rJj eetij din g en Advertentiën. land met dc 20jarige dochter van eenen ambtenaar getrouwd was den 14 dezer van de parade lerugkeerende vond zijn huis gesloten. Natuurlijk verwekte dit bevreemding te meer omdat men geen gehoor kreeg en eindelijk genoodzaakt was de voordeur open te breken. Naauwelijks trad Neumeyer het huis binnen of hij vond in de keuken het lijk der dienstmaagd en een weinig verder in de voorkamer dat zijner zwangere echtgenoot die in haar bloed zwem mende levenloos op den grond lag de kenteekenen dragende van met een scheermes vrecsselijk gewond en eindelijk vermoord te zijn. Duidelijk is het gebleken dat dezo driedubbele moord gepleegd is om zich te kunnen meester maken van eene sornme gelds van 5- of C00 gulden. De dader (de bediende van den kapitein) is te Passau gevat. Hij heeft dadelijk volledige bekentenis afgelegd. Genoegzaam al het gestolene is bij hein gevonden. Toen zich te Munchen het gerucht verspreidde dal de moordenaar derwaarts werd vervoerd stroomde alles naar den kant, vari waar hij moest komen teneinde den booswicht te zien. Aan d.r Haddin, die Ie Saratoga, in Spanje, woonachtig is, was het gelukt meer dan 50 levende slangen te verzamelen waaronder zich 25 ratelslangen bevonden welke hij in eene kamer zijner woning bewaarde, na aan ieder derzelven de tanden te hebben uitgebroken, •waardoor deze dieren hun venijn mededeelen. Deze amerikaansche Jiatuur-onderzoekerdie beweerde een onfeilbaar voorbehoedmiddel tegen vergiftiging ontdekt te hebben met welks behulp hij zich tegen alle gevaar gevrijwaard achtte leidde onlangs eenige nieuwsgierigen in zijne menagerie binnen en begon met zijne gevaarlijke huisvrien den te sloei]enmet oogmerk om het gezelschap te vermaken. De grootste der ratelslangen in de hand nemende, werd d.' Haddin door dit dier fel in zijne band gebeten tusschen den pink en den wijs vinger en plolselijk zwol de hand geweldig op, alvorens bij den tijd had gehad zijn voor'behoedmiddel aan Ie wenden. Een nor na dit droevig ongeval was zijn lichaam zoo dik geworden dat bij niet ineer kon gaan zitten noch zijne armen of boenen bewegen, lien legde dezen onvoorziglige te bed en onderwierp hem aan eene ader lating maar alle pogingen waren vergeefsch 12 uren daarna was hij ontzield als het slagtoffer eener onvergefelijke roekeloosheid. Op den heuvel van Monlmartre te Parijs die overal door steen groeven ondermijnd is, hebben in den nacht van den 20 November, achter elkander 2 instortingen plaats gehad. Door de eerste bewe ging gewaarschuwd en door de gendarmerie tot snelle vlugt, met achterlating van hun huisraad gedwongen hebben de bewoners der aldaar staande buizen er het leven afgebragt. Naauwelijks waren zij huilen, of de Iweede verzakking, die van een vrecsselijk gedruisch verzetd ging deed 2 huizen een smids-winkel en nog andere bouw werken instorten. Geheel Parijs, dat ook in andere wijken op steen groeven gebouwd ishoudt zich met deze gebeurtenis bezig. Ook in ons blad zijn de berigten opgenomen die voor en tegen de wonderbare genezing der gravin Droste-Visschering in andere bladen voorkwamen. Thans zijn wij in slaat den jnisten toedragt dier gebeurtenis mede te deelen en wel volgens het getuigenis van een der Kreuznacher bad-artsen die deels uit eigene aanschouwing deels uit gesprekken met de jonge dame zelve en van personen dip dagelijks met haar verkeerden zijn berigt ontleent en in de Iilber- felder-7.eitu.ng schreef. De familie von Droste zou zich vele onaangenaamheden haar door couranten-artikelen aangedaan hebben kunnen besparen als zij een eenvoudig berigt van het geval" en van den gang der genezing had laten geven. Niemand zou er iets in gevonden hebben wanneer zij het gebeurde als eene wonderbare werking van een vast godsdien stig vertrouwen op de kracht van den wil had opgegeven maar het als het werk van eene kracht voor te stellen die van den Heiligen rok te Trier uitging dit was in or,ze dagen wat erg. De zaak komt op het