VRIJDAG 22 NOVEMBER. Nieuwslij dingen N.o 94 ZIERI&ZEESCHE A.° 1844* COURANT. B TE L G I E. BRUSSEL deft 17 November. Bij de gedeputeerden is een ont werp van wet ingekomen houdende zeèr belangrijke wijzigingen in de thans bestaande verordeningen voor de nationale militie. Bij de zelve Wordt de tijd van dienst op acht jaren bepaald gedurende dé drie laatste van welke de dienstpligtigé zal gerekend Worden tol de reserve te belmoren. De contingenten zullen niet meer naar de be volking der gemeenten maar haar hot aantal der Werkelijk inge schrevene personen worden omgeslagen. Men Verneemt dat bij het belgische leger genoegzaam geene Vrijwilligers gevonden worden zoo dat rben meer eh meer verpligt wordt zijne toevlugt to nemen tot plaatsvervangers voor do vervulling van onder-officiersplaatsen. Vol gens de bedoelde vérordening Zouden de vreemdelingen in België Woonachtig, geenszins tot de militaire diehst kunnen worden geroepen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE.den 20 November. In de zitting vart de tweede kamer dor slaten-generaalvan gisteren is een koninklijke boodschap ontvangen ten geleide van een Ontwerp Van wet nopens de uit oefening van de takken van geneeskunde. Uil het Weekblad van hel Regl verneemt men dat de persoon Van Hendrik Rommersdie in de maand .luhij II. door het provin ciaal hof van Noord-Brahand tot de doodstraf, ter zake Van brand stichting van oogstvruchten was veroordeeld kwijtschelding van die straf ontvangen heeft en dal dezelve is verwisseld in die Van te- pronksteliing op het schavot met den strop om den bals aan de galg vastgemaakt en tuchthuisstraf van 15 jaren. In de Provinciale Groninger Courant leest men o Z. exc. de minister van oorlog opgemerkt hebbende, dat. Voorat Sn den loop van bet jaar 1845, zoö vele soldaten der staande armee als hebbende hunnen diensttijd geëindigd Zullen gepnsporteerd wor den nadat reeds in de laatste jaren het grootste gedeelte dier man schappen waarvan de diensttijd geëxpireerd was de diénst Verlaten hebben en in het behouden van dit voornaam gedeelte van bet be staande leger willende voorzien heeft biertoe eene voordragt aan Z. M. gedaan Welke hoeft gelieven te bepalen dat aan de vrij willigers welke na 6 jaren gediend te hebben een tweede engage ment voor dich tijd aangaan in de plaats vari 15 guldens handgeld zal gegeven Woriletl voor de korpsen infanterie 30 guldens ka- Vallerio 40 en artillerie 35 guldens. Wijders hééft z. exc. de minister van oorlog tot verdere aanmoediging daarvan de Chefs der korpsen gemagtigd om aan die manschappen Ben verlof van 14 dagen met behoud vah soldij loc te staan. Gemelde bepaling heeft bij bet gatnizoeh alhier reeds géwenscltlé vruchten gedragen zoodat men zich vleitde slaande armée te zién versterken waardoor het getal milicienswelke jaarlijks hij loting onder do wapenen moeten blijven Verminderen Zal zijnde het getal der oiider de wapenen te blijven manschappen hij do infanterie per kömpagnie op 60 man bepaald." GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. De engelsche regering heeft in de laatste tijden menigvuldige eil gron dige nasporingen omtrent de armen laleh doen en de uilslag daarvan heeft bewezen dat er, volgens de uitdrukking Van den bisschop van Londen duizende en tienduizende Christenen te midden der meest ge vorderde beschaving tot den staat van wilden en heidenen zijn gehragt. Te Manchester is onlangs een fabrijk-eigenaarde heer David Wadding- ton, in eerie boete van 20 pond veroordeeld