N*° 99, ZIEKIE.ZEESCHE DINGSDAG A.° 1844. C O R A N T. 10 DECEMBER. SSesturen en Administration Ni euirstijdingeiis SLUITING DER GRjOOTE JAGT. N 0 T I FIG A T I E. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie '/.RULAND brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvester, met overleg van Hun Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Staten dezer Provincie, de sluiting der Groote Jagt is bepaald op den 14 dezer maand, met zons-ondergang zullende het tijdstip der sluiting van de Jagt op Ganzen, Eenden en Watersnippen nader worden vastgesteld. En ten einde niemand hiervan onwetendheid voorwende zal dezo worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te geschieden gebrui kelijk is, mitsgaders in bet ProVihciaalblad geplaatst. Middelburg, den 3 December 1844. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. WA AR SC II IJ W ING. Alle Ingezetenen tol dusver nalatig gebleven in het betalen hunner aanslagen wegens Persnnelen Omslag dezer Stad over den jare 1843, wofden bij deze ten ernstigste aangemaand dezelve binnen 8 dagen te voldoen op straffe van vervolging. Zierikzee, don 9 December 1844. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee DE CRANE, vt. Ter ordonnantie Do Stads Secretaris W. J. P. KB OEF. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE deri 6 December. De Staats-Coiirani van lieden bevat twee koninklijke besluiten Waarbij door Z. M.wil lendezoo voor nu als voor het vervolg, de diensten heloonen door de ollicieren in liet algemeen en door de Is" en 2de luitenants in bet bijzonder gedurende zulk een lang tijdsverloop aan ons en aan den staat bewezen en althans de ouderen in rang van laatstgemelde klasse van officieren tevens door eenn materiele lotsverbetering op- beurehjien te gemoet kotnen een onderscheidingsleeken wordt inge steld bepaaldelijk bestemd tot bet heloonen van eenen eervollen lang- durigen nederlandschen effectieven diensttijd van officieren en daarmede geljjk gestelde personen behoorende tot bet. leger en tot de zeemagt. e Dit onderscheidingsleeken zal beslaan uit een gouden gesp waarop bet cijfer, uitdrukkende het getal dienstjaren in het midden eener krans van olijf- en eikenloof, zich slingerende om, en zich verheffende boven twee kruiselings liggende zwaarden terwijl de gesp is vastgehecht aan een oranje wit en blaauw gestreept zijden lint." Het onderscheidingsleeken zal op do linker borst worden gedragen. »Het onderscheidingsleeken is bestemd voor officieren die la en meer jaren effectieve nederlandsche dienst als officier tellen. «Het cijfer in het onderscbeidingsteeken zal voor hen die er mede zijn begiftigd en zoo lang zij zich in active dienst bevinden niet tel ken jare, maar van vijf tot vijf jaren dooreen evenredig hooger cijfer worden vervangen zoodatvermits het onderscbeidingsteeken in het vervolg in den regel, na eenen ISjarigen effectieven diensttijd aan daarbij belanghebbenden voor de eerste maal wordt uitgegeven daarop de cijfers XV, XX, XXV enz. zullen mogen voorkomen.'' Aan de Is" luitenants die twintig jaren effectieve nederlandsche dienst als officieren tellen, alsmede aan de 2do luitenants die tien jaren als officier hebben gediend wordt eene verhooging van tracle- ment van f 100 's jaars toegekend, gelijk mede aan de personen in militaire betrekking met den rang van lsle en 2dc luitenant gelijk gesteld. Ook gepensioneerde en eervol ontslagen ollicieren kunnen dit onderscheidingsleeken bekomen voor zooverre zij zich daartoe aan melden en bij een daarop ingesteld onderzoek blijktdut niets bet verkrijgen van die gunst in den weg staat. De uitreiking van dit eereteeken en de verwisseling van liet getal van dienstjaren zal telken jare eenmaal, op 's konings geboortedag, plaats hebben. Reeds heeft de uitreiking aan de geregligden op heden zoo bier als elders plaats gehad. Rij koninklijk besluit van boden zijn onder anderen de vol gende officieren der nederlandsche zeemagt tot. Iioogere rangen bevor derd en wel: tot vice-admiraal zonder bezwaar van de schatkist de schout-bij-nacht Machielscn; tol schoul-bij-nacbt de kapi- téin-ler-zce E. R. van den Bosch, die bij een ander besluit van ge lijke dagteekening tevens is benoemd tel kommandant van Z.r M.' Zeemagt in Oost-Indie en inspecteur der marine aldaar ter vervan ging van den thans met die betrekkingen "belasten tot vice-admiraal benoemden schout-bij-nacht J. P. Machielscn wijders is benoemd f tot officier van administratie der derde klasse, J. Room. Z. M. heeft den heer Chaumonlwapenfabrikant te Luik die zich thans in deze residentie bevindt werwaarts hij de wapenen heeft overgehragl welke hoogstdezelve in zijne fahrijk besteld had als een bewijs Van hoogé tevredenheid begiftigd met het ridderkruis der orde van de Eikenkroon. