JÈdvertentïën. pastoor van een dorp in Provence, met zijne gebecle gemeente, tot de Proles'tantsrhe kerk overgegaan en predikt thans liet Evangelie in do naburige plaatsen. Te Zwolle is den 21 dezer gevankelijk binnen gebragt een poldergastzich noemende Burstvermoedelijk de derde medepligtige aan de inbraak bij den tolgaarder Terguin. Dezelve was te Blokzijl aangehouden en werd onder behoorlijk geleide naar Leeuwar den opgezonden. Te Zeist zal eene landhuishoudkundige school wor den opgcrigt. Meer en meer wordt de toestand van de rivieren be denkelijk en gevaarlijk en bet is bijna niet te voorzien dat de ijsgang van dit jaar zonder ongelukken zal afloopen. Men meldtdat de veeziekte, welke zich in Duilschland en ook in Belgie heeft doen gevoe len tol in Frankrijk is overgeslagen. Den 21 dezer is te Londen een huis afgebrand waarbij 4 menschen jammerlijk omgekomen zijn. Blijkens de jongste herigten uit Zwitserland neemt de gisting daar toe. In eene vergadering van ruim 4000 menschen den 14 dezer te Fraubrunnen in het kanton Bern gehouden en waaraan zeer vele Koomsch-Katliolijken deel namen zou besloten zijn de Jesuiten het koste wat liet koste uil geheel Zwitserland te verdrijven. De algemeens Toep is: Geene Jesuiten, zeer/ met deze pestIn het krankzinnigen huis van Bratileboroin Vermont (Vereeiiigde-Staten van Noord-Ame- rika)bevinden zich 26 personen, welke krankzinnig goworden zijn, doordien zij aan de voorspelling der milleristenaangaande het vergaan der wereld geloof hadden geslagen. Nopens de bevolking van de koloniën der maatschappij van welda digheid verneemt men dat dezelve sedert Augustus 1843 bestendig is afgenomen, voornamelijk door de beperking van de opzending van bedelaars. Op den 1 Julij 1844 bedroeg de bevolking 9876 en op den 1 October 1844, 9621 als: in de gewone koloniën 2432, Om- merscbans 1851 Veenhuizen l"e gesticht 1798, 2dc 1499 d"16 1340, Wateren 72 en ambtenaren met hunne huisgezinnen 629 personen. In dit jaar zijn bebouwd 818 bunders niet. rogge, 71 met zomergarst 103 met haver, 131 met boekweit, 9 met erwten, .533 met aard appelen, 44 bunders tuingrond, 765 bunders groenland enz. Het stedelijk bestuur van Amsterdam hoeft den heer C. Soetens toegestaan, van den straatweg lusschen Amsterdam en Haarlem tot bet leggen van een asplialtspoor gebruik te maken immers zoo ver die straatweg aan de hoofdstad toebehoort. Daaruit volgt echter nog niet dal de concessie reeds verleend is, of onmiddelijk verleend zal worden; eerst dan wanneer door liet stedelijk bestuur van Haarlem, en daarna door liet provinciaal bestuur van Noord-Holland even gunstig zal zijn beschikt.zal genoemde heer volgens zijn eigenhan dig schrijven aan een der dagbladen liet er voor durven houden dat zijne pogingen met goed gevolg zullen worden bekroond. Uit Ede (Noord-Brnbandj meldt men van don 20 dezer In het midden van liet in de heide liggende dorp Otlerloo werd in den loop dezer week een gruwelstuk bedreven dat ieders verbazing verwekt. Twee behoeftige personen woonden met elkander in eéne hut op de heide. Waar zij vandaan gekomen zijn weet niemand, lntusschen heeft een hunner thans wreedaardig verwond en onder geneeskun dige behandeling, het volgende hem wedervarene verhaald. Midden in den nacht was zijn kameraad opgestaan had liet vuur aangelegd en het water overgehangen. Mij, dit op zijn nachtleger ontwarende had hem gevraagd wat zulks beleekende waarop de ander had ge antwoord: «Ik heb dorst en wil koflij drinken." Hierop weder ingesluimerd zijnde, voelde hij dat zijn makker hem bel kokende water over zijn aangezigt uitgoot van pijn schreeuwende was