ZIERIKZEESCHE BINGSDAG Besturen en A dministralien. A.u 1844. COURANT. Nieu ws t ij d i n ij e n N.o 103. 25 DECEHSEB. B E ICE N D MA KIN G. T)e COMMISSIE ter uitreiking van SOEP a an behoeftigenbinnen deze Stail, verwittigt de daarbij belanghebbenden, dat op Vrijdag en Maandag den 27 en 30 dezer maand des namiddags van 4 tot 7 ure in bet gewone Lokaal zal gevaceerd worden tot uitreiking der Kaartjes, aan de gedurende dezen Winter te bedeeleti Personen, welke beboeren voorzien te zijn van een bewijs inhoudende den naam van den te bedeelen Persoon en van de handteelieoing des Inschrijvers die hem het genot daarvan verlangt toe Ie kennen zonder welk bewijs geene bedoeling kan plaats hebben alsmede dat mot de uitdeeling van Soep op Donderdag den 2 Jarinarij 1815 een aanvang zal worden gemaakt en er weder niets onbeproefd zal worden gelaten om de milde bijdragen der Inschrijvers door de uitreiking van een gezond en verwarmend voedsel erkentelijk te besteden. Zierikzee den 23 December 1844. De Commissie voornoemd, W. D. de JONGE vt. Ter ordonnantie van dezelve J. ISEBREE MOENS. BUITSCHLAND. BERLIJN, den 14 December. Het blijkt dat de verspreide ge ruchten wegens een onbepaald uitstel der voltrekking vah het vonnis alhier over den bekenden Tschech uitgesproken ongegrond zijn ge weest daar hij heden te Spandau de doodstraf, door onthoofding, ondergaan heeft. De grootste koelbloedigheid is tot in de laatste oogenblikkon door dien ongelukkig verblinde aan den dag gelegd; bij ontkleedde zichzelven en legde zelf zijn hoofd op het blok ook zegt men (lal bij alle geestelijke toespraak en troost bestendig van de band heeft gewezen. Zijne dochter die hem zoo lang mogelijk hij- bleef, was aan de harlverschourendste smart Ier prooi. GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN, den 14 December. Een geacht dagblad van Dublin meldt, dat de aartsbisschop van Armagh onlangs van Z. II. tien paus een rescript heeft ontvangen waarin de prelaten en andere geeste lijken in Ierland gelast worden zich te onthouden van alle Staatkun dige beroering, uitsluitend zich met hunne godsdienstige jdigten bezig Ie houden alomme vretle en liefde le prediken en boven alles door woord en voorbeeld lot onderwerping aan de hewindvoere'nde mag- len te vermanen als zijnde dit de ware leer van de Katholijke Kerk in alle tijden en in alle omslandigbeden. GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCHE BEBIGTEN. Sedert het invallen der koude is de veeziekte in Oostenrijk merkelijk afgenomen en heeft dezelve op sommige plaatsen geheel opgehouden. Uit Bohemen echter luiden de berigten van den 8 dezer nog zeer ongun stig. Van October tot 24 November had de ziekte zich daar in 77 ge meenten vertoond en 1344 runderen aangetast van welke slechts 75 hersteld waren. Naar men verneemt, begint zich in Kempenland in Belgieeeiie veeziekte te openharen welke niet weinig onrust teweeg brengt. In den omtrek van Gheel moet een veehouder van zijne 34 koe- heesten er reeds 20 hebben verloren. ln Antwerpen zijn meer dan 2000 werklieden tot het bedrijf der suikerralinaderij behoorende bij eengekomen om eene petitie te teekenen aan de wetgevingwaarhij de verandering der thans bestaande wet op de belasting van de suiker wordt verlangd. In deze petitie wordt verzekerd dat de meeste hunner zich met hunne gezinnen in den treurigsten toestand bevinden. Den 18 dezer is de bouwvallige en uit dien hoofde sedert eenigen lijd builen ge bruik gestelde Hervormde kerk le Gorinchem voor afbraak verkocht voor eene som van f 61 10. LI. woensdag avond is bij Amslurdam de fabrijk van zwartsel en drukinkt van de beeren de Vries Robbê eri Beeke geheel afgebrand. Dingsdag heeft te Londen en in de omstreken we der een zware mist gcbeerscht welk een zeer jammerlijk onheil heeft ten gevolge gehad. Bij Greenwich zijn twee stoombooleii met groole he vigheid tegen elkander gestoolen een is sluk geslagen en dadelijk gezon ken. Verscheidene passagiers (men zegt 17) zijn verdronken en meerdere zwaar gewond. De kapitein en equipage zijn gered, lie verongelukte stoomboot was pas nieuw gebouwd. Te Bordeaux, heeft men den 14de- zer donder met zwaren hagelslag gehad. Den 30 der vorige maand heeft er eene hevige uitbarsting van den Etna plaats gehad. Dezelve was op Malta duidelijk ziglbaar niettegenstaande den grooten afstand. Uit Zwitserland brengen tie berigten mede dal de onlusten er voor het oogenblik gestild zijn. De oproerlingen zijn na burgerbloed te hebben doen stroomen van zelvo uiteen gegaan. De partij der Jesuilen is er dus overwinnaar gebleven. De studenten aan de universiteit le Hei delberg hebben het tweegevecht afgeschaften besloten dat voortaan hunne onderlinge geschillen door eene jury van eer zullen beslist wor den. De Wallis-Eilanden en bet eiland Fonlana in Oceanie, staan thans mede onder fransche bescherming. Uit Spanje ontvangt men nog steeds berigten van doodstraffen welke voltrokken zijn aan perso nen die aan de jongste onlusten hebben deel genomen. Te Anso zijn er 12 te Huesoa 2 en te Valencia 2 (beide officieren) ter dood gebragt. In dit iaar 2ijn tot den 1 December toen de scheepvaart werd gestremd 17,080 vaartuigen de Sond gepasseerd. 