(Saamtv. Üp grond von verzachlemle omstandigheden is de beldaagdê ontheven Van 'de slraT van liet brandmerk op liet misdrijf van valsch- ïieïd bepaald maar veroordeeld tot rene correctionele gevangenisstraf ttoor den tijd van zes maanden geldboete van f 50 en in de kosten. Uit Presburg wordt van den 23 September liet volgende gemeld «Dé daders van een' ofgrijsselijken moord op den heer de Kezmet tn dö maand Mei j!. gepleegd hebben hun vonnis ondergaan. Uit de instructie bleek, dat de bediende van den heer de Kezmet, genaamd Conrad Tornyidie, zoodra bij aangehouden was bekende zijn meester gedood en diens ligchaam in stukken gesneden te hebben tot medepügtige een' zekeren Paul Kowacz had die hem niet alleen in het plegen van deze misdaad was behulpzaam geweest maar te vens al de kostbare voorwerpen die in de woning van het slagtoffer te Presburg aanwezig waren gestolen had. liet crimineel geregtshof ter eerste instantie van onze stad veroor deelde Tornyi en Kowacz ter dood bevelende dat Tornyi zou worden gevierendeeld en dot vervolgens de overblijfselen van zijn ligchaam zouden worden verbrand én de asch weggeworpen en dat Kowacz met het zwaard zou worden onthoofd. Dit vonnis werd dóór het hof van appel, te Presburg zitting houdende, bekrachtigd waar door hetzelve van kracht werd want volgens onze wétten kan mén alleen voor liet hoogste geregtshof zulke zaken trekken waarover de beide eersten een verschillend vonnis hebben uitgesproken terwijl dit hof geene kennis mag nomen van zaken waarop ter eerste en tweede instantie een gelijkluidend vonnis is geslagen. De veroordeelden Wendden zich tot. den koning ter bekoming van genade doch hun Verzoek werd afgewezen alleen werd de straf van Tornyi in eene eenvoudige onthoofding veranderd. De teregtslelling der heide misdadigers heeft gisteren alhier plaats gehad en deze droevige en bloedige strafoefening is door een voorval gekenmerkt geworden hetwelk een karakteristieken trek van de hongaarsche zeden oplevert. Toon de misdadigers op het schavot gekomen waren las de griffier van liet hof van appel met luider stom bet doodvonnis voor, en het koninklijke besluit betrekkelijk de wijziging van liet vonnis tegen Tornyi uitgesproken waarna men overeenkomstig het gebruik de schuldigen van de kettingen waarmede zij geboeid waren ontdeed. Het vonnis hield in dat Kowacz het eerst zou worden geëxecuteerd. Op het oogenblik dat de beulsknechten zich van hem wilden meester maken trad Tornyi lussclicnbeiden en zeide dat niettegenstaande de termen van liet vonnis, hij hel eerst onthoofd moest worden, omdat hij van adel was en de region van den adeldom in Hongarije heilig en aan geene verandering onderhevig zijn. De griffier die het hof van appel hij dergelijke gelegenheden voorstelt requireerde dat iiet besluit van hel vonnis letterlijk zou worden gevolgd er hij- voegende dat do adelijke geboorte van Tornyi door niets Wettiglijk bewezen werd. Tornyi drong op zijn verzoek aan en ziende dat men dit niet wilde toestaan werd hij woedend vloog tegen Kowacz op en beproefde hem achteruit te trekken. Koioacz stootte hein met eenen hovigen stomp op de horst terug doch Tornyi hervatte den aanval; en deze menschen zouden ongetwijfeld gevochten hebben orii te welen wie van hen aanspraak had op de eerste onthoofding indien niet de beulsknechten np een tceken van den griffier een einde aan den twist gemaakt hadden door Tornyi met een sterk touw eenige slagen toe te dienen waardoor hij in de onmogelijkheid gesteld werd om meer weèrstand te kunnen bieden. Eenige oogen- blikken later was de teregtslelling afgeloopen en de beide misdadigers hadden opgehouden te bestaan." ZIER1KZËE den 28 October. Naar men verneemt is door den raad dezer stad opgerigt en dezer dagen in werking gebragt een Pensioen- en Weduwen-Fonds voor de Stedelijke Beambten; met het doel om door eene betrekkelijk geringe inhouding op hunne jaar weddeneen fonds daar te stellen, waaruit