volgende neer. De jonge dame heeft sedert 3 jaren een screfuleus kniegezwel waarom zij nu reeds voor de derde reis de baden van Kreuznach gebruikte. Gelijk doorgaanszoo was er ook hij haar eene verkorting van de pezen in den kniehoog ont slaan ten gevolge waarvan de bovenschenkel met den onderschenkel eenen reglhoek maakt. Zij was geheel vervuld van de overtuiging dat zij te Trier hulpe vinden zou. Terwijl zij nu in godsdienstige verrukking en knielende voor het hoog-altaarzich in een vurig gebed verdiept doet zij in deze overtuiging van de werking eener hoogere kracht, eene hevige beweging met bet misvormde beende pees breekt van daar dc bloeduitstorting en hel been is regt zij is in staat te gaan hoewel mei pijn. Hetgeen in zulke gevallen de kunstbewerking van de doorsnijding der pees zonder pijn tol stand brengt is met geweld geschied nagenoeg zooals men vroeger ge woon was te doen eer nog de doorsnijding der pees uitgevonden was. De gravin klimt, bij hare terugkomst alhier, zonder krukken uit het rijtuigen gaat alleen door bedienden ondersteundden trap op lot groote verbazing der bewoners van het badhuis. Een uur daarna hoorde ik in eenige vertrekken bij mijne avondvisiten mijne patiënten vragen Hebt gij al van bet wonder gehoord T' De Katholrjken hieven er bij dat het een wonderwerk was hij de Protestanten begon men te mompelenen rezen weldra allerlei twijfelingen en verdenkingen." Uit het bovenstaande blijktdat de gravin te Trier iets verkre gen heeftwat zij hierdoor het gebruik der baden niet hééft kunnen verkrijgen een regt been. Indien zij een blind vertrouwen op haren geneesheer had gesteld en van hem hef bevel ontvangen had haar been regtuit te strekkenzou deze het wonder gewrocht hebben. Om de genezing van bet scrol'nleuze kniegezwel te bevorde ren is zij met het gebruiken van het had voortgegaan. Eene ver ergering van het geheete ongemak of eene nieuwe verkorting is gedurende haar verblijf alhier niet te bespeuren geweest. Of dit later, tengevolge van de ontsteking, het geval geweest is, weet ik niet, daar de gravin den 14 September van hier is vertrokken." Uit Rome wordt gemeld dat de overleden kardinaal Ercole Con- salvi de opbrengst der talrijke en kostbare snuifdoozen welke hij gedurende zijn ministerie van vreemde soevereinen ten geschenke hekomen had bij zijn testament gedeeltelijk tot dekking der kosten van het praalgraf, hetwelk door Thtrrwaldsen voor paus Pms VII in de Paterskerk moest opgcrigt worden gedeeltelijk 'ook tot hot herstel der oudste en merkwaardigste kerken van Rome bestemd heeft. Welk eene aanzienlijke som den verkoop kan opbrengen blijkt niet alleen uit deze uiterste wils-beschikking maar ook daaruitdat eene der doozen alleen die welke de overledene van Napoleonbij ge legenheid van het sluiten van het concordaat, ontving, de waarde van 30,000 fr. te hoven gaat. De veepest neemt in zoodanige mate toe in SilezieMoravie Oostenrijk Boheinen en Hongarije dat reeds een ontzettend aantal runderen gestorven of gedood is. Naar men zegt is de ziekte reed." tot Weenen doorgedrongen. Door het geneeskundig bestuur wordl weinig er tegen beproefd, en de eenige maatregelen, waarbij mei baat vindt, is strenge afperking van de besmette stallen en oogen blikkclijke ter dood brenging van het zieke vee. Hoe groot de schadi zal wezen is niet te berekenen want men weet niet hoe ver d rainp zich nog zal uitbreiden. Óp vele heerlijke goederen zijn d> stallen reeds geheel uitgestorven. En ook in de schaapskooijen neem de sterfte op bedenkelijke wijze toe. In eenen brief uit Uohemenvan den 12 dezer, leest men omtren deze ziekte het volgende: «De runderpest woedt nu op eene zeer treurige wijs in verscheideni kreilsenen niet alleen in de westelijke en zuidelijke deelen de lands, maar ook in het middenpunt des koningrijks, in de nahijheii van Praag vooral in de Bcrauner kreits. Tevens met de prijzei van het vleesch zijn ook die der andere levensmiddelen aanmerkelij! gerezen