jyb*4 29 OCTOBER. JBesturen en Administration» bekendmaking. Ni euwstijdingen N.° 87. ZIERIBLZEESCHE DINGSDAG A.° 1844. COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEË brengen ter kennis van de belanghebbende houders van Stads Effecten, dat de Commissie lot amortisatie der stedelijke gevestigde schulden op Woensdag den 30 October aanstaande, des middags in eene der zalen van het Raadhuis, zal overgaan tot de jaarlijksche uitloting Van Obligatiën vvelke zullen kunnen afgelost en vernietigd worden volgens het beslaande plan met uitnoodiging aan iederen houder van Effecten op de Stad om by die uitloting des verkiezende tegen woordig te zijn. Zierikzeeden 9 October 1844. Burgemeester en Wethouders Voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. ISRA NDScIÏO li IV ING BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZtERIKZEE Verwittigen hel publick dat door heeren Brandmeesteren te dezer Stede op Maandag den 4 November aanslaande een algemeene rond gang Zal geschieden ten einde zich te overtuigen dat al de brand- bluschmiddelen bij de Ingezeleneh overeenkomstig het reglement aan te houden in goede orde aanwezig zijn weshalve de Ingezetenen Worden uitgenoodigd om al derzelver bepaalde brandbluschmiddelen ten dage der inspectie sehouwbaar voorhanden te hebben en be hoorlijk ten toon te stellen. Zierikzeeden 28 October 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt., Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. NEDERLANDEN. 's GRAVENHaGÉ den 27 October. In de zitting vah de tweede kamer der staten-gencraal van donderdag II. zijn ingekomen onder scheidene koninklijke boodschappen, ten geleide van een gelijk getal ont werpen van Wet, en vergezeld van memoriën van toelichting. Het zijn: 1." Zes ontwerpen betrekkelijk dé herziening van het 1"* boek van het Wetboek van strafregt 2." Een ontwerp, houdende het tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer j 3.° Een ontwerp tot aanwijzing der middelen lot aflossing der schuld aan de nederlandscho bandel-maatschoppij 4." Een ontwerp tot aflossing der 3'/, percents amortisatie-syn dicaat Bij dat ontwerp Wordt voorgesteld dat er eene som van 300,000 zal worden aangewend tot wederinkoop van schuldbekentenissen rentende 3percent, daargesteld krachtens de wet van den 25 Mei 1830, en ten gevolge van het koninklijk besluit van den 1 junij 1830. Tevens Wordt voorgesteld, dat de bedoelde som zal worden aangewezen op de middelendaargesteld bij de wet van den 6 Maart 1844. 5.° Een ontwerp tot vaststelling van de salarissen der bewaarders Van hypotheken het kadaster en de scheepsbewijzen 6." Een ontwerp tot wijziging van den accijns op het geslagt 7° Een dergelijk ontwerp nopens de zeep en 8.° 15 Ontwerpen van wet, tot uitvoering van art. 6 der grond wet nopens het stem- en kiesregt. Men verneemtdal door Z. M. deti koning Weder een ontwerp is beraamd dat met veel genoegen zal worden vernomen. Hoogstdezelve is namelijk voornemens, op den nieuwen weg achter de oranje kazerne, eene manege te doen oprigten welke 200 voet lang, 100 voet breed en 50 voet boog zal zijn. Door de uitvoering ook van dit ontwerp zal, gedurende den aanstaanden winter, weder een aan tal behoeftige werklieden arbeid worden verschaftniet alleen door den eigenlijken bouwmaar ook door het doen van uitgravingen der gronden. Deze moeten namelijk wel ter diepte van 4 voet worden weggedolven als bestaande grootendeels uit zand- óf veengrond en in plaats van deze moet een meer bekwame bouwgrond worden inge voerd. Een en ander zal aan vele handen bezigheid Verschaffen en dit ontwerp des konings is een blijk te meer van zijne zucht, om beboeftigen doeltreffend bij te staan. Alzoo wordt de aandrift van den troon gegeven om aan de eene zijde nijvere lieden aan den broode te helpen en aan den anderen kant nuttige of ter verfraaijing strekkende ondernemingen tot stand te brengen. Het is te hopen dat die aandrift bij vele aanzienlijke personen gevolg zal hebben. Hel is toch eene bekende waarheid maar die niet genoeg herhaald kan worden, dat niets zoo geschikt is, om waarachtigen algemeenen zegen te verspreiden, om het volk op te beuren of te verbeteren, dan het aanwakkeren der werkzaamheid f bet geven van gelegenheid om voor Zichzelf te zorgenonafhankelijk van liefde-gaven diemet wat edel dool ook geboden toch voor den nijveren ontvanger altijd iets onaangenaams hebben. Eere dus den vorst, die deze waarheid toont te beseffen. Mogen Velen in den lande dal edel voorbeeld volgen ook al kost het op offeringen want kunnen zij berekenen hoezeer zij in den garen win ter daardoor tot het welzijn van hunne medemenschen bijdragen menscbendie niet altijd om onderstand, maar dikwerf ook vruchte loos om Werk vragen. 