reeds terstond bij bet eerste verhoor tot bekentenis gebragtwelke bekentenis door de aangifte van zijnen zoon die in deze zaak almede verboord werd nog meerdere bevestiging bekwam. Edoch terstond daarna en in alle latere verbooren loochende Bodenstedt dat bij den brand gesticht had en beweerde door den regter van instructie tot het doen zijner bekentenis overreed te zijn geworden. Desniettemin daar zulk eene herroeping als niet genoegzaam gewettigd beschouwd kon worden werd hij schuldig verklaard en ter dood veroordeeld. Dit. vonnis werd noglans niet voltrokken maar bij wijs van giatie in 20jarige tuchthuisstraf veranderd. Nadat nu Bodenstedt den straf bijna 7 jaren geleden bad verscheen nu omtrent 5 weken geleden een meisje hetwelk tijdens den brand te Hohenbameln b': dien- geen in wiens buis bet vuur was uitgebarsten diende vjwiüig en met eigen beweging voor het koninklijk ambt Peine en gaf zich als brandstichter daarvan aan. Dit meisje werd terstond in hechtenis genomen en met ongeduld ziet men naar de uitkomst dezer zaak uit. 'Dat dezelve met ernst en geregtigheidsliefde onderzocht zal worden verstaal zich van zelf, en men moet slechts wensehen dal d l onder zoek ook spoedig ten einde loopeopdat de bovenve-me'de Boden stedt, indien hij onschuldig bevonden wordt weldra van zijne onver diende straf ontheven worde." Uit Mnncben wordt bet volgende gemeld: «Onze kon. Polizei- Aoze'qe. bevat eene kennisgeving van wege den koning, dat Z. M. allergenadigst beeft besloten in bet vervolg geene vergunning moer 'te terleenen tot het houden van kollekten voor degenen die door brand verarmd zullen zijn geworden aangezien er verzekerings-maat- seliappijen zoo voor roerende als vaste goederen in genoegzamen getale beslaan en alzoo aan een iegelijk de raad wordt gegeven om zich door assurantie tegen alle mogelijke verliezen te dekken. fn Hongarijen is een genootschap opgerigtwaarvan de leden zich verbinden geene builenlandsche goederen te dragen maar alleen <n- landsch fabrijkaat te gebruiken met geen ander doel dan om bet geld in bet land Ie bonden en de volksvlijt te begunstigen. H erover beeft een tweegevecht bij Presburg plaats gehad. De graaf Cesirnir Balthi/ony is de grondlegger van en dus een ijverige voo verbie'1 voor dat genootschap de graaf Frons Zichy meent er andere oog me ken bij te zien en heeft zich aan hot hoofd der oppos'tie gesteld. De twist hierover is zoo hoog gelnopen dat heide graven met vane's heb ben geduelleerd. De graaf Batlhyany heeft een houw in liet aange- zigl ontvangen, waardoor zijn neus geheel weg is, en de g aaf Zichy is ligt gewond. De zaak zal hiermede niet afgedaan zijndaar de partijen hevig tegen elkander zijn opgewonden, en zich wiilen wreken. Ten minste men is te Presburg deswege ongerust. Alensen Ernst de beroemde noorweegsche hardlooper die vol gens onderscheidene dagbladen op eene reis ten behoeve der op sporing van de Nijl-bronnen jl. jaar in Egypte is gestorven en bij de Nijl-watervallen is begraven geworden is van den dood wederom opgestaan en leeft weder. Volgens de Aachener Ztg. is hij onlangs in Oost-Indiën aangekomen en beeft bij den weg van Konslanli- nopel naar Calcutta en wederom terug in 50 dagen te voet afgelegd. Zijne geheele reis-pakaadje bestaal uit eene landkaarteen kompas en eene bijl. VERE den 1 November. Heden trok van Vlissingen binnen deze veste eene kompognie infanterie van bel 7*" regementlaatstelijk aldaar in bezetting. Sedert de ontbinding van bet garnizoens-batail- lon op den laatsten dag des vorigen jaars derfde men te dezer stede garnizoen als slechts daarna één officier met een zeer gering detachement hebbende bezeten. De daaruit voor der ingezetenen verdiensten in de bestaande omstandigheden voortvloeijënde betreurens waardige gevolgen deed ben reikhalzend smachtende verbetering te gcmoel zien. Een dezer dagen hijzonder gunstig genomen