bij opgevlogen en had gevraagd wal hein tot die wreedheid liragt? waarop de ander hem bij den strot gegrepen en gezegd had Ik wordt gek en wil je vermoorden," hem terstond hierop met een nies eenige sne den toebrengendeterwijl bij bem tevens mot zooveel geweld een stoot in den strot trachtte toe te brengen datbij het omwenden van zijn hoofd in de duisternis van den nacht het mes op zijn hoofdschedel zijnde te land gekomen geheel krom en onbruikbaar ■was geworden. Daarop had de dolzinnige de blaaspijp genomen en daarmede hem zoo vreesselijk geslagendat hij buiten kennis was geraakt. Hij voegde er bij, dat hij er geene aanleiding toe wist, daar zij altijd in goede verstandhouding geleefd hadden. Des morgens is de mishandelde in zijn bloed badende gevonden en heeft terstond alles aan den eerst bij hem gekomen persoon aldus verhaald. Hij is zwaar verwonddoch er is hoop dat hij te herstel len zijn zal. De dader is voorlvlugtig. De justitie doet onderzoek. Ofschoon men in Frankrijk beweert dat de sluikhandel vermin dert, schijnt dezelve van de Belgische zijde nog op eene tamelijk groole schaal te worden gedreven. Onlangs heelt men aan den kant van Bavay eenen troep sluikers ontdekt, ten getale van 90 man, allen te paard en zeer goed bereden-, welke een opperhoofd Curlier genaamd met militaire ondergeschiktheid gehoorzaamden. Zij waren met kanten en fijn gesponnen katoen naar de zijde van S.l-Quentin bestemd en moeten hunnen togt ook hebben volbragt. Curlier, zegt men is als kurassier gewapend en onderscheidt zich door eene bui- tengemeene voortvarenlieid en stoutmoedigheid. Zijn troep voert den naam van de Limburgsche bende. GOES, den 23 December. LI. zaturdag in den voormiddag om streeks 11 ure heeft het volgend treurig ongeluk plaats gehad aan het veer tusschen Wolfaartsdijk en Cortgene ondanks de koene be radenheid daarbij aan den dag gelegd. Op het evengemcld tijdstip was de veerboot van Wolfaartsdijk beladen met boutwaren en bemand met 2 knechts van den voerman Corvelis Tolhoek zijnde Dignus van de Kreekeoud 22 jaren en David Verreekeoud 18 jaren, vergezeld van Adriaan Klemkerke oud 21 jaren, oudste zoon van den timmerman Govert Klemkerke, alhier woonachtig de haven van Wolfaartsdijk uitgeroeid de sterke ooslewind en nog gaande vloed bij vrij hol waterdrongen de bootsgasten om aanvankelijk onder den zuid-bevelandschen wal uit te roeijen om daarna den oversteek te doendoch bij of onder het afhouden, rolde het water over het boord in de veerboot, en nu dwars-zee geraakt, schepte het, van onder de doften over den ach tersleven uitstekend hout water en deed na weinige oogcnhlikken de boot omslaan het hout geraakte gedeeltelijk los en drijvend waaraan zich van de Kreeke en Klemkerke vastklemden terwijl Ver reeke zich tegen de boot op het overige nog daarin beklemde hout zooveel mogelijk boven water hield. Aan den zuid-bevelandschen wal hespeurde men niels maar bij de heldere lucht bragt de sterke wind het noodgeschreeuw tot den cortgeenschen havendijk over waarop zich toen de veerman van Cort gene Jan Schippers en zijn knecht Jan van Gelder onder het dragen van het goed van een zoo even overgeliragten en hun naar bet dorp voorgaanden passagier, bevonden. Jan Schippers hoorde zulks het eerst aanstonds wierp deze zijne vracht tegen den grond de achter hem komende van Gelder deed hetzelfde: heiden ijlden naar het schor terug en voeren met hunne boot van den cortgeenschen wal de andere boot te hulp die zij toen in het oog gekregen hadden zonder daarbij nog den wezenlijkeu toestand der hulpbehoevenden té kennen. Met alle inspanning van krachten naderden