Z1ËRIK.ZEESCHE COURANT. VRIJDAG A.10 1844. 27 DECEMBER. Mesturen en Administration Nieuivstij d in ij en 104, NATIONALE MILITIE. LIGUNG VAN 1845. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIÉRlKZÈE Provincie Zeeland. Gezien de weiten en instruction op do ligltng der Nationale Mi litie roepen bi] deze óp alle manspersonen zonder onderscheid, die in 1826 geboren zijn en voor de ligling van het jaar 1845 de eerste klasse zullen uitmaken om op Donderdag den 2 Januarij aanstaande en Vólgende dagen, des voormiddags van 10 tol 12 ure zich ter Ste delijke Secretarie voor de Nationale Militie te doen inschrijven en Wel voor den 20 dier maand wanneer het Inschr ij vings-R agister provisioneel en op den 28 daaraanvolgende finaal zal worden ge sloten terwijl tévens ter hunner kennis wordt gebragl alsook van ouders voogden curators en regenten van publieke gestichten of èndere instellingen van 'weldadigheid die verantwoordelijk zijn voor eene behoorlijke en tijdige inschrijving hunner kinderen pupillen of geadministreerden liélzij dezelve al of niet tegenwoordig zijn dat na de provisionele sluiting van het Insohrijvibgs-Registerde nalatigert nog zullen worden ingeschreven tot den 28 Jahuarij eerstkomende doch alsdan wegens Verzuim Van geene aangifte voor den bepaalden tijd te hebben gedaan worden verwezen in eenö geldboete van niet minder dan f 5 en niet te boven gaande de som van f 100, óf, ingeval van onvermogen met eene gevangenis van vier dagen tot seS weken worden gestraft, en dat ?ta de finale sluiting geehe inschrijving meer wordt toegelaten maar de nalaligén onmlddelijk daarna zulleii worden gearresteerd om zonder loting in dienst te worden gesteld Onverminderd de betaling van het dubheld der vorengemelde boete en het Ondergaan van de verdere strafbepalingen die ingevolge de wet op de nalaligén op hunne ouders voogden curators of re genten zullen worden toegepast. Dat de wettige woonplaats vóór de inschrijving Wordt gehouden voor de ongehuwden de woonplaats hunner ouders en bij overlijden die van hunnen voogd of curator voor de gehuwden de plaals alwaar zij hun beslaan hebben of op den 1 Januarij Voor de personele be lasting zijn beschreven en voor de gealimenteerden of die in gods huizen zijn opgevoed de plaats welke de alimentatie bekostigt of waar de godshuizen gelegen zijn. Dat een ieder die zich ter inschrijving aangeeft verzekerd moet zijn van zijnen ouderdom terwijl de van elders geborenen verpligt zijn over te leggen een geboorte-extract hetwelk op aanvrage vrij van zegel en leges aan hen zal worden afgegeven. Al verder worder. opgeroepen i allen die de Verëiscbien bezitten ert genegen moglen zijn om in vermindering van het kontingént dezer Stad als Vrijwilliger bij de Nationale Militie te dienen lert einde zich daartoe ter Stedelijke Secretarie aan te hielden gedurende de geheele maand Januarij aanstaande zullende San eiken vrijwilliger na door den Militie-Raad in deze Provincie te zijn goedgekeurd eene premie Van dertig gulden uit de Stedelijke kas worden ter hand gesteld en Waarvoor worden toegelaten alle Ingezetenen welke op den 1 Januarij aanstaande hun 19ie jaat zijn ingetreden en het 30s" nog niet hebben volbragt ten wafe zij vroeger hadden gediend in welk geval zij tot dan ouderdom van -35 jardn Wbhien aangenomen de lengte hebben van 1 el 570 streep en gedurende de laatste 15 maanden binnen deze Stad woonachtig zijn geweest. Eindelijk worden Opgeroepen de voor zichzelvert dienende man- Schappen die in den loop van dit jaar door het overlijden van een' vader of wel moeder weduwe zijnde of door andere omstandigheden overeenkomstig de bepalingen van art. 91 en 94 der wet van der. 8 Januarij 1817 regt op vrijstelling hebben verkregen en mitsdien hun ontslag iiit de dienst verlangen om de schriftelijke bewijzen daarvooringevolge het bepaalde hij art. 21 der wet vóór den 5 Januarij aanstaande ter Stedelijke Secretarie over te bréngen waartoe ook oudersvoogden curators of gemagligden van de belangheb benden evenzeer als de manschappen zelve bevoegd zijn. Gedaan te Zierilczee, den 24 December 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vl.. Ter ordonnantie van deïelve De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. NEDERLANDEN. 's GRAtENHAGEden 24 December. Z. M. heeft voorloopig en bij wijze van proeve, over 1845, aan IV. Hummelhoofd-onder- wijzer te Meppeleene toelage uit 's rijks kas verleend van f 150, Voor do opleiding van jongelieden tot den onderwijzersstand naar de leerwijs, in 's rijks kweekschool van onderwijzers te Haarlem gevolgd, Ten einde de verspreiding der veepest, welke zich op de rus sische en poolscbe grenzen geopenbaard en aldaar bereids groote Vei' woestingen aangerigt heeft zoo veel mogelijk tegen te gaan heeft z. exc. de minister van financiën de betrokkene heeren arrondissements- directeurs der directe belastingen in- en uitgaande ragten en ac'cijn- sen., bij resolutie van den 3 dezer, n.° 70, uitgenoodigdom de vereischle aanschrijving te doen aan de ambtenaren aan de grenskan- toren en op de liniën tot de stipste naleving der bepalingen vervat in. de resolutie van den 14 Januarij i830, n.