JÊidvertentiën. lijn uil Zwaben ongeveer 400 landverhuizers over Keulen en Antwerpen naar Amerika vertrokken. Te Dresden in Saksen is onlangs cene bende valsche munters opgeligt men heeft zulks Verkregen door alle huurkoetsiers met de kenmerken der valsche stukken bekend te maken en te gelaslen degenen die hen zoodanige in betaling geven moglen aan te geven. Een koetsier wien zulks gebeurde reed zijnen passa gier regelregt naar de policie toen deze bemerkte waar hij heen ging sprong hij uil het rijtuig maar de koetsier was even snel van den hok achterhaalde hem en bragt hem lerug. Men heeft berigtdat een der paketbooten tusschen Liverpool en Nieuw-Orleans de Elisabeth kapt. Paton gedurende den nacht van 4 October in een geweldigen 6torm lek geworden en gezonken is volk en passagiers hadden zich in 3 booten geworpen waarvan 2 door andere schepen ontmoet zijn de derde een zoogenaamde launch was niet weder gezien en men denkt dus dat zij met de 22 mensohen die zij in had vergaan is. Uit dn Levant is tijding dat Ulehemed-Ali verre van den Engelschcn in hunne wenschen omtrent eenen spoorweg naar deland-engte van Suez te wille le zijn alle vervoer van personen en goederen door Egypk; naar Indie onder zijn uitsluitend beheer genomen heeft. Hij wil zelfs niet langer de vaart der stoomboolen gedoogen die eene zekere compagnie schap op den Nijl in gang gebragt bod. In eene der mijnen van Kongs- hergin Noorwegen heeft men onlangs een' klomp zilvererts van ruim 6 schippond gevonden welke 3 schippond fijn zilver zal bevattenmis schien wel de grootste klomp die ergens gebroken is. Een der laalsle nummers van de Times, dat van den 25 November, bevat 28 kolommen advertentiën welke 1450 verschillende berigten of 10,616 betaalde regels behelzen. Daar de insertie vnn iedere advertentie 25 cent per drukregel kost, heeft de Times dien dag alleen daarvoor 2654 ontvangen. De fransche bladen maken gewag van eenen verschrikkelijken brand die den 3 te Lyon gewoed heeft. Een halkon van hel brandende huis, waarop vele soldaten en spuitgasten zich bevondenis daarbij ingestort. Drie mensohen zijn op de plaats dood gebleven en er zijn daarenboven vele gekwetsten van welke het juiste getal nog niet hekend is. Sedert cenigen lijd is men te Honswijk (Utrecht) aan de Lek be«ig met hel hou wen van een geheel nieuw fortmet bomvrijen torenhetwelk den naam van Fori Willem II zal bekomen. Bij's Hertogenbosch is een vreemd soortig vogeltje gescholen hetwelk hij later onderzoek de Ortolan de Neige bleek te zijn. Men wildal de aanwezigheid dier vogelsoort in deze streken ook eenen strengen winter aankondigt. Ingevolge den New- Yorle-Herald bedroeg het getal der landverhuizers, die in de Vereenigde Staten van den 1 Junij jl. tot aan den 24 zijn aangekomen niet min der dan 13,683. Onder dit getal moet men rekenen 3000, die uil het Vereenigde Koningrijk en de overigen die uit Duitschland gekomen zijn. In weerwil van de doelmatige voorzorgen der regering moet volgens loopende geruchten de veepest naar Beijere» overgestoken zijn. In Spanje blijven de maatregelen van gestrengheid nog altijd aan de orde van den dag te Logrono hebben nieuwe executiën plaats gehad. Om trent hetgene er in de baai van Gibraltar mag voorvallen is eenige onze kerheid maar overigens houdt geheel Spanje zich thans rustig. Het getal dieven in Parijs bedraagtvolgens den heer Gisquel, meer dan 12,000. Van deze zouden 6000 uwe beurs wegnemen zoo zij op de ta fel lag; 3000 zouden haar uit uw zak halen 2000 zouden uwe deur «pensteken 1000 zouden hij u inbreken en 600 zouden u het leven benemen om hunnen diefstal te volvoeren. Den 9 dezer, des morgens bij het opkompn van de zon vertoonde zich regts en links van dezelve 2 iichtstreepen met ondüleerende kleuren en in het midden derzelve een zeer helder lichtende plek zoo ais gewoonlijk de bijzonnen zich verton nen. Uil Dordrecht meldt men van den 9 dezerDe rivier voor deze stad na reeds eenige dagen vol drijfijs geweest te zijn heeft zich in den afgeloopen nacht gezet. De Noord en de Krab zitten ook digt. Achler het eiland is het ijs heden nog