A N.° 85. ZIERIKZEESCHE 7 DINGS&AG A.® 184io C O IJ R A N Te 22 OCTOBER. i#» JBesturen en Administration, Ni eu ws tijdi ny e n BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Slad ZIE1UKZEE brengen ter kennis van de belanghebbende houders van Stads Effecten dat de Commissie lot amortisatie der stedelijke gevestigde schulden op Woensdag den 30 October aanstaandedes middags in eene der zalen van het Raadhuis, zal overgaan tot de jaarlijksche uitloting van Obligation welke zullen kunnen afgelost en vernietigd worden volgens het bestaande plan met uitnoodiging aan iederen houder van Effecten op de Slad om bij die uitloting des verkiezendetegen woordig te zijn. Zierikzee, den 9 October 1844, Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. .1. P. KROEF. fi E KEN DM A KING. De COMMISSIE ter Uitreiking ran SOEP aan behoefligcn, binnen deze Stad, in aanmerking nemende, dal het Wintersaizoen op han den is, en de tijd alzon nadert, oin een aanvang te maken met de voorbereidende werkzaamheden daaraan verbonden neemt de vrijheid om deze zoo nuttige inrigting aan de medewerking barer Stadgenoo- len aan te bevelendezelve kennis gevende dat op Maandag den 28 dezer de Biljetten van Inschrijving aan de huizen der Ingezetenen rondgehragt en binnen drie dagen daarna zullen worden opgehaald met uitnoodiging om daarop miideiijk te willen inschrijven. De Commissie vertrouwtdat de Ingezetenen dezer Stad steeds overtuigd van het overgroole nut, hetwelk deze itirigling teweeg brengt, hunne giften .voor dezelve niet zullen onthouden, maar in tegendeel de Commissie door eene ruime Inschrijving zullen in slaat stellen om de' bedeeling aan hunne verarmde SladgenoOten gedu rende den aanstaanden Winter, wederom op den gewonen voel te kunnen doen plaats hebbendaar de aanvrage om Soep weder niet minder dan vroeger zal wezen en aan welke alleen door eene ruime inschrijving kan worden voldaan. Zierikzee, den 18 October 1844. Dc Commissie voornoemd W. D. tie JONGE vt.. Ter ordonnantie van dezelve, J. ISEBREE MOENS. GROOT-BRITTANNIEN. LONDEN, den 15 October. Gisteren op den middag heeft de ko ning der Fransihen Windsor verlaten. Verzeld door koningin Victo ria en prins Albert heeft hij zich naar Portsmouth begeven waar prachtige toebereidselen tot zijne ontvangst gemaakt Waren en waar hij zich dienzelfden avond ingescheept zou hebben. Maar daar het geweldig woei en de zee zeer hol stond heeft Z. M. verkozen het Kanaal op eene min breede plaats over te steken en is naar Douvres gekomen waar hij heden naar Calais is scheep gegaan. Op het punt om Windsor te verlaten heeft de koning aan onder scheiden beambten van het huis der koningin blijken zijner vorstelijke mildheid doen toekomen. Daarenboven hebben de bedienden 25,000 franks en de armen van Windsor 4000 franks ontvangen. Ook zijn aan de fransche sociëteit van weldadigheid die den koning hij zijne komst begroet had 10,000 franks toegezonden. Twee, rampen hebben de laatste dagen van koning Bodewijk Philip's verblijf hier te lande gekenmerkt: te Portsmouth is een stuk, Waaruit salutscholen werden losgebrand gesprongen door de te groote snelheid van lading en is hierdoor een kanonnier op eene vreesse- lijke wijs gedood terwijl een tweede zoo zwaar gekwetst isdat men zijn herstel voor onmogelijk acht. De stukken op hel bolwerk waren 32ponders en slechts 4 in getal. Om het koninklijk saluut te geven, moesten dus 3 derzelve