f ZIERIKZEESCIIE C O II R A W T. VRIJDAG A.° 1844. 13 DECEMBER. Besturen en Administration. Nieu wstij dingen. N.o 100. 0 WAARSCHUWING. Alle Ingezetenen, tot dusver nalatig gebleven in het betalen hunner aanslagen wegens Personelen Omslag dezer Stad over den jare 1843 worden bij deze ten ernstigste aangemaand dezelve binnen 8 dagen te voldoen op straffe van vervolging. Zierikzee, den 9 December 1844. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. BEKEND AI A KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, in aanmerking nemende, dat de tweede Kersfeestdag dit jaar invalt op Donderdag den 26 dezer maand waardoor bei. noodig is de gewone Weekmarkt op eenen anderen dag vast te stellen. Hebben goedgevonden: Te bepalen, dat in plaatse van Donderdag den 26, de gewone WEEKMARKT te dezer Stede op Vrijdag den 27 dezer maand zal gehouden worden. Zierikzee, den 11 December 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. AANBESTEDING. Het COLLEGIE van REGENTEN over het HUIS van ARREST te ZIERIKZEE is voornemens, op Vrijdag den 20 dezer, des mid dags, in een der localen van dat Huis, onder nadere goedkeuring, aan te besteden het doen van eenige HERSTELLINGEN en hel gewoon ONDERHOUD van af den 1 October dezes jaars lot den hotsten December 1845, waarvan het bestek ter lezing ligt op het Huis; terwijl de noodige aanwijzing en inlichting door den Stads-Architect twee dagen vóór de aanbesteding zullen gegeven worden. Zierikzee, den 12 December 1844. Het Collegie voorn.1 DE CRANE. Ter ordonnantie van hetzelve P. PAULUS, Lid en Secretaris. De LOTERIJ van HANDWERKEN of ter verloting dienstige VOOPiWERPEN welke jaarlijks alhier plaats vindt, zal eerlang wederom worden opengezet zoodra de goedkeuring daarop aan Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden Koning gevraagd zal zijn ingekomen. intusschen wordt een ieder beleefdelijk uilgenoodigd om daartoe de vereischt wordende Handwerken of Voorwerpen in gereedheid te willen brengen ten einde na het bekoinene antwoord van Z. M. daaraan het vereischle gevolg te kunnen geven. De Dames, uitmakende de Directie dier Loterij, hopen en rekenen op de algemeene medewerking vroeger aan haar betoond terwijl ook zij niet in gebreke zullen blijven om door ijver en accuratesse het in haar gestelde vertrouwen steeds waardig te blijven en alzoo aan het belanglooze doel te blijven beantwoorden. In het laatst van February 1845 zal (na goedkeuring des Konings) de trekking plaats hebben. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 9 December. Uit de jl. donderdag bij de tweede kamer ingekomene financiële voordragt blijktdat nu in hetgeen aan de middelen voor 1844 en 1845 ontbrak zal kunnen worden voorzien, zonder eene verhooging van belasting, en in weêr- wil dat de behoeften sedert het vaststellen van de hegrootingswelten nog eenigzins zijn verhoogd. Daartoe heeft medegewerktdat de uitgaven voor 1842 ruim een millioen en die voor 1843 f 600,000 beneden de raming zijn gebleven en dat de koloniale geldmiddelen over 1843 een millioen meer hebben opgebragldan waarop was gerekend. Nadat, door den verkoop van den eersten termijn der belgiscbe rente, een bedrag van twee millioenen jaarlijksche renten, ton laste Min den staatzal zijn vernietigd, mag men zich vleijendat, na afzondering van een millioen voor tijdelijke behoeften, met de te ontvangen penningen nog ruim f 300,000 jaarlijksche renten zullen kunnen worden vernietigd. Ten gevolge van de vrijwillige geldleening. waarmede de natie een blijk van vaderlandsliefde- heeft gegeven waarvan de geschiedenis geen voorbeeld oplevert, en waarvan de gunstige gevolgen zich voor 1846 nog meer zullen doen gevoelen rekent men dat de oost-indische geldmiddelen voor 1845 een hooger bedrag van ruim f 5,800,000 zullen kunnen aanvoeren en dat over genoemd jaar 1845 reeds een overschot zal bestaan hetwelk op f 376,644 wordt geraamd. Zaturdag avond is er gala bal ten hove gehouden waarop naar men zegt, 800 personen genoodigd waren. Hetzelve werd ge geven in de nieuw gebouwde zalen van het paleis die door hare keurige en smaakvolle inrigting en versiering de algemeene bewonde ring verwekten. Het bal werd druk bezocht en men merkte daar de leden van het korps diplomatique de ministers de leden der slaten-generaal enz. op. Het geheel leverde een luisterrijk schouw spel en een ieder was hoog ingenomen met de minzaamheid Hunner Majesteiten. Nadat het aan Z. M. onzen geëerbiedigden koning voor eenige dagen had behaagd de werkbazen onder wier toezigt de belangrijke aanbouw aan het koninklijk paleis geschiedt, op het bestaan der nedorlandscbe vereeniging tot afschaffing van sterken drank opmerk zaam te maken, en hun nadrukkelijk aan