oorvijg wel eens zoude kunnen aangaan. Hij opent denzelven der halve onderweg ziet dat hij zich niet bedriegt en scheurt proces verbaal en brief des burgemeesters in flarden. Toen na verloop van eenige dagen niet het minste antwoord den burgemeester gewerd vroeg hij aan den besteller, of de medegege ven brief wel goed bezorgd was. Deze vraag werd bevestigend beantwoord en van Gelder voegde er zelfs nog bij dat de officier gezegd had den burgemeester den vol genden dag te zuilen antwoorden. En nu ging van Gelder zelf de functiën van oflicier van justitie vervullen hij antwoordde den burgemeesterdat die jongeling waarvan bet proces-verbaal was opgemaakt zoo mogelijk door de vingers moest worden gezien of dat hem anders slechts eene geringe geldboete moest worden opgelegd. Dat antwoord waaronder de naamteekening van den officier door van Gelder werd geplaatst ont ving de burgemeester met de komplimenten van den officier er hij. Maar de burgemeester had niet veel moeite den brief eens boeren- knaaps van dien van den officier van justitie te onderscheiden; hij begaf zich dadelijk naar dezen ambtenaar en toen kwam de geheele zaak aan het licht. De heer Wintgens den beschuldigde ambtshalve toegevoegd heeft al het mogelijke gedaan om de misdaad uit het vergeeflijkste oogpunt te doen beschouwen doch het openhaar ministerie heeft voor van Gelder gerequireerd eerloosverklaring met eene tuchthuisstraf van niet meer dan 15 en niet minder dan 5 jaren. De uitspraak is bepaald op den 25 dezer. Uit Hamburg meldt men van den 4 dezer: «Heden heeft het personeel van den Hamburger Correspondent het 60jarig feest gevierd van den letlerzeiler Fred. Joseph Hein, die sedert 1784 hij dit blad heeft gewerkt in welke tijd men rekent dat er omstreeks 100,000,000 letters door hem gezet zijn terwijl hij in al die jaren niet een dag afwezig is geweest, en nog lieden op zijn 883le jaar volkomen gezond is en zijn werk met al het vuur der jeugd waarneemt. Er waren 220 personen tegenwoordig, onder welke al de eigenaars van druk kerijen van hier en een bezending van werklieden uit hunne werk plaatsen. Een der eerstgenoemde, de heer Bodeckerhad van zijn landgoed 100 annanassen en 400 pond heste druiven gezonden. MOORD en BEKEERING. Heeds voor dat in Frankrijk een Sue, in zijn zooveel geruchts- mnkende My stères de Paris niet alleen met klem van redenering maar ook met kracht van voorbeelden, want de ficliën in zijn roman worden dagelijks door de Gazette des Tribunaux in verhalen van werkelijk plaats hebbende voorvallen gestaafd is begonnen te beloo- gen hoe wensrhelijk en nooilig het voor de maatschappij te achten is dat de criminele wetgeving zich minder op het straffen dan op liet voorkomen der misdaden toelegge en vooral zorg drage dat haar stelsel niet ten gevolge hehbe dat aan hem die welligt in den drang van het ongeluk eenmaal eenen verkeerden weg beeft ingeslagen, de terugkeer lol den goeden weg voor altijd onmogelijk worde gemaakt. Reeds voor dat Suezeggen wij in zijn genoemd werk de wet gevingen hierop indachtig is beginnen Ie maken, was het edele, hetwelk er in dit denkbeeld ligt opgesloten hier te lande zoo zeer gevoeld dat men zich een aantal achtingswaardige mannen zag vor men tot een Genootschap ter zedelijke verbetering der gevangenen. Dit genootschap hetwelk tot dusverre altijd te kampen beeft met een stelsel van criminele wetgeving datwel verre van het doel des genootschaps bevorderlijk te zijn alle mogelijke hinderpalen daaraan in den weg legtzal dan eerst met kracht eu klem kunnen werkeri' wanneer eene verbeterde wetgeving zich aan deszells pogingen zal aansluiten. Het daarstellen van zulk eene mildere wetgeving vindt evenwel nog altijd bestrijders die weigeren loe te geven dat cr van een zacht op verbetering wijzend strafstelsel immer iets goeds te wachten kan zijn. llet is aan deze vooral dat wij de lezing aanbevelen van bet volgend dezer