stdrerlentiën. tie ï'aWieï; Te V'etgaderen en fbij meerderheid van vteffimen 'té Voorzien An de opengevallene ra'adsplaatsen. Zoodanig kieskollegie wordt telken jare Vernieuwd. t)e Vasle cencus om slem- en kiesbevoegd te zijn in 's rijks be schrevene middelen (het patenteven als bij de provinciale stemge- Teg'tigden medegereken'd) te 'voldoen en Veor Welken men moét zijn aangeslagen in de kohieren die het laatst vóór den 1 Mei executoir fcijn verklaard wordt voor iedere stad afzonderlijk geregeld. De leden van den stedelijken raad (wethouders er onder begrepen) treden om de 6 jaren zoo na mogelijk bij gedeelte af, op den teersten maandag van Januarij van elk jaar. De burgemeester wordt, door den koning, in of büitfin den raad benoemd. In dit laatste geval én nader geen lid Van den raad geworden zijnde brengt hij lot aan zoodanige benoeming geene vermindering in het getal leden toe. Wethouderen worden door den koning uit de leden Van den raad Op eeno voordrag! van 3 kandidaten door dien raad te doen benoemd. De benoeming van burgemeesters On wethouders geschiedt voor den tijd van 6 jaren. Bij wangedrag of nalatigheid kunnen zij door den koning hetzij in bunhe funcliën geschorst hetzij ontslagen worden na vooraf gé hoord te zijn en na ingewonnen advies van gedeputeerde staten. III. Plaatselijke besturen ten platte lande. Ter benoeming van de leden der gemeenteraden wordt do deelneming vereischt van stemge- regtigdengelijke som in de beschrevene middelen betalende, als Vereischt wordt, in hot district waarin die gemeente gelegen is om stnmgeregtigd te kunnen zijn ter stemming van kiezers voor de be noeming van leden der provinciale staten en voor welke som men moet zijn aangeslagen in de kohieren die het laatst vóór den 1 Mei zijn executoir verklaard. Zij moeten ten minste het getal van 12 kunnen bereiken. Zij geven hunne keuze te kennen door schriftelijk ingevulde ert onderteekende briefjeswelke den eersten maandag in November Worden rondgezonden en vervolgens in den regel aan de huizen des vrijdags daarna opgehaald. De stemgeregtigden benoemen alzoo -3 kandidaten voor iedere te Vervullen raadsplaats. De leden van den gemeenteraad worden uit een zoodanig drietal kandidaten door gedeputeerde staten benoemd na alvorens den ge meenteraad gehoord te hebben. Zoo de kandidaten de vereischten missen en de koning geene ter men vindt lot het verleenen Van dispehsatie, alsmede zoo er geen twaalftal stemgeregtigden in de gemeente kan gevonden worden doen gedeputeerde staten de benoeming uit eene door den gemeenteraad in të zenden voordragt van een dubbeltal kandidaten. Assessoren worden van wege den koning benoemd door den com missaris des konings uit een drietal kandidaten door den gemeente raad uit de leden van dien raad voor te dragen. De burgemeester wordt door den koning benoemd en is dienten gevolge ook lid van den raad. De benoeming van de burgemeesters assessoren en raadsleden geschiedt voor den lijd van 6 jaren. Elk jaar treedt, op den 2 Januarij, een aantal zoo na mogelijk aan het '/e gedeelte, af. Bij wangedrag of nalatigheid kunnen burgemeester en assessoren in hunne funcliën geschorst worden door gedeputeerde staten of ontslagen door den koning, Dit laatste na vooraf gehoord te zijn en na ingewonnen advies van gedeputeerde staten. De andere elf ontwerpen strekken ter regeling a. Waar zulks noodig is, van het getal leden der provinciale staten en do stands-vertegenwoordigers. b. Van de verdecling van de provinciën in kiesdistricten en e. Van de hoegrootheid der som in de grondbelasting de belas ting op het personeel en in die op de patenten te betalen om lot do uitoefening van het stem- en kiesregt in de steden en ten platte lande bevoegd te zijn. Het vijftiende ontwerp strekt om het tijdstip te bepalen Waarop voorschreven 14 wetten zullen worden ingevoerd. De regering onthoudt zich van eene voorafgaande