besluit van z. exc. den minister van oorlogliragt dan ook heden de bovenge melde kompagnie, en daardoor leniging, in haar midden. Innig het bewustzijn omdragende dat het bestuur dezer stad tot verbetering van der ingezetenen lotsbestaan zoo getrouwelijk de op hetzelve rustende verpliglingen naleefde als in menschclijk bereik kan geacht worden te zijn zoo vermag deze als een waar gevoel van dankbaarheid niet onthouden worden aan gemeld bestuur en te gelijk aan die edelen des lands welke door regtschapenlieiü geleid mitsdien teregt zoo zorgvol iedere poging onderschraagden daar al waar bet verder buiten het bereik des bestuurs dezer stad lag en bovenal zij mede zoo in gemoede dankerkentenis loegebragl aan hem die onder Gods leiding bij magte was dezelve ondersleuning aan deze zoo noodlijdende en zonder verdere bijzondere voorziening zin kende stad te kunnen verstrekken. HONTEN1SSE (5de district van Zeeland)den 3 November. Woens dag II. had alhier nabij het gehucht Kuitaart. op twee stukken grondsbehoorende tot 's konings particuliere domeinenonder bet bestuur en de leiding van den heer voorzitter en secretary van de twaalfde afdeeling der Zeeuwsche maatschappij tot aanmoediging en bevordering van den landbouw en de veeteelt, een aanzienlijke wed strijd plaats van 28 ploegers zulks na tijdige oproeping bij alom verspreide aanplak-biljetten en onder uitloving van 4 prijzen be staande in een zilveren zak-horlogie met ketting en drie zilveren ket tingen met sleutel en cachet, Na dat ieder zicb voor zijn pioegvak had gesteld (welke vakken Ie 2amen eene oppervlakte besloegen van 3'/» bunder, tot gelijke grooite afgebakend genummerd en aan iederen mededinger bij loling aange wezen waren)stelden zich de 28 ploegers in beweging om bet huid in winterveur ter diepte van 14 lot 16 ned. duimen, te leggen, en zulks onder aanschouwing van eene commissie van negen deskun dige landbouwers, van de leden der maatschappij en van bonderde toeschouwers. De akker weldra afgeploegd zijnde, werd dezelve nogmaals door de genoemde commissie onderzocht, en bij meerderheid van semmen de eerste prijs toegekend aan A. Colsen te Honlenisse; de tweede pres aan J. F. Staal, te Honlenisse; de derde prijs aan W. StaalIe Stoppeldijk, en de vierde prijs aan P. He ijete Honlenisse. zulks tegen loting met P. J. Bernaerdtte S.'-Jan-Steen en P. (o s, te Graauwals hebbende deze drie laatste een gelijk getal stemmen op zich vcreenigd. Deze uilslag van de beoordeeling der commissie werd vervolgens openlijk bekend gemaakten met eene toepasselijke rede door den heer voorzitter werden de premiën uitgereiktwaarna deze feestvie ring werd besloten met eene toespraak aan al de aanwezigen welke nagenoeg aldus eindigde: «Die belangstelling voor het landelijk be drijf meer en meer op te wekken en in de meest gewenschte rigtin- gen te leiden is het algemeene doel der maatschappij. Wanneer dan ook door dezen wedstrijd een heilzame naijver zal zijn ontslaan zal aan het oogmerk zijn beantwoord en dit feest eene blijvende herin nering opleveren voor de bekroondenvoor a! de mededingersvoor de leden dezer afdeeling en voor allen welke den luister derzelven door hunne tegenwoordigheid wel hebben willen verhoogen. Ten blijke dat ieder daarin met mij instemt herhale ook een iegelijk mot mij leve de Zeeuivsche maatschappij van landbouw l leven de oprigters Een daverend hoera! volgde hierop, en getuigde van de algemeene geestdrift en de tevredenheid waarmede dit volksfeest is afgeloopen, waarbij, hoezeer de grootste massa der bevolking op de been was, dank hebbe derzelver voortreffelijk en geest en de doelmatige voorzor gen van den lieer burgemeester van Honlenisse de volmaaktste orde heeft geheerscht en ook, nadat de mededingende ploegers nog eenig bier van wege de afdeeling aangeboden, hadden gebruikt, is blijven heerschen zoorial hetzelve tot een aangenaam