§L N.° 102. Z1EMKZEESCHE TRÏJDAG A.® 1844. COURANT. 20 DECEMBER. Siesluren en Administrali'ên Nieuwstijdingen. BE KEN DM A KIN a. ■BURGEMEESTER en WETHOUDERS tier Stad 7.JER1KZEE, in aanmerking nemende dat de tweede Kersfeestdag dit jaar invalt op Donderdag den 20 dezer maand waardoor liet noodig is de gewone Weekmarkt op eenen anderen dag vast te stellen. Hebben goedgevonden: Te bepalen dat in plaatse var» Donderdag den 26 do gewone WEEKMARKT te dezer Stede op Vrijdag den 27 dezer maand zal gehouden worden. Zierikzeeden 11 December 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden dal het sup pletoir kohier der belasting op het Palentregt voor deze Stad over het 2dc kwartaal des loopenden diensljaars op den G dezer maand door Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie is executoir verklaard, en op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen te dezer Slede ten fine van invordering wordende al de daarop voorkomende Patentpligtigen bij deze aangezocht om bunne aanslagen getrouwelijk overeenkomstig de wette voldoen. Zierikzee, den 18 December 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. P. KROEF. Dc LOTERIJ van HANDWERKEN of ter verloting dienstige VOORWERPEN, welke jaarlijks alhier plaats vindt, zal eerlang wederom worden opengezet zoodra de goedkeuring daarop aan Zijne Majesteit onzen geëerbiedigde:! Koning gevraagd zal zijn ingekomen. inttfsschen wordt een ieder beleefdelijk uitgenoodigd om daartoe de vereischt wordende Handwerken of Voorwerpen in gereedheid te willen brengen ten einde na bel bekomene antwoord van Z. M. daaraan het vereiscbte gevolg te kunnen geven. De Dames, uitmakende de Directie dier Loterij, hopen en rekenen op de algemeene medewerking vroeger aan haar beloond terwijl ook zij niet in gebreke zullen blijven om door ijver en accuratesse bet in baar gestelde vertrouwen steeds waardig te blijven en alzoö aan het bclang'loo'ze doel te blijven beantwoorden. In het laatst van 'February 1845 zal (na goedkeuring des Konings) de trekking plaats hebben. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 18 December. De koning beeft, bij be sluit van den 16 dezer, den lieer m.' J. B. van .Son, officier van justitie bij de arrondissements reglbank te 's Hertogenbosch benoemd tot staatsraad in buitengewone dienst terwijl Zijne Majesteit den- zelve bij een ander besluit mede van die dagteekening voorloopig heeft belast met de directie van het ministerie voor de zaken van de Roomsch-Katbolijke eeredienst in te gaan met den 15 Januarij eerstkomende. Het door den bcpr Thorbectcec. s.bij de tweede kamer inge diende voorstel tot herziening der grondwet bestaat uit 158 artikelen. Het 1"° art. betreft de noodzakelijkheid lot verandering van de be staande bepalingen der grondwet en tot bijvoeging van eenige nieuwe verordeningen. In de volgende artikelen worden de voorgestelde veranderingen uitlatingen en bijvoegingen opgegeven. Ten aanzien van de thans bestaande provinciën wordt geene ver andering voorgesteld. Het jaar!ijkscb inkomen des konings uil 's lands kas even als dat van den vermoedelijken erfgenaam der kroon is niet ingevuld geworden en men stelt voor dat de lands gebouwen ten gebruike des konings bij eene wet zullen worden aangewezen. De raad van state wordt behouden. Voor art. 5-5 wordt een art. geplaatst, houdende, dat de persoon des konings niet verantwoordelijk is voor de daden zijner regering. Ten aanzien van de militaire pen sioenen wordt voorgesteld dat dezelven hij de wet zullen worden bepaald. In plaats van art. 59 wordt bet volgende voorgesteld «De koning heeft het opperbestuur van de koloniën of bezittingen van bet rijk in andere werolddeelen." Wijders wordt onder anderen voorgedragen dat de pensioenen der ambtenaren door de wet zullen worden geregeld dat de koning adeldom zul" verleunen dal de koning het regt van gratie zal kunnen uitoefenen na advies van den hoogen raad dat alleen dispensatie zal worden verleend in gevallen bij de wet omschreven dat do koning het regt zal hebben om de tweede kamer der staten-generaal Ie ontbinden dat de leden der tweede kamer zullen worden gekozen in kies-dtstrictcn door meerderjarige ingezetenen in het volle genot der burgerlijke en burgerschapsregten en betalende oene som in de directe belastingen waarvan het hoogste en minste bedrag niet is ingevuld doch bij de kieswet zal worden bepaald terwijl zij die den graad van doctor aan eene nederl. hoogescbool zullen hebben verkregen aan de laatste voorwaarde niet zullen zijn onderworpen. De perste kamer wordt in hel voorstel behouden. Men stelt voor art. 89, betreffende de reis- er: verblijfkosten der leden van