Zeetijdingen. Lees Hier nemendie velen nu schijnen te verachtenondanks de herhaalde waarschuwingen van verlichte en wel onderrigte lieden. Bij PiLhiviers, in het fransche departement du Loiretheeft men weder een waarschuwend voorbeeld gehad van het gevaarom on- voorziglig met schietgeweer, en vooral met dat hetwelk percussie- sloten heeft, om te gaan. Twee jonge geneeskundigen waren met elkander op de jagt gegaan. Onder het voorlwandelen bemerkt de een dat het percussie-kapje op zijn slot niet wel in orde is. Hij ■wil zulks verbeteren houdt daarbij het geweer naar zijnen vriend gekeerd stoot zeker onvoorzigtiglijk aan het kapje het schot gaat af, en de ander, in den onderbuik getroffen, gaf 5 uren daarna, onder de ijsselijkste folteringen den geest. Uit Warschau meldt men van den 29 September Jl. dingsdag en gisteren heeft men eene mijl van hierin tegenwoordigheid eener groote vergaderingwaaronder de prins stedehoudervan eene nieuwe machine om graan te maaïjen de proef genomen. De machine maaide in een uur een bunder haver af en legde de halmen zoo regelmatig neder als geen handarbeid met de zeissen het doen kan. l)e machine is naar bet plan der heeren Tyminzecky en Kaczijnski vervaardigd en de kosten eener zoodanige machine in hare volle grootte worden op nog geene 5000 guldens berekend." De keizer van Rusland heeft aan den heer Bury den vermaarden ingenieur te Liverpool last gegeven tot een der gewigligste werken die de nijverheid in lang gewrocht lieert. Het betreft niets minder dan eene ijzeren brug over de Newa over welke rivier thans slechts Éene brug met bonten (de Isanesbrug) ligt en welke vele moeijelijk- heden rn het druk verkeer aanbiedt. De ijzeren brug zal uit 7 bogen bestaan de span van den middonslen boog zal 156 voet bedragen en van de 3 bogen aan iedere zijde 143, 125 en 107 voet eik. De lengte van de brug zal niet minder dan 1078 voet beloopen. Het gewigt alleen aan ijzer zal ruim 8000 ton zijn behalve de uitmun tende balustraden en lampen waarmede de keizer dit kunstgewrocht wil versieren, en die het gewigt aan ijzer wel met lusschen do 1000 en 2000 ton zal vermeerderen. Men rekent dat alleen het ijzer werk 100,000 p. st. zal kosten. Verbazend zijn de krachten tot de vervaardiging van deze brug aangewend wordende welk de Waterloo brug te Londen verre overtreft. Er zijn 200 stoomwerk tuigen toe bestemd met elkander uitmakende eene kracht van 5000 paardenkrachten. Het getal handen daartoe bestendig aan riem gang zal omstreeks 900 bedragen. Verscheiden werktuigen worden bepaal delijk voor dezen gewigtigen arbeid vervaardigdzijnde de meest omvattende die in Engeland ooit voor het buitenland besteld is. Het Journal Asiatique, van den 20 Augustus, meldt, dat onder de laatste opgravingen in bet oude Nïnevéinzonderheid uitmunt een paleis met prachtige portalen tegenover het zuiden en noorden. De ingangen zijn versierd met kolossale stieren met menschenhoofdenen menschenbeoMrn met gierenkoppen. De wanden zijn alle met kostbare basreliëfs overdekt. Zeer te hopen is het, dat zoo af deze overblijf selen niet naar Europa overgevoerd kunnen worden althans de door den heer Flaudin vervaardigde teekeningen en gemaakte afschriften even ais zijne vorige, behouden zullen overkomen, in welk geval het Journal Asiatique zal voortgaan dezelve aan het publiek mede te deelen. MIDDELBURG, den 11 October. Het heeft Z. M. behaagd, aan de Israëlitische gemeente alhier eene tocfage uit 's rijks kas van f 500 te verleenentot ondersteuning in de kosten tot herstel van derzelver kerkgebouw en begraafplaats. KRUISINGEN (Zuid-Bevetand) den 3 October. Heden had in deze gemeente, de door de W afdeeling der Maatschappij tol Be vordering van Landbouw en Veeteelt uitgeschrevene wedstrijd in het ploegen plaats. De wedijveraars welke zreb voor het gemeente huis hadden verzameld en alwaar de leden vergaderd waren be gaven zich met hunne opgeschikte paarden en werktuigen in volgorde naar het ter wedstrijd bepaalde veld gevolgd door de leden der afdeeling en de commissie van beoordeeling benevens een aantal toeschouwers vooraan dezen stoet werden de prijzen