanzien had genomen, is ech ter omstreeks 4 ure eenigzins gestuit en korten tijd daarna was men denzelven geheel meester. Onrniddelijk bij het eerste alarm bega ven zich alle hooge civiele en militaire autoriteiten op de plaats des ongeluks, moedigden door hunne tegenwoordigheid den ijver der huipaanlirengenden aan, en hebben zich eerst verwijderd toen men den brand volkomen gedempt had. De puinhoopen blijven nog steeds rookendemen heeft echter voor eene nieuwe uitbarsting niets meer te vreezen zoodat de brandspuiten zich hebben verwijderd. De oorzaak van den brand is lol nu toe nog onbekend; bel huis

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1