regensdie in de eerste dagen dezer week gevallen zijn is het Water in onze streken tot eene maar zelden gekende hoogte gerezen toodat al de lage gedeelten rondom de stad geïnundeerd en eene groote watervlakte geworden zijn. Ook is hij het stormachtige weder in den nacht van den 12 op den 13 een in de haven liggend vaar tuig met aardappelen geladen gezonken alsook nog een ander schip dat de Mark afvoer en mei de koopgoederen geladen was van eenige kramers die na den afloop der kermis van hier vertrokken en dus niet alleen de voordeelen derven op welke zij door de reis herwaaarls gehoopt hadden maar ook hunnen geheelen voorraad naar den aard der voorwerpen als door het water bedorven zijnde geheel of groolendeels verliezen." Onlangs is ten huize van den landbouwer Spieringste Berlicum (Noord-Brahand een aanmerkelijke diefstal met braak geschied en wel met eene zoo verregaande stoutheid dat men de zilveren gespen van de schoenen, ja zelfs het geld uit den broekzak van Spierings, Welke heide hij het lied zich bevonden waarin deze sliep heeft mede genomen. Deze nu, verdacht daarvan 3 personen die daags te voren geruimen tijd in zijne herberg hadden doorgebragt en maakte van dit zijn gevoelen geen geheim de dieven zijn tot heden toe niet ont dekt geworden het schijnt echter dal men het (lot welk eindo is niet hekend doch gewis niet om goed te doen) andermaal op genoem den Spierings gemunt heeft gehad. In den avond van jl. zondag begeeft hij zich in zijne schuur achter zijne woning, on ziet daar drie man nen die op zijne vraag wat zij daar deden ten antwoord gaven dat zij aldaar geslapen hadden op welk antwoord een van hun Onmiddelijk een slag op het hoofd van Spierings toehragl welke een gat veroorzaakte eri deze deed suiselen daarop namen zij onrriid- delijk de vlugl j Spierings echter, woedend over zijné ontvangene mishandeling ijlt naar binnen geeft aan de boerenwacht die juist Vergaderd was, kennis van het geval, welke zich dadelijk in beweging stelt om de vluglenden te achterhalen loopt vervolgens met een ijzeren blaaspijp gewapend naar den stalspringt te paard en zet wal liet paard maar loopen kon mede de misdadigers achterna, ach terhaalt hen, geheel alleen zijnde, en begint met hen een gevecht. Menige slag wordt er over en weder toegeliragten daar hij ziet, dat hij te paard zittende, niet mét voordeel kan strijden laat hij zich van hetzelve afglijden en heeft toen het geluk een zijner tegen standers met zijn geducht wapen een slag in den nek toe te brengen die hem doet nedcrvallen met de woorden: «Ik heli genoeg," In middels zou het Spierings tegen zijne twee overgeblevene aanvallers toch te kwaad gekregen hebben ware voormelde boerenwacht niet te zeer genaderd en hadden dezen daarom zich niet uit de voeten ge maakt. Do gewonde werd wijders met veel moeite naar cle gevangenis op het raadhuis gebragt daar hij uit zijne bewusteloosheid ontwa kende alle zijne geestkrocht hernam en zich gevangen ziende alles inspande wat kracht en geweld vermag om zich te bevrijden. Men verneemtdat hij den volgenden dag in het huis van arrest te 's Bosch is overgehragten zijne 2 medestanders reeds heeft verraden; alle drie moeien in Gemonde (Broek) te huis belmorenmen weet echter tol heden toe niet, of hunne bedoelingen moedwil of wraak, dan wel poging tot diefstal of brandstichting ten gevolge -/.ouden heb ben gehad. Ook onder de gemeente Schijndel moetzoo het gerucht zich ver spreidt den 17, in den vooravond, eene vrouw door 2 mannen aangehouden zijn en van al haar gouden sieraden en geld beroofd zijn geworden. Onder de gevangenen in bel huis van arrest te Gend bevindt zich een man, die voor 10 jaren uit jaloezij eenen onderwijzer doodslak en tot altijddurende gevangenis is veroordeeld. Deze man is thans een miilionair doch werkt dagelijks als opperman in de gevangenis met bet gevangenis-uniform aan. In dezelfde gevangenis leeft een man van 00 jaren die langer dan eene halve eeuw aldaar heeft doorgebragt en die zijne gevangenis zoozeer tot gewoonte is ge worden dat alhoewel men hen dikwijls zijne vrijheid heeft aange