omdat hij een itiachinespil in een zijner werkplaatsen niet behoorlijk bekokerd of anders omsloten had door welk verzuim een 12jarig meisje, dat in de fabrijk werkte, aanmerkelijk gekwetst geworden is. Dit is het eerste voorbeeld eeher Vcroordeeling van dezen aard. In Bohömen figt de runderpest bij Voort during groote verwoestingen aan. Fransche kapitalisten hebben den voorslag gedaan, Borne met gas te verlichten. Men heeft te Brussel Valsche engelsche goudstukken met de beeidtehis van koningin Vicioria Cn het jaartal 1837, ontdekt. Men schrijft uit Amsterdam dat er' uilzigt bestaat op de daarstelling van eene zwemschool voor de fatsoen lijke klasse, aldaar. Twee priesters en twee zusters uit hel klooster van Bosendaal hebben zich den 24 October aan deh Heldor ingescheept, om zich naar de Roomsche zending van Curasao Ie begeven. Sedert den 23 September jl. zijn er in Nederland 4 Roomsch-Kalholijke kerken ingewijd, als: te Zuidhorn te Erp te Lieshout en te Haarlem. - Sedert bet begin dezer maand had men Ie Petersburg tamelijk sterk ijs, De koude was 5 graden. Bet treurige voorval bij de begrafenispleg- tigbeid van den heer de Nefte Turnhout, heeft ernstiger gevolgen ge- bad dan men aanvankelijk had geloofd. Het getal der dooden bedraagt reeds 4. Bovendien zijn nog ongeveer 20 zeer zwaar gekwelst. Men vreest voor het leven van onderscheidene hunner. Bij gelegenheid van het ledigen van het algemeen privaat in den Bosch is de gas ont vlamd van twee ruimers is de een opgevlogen en de ander geduikeld doch heiden zijn geréd. Een der engelsche nieuwsbladen meent te weten dat na het overlijden van den heer Nathan Rothschild een inven taris werd opgemaakt van de bezittingen der geheele familie en dat dezelve eene som bedroeg van 540 millioenen franken. In den nacht lusschen zortdag en maandag aanstaande heeft de tweede totale maan- eclips in dit jaar, welke even als die van 31 Mei ziglbaar is, plaats. Het begin is den 24 dezerdes avonds ten 10 ure 10 min.het midden den 25 des morgens (en 0 ure b min.en het einde def geheele eclips, des morgens ten l ure. Volgens het oVerzigt van den staat van het Hervormde kerkgenoot schap in de Nederlanden opgemaakt bij de algemeene Synodale com missie en door haar aangeboden aan de algemeene synodale vergadering) op. den 5 Julij II. beliep bet getal Zielen standplaatsen eh predi kanten als Volgt f getal getal getal FroviNcieN. predikanten. zielen. standplaatsen. Gelderland 214,174 176 205 Zuid-Holland 385,063 194 256 Noord-Holland 276,709 154 198 110,575 99 114 Utrecht 80,545 66 80 Vriesland 197,806 197 212 121,865 66 85 Groningen 157,203 148 150 Noord-Brahand 44,739 91 96 Drenthe 63,716 42 48 Totaal 1,642,455 1233 1453 Nevens do sedert 25 jaren bestaande Protes'tanlsche maatschappij tot bevordering van welstand, voornamelijk onder dé landliedenis on langs in Nederland eene Proteslanlsche Vereetiiging genaamd Oilitas, opgerigtWaarvan reeds in onderscheidene plaatsen afdeelingen bestaan, Zij is hij het gouvernement bekend. Zij verspreidt hare slalutert ohiier vermogende en Weldenkende Protestanten om hen tót deelne ming uil te noodigen. Zij stelt zich voor, dé handhaving eii onder- Steunning Van het UröteslantismuS iu Nederland: eh de middelen, welke zij ziende op de behoefte des tijdswil bezigen verlangt Zij te doen strekken tot bevordering Van geestelijk lieil. Zij Zal daarörrt zoowel haren zodelijken invloed gebruiken, als gelden vérstrekken naar vaste regelen Waar zulks tot het bestaan