en doen bij den gebrekkigen toestand onzer ieeftogls-policie daarenboven voor eene door kunst te verwekken duurte der onont heerlijkste levensbehoeften vreezen. De uitkomsten van verscheidene met de hoogstmogelijke naauwkeurigheid op gestorvene en gedood runderen gedane ontledingen hebben bewezen, dat in deze dieren naar de verscheiden tijdperken der ziekte al de verschijningen waa Ie nemen waren, welke den onderlijfs-typhus kenmerken; in som ruige gevallen was ook eene complicatie van loop onmiskenbaar. A doorgaand ziekte-verschijnsel toonde zich de lever van eene meer min lichte teemachtige kleur en van een minder vast zamensteli] galblaas was merkbaar grooter en met dunne, helder kleurige gi gevuld, zoodat er wezentlijke storingen in het leverstelsel voorbande waren. Zoo nu deze verschijnselen zich in de onderscheidene dor de ziekte aangetaste landen blijven opdoen alsdan zouden volgen oordeel onzer ervarendste vee-artsen, pogingen tot genezing, met d noodige voorzigtigheid ondernomen misschien niet geheel vruchteloo zijn, vooral hij het bezigen dier behandeling en middelen, welk gebleken zijn bij den onderlijfs-typhus van goede werking te zijn waartoe ook koude begietingen geteld worden. Van den kant dc beijersche regering is voor het overige niet alleen het indrijven vai alle slagtveemaar ook de invoer van wol, horstels, ruwe huiden klaauwen en ongesmollen talk uit Bohemen en Oostenrijk, tol nade bevel volstrekt verboden geworden." De Augsbitrger Allgemeine Zeitung verhaalt onder de rubrie! Smirna van den 9 October, bel volgende voorbeeld, hoe nog som in de turkscbe staten huis gehouden wordt: «De cawashaschi (op! perste policie-beanible) deed onlangs, door ongeregelde troepen ver; zeld eene ronde en had reeds met geharen en woorden verscheiden alleen zijnde Europeërs gehoond die echter verstandig genoeg waren om zoo woedend een' dweeper niet te antwoorden, toen hrj, bij een grieksch kofïïjhuis voorbij komend aan zijn volk bevel geeft om iemand te grijpen, die bij zijne nadering niet opgestaan was. Deze, hierover verbaasd wijkt achterwaarts in het kofïïjhuis. De cawas- baschi doet hierop degenen, die in bet kofïïjhuis waren met yatagan- houwen aangrijpen, lost zijne pistolen op de menigte, en woedend, dat zijn toorn hem het doe! beeft doen missen, beveelt hij aan zijn volk vuur te geven, en een mensch valt dood ter aarde. Nu ont staat een verschrikkelijk gevecht; als door een' tooverslag verzameld, zijn in weinige oogenhlikken 2000 Grieken bijeen en dringen in de slagters winkels, waar zij zich wapenen en zich op de Turken wer- pen. Den cawashaschi worden de kteederen aan stukken van bet lijf gerukt, zijn volk ontwapend en gekwetst en hij zelf ontvangt met eene bijt een slag, die hem den regter arm verpletterd. Gelukkiger wijs snellen patrouilles van geregelde troepen toe, die dc vechtenden scheiden en verder bloedvergieten beletten. MIDDELBURG den 22 November. Heden is naar zee gezeild het barkschip de Ondernemingkapt. J. C. van Hecckeren van deze stad naar Batavia bestemd. Heden verloste van eenen dooden Zoon ADRIANA JAUKEE, geliefde Echtgenoot van Dreisciiok A. de WILDE den 23 November 1844. Operateur-, Genees-, Heel- en Verloskundige. J. van dek BAAN Onderwijzer te Zaamslag (5<e Dislr. van Zeeland) verlangt zoo dra mogelijk eenen bekwamen ON DERMEESTER van den derden rang en geschikt voor de kerkdienst tegen eene jaariijksche beloonip.g van 50 gulden hoven de gewone verpleging. Brieven franco. Iemand eene driejarige zwartbonte VAARS gevonden heb- bende, wordt verzocht biervan aan de Uitgevers dezes kennis te geven. De Heer B. LOCKER MOOLENBURGH zal op Zaiuidag den 30 November 1844, des morgens 9 ure, op deszehs Hofstede te Zonnemaireten overstaan van den GrilKer van WAGE, publiek verkoopen Eene groote partij DROOGHOUTbestaande in Mutsaard Blofe- bout en Knodsen. TE ZIERIKZEE BIJ DE WED. A. DE VOS EN ZOON STADS DRUKKERS.

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2