bespiegelende beoordeeling van beginselen. W Dit veld is onmetelijk. Eene toets zoude weinig practicaal nut hebben. Het doeltreffende van de voor te slanc bepalingen is te zeer afhankelijk van de eigenaardige be hoeften der bijzondere omstandigheden van tijd land en volk. H. ed. mog. zullen uit de aangeboden bijzonderheden zelf het beste kunnen beoordeelen in hoe verre aan de eischen van deze wordt Voldaan." GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BEBIGTÈN. Den 29 October is te Brussel zekere Jean Baptisle Joncker overleden die den 5 Mei 1735 te 's Gravenhage hel levenslicht aanschouwde en dus den ouderdom van 109 jaren 5 maanden en 25 dagen bereikt had. Sedert 2 dagen had hij zijne kamer moeten houden ten gevolge eener bezetting op de horst. Maandag II. heeft de opening van de nieuwe beurs te Londen door de koningin met veel pracht en luister plaats ge had. De vorige was in 1838 grootendeels door de vlammen vernield. Op het eiland Bourbon is een zonderling proces aanhangigdaar slaat namelijk een neger te regtdie zulk een smaak in menschenvleesch vindt :dat hij reeds 7 kinderen heeft verslondenen dat hij zelfs betrapt is, terwijl hij op een kerkhof bezig was met hel opgraven van lijken om 2ijn afgirijselijken eetlust te voldoen. De opbrengst der landerijen en erven van de stad Kampen welke den 30 October in het openbaar Verkocht zijn, heeft de aanzienlijke som Van f 218,153 bedragen. Het gevecht hetwelk den 17 te Dillys tusschen de fransche troepen en de Kabylen heeft plaats gehad is nog moorddadiger geweest dan de eer ste berigten medebragten. De fransche troepen hebben een verlies van nagenoeg een derde hunner magt geleden, en de Kabylen hebben.600 dooden gehad. De koning van Frankrijk heeft aan de jonge Naimé, dochter van den sultan Addul-Medjidwelk meisje thans 4 jaren telt eene bewonderenswaardige pop ten geschenke gezonden welke 10,000 franks zou hebben gekost. Onder de vete zelfmoorden in Belgie lelde men er den 27 October Iwee te Antwerpen. De een de Contich genaamd wierp zich voor derï spoortrein welke om 4 ure naar Brussel ging en werd ver- morseld. De tweede verkoos eenen minder gruwelijken dood hij Was tot gekkens toe verliefd op een meisje hetwelk hem had afge- sebrsvetren wierp zicbdes averadsom half acht urein de Schelde in dö nabijheid Van dé hoTlandsidic 'stoomboot de Stad Fft'j- singeii. Drie matrozen sprongen hem na 'en redden hem nog bij tijds. Hel koude water had zijn liefdevuur magtig verkoeld zoodal hij dankbaar voor zijne redding was en beloofde nimmermeer om een meisje in het water te zullen springen. Dé Schelde is een goed ge neesmiddel tegen «verdrevene liefde. Volgens berigten Van Cette (eene havenplaats dan de Middelland- sche-Zeein Frankrijk,) is die stad den 22 October verschrikkelijk door een orkaan geteisterd geWofden verscheidene huizen en, onder anderen, het hölel der ibgènièurs. liggen geheel verwoest. Een driema'st'schip hetwelk in de haven lag wordt gèheel vermist ver scheidene hoornen Zijn Ontworteld en zelfs heeft men hét omkomen Van onderscheiden menschen te betreuren. Het aanzióo den stad is als dat van eene vesting die al de iisseliikhedén van een beleg heeft 'doorgestaan. De Inpendan't van Monlpellier geeft de volgende nadere bijzonder heden omtrent deze verwoesting: Twintig menschen omgekomen 'een ontelbaar aantal gewonden (6 verzwolgen vaartuigen beschadigde schepen hij honderden 200 huizen verwoest met dérzelvér muren ingestort derzelver daken weggeslagen derzelver meubelen verbrijzeld of bedorven. Ziedaar eéne llaaüwe schels van het tafereel dat wij voor öögen hébben. »Wij spreken hiet van de verslagenheid waarin die Verwoesting de stad gedompeld hééft geéne Woorden zouden die kunnen hérgeven zij laat zich beter gevoelen dan beschrijven. »De abt CrosS, pastoor vart dé hulpkerk bevond zich cén óogen- hlik voor de ramp óp den klokketoren