° 71 betreffende het té houden toezigl bij den invoer van ziek of besmet vee, en zulks met aanvulling van hel defde lid van het slot der eveiigemelde reso lutie, met de volgende bepaling: '«zullende voorts, in den geest déf slotbepaling van art. 5 der wet van den 9 Julij 1842 de ambtena ren aan de grenskanlörertin alleh gevalledoor alle onder hun bereik staande wettige middelen den invoer van kennelijk ziek of wegens besmettelijke ziekte verdacht vee moeten beletten." Z. exc. de minister van Financiën heeft aan de heeren gouver neurs der provinciën te kennen gegeven dat door het departement van justitie het gevoelen is geuit, dat de zegelregten der aclen welkd door den eenen ambtenaar van den burgerlijken stand aan den anderen worden toegezonden ten einde het huwelijk in eene andere gemeente iè doen afkondigen dan die Waarin het wordt voltrokken niet door de gemeente maar door de aanstaande ecblgenooteh moéten gedragen worden. Yan wage den minister van financiën is bekeiid gemaakt, dat de middelprijzBn der inlandsché granen voor liet geheele rijk over het tijdvak van den 20 November 1844 tót en niet den 19 dézer per muil zijn geweest als vólgt: tarwe f 6,7l 'rogge f 4,76, boekweit f 4,18, gerst f 3,88, haver f 2,39 en Ongepelde spelt f 2,42*/teii dat de regten op den in- en uitvoer voor de maand Januarij eerst komende zijn gesteld per mud als volgt tarwe en gepelde spelt f 1,50 en vrij rogge 75 c. en vrijboekweit 1 en vrij gerst en mout 75 c. en vrij haver 1 en vrij en ongepelde spelt 1 en vrij. De booge raad heeft, bij arrest van den 20 dezer, óp de vor dering ëener moederen voogdes, nietig verklaard een contract, door baren minderjarigen zcton, dienende bij de nationale militie, en ze keren fuselier, namens den staat, gesloten, en waarbij eerstgeinelde tegen betaling van een handgeld zich voor 6 jaren en eenige weken als soldaat hij de staande armee had verbonden. Het arrest, dat ge wezen is geheel conform de conclusie van den heer advokaat-generaal van Maarten, heeft hoofdzakelijk tol grond dat, naar de bepalingen Van het burgerlijk wetboek, iedere overeenkomstdoor eenen minder* jarige aartge.gaan vart regtswege nietig is en dat noch in het bur gerlijk wetboek, noch in eene bijzondere wet, zelfs niet in de wet op de nationale militie, eene uitzondering te vinden is voor militaire dienst-coh Iraclen. De arrondissements regthank alhier heeft den 19 dezer uitspraak gedaan in de zaak vail Machiel van der Linden laatst woonachtig te s Gravenhage als hebbende zich schuldig gemaakt aan feitelijken en géweldiladigen wederstand jegens agenten van policie in functie, en diensvolgens bij verstek veroordeeld tot 6 maanden gevangenis en iiï de kosten. (Men zal zich herinneren dat deze persoon eerst ook was aangeklaagd wegens eenen aanslag tegen Z. M. den koning doch dat het hof geene genoegzame termen had gevonden ter verdere vervolging op dit punt, en hem heeft verwezen naar de regthank ter zake van het feitwaarvoor hij nu is gècondemneerd. Dö regthank heeft in het vonnis als bewezen aangenomen dat de genoemde persoon de on bescheidenheid heeft gehad het paard, waarop Z. M. gezeten was, in de teugels te grijpen en dezelve, niettegenstaande de aanmaning daartoe Van Z. M. niet los te laten zóodat ilë agenleii van policie moesten toeschieten om hem te noodzaken tot het loslaten, en dat hij hij die gelegenheid de agenten heeft terug geslootcn.) GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BËRIGTEN. Te Madrid waar het in geene 10 jaren gesneeuwd had is dezelve in een nacht een voet hoog gevallen te Barcelona verlustigt men zich met het aldaar ongewone winter-schöuwspel. Ook in Turkije heersebt eene ongewone koude. Op de laatste stoomboot van Trapézunt hévroreil eenige turksche passagiers. Te ICoiistantinopèl stond de thermometer op 0° Reaumuren alle daken waren rnet sneeuw bedekt. Uit het vroeg tijdig trekken der noordsche vogels naar het zuiden wil men tot eene strenge vorst besluiten. Voor eenige dagen zag men op de oevers van ds Teems groóte scharen van wilde eenden en stormvogels, die men gewoon lijk slechts dan opmerkt, wanneer er een zeer koude winter op handen is. Zeven Hollanders', stokers oh fndohihisteh op de hollandsche stoom boot de Batavier, zijn door het policie-geregt te Londenwegens het in- smokkelen van 46 pohd tabak tot eene geldboete van 100 p. st, veroor deeld. De gesmokkelde tabak bevond zich ditmaal in de holte van een' sterken ijzeren pilaar welke de machine ondersteunt. De liefdege stichten te Parijs hebben dezer dagen eene hóogstbelangrijke gift ontvan gen daar een zeker weldadig persoon Turquin genaamd zijn geheel vermogen, beslaande, naar men verzekert, uit minstens 9 roillioen franken hij uitersten wil aan genoemde gaslichten vermaakt heeft, De LieVenvrouwenkerk Ie Antwerpen is gélukkig aan brandongeluk ont komen. Maandag ochtend, toen de kerk werd geopend, vond men na melijk eene half verbrande en nog gloeijentle plank die ten gevolge vati niet goed uitgedoofde eindjes kaars, den vorigen avond moei hebben vuur* gevat. In verscheidene départementen vah het zuidelijk Frankrijk maakt het proieataniismu* snelle voortgangen, Qtider stidefen is ds

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1