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van gisteren is. onder anderen, ingekomen eene koninklijke boodschap, ten'geleide van een gewijzigd ontwerp van wet, tot verbetering van den accijns op bet. geslagt. Bij dat ontwerp wordt thans, onder anderen voorgesteld te bepalen dat de visitatie bij particulieren na zons-ondergang en vóór zons-opgang niet mag plaats hebben dan in hel bijzijn van den kantonregter of van den commissaris Van policieof den burgemeester der gemeente, of die deszelfs plaats vervult waarin op de eerste aanvrage der ambtenaren wordt bewilligd. Den 8. - In de zitting van de tweede kamer dér staten-generaal Van gisteren is onder anderen met 26 tegen 25 stemmen aange nomen het ontwerp van wet tot verbetering van den accijns op de zeep. Gisteren avond is in hel lokaal van hel ministerie van finan ciën de nitloting gehouden van de vierde en vijfde reeksen nationale schuld rentende 5 ten honderd. En zijn daarbij Uitgeloot Foor de vierde reeks ter aflossing alleen) de inschrijvingen voor komende op net grootboek onder de letters: Q X U, P, Z, K (voor een groot gedeelte zullende later bet juiste bedrag daarvan worden aangekondigd.) En voor de vijfde reelcs Ier aflossing of Verwisselingde letters G O H B (een gedeelte van). GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Men heeft lijdingen uit Algiers ontvangen, inhoudende, dat de ko- lonne onder bevel van den generaal Korte, eene razzia (strooplogt) ia de omstreken van Oran gedaan heeft. De uitkomsten van dezelven moe ten zeur belangrijk geweest zijn. Meer dan 20,000 schapen 400 ka- meelen 300 ezels, boenders enz. zijn buit gemaakt; 136 personen zijn gevangen genomen. De vijandelijke ruiterij beeft veel geleden ter wijl de Eranschen slechts 2 doodon en 9 gekwetsten hebben gehad. De lissahonsche brieven lot den 27 II. gewagen van een allernoodlottig- sten brand, die renige dagen te voren in een huis in de straat de Mag dalene was uitgebroken en gedurende Welken 13 personen waaronder 9 die één huisgezin uitmaakten jammerlijk in de vlammen zijn omge komen, Eenige andere bewoners hebben zich nog, door aangebragte ladders, of op andere wijzen, gered. Het huwelijk van den hertog van Aumale (zoon des konings van Frankrijk,) met zijne nicht, de prin ses Maria Carolina van Salernois den 25 November met veel pracht te Napels voltrokken. Vrijdag morgen zijn reeds onderscheidene per sonen hel 1,1 voor Amsterdam overgegaan. In de stads vest aldaar is zekere IV. Ohrlof door bet ijs getakt en verdronken. Op de hofstede Groenendaalnabij'sHage, houden zich hög 2 óoijevaars op, hetgeen in dit winlerjaargelijde een Zeer ongewoon verschijnsel is. In bet algemeen verslag over den landboüw in 1843 leest meur Het departement Delft deelt eene beschrijving mede van een voorbe hoedmiddel tegen de rups dus luidende Drie jaren geleden heeft men gedrukte blaadjes nopens bet afweren van dien geduchten vij and uitgedeeld. In den beginne vond het weinig geloof, en die blaadjes waren ook slechts in weinige handen. Zij bevatteden de waarneming van prof. Keetebei in Hongarije, dal de gemelde rupsen wanneer zij in bet voorjaar bloem ert blad dér hoornen verslonden hebben zich op den grond laten vallen in den grond kruipen en aldaar veranderen in een tonnetje of koker, waaruit in October 2 insecten voortkomen een vrouwelijk zonder vleugels en een man- nelijl; dat vliegen kan welk laatste 2 a 3 dagen vroeger voor den dag komt en graauw van kleur is. Het wijfje, volgens opgave, veel van eene luis bobbende begeeft zich naar den starn van den boom en paart daar met bet. mannetje vervolgens in den boom klimmende legt bet hare eitjessoms 100 in getal en waaruit eene ontelbare menigte rupsen voortkomen in de knoppen der bloe sems. Om die insecten in hunnen loop en werkzaamheden te stuiten bindt men reeris vroeg bij zacht weder een vel papier om den stam van den boom een voet lioveh den grond van boven (zooals men in dit berigt opgeeft) met eenen draad Bn van onderen met eenen dunnen strooband en Welk papier met hóulteer bestreken zijnde, zulks om de drie dagen herhaald wordt. De wijfjes van dit insect geraken bierdoor bij het opklimmen op dit papier vast terwijl aan vele (Ier mannetjes op dat tijdstip in de rondte vlie gende hetzelfde lot te beurt volt. Men heeft soms 150 van zulke insecten in eenen nacht op het beteerde papier vinden vastzitten. En nu, nadat eenige tuiniers in 1843 liet voorbeeld met uitmuntend gevolg gegeven bobben vindt men de hoornen allerwege van onderen alzoo beleerd zoodal in bet Westland te dien einde meer dan 100 ton teer gebruikt is." Heeft er een tak van kennis behoefte flan hulp van andere weten-

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1