snel achter elkander 5 maal en oen zelfs G maal gelost worden. - Hier te Londen heeft men, kort vóór Z.r M.' komst, brand in het nieuwe stationsgebouw ontdektjuist toen men bezig was cenige tenten voor 'skonings ontvangst op te slaan. De hevige wind deed den brand zoozeer toenemen dat het meerendeel van hot uitgestrekt gebouw in de asch werd gelegd. Deze brand is een der geweldigste, geweest welke men sedert lang in deze hoofd stad had gehad. Hel schijnt dat groot gebrek aan toezigt van de zijde der spoorweg-beambten beert bestaan. Vele machines zijn ver nield. De koning der Franschen die naar Douvres vertrok, aan schouwde met niet weinig leedgevoel het tooneel van verwoesting. Men rekent de schade op ten minste 25,000 p. st. F R A N R R IJ K. 'PARIJS, den 16 October. De koning is gisteren namiddag ten S ure te Calais aan 'wal gestapt. Hij heeft eene wapenschouw over de nationale garde gehouden en de civile en militaire overheden in gehoor ontvangen. Hij is door de geheele bevolking met de meeste geestdrift ontvangen. Z. M. is naar Eu vertrokken. De Conslilutionnel berigt dat de koning amnestie verleend heeft aan al de wegens slaatsmisdrijven veroordeelde personen die ,ich tegenwoordig in Engeland bevinden. NEDERLANDEN. 'sGRAVËNHAGE den 20 October. Ingevolge art. 99 der grond wet zal morgen [maandag) de gewone vergadering der stalen-gene- raai door Z. M. den koningmet de gebruikelijke plegligheden •worden geopend. fn eene Buitengewone Slaats-Couranlvan gisteren is bekend gemaakt een koninklijk besluit van den 18 dezer bepalende de slui ting, van de thans openstaande vrijwillige verwisseling van 5 in 4 pot.' nationale schuld op dingsdag den 22 dezer. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BER1GTEN. Men verneemt, dat het bestuur der landhuishoudkundige school lö Groningen in plaats van de inrigting die zij tot nog toe in huur ge bruikte thans geslaagd is in de aankoop van eene boerderij ten behoevë van die school, groot 181/, bunders en gelegen aan den straatweg te Haren, hij Groningen. Het onderwijs, hetwelk den 17 dezer, voorliet winter halfjaar, in de stad aanvangde, zal daar voorliet zomer-halfjanr worden voortgezet, volgens de daaromtrent gedrukte bepalingen. Tot heden is de steurharingvangst zeer gering. Den 13 Jnlij is de gouverneur- generaal van Batavia vertrokken, aan boord van Z.' M.' stoomschip BromO (hetwelk den 2 dier maand uit Nederland aldaar is aangekomen) lot het doen eener reis naar Soerabnya en om de Zuid van Java. Mej. Sophiè Bohrerde beroemde pianist die hoezeer slechts 9 jaren oud do be wondering van geheel Parijs opwektis dezer dagen vergezeld van haren vader, de heer Anloine Bohrer, te 's Hage aangekomen. Men hoopt dat mej. Bohrer zich vóór haar vertrek naar Londen aldaar zal laten hoo- ren. De speelbank in Homburg-vor-der-Höhe had den 7 dezer een ongelukkige» dag. Een poolsch edelman die dezen zomer de bank te Baden heeft doen springen had het zeldzame geluk, hetzelfde lot thans ook aan de homburger bank te bereiden aan welke hij gezegd wordt, op dezen enkelen dag de enorme som van 100,000 franks afgejaagd tö hebben. De National beweert dat in Marocco nog altijd vele Christe nen zoo'schipbreukelingen als opgeligte visschersin slavernij verzuch ten en meent, dat er in het traktaat mot Marocco wel een artikel tot bevrijding dier ongelukkigon gevonden had mogen Worden. In alle brieven uit Otabeite wordt over de