dagen door de Bremer Courant medegedeelde voorbeeld «In pruissisch Lilhauen is een algemeen geacht grijsaard komen ie sterven met achterlating van een aanzienlijk vermogen waarvan de oorsprong zich aan zonderlinge lotgevallen verbindt. «Deze man was in zijne jeugd schoorsteenvegers-gezcl en ten uiter ste armoedig het gebrek en kwade raadgevingen dreven hem tot het begaan van een' moordgevolgd door diefstal wegens deze dubbele misdaad werd hij tot de straf des doods veroordeeld. »Dit vonnis, overeenkomstig bet gebruik, met en benevens de processtukken aan wijlen den koning Fredrik Wilhelm onderworpen zijndeontving de minister van justitie het volgend schrijven van den vorst. - «Men zal den veroordeelde ter strafplaats brengen en daar tegenover het schavot zal een geestelijke hem vermanen bewijs van boetedoening te geven geeft hij zulks en schijnt zijn berouw opregl zoo zal men hem aanzeggen dat ik hem het leven schenk. In dat geval zal men hem dadelijk met 30 stokslagen op den rug doen afstraffen en voorts naar een tuchthuis doen overbrengen waar men hem 5 jaren zal doen verblijven en hem bij elke verjaring van den dag waarop zijn doodvonnis voltrokken had moeten worden her haaldelijk 30 stokslagen zal doen geven. Na verloop van die 5 jaren zal men mij verslag doen van zijn gehouden gedrag en van zijnen zedelijken toestand." »De veroordeelde voegde zich met de meeste boetvaardigheid naar de vermaningen van den geestelijke en betoonde een zoo diep berouw dat men hem waardig hield de hem door den koning toegedachte verzachting van straf te ontvangen. »De 5 jaren die hij in het tuchthuis doorbragt was zijn gedrag zoo onberispelijk dal de koning op het verslag daarvan zijne over brenging naar een huis van enkele bewaring voor 5 andere jaren gelastte, met hijvoeging, dat hem na verloop van dien tijd een nader verslag moest worden toegezonden. »Be man bleef in het goede volharden; hij verbeterde zich geheel en na verloop van de 5 jaren enkele gevangenisstraf, deed de koning hem niet alleen op vrije voeten stellen maar hem daarbij eene som gelds toetellen ten einde hem de gelegenheid te geven zich een middel van beslaan te verschaffen. »De in vrijheid gestelde maakte een goed gebruik van 's konings gunst; bij vestigde ziob met der woon in pruissisch Lilhauen en be gon er een' kleinen handel. Zijne werkzaamheid goede orde en spaarzaamheid deden dien handel toenemen weldra werd bij een welgesteld man en van lieverlede verwierf bij een aanzienlijk verino gen waarvan door hem op de edelste wijze gebruik werd gemaakt. »Nu hij zijnen dood beeft men den eigen man die zijne loop baan met de laagste en afschuwelijkste wandaden begonnen was de achting en de zegeningen van allen, die hem in zijnen lalcren leeftijd hebben omgeven ten grave zien medenemen." Ware hier de koninklijke genade zich niet tusscben den misdadiger en de gestrengheid der welten komen stellen zoo bad diezelfde mari als verstokt moordenaar, zijn leven op de strafplaats, en willigt onder de gruwelijkste godslasteringen geëindigd. [Amst. Cour.) ZIERIKZEE den 25 October. Op jongstleden dingsdag werden in de bijeenkomst van de te dezer slede gevestigde afdeeling der maatschappij: Tot Nul van 't Algemeende door het hoofdbestuur dier maatschappij aan de edelmoedige redders der equipage van bet op den 26 Januarij II. op den Banjerd verongelukte fregatschip de Zeeuwtoegekende eereblijken plegtstalig uitgereikten wel aan M. Verspoor, eene zilveren medaille en eene gift van 25; l. Eer spoor en C. Goudswaard, ieder eene zilveren medaille en 20; C. Beekman en J. Boot, ieder eene zilveren medaille en 15, allen met vereerende getuigschriften 31. BusschaartJ. van den Berge en G. Schraverieder eene bronzen medaille en f\0, zijnde allen te Bruinisse woonachtig bij welke gelegenheid door den secretaris der maatschappij, den heer m.' if. Hermaneene rede voering werd gehouden over de ware liefde voor lof en eer, welke afgewisseld werd door gezangen van een 25ta! kinderen van de stads armenschool alhier, die, daarin geoefend door den verdienstelijken hoofd-onderwijzer Mulder, onder geleide van eenige muzijk-instru- menlen de op deze gelegenheid vervaardigde coupletten aanhieven. Eene talrijke vergadering be.oondö de levendigste belangstelling in deze feestviering. Bij koninklijk besluit van den 13 dezer Staatsblad n.