die kamer le doen vervallen en die der leden van de tweede kamer bij de wet te doen bepalen. Men stelt voor, dat de zittingen der beide kamers in het openbaar zullen worden gehouden en dal de vergadering zal beslissen of met geslolene deuren zal worden beraadslaagd dat de tweede kamer de bevoegdheid zal bobben een koninklijk voorstel te wijzigen en dat aan baar uitsluitend het regt zal verblijven om een voorstel aan den koning te doen. Verder wordt voorgedragen Pene bijvoeging bij art. 121 houdende, dat eene wet niet op de overzeesche bezittingen toepasselijk zal zijn ten ware dit uitdrukkelijk daarin mogt zijn bepaald en dat de overzeesche bezittingen door bijzondere wetten zullen worden geregeld; dat al de begrootingen des rijks zoo in Europa als in de over zeesche bezittingen bij de wet zullen worden vastgesteld. Ten aanzien van de zamenstelling der provinciale staten wordt voorgedragen het wegvallen van art. 127 houdende de instelling der drie standen te weten die der edelen der steden en van den landelijken stand alsmede van de 6 volgende artikelen. Men stelt voor, om art. 147 aldus te veranderen: «De magt des konings om de besluiten der staten die met de algemeene wetten of het algemeen belang strijdig mogten zijn te schorsen of te vernietigen wordt hij de wet geregeld." De collegiën van gedeputeerde staten worden bij do voordragt be houden. Do inrigting en bevoegdheid der plaatselijke gemeente besturen wordt aan de wet overgelaten welke zal kunnen bepalen dat de voorzitter door den koning zal kunnen worden benoemd. In slede van art. 164 wordt voorgedragen, dat de regterlijke magt aitnen wordt geoefend door regtbanken welke de wet instelt; en in plaats van art. 173 bepaald dal voor geheel het rijk een opperste gereglshof, onder den naam van den boogen raad, zal beslaan; en men stelt wijders voor het weglaten van art. 179 en 4 volgende, betreflende de provinciale boven. Art. 189 wordt aldus veranderd voorgesteld «Aan alle kerkge nootschappen in het rijk wordt gelijke bescherming verleend." Art. 191: «Alle openbare oefening van godsdienst wordt toegelaten, voor zoover die niet kan worden geacht eenige stoornis aan de pu blieke orde en rust le zullen toebrengen." Art. 194: «De koning waakt dat alle kerkgenootschappen zich houden binnen de palen van gehoorzaamheid aan de wetten van den staat." De algemeene rekenkamer wordt behouden. Even zoo de nationale militie met eene 5jarigc dienst in tijd van vredeterwijl de ver- pligte dienst ter zee door de wet zal worden geregeld. De lotingsliid der ingezetenen zal met het twintigste jaar aanvangen. In plaa"ts van art. 224 wordt voorgesteld: «De inrigting van het publiek onderwijs wordtmet eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen door de wet geregeld." Ter vervanging van art. 230 wordt voorgedragen dat veranderingen of bijvoegingen in de grondwet door de tweede kamer in dubbelen getale met de eerste in vereenigde zittingen zullen worden overwogen. De staatsraad gouverneur der provincie Vriesland heeft eene algemeene aanschrijving aan de plaatselijke besturen doen afgaan ten einde zich het lot der armen en hehoeftigen in bet tegenwoor dig streng saizoen met verdubbelde zorg en belangstelling aan te trekken de armbesturen zoo noodig door buitengewone subsidiën in staat te stellen den noodlijdenden te hulp te komen de instel ling van commissiën van liefdadigheid te bevorderen en aan te moe digen en daarmede in verband maatregelen te nemen tot wering van de bedelarij. Tevens zijn de besturen aangeschreven om allo verblijving van minvermogende ingezetenen tot voorkoming van verjaring met kracht le keer te gaan. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Er is eene keizerlijke ukase uitgevaardigd len doel hebbende, om de beschaving en de verlichting der Israëliten in Rusland te bevorderen. Er zal eene commissie van Rabbijnen tot dal einde worden benoemd. Een zware brand beeft, in den nacht van den 8 op den 9 dezer, 48 huizen in de wurtembergsche stad Ekingen vernield. In bet belgiscl: stadje Vielsalin beeft dezer dagen mede een geduchte brand plaatsgehad, waarbij 10 woningen zijn In de ascli gelegd. Naar men meldt, heerscht in Boheme onder de hazen even als onder bet rundvee, eene ziekte, en worden ettelijke van die dieren dood op het veld gevonden. Te's Hage zal voortaan tot meerdere veiligheid der burgerijbij dag en nacht eene brandwacht aanwezig zijn in bel lokaal naast het stadhuiswelke eene geheel in gereedheid zijnde brandspuit ter barer dadelijke beschikking beeft. Op de jaarlijksche begroeting in Frankrijk zal een tekort out-

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1