te bevelen, deze heilzame inrigting onder de werklieden te bevorderen verneemt men thans met genoegen, dat ook H. M. onze geëerbiedigde koningin mede een openlijk blijk van hoogstderzelver bijzondere belangstelling in deze vaderlandsche vereeniging heeft willen geven. H. M. beeft namelijk verlangd dat bij de uitreiking eener gratificatie aan de arbeiders en werklieden op Buitenrust en Zorgvliet, in H. M. bijzonderen dienst, bij gelegenheid van den bougelijken verjaardag van Z. M. onzen ge- eerbiedigden en beminden koning tevens aan eiken werkman een traktaatje van het Matigheidsgenootschap zou worden ter hand gesteld, om ben tot deelneming aan hetzelve op te wekken houdende H. M. zich ten volle overtuigd dat door liet verspreiden dezer nuttige ge schriften waarvan het H. M. heeft goed gedacht zelve bet voorbeeld te geven veel kan worden toegebragt lot wering van een zoo algemeen heerschend kwaad en tot bereiking van het groote doel eener ook voor ons volk zoo allerheilzaamste instelling. Den 10. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van lieden is der vergadering medegedeeld een op den voorgeschreven voet door acht leden ingediend voorstel tot verandering en bijvoeging in de grondwet. De acht onderleekenaars van dit voorstel zijn de heeren Thorbecke Luzac van Dam van Issellvan Rechteren de Kempenaer Storm Wichers en van Heemstra. Uit eene daarop gevolgde woordenwisseling is gebleken dat ook de beer Anemaet het voorstel had willen ondertoekenen doch daarin door ziekte is verhinderd. Is besloten om het voorstel met de daarbij behoorende stukken rond te deelen en te verzenden aan de afdeelingen voor do mannd October. Bij hetzelve is, ter voldoening aan art. 227 der grondwet, de noodzakelijkheid verklaard tol verandering en bijvoeging in de grond wet terwijl die verandering of bijvoeging zelve duidelijk wordt aan gewezen en uitgedrukt. Bij dit ontwerp, dat, naar men zegt, in 191 artikelen vervat is, is gevoegd eene memorie van toelichting waarbij de voorstellers in bet breede de redenen die hen tot het doen van dezen gewigtigen slap hebben geleid bloot leggen en tevens de beginselen ontwik kelen die zij bij het opstellen van deze wijzigingenhebben in het oog gehouden. Aan deze memorie is geannexeerd eene schets van de grondwet zooals dezelve na de daarin thans voorgedragen wijzigingen luiden zal. Onder de wijzigingen welke voorgesteld worden hehooren naar men verneemt: 1.° het daarstelien van een verantwoordelijk ministe rie 2.° de invoering van reglstreeksche verkiezingen 3." het ver- leenen van het regt aan den koning tot ontbinding van de tweede kamer 4." het behoud van de eerste kamer doch op eenigzins andere grondslagen en zonder jaarwedden. Men verzekert verder, dat men zich bijzonder heeft toegelegd om in de artikelen der grondwet nopens den godsdienst en liet onderwijs de waarborgen voor de volkomene gelijkstelling der onderscheidene gezindheden te behouden en zoo mogelijk die door bepaalder uit drukking té versterken. Men verneemt, dat de heer m.r Sevenslern, prokureur-generaal bij het bof van Groningen benoemd is lot minister voor de zaken der R. K. Eeredienst. Uit de medegedeelde bescheidenbetreffende de conversie der nederlandsche 5 pc.' en 4pc.' schulden, blijkt, dat het kapitaal derzeive heeft bedragen f '400,251,200- dat daarvan in 1844 is afgelost f 43,065,200in 4 pc.'geconverteerd f 226,468,400en nog zullen worden afgelost, of geconverteerd f 30,000,000- in het geheel f 293,533,600. Met 1845 zal er alzoo nog te converteren of af te lossen, overblijven een kapitaal van f 106,717,600. De middelen, welke het bewind, zoo uil de leening, als uil de belgiscbe gelden, tot dit doel zal kunnen aanwenden, worden ten minste op bijna 72 millioenen berekend weshalve deze allezins. belangrijke maatregel als genoegzaam verzekerd kan worden beschouwd. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De bibliotheek der leidsche boogeschool telt thans 70,000 hoekdeelen en 3000 handschriften. De tegenwoordige inrigting van den catalogus uit losse beschreven bladen bestaande in alphabetische orde op elkander volgende en verdeeld in een groot aantal doozen laat niets te wenschen over, terwijl sedert de vergrooting van het lokaal in 1822 en de aan bouwing eener ruime leeszaaldie des winters verwarmd wordt de ge makkelijkheid om gebruik van do bibliotheek te maken aanmerkelijk beeft gewonnen. Te Gorincbem zal op den 18 dezer voor afbraak worden verkocht, het oude kerkgebouw of de groole kerk van de Hervormde gemeente aldaar. Vrijdag avond is in de voornaamste wijken der residentie voor het eerst het loopend gaslicht ontstoken. Dezer dagen

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1