° 51) is, bij uitbreiding van hel l"e en 4i0 lid van 1 van het koninklijk besluit van den 10 December 1822 Staatsblad n.° 50) de stad Zie- rikzee aangewezen als uiterste wacht- en ligtingsplaals voor de sche pen bestemd naar Middelburg. Bij besluit van den 19 dezer, heeft Zijne Majesteit benoemd: tot burgemeester der gemeente Ooslerland en Sir-Jansland den beer 7'. Brouwer, Jz. assessor aldaar, in plaats van den heer E. E. Schutter, vroeger eervol ontslagen. Door Zijne Majesteit is, bij besluit van den 10 dezer, onder anderenvergund bet beslaan van eene Christelijke afgescheidene gemeente te S.'-Philipsland bestuurd volgens het reglement bij het adres overgelegd. ^Zeetijdingen. BROUWERSHAVEN den 24 October. Uitgezeild Middelburg kapt. J. Roderkerk van Middelburg naar Batavia, Cleveland, kapt, W. Morlej', van deze reede naar Londen en binnendoor per stoom boot opgesleept Elisabeth en Johanna, kopt. M. van Yellhoven naar Rolterdam laatst van Batavia en Tjilatjap PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM Woensdag den 23 October 1844. Nederlanden 2'/a pC. Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaat 4'/, pC. Nieuwe 3 pC.' Leening Ha nilel - Maatschappij Oost-Indien 5 Rusland Hope en Comp. 5 Spanje, Negol. 1834 bij Ardoin 5 Oostenrijk Bij Goll. en Comp. .5 Negot. Metaliek 5 gebleven. 62s/, pC. 99"/,, 99'/» 753/» 20'/8 MIDDENPRIJZEN van be volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE, October 1844. O. Tarwe 1843 N. dito 1844 Zomer-dito Ordinaire dito Rogge 1844 N. Winter-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito van den 24 De Néd. Mudde. f 8,00 a 8,75 5,00 a 6,25 - 0,00 a 0,00 - 5,00 a 5,50 - 4.80 a 5,00 4,00 a 4,30 - 3.50 a 3 60 - 2,20 a 2,30 - 4,00 a 4,50 - 7,00 a 7,(50 - 8,00 a 8,50 Graauwe Erwten Groene dito. Gele dito Koolzaad Zaai-I.ijnzaad Slag-Lijnzaad üe Ned. MvMc. f 0,00 a - 4,0'i a o, ;3 - 4,Ui» 4,2:> - 0,00 a 00,00 -15,wOii 2,0:: - 3,00 a 7,00 Haap-Olie te Ziertkzeef 41,00 p. v. Patent-Olie - 44,00 Lijn-Olie - 38,00 Raapkoeken ƒ00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 a JÈdvertentiën Er wordt zoo spoedig mogelijk gevraagd een bekwame KLEERMAKERSKNECHT, grondig met zijn vak bekend en van goede getuigschriften voorzien. Adres, mei franco brieven, onder de Letter B bij den Boekhandelaar P. C. HenduiK&en te Brouwershaven. Jonkheer K. W. ue JONGE zal namens zijne prinerpsien op Donderdag den 31 October 1844 des namiddags ten 3 ure in het Logement van F. J. van Ome:te Zieri!::cedoo- het ministerie van den Notaris M.' J. J. EKMERINÜ presenteren te verkoopen Eene Blok TIENDEN gelegen onder tie Gemeente Wissekerkein den 41,aria-Polder de eerste blok, waarvan de zui vere revenuen, van 1828 tol 1842, gemiddeld hebben bedragen een som van 207,88'/» 'sjaars; alsmede eene OBLIGATIE, laste den Polder Oud-Noord-Bevelandgroot 1800, a 3 percent; een DITO, laste de Polders Scherpenisse en Westkerke, groot 1800, a 3 percent; twee DITO, laste de Stad Goes, ieder groot 600, a 3 percent, betalende 1 percent, en twee DITO, laste als voren, ieder groot 300, a 1 percent. Nadere information te bekomen bij den Heer Yerkooper en ten Kantore van voornoemden Notaris. De ondergeteekende maakt aan zijne Stad- en Landgenooien hekend dat bij voorzien is van ALMANAKKEN voor hel jaar 1845, en beveelt zich voortdurend in ieders gunst. Zierikzee, 25 October 1844. J. BI. van SETTEN. te zierikzee, bij 1>k web. a. be vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2