boden hij steeds heeft verzocht io de gevangenis te mogen blijven ten einde daar zijn leven te slijten. TJit de gemeente van Gabas op de fransche grens van Aragon ■wordt geschrevendat men sedert méér dan 40 jaren in hel ge bergte zulk eene strenge koude niet had gehad. Reeds sedert meer dan eene maand waren de hoog gelegen valleijen met sneeuw bedekt maar in de lage landen had men aanhoudende regens. De wolven waren in menigte zwierven hij geheele oenden en maakten groote verwoesting. Nog weinige dagen geleden hadden zij 89 schapen uit een viertal kudden weggeroofd. Ook zelfs de beer die anders voor vreesachtig en laf wordt gehouden vertoont zich op het stoutst. De pastoor van Laruns is nog onlangs vervolgd geworden door eene beorin en twee welpen die om dezen nieuwen buil na te jagen aflieten van liet onder den grond bedelven der overblijfsels van de door hen godooden schapen gelukkig werd bet noodgeschreeuw des pastoors gehoord door eenen herders hond die toegeschoten zijnde de beerin en hare jongen de vlugt heeft doen nemen. Een Katholijk priester in Opper-Silezie met name Joh. Horige, beeft voor eenige (lagen eenen door hem aan den bisschop van Trier den heer Arnoldi, gerigten brief openbaar gemaaktwaarin deze kerkvoogd op eene zeer ernstige wijze wordt aangevallen Ier zake van bet tentoonstellen van den zoogeuaamden H. rok. De schrijver ver klaart zich in dat stuk met eene groote vrijmoedigheid tegen de bedevaarten zooals die ook nu weder naar Trier hebben plaats ge- bad noemt het aanbidden of vereeren van reliquiën afgodendienst en werpt den bisschop voor dat hij in dezen de Christelijke leer geheel voorbij ziende hel bijgeloof op eene onverantwoordelijke wijze bevorderd heeft. Deze brief maakt in alle streken van Duitscbland een ongemeen diepen indruk. Een te S.'-Nicolatt in Hongarijewonende Jood die onlangs door zeker edelman wegens eene wisselschuld voor het regt geroepen en nadat hij alvorens de schuld en de echtheid van den wisselbrief ontkend had, tot betaling veroordeeld was geworden, is, toen men brj de executie slechts volstrekte armoede en geene voor geregtelijken verkoop vatbare voorwerpen vond op aanzoek van den edelman san denzelven persoonlijk voor 15 dagen lang in lijfeigenschap over gegeven. Naauwelijks was de overlevering van den ongelukkige door den fiskaa! gebeurd of de schuldenaar werd zonder verder toedoen van reglers of regering, onder trompetgeschal, tot verlustiging van iet talrijk toegestroomde gemeen, dat bei» met spottend gejeut ver» zeldedoor de slratcn van het stadje naar het goed van den edel man gevoerd. Uil Rome meldt men van den 21 October het volgendei «Nevens het vondelingen-gesticht van den Heiligen Geest, te Sassia bevindt zich een ander gesticht, genaamd het Conservaloriowaarin behoeftige meisjes, na derzelver 5d" jaar, worden opgenomen, om aldaar te ver blijven tol dat zij trouwen, of in staat zijn haren kost lo winnen. De opvoeding dier kinderen, omstreeks de 500 in getal, was toe- betrouwd aan italiaansche geestelijke zusters; maar deze, hetzij uit onwetendheid hetzij uit traagheid verzuimden het ontwikkelen der verstandelijke vermogens Van die meisjes geheel; waarom het gouver nement besloot, de italiaansche geestelijke zusters te doen vervangen door zusters van barmhartigheid, fransche van geboorte, van welker goede opvoeding, vastheid van karakter en uitmuntende beginselen men eene betere verzorging der kinderen mogt verwachten. De installatie dier nieuwe verzorgsters zou met groote plcgtigheid gebeuren de kinderen waren alle in de groote zaal van het Conser valorio vereenigd de fransche zusters van barmhartigheid werden er binnen geleid door 3 kardinalenmaar naauwelijks ontwaarden de meisjes hare nieuwe leermeesteressen of zij hieven een' algemeenen kreet van verontwaardiging aan, wierpen zich op de fransche leer meesteressen en kardinalen en drongen beide ter deure uit. In hare woede ontzagen zij zich zelfs niet de schitterende liverijen der be dienden van de kardinalen te verscheuren en verder zoo baldadig te werk te gaan dat de tusschenkomst der militaire