van zijne kerk tol waar neming van het Weder. Onverhoeds ontwaart hij eéne zwarte over dé haven dwarrelende Wolk. Hij dacht dat het éene stoomboot was; maar Weldra ziet hij de schepen opgenomen tegén elkander gesmeten en in den vloed verzwolgen ziende hoe Ook dó schoorsteénen en dakén op het naderen van dé hoos, Weggeslagen werden haastte hij zich om af te klimmen maar was nog slechts halverwege den trap gekomen óf de nog niet voltooide klokketoren stortte achter hem in en sloeg het kerkdak in. »Vah de uitwerkselen der hoos worden de zonderlingste bijzonder-r héden verhaald er zijn er enkelewaarvan Wij de volle waarheid kunnen bevestigen. Zoo, onder andeleii hebben wij een gedeelte Van het dak van hel hóle! der genie óp het plein der Mairie én een ander gedeelte vah hetzelfde dak op het Esplanade zien liggen het is derhalve nagenoeg 800 ellen ver gevlogen. Hel schildwachthuisje! Van de kazerne is tot Op het plein der marine vootlgözweept." ZiEBiKZEË den 4 November. Bij het 85ic der 15 wels -ontwer pen op het stem- en kiesregt, zijnde dal der bijzóndere wét voor de provincie Zeeland wordt het getal van de leden der staten dezef provincie bepaald op 48, van welke gekozen worden 6 door dé ridderschap 21 door den Stedelijkeh eii 21 door den landehjken stand. Voor den stedelijken stand geschiedt de behoeming in de volgende evenredigheid: door Middelburg 8, Vlissingen 3, Zierikzee 3, Goes 2 leden Axel, Tholen Hulst, Sluis en Vere ieder één lid. Tot de verkiezing Voör den laildclijken stand W'ordt dé prbvincié verdeeld in 12 districten, waarvan de hoofdplaatsen zijn: 1. Arne- muiden 2. Oost- en West-Souburg 3. Öosterland 4. Brouwersha ven 5. Sint-Maartensdijk G\ Kapelle, 7. Heinkenszand 8. Cortgenc 9. Aardenburg, 10. Oostburg, il. Neuzen en 12. Honlenisse. We gens het 2de 3d* eii 8"e district hebben één lid en wegens elk der ovèrigé districten twee léden zitting in de provinciale staten. Om tot het stemregt of kié'zefschap bevöegd te zijn behoort mén jaarlijks ih dé grondlasten, liet personeel en patentregt te betalen: te Middelburg, stemregt f 90, kiezerschap f 200; Vlissingen 50: f 100 Zierikzee f 60 f 150 Goes 70 f 140 Axel 50 100 Tholen f 40f 180 Hulst/-55: ƒ140; Sluis f 30 CO, eu Vere f 20 f 40. Ten platte lande is die Som geregeld als volgtIn het eerste district; voor het stemregt f 55; kiezerschap f i4,5 tweede f 55: f 150; derde f 40: f 120; vierde f 50: 150; vijfde f 36: f 100; zesdé f 45 i ƒ140; zoventle f 36 f 120; achtste 36 f 15; négendé f 27: ƒ60; tiende 36 f 75; elfde f 35 ƒ75 en twaalfde district f 24f 50. Ten aanzien der hoegrootheid van den aanslag In de belastingen voor dé uitoefening van het stedelijk en landelijk stemregt én kiezer- schap gevorderd bestond tot hiertoe geene evenredigheid. Na het raadplegen dér statistieke opgaven heeft dé regering gemeend bij dé dezer dagen gedane voordragléh van wet öp dat stuk lot grond slag ter berekening van den census te móeten nemen datvoor het stemregt zoo na mogelijk '/3# van de bevolking in iedere stad en in iéder kies—districteb voor de bevoegdheid om tot kiezer te Worden gekozen '/so ('®r bevolking Van iedere stad en van iéder kies—district tot dé bevoegden uit hel oogpunt van belasting-betaling zullen be lmoren. 194"° KONINKLIJKE NËDEBLANDSCHE LOTEBIJ. Eerste IAjst. N.° 17448 11676 prem. - 21476 1652 Tweede Lijst. 19376 8294 9808 5065 7592 Derde Lijst. eerSte f 2500 - 1000 - 1000 - 1000 f 1000 - 1000 ƒ20.000 - 5000 - 1000 501 1000 klasse. Vierde Lijst. Geene. Vijfde Lijst. N.° 6827 1250 1428 - 1000 099 - 1000 Zesde Lijst. 13173 1250 18138 - 1000 Zevende Lijst. 2912 100Ö Achtste Lijst. 9129 prem. 1000 Op moTgen ligt in Lossing en zijn te bekomen bij J. SMIÏS; beste Brabandsche SCHAAL- en MAATKOLENvoor eeö civile prijs. Tï ZIJtRIEZEE SU DU WS». il. J)B vof SÉ ZOON STADS DKLfcElSS,

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2