Nieuwstijdingen ».o 95. ZIERIKZEESCHE D1HGSDAG A.® 1844, COURANT. 26 NOVEMBER. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGË, den 24 November. De eersle kamer der slaten- generaal heeft in hare zitting van gisteren wederom verworpen het ontwerp van adres in antwoord op de troonrede haar laatstelijk door de tweede kamer toegezonden. Dien ten gevolge zal aan de tweede kamer kennis worden gegeven, dat. de eerste kamer geene genoegzame redenen gevonden heeft, om het teruggaande voorstel den koning aan te bieden. Naar men verzekert is deze beslissing door de eerste kamer gehomen met eene meerderheid van 19 tegen 2 stemmen. Heden is ih deze residentie overleden zijne excellentie F. .7. M. T. baron de Pelichy de Lichlevehleminister voor de zaken der R. K. Eeredienstkommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw. Van wege den minister van financiën is bekend gemaaktdat de middelprijzén der inlotidsche granen, Voor het gebeele rijk, over het tijdvak van den 20 October 1844 lot en met den 19 dezer per mud zijn geweest als Volgt; tarwe f 6,03'/»rogge f 4,89'/,boek weit f 4,2*7 gerst f 3,96 haver 2,42en ongepelde spelt 2,l7'/s en dat de regteh op den in- en uitvoer Voor de maand December eerstkomende zijn gesteld per mud als volgt; tarwe en gepelde spelt f 1,50 en vrij, rogge 7.5 c. en Vrij boekweit f 1 en vrij gerst en mout 75 c. en vrijhaver 1 en vrijen ongepelde spelt 1 en vrij. Men verneemt, dat, hij arrest van den hoogen raad van den 8 November jl. wegens schending van artikel 3'2 der wet van den 16 Junij 18-32, is Vernietigd het vbhnis Van de arroridissements-regtbank te Zierikzee, in de Zaak van het bestuur der registratie legen den notaris W., en dat alzoo door de hoogste regterlijke magt is beslist dat ouder de beschrijving der goederen van de aanslaande echtgenooten in de huwelijks-contracten zelve ongeregistreerde önderhandsclie stuk ken kunnen worden vermeld zonder dat dezelve gelijktijdig met het huwelijks-contract ter registratie moeten worden aahgeboden. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERSTEN, Een der antwerpscbe bladen beweert dat het geheele plan van hel- gische kolonisatie mislukt is; dat belangrijke geldsommen nutteloos zijn verspild en dat het eenige doel eener voorgeslagene gehlleening alleen is om hooggeplaatste personen die zeer in die onderneming betrokken zijn te redden. Men is voornemens, in Parijs een' nieilwen altösi- schen put te graven en wel aan eene geheel overgesleide zijde als die van Grenelle namelijk nabij den Kruidtuin. De Onderkoning van Egypte pleegt daden welke zoo zonderling zijn dat men het er schijnt voor te moeten houden dat zijne verstandelijke vermogens gekrenkt zijn. Reeds sedert een paar jaren werd zulks vermoed docli nu wordt men er meer en meer van overtuigd, Het aantal der dezer dagen in Ser vië ter zake van deelneming aan revolutionaire plannen ter dood ge- hragte personen bedraagt, naar men meldt, ruim 40. waaronder ver scheiden aanzienlijke lieden. Op dé li. maandag le Gorinchern plaats gehad hebbende paardenmarkt zijn ongeveer 1400 paarden nnttgobrngt. Te Dronrijp, bij Leeuwarden is don 4 dezer overleden P. li. Hieinstra in den ouderdom Van ruim 103 jaren (anderen zeggen 105 jaren.) Men schrijft uit Arnhem dat le dier slede is opgemerkt geworden dat onder de goudeh lienguldenstukken eenige zijn Waarvan de randen zijn besnoeid, hetvVelk zoodanig is verrigtdat men Zulks niet dan met eenige oplettendheid kan ontwaren. Uit 's Hertogenbosch schrijft men hoe de houtsneppen in de omstreken dier stad zoo talrijk zijn dat zjj met de pistool geschoten worden. In de nabijheidvan Leeuwarden staan thans twee gouden regens, Waarvan eene dit jaar verplant is en twee appelboomen voor den