21 Arabieren zijn na een deel van Frankrijk doorgereisd en verschelden voorname steden in zonderheid vestingen bezigtigd te hebben te Parijs aangekomen. Zij zijn op bevel van den minister van oorlog in een hótel garni gehuisvest geworden waar men vooral in dit koude hun ongewone winter weder, voor verwarming gezorgd heeft. Niet minder dan 20 vuren moeten in hunne vertrekken onafgebroken brandende gehouden worden. Do gemaskerde harddraverij op schaatsen door schippersgezellen den 14 dezer op de stads gracht te Leeuwarden gehouden is in de beste orda afgeloopen. Begunstigd door goed weder en duizenden van aanschon wers, is de prijs, zijnde eene fraaije zilveren zaktabaksdoos behaald door T. Kramer en de premiezijnde eene net bewerkte gouden doek speld door li. Koppers Men meldt uit Breda van den 20 dezer«Sedert eenigen tijd is het daarstellen van een voor handel en nijverheid grootsch plan het onderwerp veler gesprekken. Hetzelve beslaat namelijk in het graven van een kanaal van deze stad naar den Moerdijk ten einde daardoor do thans zoo kwijnende bedrijvigheid onzer stad weder op te beuren en te herlevendigen. Daartoe zijn reeds onderscheidene bijeenkomsten der meeste handelaren en kooplieden gehouden en is door deze naar wij vernemen een verzoekschrift aan Z. M. den koning ingediend tot bet opriglen eener kamer van koophandel. Dit kanaal hetwelk bevaarbaar zal gemaakt wordenvoor stoom- en andere schepen, zoude mrde de sleden Oosterhouten Gëerlruidenberg aandoen. Hartelijk hopen wij dat dit plan zoo in het belang van onze stad in het hijzonder als van den handel in het algemeen met eenen gunsligen uitslag moge bekroond worden." Omtrent de in nood verkeerd hebbende, maar geredde ijsschuit, waarvan wij iti ons nonimer van den 17 dezer gewaagden leest men nader in den Zeepost: Van het Vlie wordt van den 6 dezer het volgende gemeldGisteren worden van het eiland Grind door drie schelpenvisschers-vaarluigen welke aldaar in het ijs bezet lagen noodseinen gedaan; door de droogte der haven kon men echter geene vaartuigen in vlot water brengen voor heden morgen. De békende en reeds vroeger door Z. M. den koning der Franschen met eena medaille en geldelijke belooning beschonken loodsschipper T. Croese benevens den loodsschipper ,4. A. Visser, den loods RA. Visssr de leerlingen I). J. Visser, G. J. Visser, J. Molenaar en de ma- troozen C. Bruin en 7. J. de Gorter, allen behoorende lot de alhier te huis behoorende loodsschuit n."2, begaven zich in een vaartuig, geproviandeerd door de welwillendheid van deli heer C. Walburgh, werkten zich door het ijs cn bereikten gelukkig het voornoemde eiland Grind alwaar hun met bet aanbreken van deii dag te gemoet kwa men de schippers Aulce Heins van Dijk en Jan Hendrik Roelens, henevens vier man hunner onderhebbende manschappen welke uit Harlingen waren vertrokken ter proviandering van in nood verkee- rende vaartuigen doch welke in het ijs waren bezet geraakt en door honger en koude afgemat hiirfne vaartuigen hadden moeten verlaten; hun laatste proviand verteerd zijnde en allé oogenblikken het verbrijzelen van hunne vaartuigen vreezende zagen zij niets dan den dood voor oogen toen zij door de krachtsinspanningen en moed der bovengenoemde kloeke loodsen gered heden namiddag alhier behouden werden aangehragt en onmiddelijk ter verpleging in het armenhuis opgenomen tot dat /ij weder naar hunne heirekkingen kunnen wederkeeren. (Zij zijn sedert reeds te Harlingen aangeko men.) In de helgische kamer is kwestie geweest van eene nieuwe regter- lijke vergissing welke in het hof van assises te Brugge, is begaan hetwelk op de uitspraak van den jury de doodstraf had uilgesproken tegen een zekeren Uaberlandtwerkman te Poperinghe beschuldigd van het in brand steken eener bewoonde huizing en veldvruchten. Deze straf werd uit hoofde van het vroegere goede gedrag des veroordeelden in 20 jaren dwang-arbeid zonder tepronkstelling ver anderd, De ongelukkige had tot het laatst volgehouden dat hij het slagtoffer was van valsche getuigenis en toevallige» schijn. Thans is zijne onschuld bevestigd geworden door do verklaring van twee ver oordeelden die zich in het huis van arrest te Gend bevinden en die zichzelven beschuldigden als de bedrijvers der aan Haberlandl toegedichte misdaden. De zaak wordt onderzocht. Gelijk men weet bestond te Brussel eene associatie van schoen en kleedermokers, welke elke zondag in een hijzonder gedrukt ad vertentieblad {Ie Pilori)de namen hunner sh'rhte betalers openbaar maakten, een maatregeldie ook in Londen en Parijs reeds'beproefd

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1