n.° m. ZIERIKZEESCHE VRIJDAG A.® 1844. COURANT, 8 NOVEMBER. Besturen en Administration Nieuwstijdingen OPROEPING vooii de MILITAIRE DIENST. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE ontvangen hebbende eene uitnoodiging van den heer Kolonel kom- manderende het 1"' Regemeot Infanterie te Vlissirtgenstrekkende om aan het publiek kenbaar te maken dal er bij dat korps een aan tal jongelingen kunnen worden aangenomen die den ouderdom van 15 tot 18 jaren en eene lengte van 1,5 el hebben bereikt, benevens de ligchamelijke geschiktheid hebben voor de dienst zich voor den tijd van lien jaren willende verbinden om voor den rang van Onder officier te Utrecht te worden opgeleid onder bijvoeging, dat voor hunne zedelijke vorming niet minder dan voor hunne militaire be stemming met al wal daartoe behoort de vereischte zorg wordt gedragen. Roepen bij deze op alle ouders of voogden welke verlangen moglen voor hunne zonen of pupillen van de aangebodene gunstige gelegen heid gebruik te maken om zich daartoe tot het einde dezer maand ter Stedelijke Secretarie te willen aanmelden alwaar bun nadere inlichtingen zullen worden gegeven. Zierikzeeden 2 November 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stails Secretaris W. J. P. KROEF. BELGIE. BRUSSEL den 4 November. De maatschappij ter begunstiging der volksvlijt heeft aangekondigd dat in de door haar geopende inschrijving van 8 millioen franken voor het nemen van 2'/. percents certificaten ten laste van Belgie legen den prijs van (il percent Voor 45,612,000 fr. deel is genomen zoodat de inschrijvers slechts een klein gedeelte van hel bedrag betwelk zij van deze certificaten wenscbten te bezitten zullen kunnen erlangen. (Men weet dat bet bier de uitgifte van schuldbrieven geldt voor bet helgisch aandeel in de nederlandsche staatsschuld). NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 4 November. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van heden is ontvangen eene koninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet, lol verbetering van den accijns op het zout. Zijn ingekomen twee stukken van de eerste kamer. Bij het eerste geeft zij kennis, dat zij geene genoegzame reden gevonden heeft, om het teruggaand voorstel van adres den koning aan te bieden. Het tweede stuk is een extract der notulen van de zitting der eerste ka mer van den 2 dezer van den volgenden inhoud «De eerste kamer der slateh-generaal overwegende dat het in dit bijzonder geval nuttig zou kunnen zijn dat de tweede kamer bekend werd gemaakt met de redenen der afstemming op heden van het ont werp van adres aan den koning, heeft besloten: Haren voorzitter te magtigen en te verzoeken, aan den voorzitter der tweede kamer, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk, door extract uit de notulen, kennis te doen dragen, dot de eerste kamer zich met het ontwerp van adres geheel zou hebben kunnen vereenigen zoo niet in hetzelve de wensch ware uitgedrukt eener tijdige herziening en verbetering onzer grondwettige iristellingen, overmits, zonder te treden in het onderzoek omtrent het wenschelijke dezer herziening en verbetering in het algemeen de eerste kamer in art. 227 der grond wet het stellig voorschrift vindt dat de noodzakelijkheid eener ver andering of bijvoeging iri dezelve bij eene wet nrnet worden verklaard en de verandering of bijvoeging duidelijk aangewezen en uitgedrukt, en deze kamer, geenszins het initiatief van zoodanige wet hebbende, dan ook het eventueel voorstel daarvan behoort af te wachten en niet door bare instemming; met een ten dien opzigte in het ontwerp van adres uitgedrukten wensch haar nader onderzoek dienaangaande daag vooruitloopen." Den C. Men wil dat Z. M. de koning weder een huis in de onmiddelijke nabijheid van hoogstdeszelfs paleis voor een zeer aan zienlijke som zou hebben aangekocht waarschijnlijk met het doel tot vergrooting en verfraaijing van hetzelve paleis. Andermaal beeft de arrondissemenls regtbank te Leiden tegen eenen landman en veehouder uit den omtrek den 1 dezer een veroordeelend vonnis moeten uitsprekenals schuldig bevonden aan verzuim van aangifte aan bet hoofd des plaatselijken bestuurs, dat een stuk rundvee, waarvan hij houder was, verdacht was van door de besmettelijke longziekte te zijn aangedaan. Moglen toch de telkens medegedeelde voorheelden de veehouders indachtig maken op de bestaande verordeningen en daargelaten dat hun eigen belang het medebrengt, ook om den wille van de voor den vaderlandscben veestapel zoo belangrijke zaak, met de regering medewerken tot doel matige afwering van anderzins steeds toenemende rampen. Volgens herigten uit Batavia; van den 21 Augustus, is zijne excellentie de gouverneur-generaal van Nederlandse!) Indie baron P. Merlins, overleden en was zijn stoffelijk overschot, met de aan zijnen rang verschuldigde eerbewijzente Soerabaija ter aarde besteld. (Volgens te 's Gravenhage ontvangen bett'gthad jonkh.t7. C. Reijnst, vice-president van den raad van Indie, ad interim, de teugels van het bewind opgevat.) GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. In Spanje is weder eene zeer uilgebreide zamenzwering ontdekt, ten gevolge waarvan vele arrestatien geschied zijn, onder anderen