aan dezelve, hij ouder dom of gebreken, en hij vroeger afsterven, aan hunne weduwen, eene aan hunne traktementen geëvenredigde ondersteuning zoude kunnen worden uitgereikt. Deze maatregel is zoowel daargesteld in het be lang der stedelijke financiën als voornamelijk met bet doel om daardoor de belangen der beambten zelve te behartigen want daar de stad geene fondsen beschikbaar heeft om aan oude en gebrekkige beambten pensioenen te verstrekken is deze maatregel daarom voor namelijk als zoo gewenscht te beschouwen omdat in vergelijking van het voordeel dal daardoor verkregen wordt het eene geringe opoffering mag genoemd worden om uit vaste inkomsten die zoo velen uit dien slond ten eenenmale missen voor zulk een heilzaam doei eene betrekkelijk geringe som hij te dragen. De deelneming aan dit fonds is verpligtend voor de beambten die na het vaststellen van het daarvoor beslaande reglement zijn aange steld doch is aan die beambten die toen reeds in bediening waren de keuze vrijgelaten of zij al dan niet daaraan verlangen deel te nemen terwijl men in het belang van de zoodanigen en van de zaak zelve hopen mag dat zoo niet allen althans de meesten zich deze weldadige beschikking der regering zullen hebben ten nutte gemaakt. In de Middelburgsche Courant vindt men de volgende bekendmaking: «De Commissie van Landbouw in Zeeland hij hare laatst gehoudene vergadering in aanmerking hebbende genomen dat de ten verleden jare uitgeloofde premiën voor het spitten der bouwlanden-, algemee- nen bijval en medewerking hebben ondervonden zoowel om dat daar door de vruchtbaarheid der gronden wordt bevorderd als om dat de aanwending daarvan onder de best doeltreffende middelen behoort welke tot tegemoetkoming kunnen strekken in de armoede der ar beidende klasse ten platten lande «Heeft dientengevolge besloten, de uitlovihg dezer premiën wederom voor het volgende jaar 1845 te doen plaats hebben, en zulks in de jaarlijksche algemeen verspreid wordende voorstellen bekend te maken doch heeft tevens bepaald dat hiervan eene voorloopige medcdeeling in de zeeuwsche couranten zal plaats hebben ten einde de belang hebbenden die van deze uilloving wenschen gebruik te maken, in staat te stellen om, door eene spoedige aanvrage bij het lid der com missie in derzelver sectie deze bewerking in tijds te doen aanvangen. Dientengevolge is ermet goedkeuring van hun edel groot achtbare beuren gedeputeerde staten aan elk der 12 sectiën van landbouw eene som van één honderd gulden, tot het verleenen van premiën, toegekenden ten einde de aanwending daarvan zooveel mogelijk algemeen Ie maken zal er provisioneel voor elko aanvraag geen hoo- ge-r bedrag worden toegestaan dan voor 50 lied. roeden, wordende ee»e premie va» tier gulden voor de 25 ncd. roeden toegekend trief vrijlating ban eik lid def 'commissieOm deze prefflie lot een minder bedrag, naar aanleiding van den maatstaf der in deszelfs sectie bestaande daggelden te regelen. «De commissie vertrouwt dat de eigenaren van landhoeven in het algemeen de bedoeling van dezen maatregel welke zoo wel derzelver eigen belang als dat van derzelver behoeftige arbeiders betreft, zuilen beseffenen door eene welwillende medewerking daarvan het ge- wenschte gevolg zullen doen ondervinden." Zeetijdingen* ZIERIKZEE den 26 October, lieden is alhier met behulp van de schokkerschuit genaamd: Zuid-Hollandsche Redding-M aalschappij gevoerd door A. Visser en onder directie van den heer j. de Kater, Jz. in eenen zinkenden staat binnengebragt het deensche galjasschip Anna Maria kapt. S. Ankerson komende van Elbe en Boek hij Anclatn geladen met tarwe en gedeslineerd naar Antwerpen. Ge meld galjasschip, een helgische loods aan boord hebbende j is gisteren namiddag op den Bnnjerd door dik en mistig weder aan den grond geraakt en dadelijk zoodanig lek dat men genoodzaakt was tot be houd van schip en lading met behulp van de manschap van hoven- gemelde schokker een gedeelte der