tweeden keer in bloei. Te Gozlar in Hanover, heeft den 11 en 12 dezer een zoo hevige slorm gewoed ais niemand zich herinnerde.ooit bijgewoond le hebben. De kleine rivieren zijn builen bare oevers getreden en hebben muren bruggen en hoornen medegesleept terwijl drie menschen omgekomen zijn. Het vlek Dasselin het vorstendom Hildesheim is den 15 dezer door een bevigen brand geteisterd die omtrent 40 buizen met hunne nevengebouwen in de asch heeft gelegd. Te Hornshy in Cumberland, een dorpje waar niet meer dan 12 bewoonde huizen gevonden worden, leven thans 4 personen, namelijk 1 man en 3 vrouwen die, door elkander gere kend hoven de 84 jaren oud zijn daar zij gezamenlijk 337 jaren tellen. De gemeente Berlicum schijnt op den duur het tooneel van misdaad le moeten wezen. Den 19 in den vroegen morgen terwijl het nog donker was, bègaf zich van daar een meisje naar's Bosch toen zij onder weg onverhoeds door een paar straatroavers werd aangerand van haar goud beroofd en daarenboven nog vijf sneden met een mes ontving die echter niet dan door hare opperkleederen zijn gegaan. Op dezen oogenblik houdt men zich te Amsterdam bezig, om eene nationale opera tot stand te brengen. Uit Berlijn schrijft men dat de koningsmoor denaar Tschech ook in de tweede instantie Ier dood is veroordeeld. Van Balatre, bij Fleurus in Belgie wordt gemeld, dat zelfs nu nog aldaar onlangs een soldaatuit die plaats geboortig na 40jarige afwe zigheid uit Siberie teruggekeerd is. Zijn eenige broeder die in het geheel bezit der vaderlijke erfenis Was, wilde aanvankelijk den aange komene niel herkennen lot dal dez,e een I id teelten toonde, hetwelk hem van ëerte zware, in zijne kindschheid hem gebeurde brandingoverge bleven was. Uit Spanje heeft men de tijding van eencn opstand tegen de regering. Het is de generaal Zurbanowelke de standaard daarvan 'opgestoken heeft. Latere beriglen melden dat het begin van oproer reeds gedempt is. Er is van Madrid hevel gezonden Zurbano onop houdelijk te achtervolgen en hem en de zijnen dadelijk Ier dood té brengen hun alleen den lijd latende om als Christenen te sterven. Hij heeft een goed heenkomen naar het gebergte van Navarra gezocht. De krijgsraad te Madrid heeft den generaal Prim tot eene Ójarige hailing— Schap naar de overzeesche heziltingen veroordeeld,Eerlang zullen uit het vaderland weder 130 onder-officieren en manschappen naar de Oost- ïndiëii en 85 naar de West-Indien vertrekken. Eergisteren nacht is te Amsterdam in dn koningstraat, het huis van den broodhakker A. Zeh uitgebrand. Het blad the Hull-Packet zegtdat er op dit oogenblik in Huil 3 allerfraaiste tot het trekken van rijtuigjes bestemde honden aahwezig zijn welke koningin Victoria als geschenk voor den koning' van Pruissen naar Berlijn doet zenden. De Amsierdamsche Cóiirant behelst het volgende «Weinigen zal het onbekend zijn, dat sedert êenigeh tijd alhief ter slede uilgegeven en algerhebn verkrijgbaar is gesleld geworden zeker pamphlet of schotschrift': de Waarachtige Physiológié der meest bekende van Atnslels ingezetenen genaamd. Hoewel de meeste Welge- gezinden ongetwijfeld zich van de lezing van dat libel onthoudeü hebben is het intusschen vrij algemeen bekend dat het niet anders dan de lasterlijksle aantijgingen legen verschillende lieden uit alle bingeh en standen der maatschappijbevatte. De uitgever daarvan, Petrus Jdsephus Wilhelmus de Vos, dertigen lijd geleden ten gevolge van deh oUgunstigen staat zijner Zaken gegijzeld later gefailleerd ert insolvent verklaard stond jl. dïngsdag voor de correctionele kamer der arrohdisSemcnls-regtbank teregtteneinde zich lë verahtwoordert ter zake vah 7 onderscheiden legen hem opgemaakte proces-verbalen van lastering, WegBhs zoo vele in de gehoemde