van den bekenden generaal Prim. Onder de aanhangers van Espartero heerscht veel beweging. In Belgie wordt steeds gesproken van het aanleggen van spoorwegen op bijzondere kosten van Antwerpenbetzij naar Bergen- op-Zoom, betzij n3ar 's Hertogenbosch. In Frankrijk zijn thans 70,000 werklieden bezig met werkzaamheden, die op bet aanleggen van spoor wegen betrekking hebben. Door elkander gerekend vindt men thans in Parijs voor 1664 personen een bakkeren voor 83 personen een koop man in wijn of likeuren. Onlangs werd het S1*0 eeuwfeest van de invoering der aardappelen in Europa door Francis Drake, te Munchen mei eenen maaltijd gevierd, waarbij de spijzen allen met bovengemelde vrucht waren toebereid. Het borstbeeld van Drake, door Schwanllialer vervaardigd prijkte met eikenloof versierd in het midden der zaal. De aanzienlijke menigte personen die deze feestviering bijwoonden bleven lot laat in den nacht vrolijk bij elkander. Het provinciaal geregtshof van Noord-Holland heeft den 5 dezer arrest gewezen in eene zaak van geldsnoeijerij welke hetzelve gedu rende verscheidene zittingen had bezig gehouden. Vier personen allen te Amsterdam woonachtig zijn te dier zake schuldig verklaard en veroordeeld, als: S. van Praag, balletjes-fabrijkant en winkelier, lot 12 jaren H. Pesarodeszelfs knecht, tot 8 jaren C. Citroen, en A. Z. Sluiser, winkeliers beide lot 15 jaren tuchthuisstraf, na vooraf gegéeseld gebrandmerkt en met den strop aan de galg te zijn vastgemaakt; 4 andere beschuldigden, als M. van Praag, zoon van S. van Praag, en 3 dochters van B. Pesaro zijn vrijgesproken. M. van Praag uit hoofde van gebrek aan bewijs de 2 oudste der dochters van Pesaroop grond dat hare revelatiën tot aanduiding der daders hadden gestrekt en de jóngste als zonder oordeel des onderscheids gehandeld hebbende het hof heeft echter de plaatsing van deze laatste dochter in een verbeterhuis bevolon om aldaar te worden opgevoed. De misdadige handeling ten deze schijnt gedurende ruim 2 jaren op eenen vrij uilgebreiden voel iti het huis van Van, Praag in de Takstet-g gedreven te zijn terwijl Citroen en S'uiser de benoodigde gave muntstukken verschaften en op andere wijzen de misdaad gemakkelijk maakten. Uit Amsterdam meldt men van den 6 dezer: «In den afgeloopen nacht naar gissing ten 4'/, ure is er brand ontstaan in de watten- fabrijk van den heer Bossou welke wordt gedreven in hel voormalig schouwburg-lokaal in de Kerkstraat bij de Weesperslfaat. Ofschoon reeds ten half vijl' ure een paar spuiten aanwezig waren nam door de groote hoeveelheid bijzonder brandbare stoffen het vuur op schrik barende wijze in omvang toe zoodat gemeld schouwburg-lokaal het daarlnj behoorende woonhuis bewoond door den heer Caspersen de diamantslijperij van de heeren Dresden en Posno ten eenenmale uitgebrand zijn. Door schier boven-menschelljke inspanningen is het den ijver der brandspuitgasten, onder eene allerlofwaardigste directie gelukt de gebouwen van de fransche manége de timmerloodsen vati den heer van Maarschalkerwaart en andere omliggende kleine gehou wen behalve eenige geringe schade, tegen de woedende vlammen te behoeden. In het geheel hebben 13 spuiten gewerkt; reeds om half zes Was men het vuur meester. De meeste ijver is vodrts ook door de ter bewaring der toegesnelde schutterij policte en garnizoens troepen zoowel kavallerie als infanterie aan den dag gelegd. On gelukken heeft men niet te betreuren alleen zijn 2 paarden be hoorende tot de watten-fabrijkverbrand. Men zegt, dat de assu rantiën op do onderscheidene gebouwen en goederen de som van ƒ35,000 niet te boven gaan." Dezer dagen heeft een opmerkelijk voorval op nieuw bevestigd dat bet kwaad vroeg of Iaat zichzeive straft ook door de beschul digingen van het geweien. In het jaar 1842 had zekere Bart Mari- ntsse destijds inwoner der gemeente Alphen, in Noord-Braband vergezeld van drie wildslroopers den opziener der jagt Jeremias Jansen door een geweerschot ter neder geveld. Sedert deze misdaad had Marinisse getracht zidh, aan hare straffen door de vlugt te onttrekken en hield hij zich meestentijds in Belgie op. De neder landsche regering zijne uillevering gevraagd hebbende had het bel- gisclie gouvernement hem tot dat einde te Antwerpen in hechtenis doen nemen en in de gevangenis aldaar heeft Marinisse in den nacht van den 4 op den 5 October zichzelven door verworging van het leven beroofd. Als een nieuw bewijs hoe weinig bij regterlijke uitspraken op schijnbaarheden en zelfs op bekentenis van den beschuldigde vertrouwd kan worden wordt uit Hildesheim (Hanover) hel volgende gemeld «Omtrent 8 jaren geleden ontstond te llollenhamelneen dorp in het ambt Peine, brand, en werden hierbij ettelijke woningen in ds ascli gelegd. De verdenkingdezen brand geslicht te hebben, viel op den metselaar Rodettstedtuit Hohenbameln omdat zijn destijds l4jarige zoon, door een dergeiten Wiers buis vernield Was, en wel juist dengeen bij wien de brand bet eerst wa9 uitgebroken kort te voren mishandeld was geworden en men dus geloofde dat wraak zucht den vader tot de booze daad verleid kon hebben. Derhalve werd de oude Rodettstedt door het ambt Peine als verdacht gevat era

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1