van personen huis— gezinneh of genieénlen veröischt Wordtof tol het aanl'eggeh en schra gen van nuttige inriglingen en ondernemingen overeenkomstig haaf uitgedrukt beginsel. En een voornaam vereischte der personeh eri huisgezinnen, die door haar Ondersteund Worden, is, dat deze zich door prijsstelling op Evangelische kehnis eb belijdenis door Gliriste- Iijken wandelgetrouwe bijwoning der openbare godsdienst en beta melijke waarneming van den zondag Onderscheiden en hunne kinde ren zooveel mogelijk in de Protestantsche godsdienst opvoeden op Welk eeh en ahder hiiauwkeurig löezigl zal gehouden Worden. Eend soortgelijke inrigtihg, dbtdi beperkter in strekking, is de onlangs op- gerigte Protdslahtsché vefeeniginggenaamd Christelijk hulpbetoon. Ook worden pogingeh aangewend óm alle Vereenigirigen lot hand having van het Proteslantisihus in Nederland tot één groot ligchaani te vereenigeh. In het Dagblad van 's Gravenhage van deh 20 November jl. leest men de volgende advertentie, onderteekend door C. M. J. l'hyssensi gei). Prooi. «Ik acht mij verpligt, öp deze wijs openlijk mijne erkentelijkheid en dank te betuigeh in de eerste plaats aan den Weledelen heer d.' de Jongh, voor de veelvuldige zorgen en mdeile ruim 8 maanden door zijn ed. aan mijne Ongelukkige döchler besteed. Door onderscheidend géneeshèerensedert verscheidene jarën zonder gelukkig gevolg aah vallende ziekte behandeld is zij eindelijk (door bijkomende OmStahdigliedèh) Vervallen in CatalepsièWélke zoodanig is toegenomen dat dé aanvallen 6- of 7maal iti dé 24 Uren plaats hadden. Toen gemelde heer d.r de Jongh ha véle middelen vruch teloos aangewend té hebben als laatste hulpmiddel het Magnétisme heeft beproefd eh door de Somhambülc dadelijk is voorspeld dat zij na 7 Weken dagelijks te zijn gemagnetiseerd in den nacht vart den November II, met den eersten slag van 12 uren zoii her steld zijn. Het grootste gedeelte van dien tijd wérd zij dag noch nacht door meergehoemden doctor verlatën Waaraan Wel hoofdzakelijk de ge lukkige uitslag der behandeling mag worden toegeschreven daar mijn kind, Gode zij dank, juist op den Voorspelden tijd, van harö ongelukkige zicklö voikoutcri is hersteld. Ook zeg ik hartelijk dank aah allert dié zich ZOO deelnemend je gens dé ongelukkige eil mijné omstandigheden hébben betoond, s Gravenhagede'tl 17 November 1844." Uit Rotterdam meldt mén vari den 18 dezer: «Men vernëémt dat de regering dezer stad de rotterdamsche werkvefeeniging óp haar Verzoek heeft gemagtigd om op den stadsgrönd gelegen even bui len do voormalige oostpoort, tusschen de schoutenlaan en de nieuWd lijnbaan een brecden mac-adarnsweg voor rijtuigen benevens wan delpaden te doen aanleggen. Door dit Werkhetwelk ohlwórpert is door den heer architect Zocherte Haarlem en onder diens leiding ook uitgevoerd zal worden zal aan vele handen in den aanstaanden Winter arbeid verschaft kunnen worden en tevens eene belangrijke' verfraaijing en nuttige verbetering van de naaste omstreken der stad daargeSlehl worden. De stedelijke regering heeft tevens eene bijdrages tér bestrijding van de belangrijke kosten aan de werkvereeniging toe gezegd welke laatste overigens zich tol de meer gegoede ingezetertert zal wenden óm door hunne giften veidfir in Slaat gesteld te worden om dit wérk door de' armen 16 doen vervigten en levens met (ld reiniging der straten voort tfi gaan." Men «leidt uit tsvedssi «Tevt gevolge vsft dé eüafgebfdfcehé aswsfé

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1