physiologic geplaatste artikelen in welke, volgens aanklagte van 7 klagers uit ohderscheidett klassen Van ingezetenen dezer hoofdstad hunne hamei) zoo duidelijk Waren omschreven, dat eene vergissing Onmogelijk was, terwijl hert levens in die artikelen zoodanige daden werdeh ten laste gelegd Welke, indien zij plaats haddon, hen zoo al niet aan lijf- of boet straffelijke vervolging, althans aart de verachting en den haat hunnef medeburgers moesten blootstellen - 26 getuigen waaronder 6 dei? aanklagers Wareh gedagvaard ha hun verhoor heeft de substituut- Officier van justitie, m.' C. H. D. Boot, op eene allezins krachtigs en indrukwekkende wijze onder anderen aangetoond dal het wan bedrijf van lastering den beklaagde hij dagvaarding ten laste gelegd regtsknndig volledig bewezen Was; als ook uiteengezet, dat de door den beklaagde gedane uitgave aan loutere geldzucht, vuig eigenbelang én lasterzucht moest toegeschreven Worden en dat mitsdien zijnö handelwijze ten uiterste laakbaar en strafwaardig wdsverder deed t. a. zien, dal de Wetgeving ten opzigte Van lastering, althans in die welke in geschriften en mitsdien in koelen bloede en met voor dacht geschiedde, zöo niet toegevend, minstens zwak en gemakkelijk moest geacht wörden te zijn Weshalve z. d. a. uit hoofde van het misdadige der gedragingen vdn den beklaagde Zich verpiigt vond het maxiinuin der straf, hij de wet bepaald ten deze ie vorderen. Het requisitoir van z. e. a. strekte mitsdien tot Schuldigverklaring van P. J. w. de Vos aan het misdrijf van lastering, tot cohdemUatie van denzei veh tot eene gevangenzetting in een huis van cbrreciie gedurende tiert tijd van 6 maanden tot betaling Van 7 geldboeten elk van f 1000, en tot verwijzing ih de koèlën Van het regtsgeding even als de hoeten in geval vah onvermögeh invorderbaar hij lijfsdwang. De beklaagde, welke de hamen der inzenders vah de geïncrimineerde artikelen en de leden der redactie niet heeft verkiezen te hoemen heeft daardoor de verantwoordelijkheid vdn het gedrukte op zich ge nomen; hij trachle in Ceiie schriftelijke verdediging, door hemzelvert Voorgedragen aan te toohch tint uit de geïncrimineerde artikelen niet volledig bleek dat de klagers de bedoelde personen waren en hel doel der physiolögie slechts rrioest dienen om de menschen lö verbeteren dat hij mitsdien niet kon veroordeeld Worden ënz. enz. De regthank zal later in deze Zaak uitspraak doen." Volgens hel A Itferriiert Handelsblad, is in den eiscli ook Oog begrepen de ontzetting van alle burgerlijke reglen gedurende den tijd van 10 jarfin. De Kamper Fouraht behelst hel volgende Bij merischengeheugetl (Schrijft de heer Sloe! tot Oldhuis) heeft de zwarte vlieg zich nog nooit in zulk eene hoeveelheid vertoond als in 1814, Zij niogt met fegt eene landplaag genoemd worden. Deze vliegen bepaalden zicht niet tot het vernielen der appelbloesemsmaar allerhande soort van bloesems en loof vielen Zij aan in een enkelen dag ontbladerden zij twee perzikboomen in mijne tuin ten Iaal9te vielen zij met zwermen op de stroodaken dor boerenhuizen Waarvan men ze met emmers vol afschraapte. Eindelijk schijnen zij als de sprinkhanen in de Schelf- Zee hun graf in de rivier de Vecht en de Zuider-Zee gevonden te hebben het is eene daadzaak dat de oppervlakte der Vechtop Vele punten een half uur afstandszwart van deze vliegen was en mede in de Zuider-Zee onafzienbare vakken met deze vliegen bedekt Een schrikkelijke moord te Mnnchen gepleegd heeft de deel neming van al de ingezetenen dier stad in hoogc mate opgewekt,- De artillerie-kapitein ron Kèumcyer een zeer verdienstelijk officier, die, na een verblijf Van eenige jaren in Griekenland, in zijn vader-

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1