lading over boord te werpen zoodat hetzelve heden nacht Dij het opkomende tij weder in vlot water is gekomen. De lading wordt gelost, ten einde het schip te repareren. Dit is aizoo de eerste vrucht van de menschlievende onderneming dier maatschappij die de redding van schipbreukelingen zoozeer be doelt, daar toch, zonder hulp van genoemden schipper Visser, schip en lading totaal zouden verloren geweest zijn. BROUWERSHAVEN den 28 October. Binnengekomen Maria Dorothea, kapt. O. Golle van Riga, Johanna, kapt. J. Ahrens van Hamburg, heide naar Schiedam, John Frederilckapt. J. Cap- pogd van Inv'erkeithingPrinses van Oranje, (stoomboot) kapt. J. Kool van Duinkerken heide naar Rotterdam Prinses Rotjulkapt. R. Pain, van S.'-Davids en Jane Danu, kapt. W. William, van Sunderland, heide naar Dordrecht; en binnendoor gezeild; de Zwij ger, kapt. J. II. Mugge, naar Dordrecht, laatst van Batavia, uldvertenliën. Heden overleed in den ouderdom van ruim 45 jaren mijn hartelijk geliefde Echtgenoot IZAK van SCHELVEN eene korte doch hevige ziekte maakte een einde aan zijn dierbaar leven. Moe smartelijk dit verlies voor mij en onze betrekkingen is zal ook ieder gevoelen welke met ons het verlies van dierbare panden te betreuren heeft. ZlERIKZEfe P. de BRAAL den 25 October 1844. Wed. 1. van Soiielven, Heden overleed ons jongste KINDJE in den jeugdigen leef- tijd van slechts tien weken. zleilikzee J. J. MEIJER, den 28 October 1844. J. LOKKER. Wij verlaten eene geliefde Gemeente die ons door bijna vijftienjarig verblijf dierbaar was geworden - een Eiland waarin wij het grootste gedeelte onzes levens hebben doorgebragt eene Provincie, waarin wij tailooze genoegens ondervonden. Op het oogenblik van ons vertrek brengen wij aan alle onze Vrienden Aanverwanten en Bekenden onzen harteiijken afscheidsgroet Dat doen wij met de beste wenschen voor bet geluk van hoi) allen, en van de hunnen; niét dankbaarheid voor de liefde en vriendschap, ons geschonken ett met onze hartelijke aanbeveling in het aandenken van allen ook van hen die wij persoonlijk geene afschoidsgroete brengen konden Eikerzee, 27 October 1844. H. M. C. van OOSTERZEE. C. G. van OOSTERZEE - Uijttenuooven. De Schnldeischers Van den Gefailleerden Roedel van JACOB MEIJER vroeger Winkelier Ie Zierihzee, worden Dij deze opgeroepen tot bijwoning van de REKENING en VERANTWOOR DING welke zal worden afgelegd op Woensdag den 6 November aanstaande, des voormiddags ten tien ure, in de Raadkamer der Arrondissements-Regtbank te Zierihzee, ten Stadhuize aldaar. Zierilczee, den 23 October 1844. De Curators in voorschreven Faillissement, J. BOEIJE H. A. van ADRICHEM. Er wordt, zoo spoedig mogelijk, gevraagd een bekwame KLEERMAKERSKNECHT grondig met zijn vak bekend on van goede getuigschriften voorzien. Adres met franco brieven onder de Letter B bij den Boekhandelaar P. C. Hendriksen te Brouwershaven. De ondergeleekende maakt het geëerde publiek bekend dat hij in den loop dezer week bet Gaffelschip de Onderneming gpladen met diverse exlra goed brandende BRABANDSCHE STEEN KOLEN, voor een nooit geboorde prijs, alhier verwachtals: Schaaikofen per Schaal, h f 3,50. Harpkolen Hoed a - 25,00. Kagcheikoleni - 23,50. Smeekolena - 23,50. T. B. STRICKAERT. Op Zalurdag den 2 November 1844, des avonds 6 ure, zal in de Herberg van de Weduwe J. van Elsacker (e Tholenten verkoop worden geveild: de STEËNEN WIND- KOORNMOLEN en de daarbij beboorende ROS-KOORNMOLEN binnen de Stad Tholen, Dit bedrijf levert een goed bestaan op waaromtrent en opzigtens do voorwaarden van verkoop nadere inlichtingen kunnen worden verkregen Dij M. M. De LANGE Griffier van bet Kantongeregt te Tholen, bij wien de voormelde Molens inmiddels ook uil de tland te Koop zijn. Bij behoorlijke waarborg kart de gebeele of gedeeltelijke koopsoÖS op het verkochte gevestigd blijven. TE ZIERIKZEE BSJ DE WED, A, DE VOS EN ZOO» STADS IlTtl'KKERSv

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2