drijvende. De gemeenschap van deze stad naar Zwijndrecht en naar Papendrecht wordt door gemaakte sleuven on derhouden." Voor Rotterdam heeft de Maas zich jl. dingsdag vastge zet. Uit het Noorden getuigen de berigten, dat ook daar de winter streng heerscht. Het gevaarlijk ijsvermaak heeft te Staphorst den 0 dezer wederom twee menschenlevens ten offer gevraagd de twee ge broeders Klaas en Roelof Talen waarvan de eerste gehuwd eene vrouw met twee jonge kinderen nalaat beide in de kracht van hun le.von Tonden in het Oude Drep hun graf. Ook bij Groningen is dien dag een jongeling van 22 jaren Herman Blaupoteen eenige zoon door het ijs gezakt en verdronken. Mogten velen ook hierdoor wederom worden afgeschriktzich te roekeloos te wagen. Zaturdag avond ll. is le Amsterdam, in een vertrekje, door ko lenvuur, eene vrouw gestikt; eene andere vrouw, die zich mede in dat vertrekje bevond zoude insgelijks gestikt zijn indien niet nog tijdig aangebragte hulp deze in het leven had behouden. Dit voorval moge hij dit strenge winter-weder ter waarschuwing dienen om niet alleen geene ontslokene kolen maar geen vuur hoegenaamd in volkomen geslotene vertrekken waar geene trekking door kagchelpijp of schoorsteen of ander middel van luchlverver- sching bestaatte plaatsen vermits daardoor juist het bestanddeel der lucht verteerd wordt dat tot onderhoud des levens het onont- beerlijkst is. Den 6 dezer is uit Texel naar Batavia gezeild het barkschip Maria Susanna Hendrilca, kapitein S. Nielsen, aan boord hebbende Hen heer Jacobus Grooff, bisschop van Ganea apostolisch vicaris van Ba tavia en de heeren J. I). Escherick, secretaris, li HeuvelsR. Revens en J. van den Brand, behoorende tot zijn gevolg. De bis schop was den 1 aan den Helder gearriveerdvergezeld van den landdeken van Noord-Holland den heer J. M. van der Staat, en heeft zich, omringd van de geestelijken uit de nabuurschap, na eenige toepasselijke gezangen scheep begeven. Als Engeland het land der groote dingen is dan is het qgk het land der groote uitsporigbeden. Onze lezers hebben van die monster- kazen van die onmetelijk groote puddings van die levensgroot ge braden varkens en ossen eindelijk van de Huizende uitsporige kunst stukken die tereerevan H. M.-worden opgevoerd, meermalen gehoord. Hot volgende is nog een nieuw staaltje van dezen aard Verscheidene daines van Fonthill in het graafschap van Wilts zijn bezig twee prachtige stukken kant te borduren welke zij Voornemens zijn aan H. M. ten geschenke aan te bieden. Het eerste stnk is 24 ellen lang en over 41/, duim breed. Van het eene einde tot het andere is het met zinnebeelden van het koningschap versierd. De benedenzoom is uitgewerkt met schulpen waardoor druiventrossen zijn gestrengeld. Deze kant is van zijden gouddraad geheel uit één stuk bewerkt in het midden is het portret der koningin en de wapens der verschillende lakken van het koninklijk geslaebl hier eii daar is de kroon van Engeland afgebeeld verder is het de rijks-appel de bijbel en de schepter. Het andere stuk is van dezelfde bewerking het meet eene el in het vierkant en het is met zinnebeeldige figuren van zijde en gouddraad versierd. Sedert twee jaren arbeiden deze dames aan die wonderschoone kanten. EENIGE BIJZONDERHEDEN OMTRENT ONZEN LANDBOUW, in 1843. Uit een statistiek overzigt van den landbouw in ons vaderland in 1843 voeren wij aan 1) dat van de 10 provinciën alwaar ten opzigte der ontginning van onbebouwde gronden uitkomsten verkregen zijn 6 in dit opzigt gunstige berigten geven dat de verslagen van 2 provinciën Noord- Holland en Drenthe onbeduidende bijzonderheden vermelden en dat in de 2 andere, Vriesland en Limburg, het ontginningswerk on gunstige gevolgen heeft gehad 2) dat de turfgraverijen in 6 provinciën gunstige uitkomsten hebben gegeven; dat die van 2 provinciën Gelderland en Zuid-Holland, weinig beteekenend waren en die van de provinciën Utrecht cn Overijssel ongunstig 3) dat in 1843 de oogst der voornaamste granen de tarwe en do rogge in 7 provinciën gunstig geweest is in 2 provinciën Zuid- Holland qn Zeeland, middelmatig, en in de beide anderen, Vries land, en Limburg, slecht. 