zij spoedig het tooneel der "ellende en met de bezadigdheid en ervaring van Jan Schippers was liet alleen mogelijk zóó koen en doelmatig tevens te handelen als hij deed hij zag, nabij dc boot gekomen dat daarop of daartegen zich een man in gevaar bevond maar zag tevens een eind verder alléén een hoofd boven water nevens drijvend hout beiden kermden, heiden waren in nood! Niettemin zeide Schippers «eerst naar den anderen anders zijn ze welligt beiden weg en hij wendde zich van de boot naar den verst afgedreven van de Kreeke ondanks het daarop hartverscheurend en als toenemend noodgeschrei van den man aan de boot doch juist zoo koon «Is bcrado» bunde lende werden eerst van de Kreeke en daarna Verreeke van eenen schier wissen dood gered en aan hunne betrekkingen teruggeven doch niet zoo gelukkig waren zij ten opzigte van den jeugdigen Klem kerkedeze was onder hel aanroeijen van Schippers en van Gelder door de strenge koude geheel bevangen schoof naar van de Kreeke afsloeg de armen om diens lijf tot dat ook deze zijne onmagt bespeurende, tol Klemkerke zeide: «laat los, of wij zijn heiden ver loren en weinige oogcnhlikken daarna zonk Klemkerke weg. De vloed werd zijn grafEn toen de redders opdaagden was er niets meer van hem te zien. Zoo wij innig "bewogen zijn met het groot en smartelijk verlies der diep bedroefde ouders die hierdoor als het ware eene dubbele ramp treft, omdat die zoon tevens de niedgezel des vaders, de mede stille ijverige kostwinner van dat huisgezin waswij mogen ons daaren tegen verheugen over het behoud van twee andere jongelingen die door langer worstelen uitgeputen door koude en nat verstijfd evenzeer den doodstrijd stredenmaar danken liet bovenal der Voor zienigheid dat hij de menschiievende redderszoowel beleid als moed gafwaardoor gewis hier twee menschcnlevens gered zijn en het strekt hun tot eere dat zij het genot van hun weldoen verstoord gevoelden door het gemis van den derdenhetgeen Jan Schippers deed zeggen: «hoe jammer, dat we dien Klemkerke niet gevonden hebben." Schippers heeft vroeger zoo wij vernemen zwemmende meermalen en wel bepaaldelijk 5 menschenlevens gered. PRIJZEN dek EFFECTEN te AMSTERDAM, Dingsdag den 24 December 1844. Nederlanpen 2'/s pG- Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaat 4pC Nieuwe 3 pC.' Leening Haridel-Maatschappij 4 Oost-liidiën 4 Buseand,. Hope en Comp. 5 Spanje, Negot. 1834 hij Arduin 5 Oostenrijk, Bij Goll. en Comp. .5 Negol. Melaliek 5 gebleven. 64a/i6 pC. 9915/u 79 237,6 Heden beviel zeer voorspoedig van eenen Zoon MARGA- RETHA CATHAlUNA van ADRICHEM hartelijk geliefde Echtgenoot van Zierikzee D.' J. N. BOOM. den 25 December 1844. Stavenissf. 22 December 1844. Heden overleed, in den ouderdom van bijna 69 jaren Vrouwe C. van der JAGT Weduwe van wij'en den Wel-Edelen Heer C. J. de Clf.rcq. Het ZOONTJE dat ons op den 15 werd geboren ontsliep heden tot bittere droefheid van Zierikzee j. van de VELDE OLIVIER, den 25 December 1844. C. G. van de VELDE OLIVIER, geboren Snijders. Eene MEID benoodigd tegen Mei van de Gereformeerde Godsdienst, een goede burgerpot kunnende koken, bij de Jufvrouwen MOGGE POUS. De Erfgenamen onder voorregt van Boedelbeschrijving, van J. A. KEIJZER zullen op Dingsdag den 31 December 1844, des middags ten 12 ure, voor het te veilen perceel, door het mi nisterie van den Notaris D, Q. de JONGE van der HALEN, publiek presenteren te verkoopéti.:' Een kapitaal WOON-en WINKELHUIS staande aan de zuidzijde van de Sint-Domusstraat te Zierikzee. TB ZIERIKZEE BIJ DE WED. A. BE VOS RUt ZOON, STABS DRUKKERS.

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2