magt ingeroepen heeft moeten worden. Het gouvernement heeft gelast, dat de vroegere leermeesteressen, tot op nader order, derzelver functiën zouden hernemen. De noord-amerikaansche bladen zijn vol van bijzonderheden over een' vreesselijken orkaan die in den naéht van don 19 October gewoed heeft en zoo te Buffalo als op andere punten van hot meer Erie de grootste verwoestingen heeft aangerigt. De storm was dien nacht zoo geweldig dat het water van het meer wel 10 voet ge zwollen is geweest. Do dijk die Buffalo omgeeft en die tot dusverre aan alle walervloeden wedrsland had geboden is tli3ns bezweken voor de golven die zich over de stad en hare omstreken hebben ver spreid huizen schuren loodsen boerderijen en zelfs fabrijken met zich wegvoerende, en mannen, vrouwen, kinderen en vee verzwelgende. De laatste berigten brengen het aantal der slagtoffers die hij deze ramp het leven Verloren zouden hebben reeds tot meer dan 50 en nog is men niet met al de aangerigte verwoestingen bekend. De stoomboot de Fulton is op strand gesmeten en heeft 3 man van zijne equipage verloren de stoomlionten Chacelanque en Albert en het schip Dole hebben insgelijks nabij Buffalo schipbreuk geleden op het kanaal tusSchen Utica en Buffalo is eene tallooze menigte vaartuigen vergaan deszelfs spiegel was met wrakken bedekt. Er zijn meer dan honderd huizen weg. Bij het afzenden van het berigt duurde de storm nog voort en voorzag men nieuwe onheilen. De stoomboot Julia Palmer lag, met 400 menschen aan boord, in de haai van Buffalo ten anker maar het Was te vreezen dat zij hel niet. zou kunnen houden. Oin ruimte op het dek te maken had zij reeds 13 paarden over boord geworpen, In een' btjzonderen brief van Batavia van den 18 Julijleest men «Dezer dagen zijn weder verscheidene roovers op do Makassers- kusten gezien. Het stoomschip de Phaeniós heeft ben achterhaald en is staags met hen geweest. De roovers schoten vooral op de stoompijp vatt het schip tegen welke zij weinig schade konden toebrengen. Na een hardnekkig gevecht zijn 3 rooverspraauwen genomen. De Pheenix had 7 of 8 gekwetsten. «Het fregat Palembang brengt de geschenken naar Japanwelke met de Bromo herwaarts zijn gebragt." VERE den 18 November. Woensdag II. is met storm alhier binnengekomen en zeer hoog tegen den kamperlandschen wal aange zeild de vischsloep Isabella en Kornelis, stuurman F. Wijmmermet visch tbuishoorende te Ostendedit scheepje zit zoo boog dat erhij de aanwending der doelmatigste middelen een meer dan gewone vloed zal noodig wezen om het weder vlot te krijgen. ZIERlKZËË den 22 November. Naar men verneemt, is op de hofstede van den beer A. Moolenburghonder Eflemeeteen varken- aanwezig welkevolgens gissing de buitengewone zwaarte heeft bereikt van ruim 350 nederl. ponden. PRIJZEN her ËËFëCTEN te AMSTERDAM Woensdag den 20 November 1844. Nederlanden 2'/s pC. Werk. Schuld 5 Arnort. Syndikaat 4'/s pC. Nieuwe 3 pC.5 Leening Hendel-Maatschappij 4 Oost-lndiën 4 Rusland, Hope en Comp. 5 Spanje Negot. 1834 hij Ardoin 5 Oostenrijk Brj Goll. en Comp. 5 Negol. Metaliek 5 gebïevun. 62»/,. 997'.» 757, 1477, 22 pC. w w M1DDENPBIJZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIER1KZEÊ, van den 21 November 1844. De Ned. Mudde. O. Tarwe 1843 f 8,00 a 8,50 N. dito 1844 - 4.50 a 6.25 Zomer-dito - 0,00 a 0,00 Ordinaire dito - 4,00 at 5,25 Rogge 1844 - 4.50 a 5,50 N. Winter-Gerst - 4,00 a 4,20 Zomer-dito - 3,50 a 3,80 Haver - 2,00 h 2,10 Paardeboonen - 4,00 it 4,60 Witte dito - 3 ,00 a 6,00 Bruine dito - 4,00 a 7,00 Graauwe Erwten Groene dito. Gele dito Koolzaad Zaai-Lijrrzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Huilde, f 0,00 h 0.00 - 4,50 a 5,00 - 4,00 ir 4,60 - 11,00 a 12,00 -11,00a 12,50 3,00 a 7,00 Raap-Olie te Zierikzee.f 41,00 p. v. Patent-Olio - 44,00 Lijn-Olie - 38,00 Raapkoeken f00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 jl dvertentiën Een extra mooije zwarte SPRING-HENGST te koopte bevragen bij W. van HOEYE te Sir-Jansland. te zieiukzee bw be wed. a, de vos en zoon stads drukkers, j

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2