4) dal, behalve ééne enkele provincie, Drenthe, al de andere provinciën tarwe hebben voorlgebragt 5) dat de middelprijs van de tarwe in het geheele land in 1843 geweest is f7,80 per inud en die der rogge f 4,90. GOES, den 7 December. Het heeft aan Hare Majesteit onze geëerbiedigde koningin behaagdbij gelegenheid van 's konings ver jaardag, eene gift van f 100 aan de alhier gevestigde zuid-bevelaud- sche uorcas te schenken. Dingsdag had alhier de eervolle uitreiking plaats aan den heer 1. G. J. van den Bosch, le Wilhelminadorp eencr gouden medaille; aan zijn ed. toegewezen door de nederlandsche maatschappij ter be vordering der nijverheid to Haarlem voor het Sjarig verslag der gedane proefneming om ons schapenras te veredelen welke proef neming voor den landbouw in het algemeen en den zeeuwschen land.jouw in het bijzonder als met den gunstigslen uitslag bekroond veel goeds belooft en algemeene aanprijzing verdient. Door den heer J. Wvan Kerkwijk voorzitter der hier bestaande afdeeling van genoemde maatschappij daartoe bijzonder gecommit teerd is zulks met eene gepaste toespraak in de vergadering van dit departement gedaan daarbij ontvouwende de heilzame strekking eener maatschappij die tot bevordering van nijverheid in het alge meen het zich lot eene hoofdtaak heeft gesteld de wetenschappen op de dagelijksche bedrijven te doen toepassen en de uilkomsten der genomene proeven ter algemeene kennis van deszelfs leden le brengen. Dat soortgelijke inrigting van het grootste belang ook voor deze plaats mag worden genoemd zal zeker wel geen betoog behoeven en deze gelegenheid wordt alzoo te baat genomen lot het doen eener algemeene uitnoodiging aan allen wien de vooruitgang en bevor dering der nijverheid niet onverschillig is om het lidmaatschap te aanvaarden waarhij men vooral niet onopgemerkt vermeent te mogen lalen dat jaarlijks aan deszells leden ruime vergoeding voor de be trekkelijk geringe contributie wordt verleend, 'door hel gratis ont vangen van alles wat door genoemde maatschappij wordt uitgegeven. Z1ER1KZEEden 13 December. Naar men verneemt, is in den nacht van dingsdag op woensdag jl. aan het Goesche Sas, de woning van een beambte van bet polderbestuur, door eenige onbekende per sonen, met bedreiging van het leven van den bewoner, omringd, en heeft men denzelven gewelddadig eene vrij aanzienlijke som aan kontanten afgeperst, PRIJZEN 'der EFFECTEN te AMSTERDAM, Woensdag den 11 December 1844. gebleven. pG. 99'/, 997. 77'/» 1487, 227, Nederlanden 27, pC. Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaat 47pC. Nieuwe 3 pC.' Lecning Hendel-Maatschappij 47, Oost-lndiën 4 Rusland, Hope cn Comp. 5 Spanje, Negot 1834 hij Ardoin 5 Oostenrijk Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaiiek 5 Ter Londensche beurs waren ook de Nederlandsche effecten zeer ge wild daar men met belangstelling de goede slaging en voordeelen van den conversie-maalrggeJ aandachtig heeft gevolgd. OLIE-PRIJZEN te ZlE'.ilKZEE. Raap-Olief 43,00 per vat. Patent-Olie 46,00 Lijn-Olie - 38,00 Beviel voorspoedig van eene Dochter Vrouwe L. A. C» van dep. LEK de CLERCQ geboren Schudrbeque Bop,ije. Zierik'-se den 6 December 1844. De ondergeteekende voornemens zijnde met Januarij aanstaande een nieuwen CURSUS van ZANG-ONDERWIJS op zijne alsdan een jaar lang alhier gevestigde ZANGSCHOOL te openen geeft hiervan hij deze aan zijne geëerde Stadgenooten ken nis met uitnoodiging tevens aan Ouders en Voogden die hunne Kinderen of Pupillen in dat Zang-Onderwijs zouden willen laten deeien om zich daartoe vóór den 28 dezer maand bij hem aan te melden. Hij zal zijne Leerlingen naar gelang van hunnen leeftijd in twee afdeelingen splitsen de eene zal die van 10 tot 14 en ile andere die van 15 tot 18 jaren bevatten. De kosten van het Zang-Onderwijs zijn voor iedere Leerling op 3 in de drie maanden bepaald. C. F. 'L. DfETERIGH Zierikzeeden 13 December 1.844. Stads Muzijlcmeester. *J* PLANT-ELS cn ES te koop bij A. i>e HAAS onder Noordgouwe. te ziekikzee bu de wed. a. de vos sn zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2