2. eïc. de minister van financiën heeft den 24 bekend gomaakt, dat van de gelegenheid welke ten gevolge van 's konings besluiten van den 28 September 1844 en van den 18 October 1844, van den 7 tot en met den 22 dezer heeft opengestaan tot vrijwillige verwis seling van 5 percents nationale schold tegen den prijs van 96ten honderd, is gebruik gemaakt voor een kapitaal van 36,424,500. Van wego den minister van financiën is bekend gemaakt dat de middelprijzen der inlandsche granen voor het geheele rijk over hel tijdvak van den 20 September 1844 tot en met den 19 dezer per mud zijn geweest als volgt: tarwe ƒ7,16, rogge 4,91 boek weit 4,41 gerst 3,92, haver 2,48 en ongepelde spelt ƒ2,31 en dat de regten op den in- en uitvoer voor de maand November eerstkomende zijn gesteld per mud als volgt tarwe en gepelde spelt 1 en vrij rogge 75 c. en vrij boekweit 1 en vrij gerst en mout 75 c. en vrij haver 1 en vrij en ongepelde spelt 1 en vrij. Het is algemeen bekend dat de personen van H. Fox en A. van Luik, die door het provinciaal hof van Zuid-Holland, ter zake van onderscheidene misdaden tot de doodstraf zijn veroordeeld geweigerd hebben zich tot Z. M. den koning tot bet bekomen van gratiete wenden. Nadat de hooge raad gehoord was over do Vraag of er termen bestonden om aan deze misdadigers gratie van de doodstraf te verleenen heeft het Z. M. den koning behaagd aan de beide personen gratie van dié straf toe te kennen en dezelve te Verwisselen in geeseling brandmerk met den strop om den hals aan de galg vastgemaakt en 20 jaren tuchthuisstraf. Op jl. zaturdag zijn de schavolslraffen aan de beide veroordeelden ten uitvoer gelegd. Eene zeer talrijke menigte was getuige van de uilvoering dier lijf straffen. Hoezeer naar men wil deze misdadigers zich de konink lijke goedertierendheid weinig hadden waardig gemaakt getuigt echter (leze zaak Wederom van het menschlievend hart van het geëerbiedigde hoofd Van deri staat die de uitvoering der doodstraf tot slechts enkele zeer buitengewone gevallen Wenscht beperkt te zien. Door de kamer van koophandel en fabrijken te Schiedam is een adres aan de tweede kamer der staten-generaal ingezonden naar aanleiding van het ontwerp van wet houdende vaststelling van een nieuw of gewijzigd tarief van regten op den in- uil- én doorvoer. Dit uitvoerig gemotiveerd stuk behelst in het belang der opbeuring en bescherming van een' tak van nationale nijverheid als onze koren- wijnstokerijen welke ook aan den landbouw zooveel nut en voordeel aanbrengtdoor welken in 's lands schatkist jaarlijks zoo vele tonnen gouds gestort worden en die aan de scheepvaart en zoo vele ver schillende ambachten bedrijven en neringen leven en vertier ver schaft hel dringend verzoek, hierop nederkomendo «Dat door middel van eeh nieuw tarief van regten op den in- uit- en door voer de wet van den 29 December 1835 (Staatsblad n.° 41) ter bevorderihg der belangen van den landbouw afgeschaft moge worden te dien effecte dat de klimmende en dalende schaal voor dó inko mende regten op de granen moge Vervangeh worden door een bepaald eh Vast regt van 3 per last op de gerst en van 4 per last op de rogge, met nederlandsche schepen aangevoerd wordende." Tenslotte geeft genoemde kamer van koophandel en fabrijken eerbiedig in be denking om den uitvoer van boter en kaas voortaan geheel vrij te stellen. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BER1GTEN. tn het Journal de la Ltaye leest mén het volgende: «Uit de on derscheidene berigten blijkt dat de oogst in onze provinciën over het algemeen middelmatig geweest isinzonderheid ten opzigte van de tarwe; de rogge is van eene vrij goede kwaliteit, maar niet in overvloed er is weinig hooi en de tabak alleen heeft eenen Voor- deeligen oogst opgeleverd." Den 22 dezer is door koning Leopold met de gewone plegtigheden de zitting van de belgische kamers geopend. De aanspraak bij die gelegenheid gedaan is over het algemeen gun stig. Er heeft hij de revue der nationale garde cn der troepen onder het oog zelf des konings een ergerlijk tooneel |)laats gehad hebbende het graauw de orde der optrekkende schutterij geheel verbroken zoodat de marscli gestuit en een tijd lang lusschen de enkele schutters en lieden uit het gemeen man tegen indn gevochten is. Bij den optogt der troe pen had ten gevolge van beter genomefie voorzorgen meer orde plaats. In Zwitserland blijft de gertioederen-gisling Wegens de re- ligie-kwestiën steeds voortduren. In Spanje is weder een binnen- landschen opstand ophanden. Van het zooveel gerucht makende werk van Eugène Sue, getiteld de Wandelende Joodzijn alleen in Spanje 16 Vertalingen in omloop gebragt. Woensdag is te Haarlem de nieuwe S.'-Antoniuskerk op de groenmarkt aldaar gebouwd door zijne hoogw, den bisschop van Curium pleglig gewijd. Het provinciaal gereglshof van Zuid-Holland kamer van strafzaken, heeft in deszelfs zitling van jl. vrijdag, uitspraak gedaan in de zaak van L. J. de Gelderbeschuldigd van het opzettelijk vernietigen van acten van het openbaar gezagalsmede van valschheid in publiek geschrift door het vervaardigen van eenen valscllen als van eenen openbaren ambtenaar afkomstigen brief, bel daaronder plaatsen van eene valsche naamteekeningen hel, de» bewust, gebruik maken

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1