aandenken voor velen zal strekken, en men veilig mag aannemen, dat hetzelve op den landbouwenden en op den talrijken arbeiderstand van het kanton Hulst cenen gunstigen en vruchtdragenden indruk zal hebben gemaakt. NEUZEN den 5 November. Op den 26 dezer zal alhier worden aanbesteed De bedijking der schorren liggende tegen de Wester- Schelde in den mond van den Brakman beoosten den Hoofdplaat- polder in drie perceelen bevattende gezamenlijk eene dijksiengle van ruim 12,000 ellen. ZIER1KZEE, den 8 November. De arrondissements regtbank te dezer stede heeft lieden uitspraak gedaan in eene zaak van drie be ambten bij de stedelijke belastingen alhier welke zich aan ontrouw hebben schuldig gemaakt door de ontvangene belasting op de boter niet naar waarheid te hoeken en te verantwoorden en zich een ge deelte daarvan toe te eigenen. De regtbank heeft hen te dier zake veroordeeld ieder tot eene gevangenisstraf van drie jaren 100 boete en in de kosten benevens voor altijd onbekwaam verklaard om eenige openbare bediening uit te oefenen. PRIJZEN tier EFFECTEN te AMSTERDAM, Woensdag den 6 November 1844. Rusland Spanje Oostenrijk 2'/j pC. Werk. Schuld 627, 5 997, Amort. Syndikaat pc. 99'/ Nieuwe 3 pC.® Leening 757, Handel-Maatscliapprj 47, 14773 Oost-Indiën 4 97 Hope en Comp. 5 1077, Negol. 1834 bij Ardoin 5 227, Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaliek 5 gebleven. Pc. p MIDDENPRIJZEN van de volgende ARTIKELEN te Z1ERIKZEE, van den 7 November 1844. De Ned. Mudde. 0. Tarwe 1843 f 8,00 a 8,50 N. dito 1854 - 4,50 a 6,50 Zomer-dito - 0,00 a 0,00 Ordinaire dito - 5,00 a 5,50 Rogge 1844 - 4,50 a 6,00 N. Winter-Gerst - 4,00 a 4,2o Zomer-dito - 3,50 a 3,80 Haver - 2,00 a 2,20 Paardchoonen - 4,00a 4,50 Witte dito - 4,.50 a 7,00 Bruine dito - 5,00 a 6,50 Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. f O.OOa 6.00 - 4,.50 a 5,20 - 4,00 a 4,50 - 9,00 a 11,50 -10,00 a 12,50 - 3,00a 8,00 Raap-Ölie te Zierikzee.f 4! ,00 p. v. Patent-Olie -44,00 Lijn-Olie - 38,00 Raapkoeken ƒ00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken - 00,00 JËdvertentiën. Degenen welke iets te vorderen hebben van of verschul- digd is aan de, onder bet voorregt van Boedelbeschrijving, aanvaarde Nalatenschap van wijlen den Heer JOHANNES VERVEEN, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen vóór 15 De cember 1844 ten Kantore van den Notaris M.' J. J. Ermerins. De ondergeteekendeCorrespondent van hel Administratie fs) Kantoor der Heeren van Harpen Plijym in Backer te Amsterdam, berigt hiermede aan de belanghebbenden, dat de IN SCHRIJVINGEN van dit Kantoor in bet Grootboek der 5 pC.' Werkelijke Schuld zijii uitgeloot en noodigt mitsdien de Houders van Certificaten 5 pC.' W. S. door dit Kantoor uitgegeven uit om dezelve te zijnen Kantore in te leveren van heden af tot uiter lijk 25 dezer maand November ter aflossing of ter verwisseling in Certificaten 4 pC.' II. W. le SAGE ten BROEK Makelaar. MANUFACTUREN EN 31 O D E S. De ondergeteekende heeft de eer te berigten de nieuwste PA- RIJSCI1E MODES le hebben ontvangen bestaande in eene elegante collectie Hoeden, Mutsen, Coifiurs en de daarbij verbondene arti kelen van Bloemen, Linten, Panarhos, Veeren en verdere Nouveau- tisalsmede de nieuwste Modellen van Daines-MantelsMantilles, MauteauxBourneoxMarrocci enz. dewelke ik in de gelegenheid zal zijn op aanstaande Maandag en Dincsdag den 11 en 12 dezer, te kunnen presenteren, in het Nieuwe Logement van Zeeland, bij den Heer J. SwAr.v. Zierikzeeden 8 November 1844. W. MORLEY. UIT DE HAND TE KOOP, terstond, een WOONHUIS, staande op de Nieuwe Haven op den 'hoek van de Nieuwe Boogaardstraot gemerkt- wijk letter D, nommer 212, binnen de Stad Zierikzee; te bevragen bij den Boekhandelaar J. van de Velde Olivier aldaar. TC ZIKMKZEB BIJ DB WED. A. DB VOS EN ZOON STADS DRUKKERS,

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2