handelwijze der Engelscbeh geklaagd die de oproermakers openlijk beschermen. De dagbladen van den re peal in Ierland beginnen thans van O'Connell te spreken als van dert ongekroonden monarch die in bet hart der leren regeerten noemen hem dus Zijne Ongekroonde Majesteit." Een landbouwer heeft het middel uilgevonden om de thee in de omstreken van Parijs en Angers te doen groetjen. Hut aftreksel is even geurig en smakelijk als het chi nesehc blad; doch droog zijnde, geeft ze geen aangenomen geur van zich Den 5 dezer is te Pesth na het houden eener plegtige gods- diensincfeningeen aanvang gemaakt met de werkzaamheden van den groolcn spoorweg naar Weenen en naar Debreczin. Door het Neder- lands'h Bijbelgenootschap zijn in het laatst genootschappelijk jaar uitge deeld 15,124 Bijbels en N. Testamenten. Den 22 Julij li. is vaö Batavia naar Japan gezeild Z.r M.' fregat Pahmbmg. Sedert den 1 Januari; dezes jaars lelt men in Frankrijk 158 vrouwen, die beschuldigd of verdacht zijn van hunne echtgenoolen te hebben vergiftigd of op eene andere wijze om het leven gebragt. Het zal voorzeker den beminnaar Vah natuurlijke historie niet on verschillig zijn te Vernemen dat de vogel Corvus caryocadactes (no tenkraker! Waarvan onlangs in het Handelsblad melding is gemaakt, als in Vriesland te zijn geschoten in de laatste weken ook in Holland vrij talrijk is voorgekomen behalve de exemplaren die het Zoölo gische Genootschap: Nalura Artis Magislrate Amsterdam, aan dö welwillendheid van eenige van deszelfs medeleden verschuldigd is werd eene in den tuin van het genootschap geschoten terwijl een levend exemplaar in Gelderland gevangen sedert 19 September in de diergaarde onderhouden wordt. Als eene grootere zeldzaamheid mag worden aangemerkt dat dezer dagen, in den omtrek van 's Graveland een jong exemplaar van Cursorius isabellinus is geschoten eene vogel in Afrika hijzonder in Abissiniën te huis behoorende en door onzen geleerden Temrriinck in zijn werk Manuel d'ornithologie onder den naam Courlmle isahelle beschreven. Dat het verschijnen van deze vogel in onze stroken als hoogst merkwaardig mag worden beschouwd is af te leiden uit do bijzonderheid in het uitmuntende werk voorkomende NaumanS Nalurgeschichte der Vögel Deuischlandswaarin op pag. 81 van het 7a° deel wordt gezegd: «Tot heden kent men nog zoo weinigs «voorbeelden van het verschijnen van dezen vogel (in Europa), dat »men dezelve tellen kan. Als een exemplaar in Frankrijk een tweede »in Engeland een derde in Zwitserland en een vierde in Duitsch- »land namelijk in het Darmsladtsche hij Braunshard alwaar het- «zelve op den 13 November 1807, op eene zandvlakte geschoten «werd door welk toeval men dezen vogel met eenig regt onder dd «vogelen van Duitscbland tellen mag." Wensckelijk is het voor de wetenschap dat liet. exemplaar waar over hier gehandeld is voor een of ander openhaar museum inogfl gespaard blij ven. Sedert zeer kortelings heeft zich te Kneuheim een dorp op 12 kilometres (nederl. mijlen) van Colmar gelegen eene godsdienstige secle gevormd eigentlijk een genootschap van kwakers of stuiptrek- kende sidderaarsomtrent welke een dagblad vrij merkwaardige bij zonderheden mededeelt. Bit genootschap hetwelk uit het Piëtismus is voortgekomen even als liet Piëtismus zijnen Oorsprong in hef Proleslaiiüsmus heeft, telt «en 40tal leden, manned, vi'öuweu eü

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1