gedragen en op bet ploegveld gekomen zijndewerden dezelve aldaar ten toon gehangen vervolgens werden op een gegeven sein de ploegen gesteld en daarna op eon gelijk gegeven teeken een aanvang gemaakt met hot werk bestaande in het ploegen van 1300 ellen velds voor ieder binnen den tijd van 2 nren. Binnen den bepaalden lijd was het ploegwerk afgedaanen de stoet keerde in gelijke orde als dezelve gekomen was terug naar het gemeentehuisalwaar door de beoordeelaars in eene daartoe afzonderlijke vergadering de uitspraak geregeld en in de vergadering der leden teruggekeerd medegedeeld werd. Die uitspraak werd ver volgens aan de gezamentlijke wedijveraars daartoe in de vergadering genoodigd bekend gemaakten onder eene gepaste toespraak de prijzen uitgereiktte weten De eerste prijs bestaande in eene fraai gewerkte zilveren tabaks doos, aan Jan Evertsiijk en de tweede prijs van f 10 in goud aan Leendert van der Hart, beide boerenknechts, wonende te Kruiningen. Deze feestviering werd geëindigd met eene vriendschappelijke maal tijd waaraan vete leden deel namen en waarhij de ingestelde toas ten getuigden van de gulle vrolijkheid en belangstelling in het groote doel der maatschappij namelijk bevordering van de belangen van den landbouw eri den veeteelt in deze provincie. HEINKENSZAND den 7 October. Met genoegen verneemt men dat het nieuwe kerkgebouw voor de Hervormden alhierdezer dagen door het kerkbestuur is aanvaarden weldra daarin godsdienst oefening zal worden gehouden. Z1ER1KZEE den 15 October. Door Zijne Majesteit isbij besluit van den 9 dezer, onder anderen, goedgekeurd de beroeping van pre dikant uitgebragt door de eerwaarde kerkeraad der Hervormde ge meente van Oirschot c. a. onder de classis van Eindhoven, op den weleerw. zeer gel. heer H. M. C. van Oosterzee, predikant te Eikerzee. ZIERIKZEE, den 15 October. Heden is ter reede dezer stad gearriveerd het barkschip Minerva kapt. L. M. Hoffman van Batavia naar Middelburg en is eergisteren van de reede binnendoor per stoomboot naar Middelburg opgesleept: bot barkschip hel Zeepaard, kapt. JL Giltjes Lz. laatst van Batavia. BROUWERSHAVENden 14 October. Binnengekomen Gertruda kapt. A. Schaap d'Elmina kapt. J. M. Janssen en Admiraal van Eingsbergenkapt. A. Glazener van Batavia de Valk, kapt. F. Janssen van Antwerpen Figarakapt. W. Monnvers van Havre, alle naar Rotterdam cn de Vrouw Adrianakapt. A. Huisman van Antwerpen naar Amsterdam; uitgezeild: Ganges, kapt. S. G. Walker, naar Londen en binnendoor opgesleept: Generaal Chassé kapt. J. M. de Winter, en d'Elmina, kapt. J. M. Janssen, naar Botterdam laatst van Batavia. jA dvertentiën. Bij J. WAALE zijn te bekomen in de 194"° K. N. Loterij, Heele en Gedeelten van LOTEN in Koop en Huur Prijs- Courant. De trekking begint den 28 October 1844. Heden ligt in Lossing en zijn te hekomen bij J. SMITS beste Brahandsche SCHAAL- en MAATKOLEN voor een civile prijs. Op Zalurdag den 2 November 1844, des avonds 6 ure, zatin de Herberg van de Weduwe J. van Elsacker Ie Tholen, ten verkoop worden geveild: de STEENEN WIND- KOOBNMOLEN en de daarbij behoorende ROS-KOORNMOLEN binnen de Stad Tholen. Dit bedrijf levert een goed heslaan op waaromtrent en opzigtens de voorwaarden van verkoop nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij M. M. de LANGE Griflier van het Kantongeregt te Tholen, bij wien de voormelde Molens inmiddels ook uit de Hand te Koop zijn. Bij behporlijke waarborg kan de gebeelc of gedeeltelijke koopsom op bet verkochte gevestigd blijven. In het Dagblad van 's Gravenhagevan 5 Julij 11.leest men de volgende Advertentie LEES Ï3IEH! De DIRECTIE van het 2to BEGRAFENISFONDS onder de zin spreuk TOT NUT VAN 'T ALGEMEENgevestigd te 'sGraven- huge, vermeent, dat door de onderstaande verklaring, die, geplaatst in do Leeuwarder Courant, van den 14 Juni] 11., en overgenomen door den 's Gravenhaagsche Nieuwsbode van hedengenoegzaam be antwoord zal zijn. VERKLARING. De ondergeteekende verklaartdat do op zijn' naam in de Leeu warder Courant van den 14 Junij 11. geplaatste verklaring huiten zijn weten is gesteld, geworden. s Gravenhageden 21 Jung 1844. (was gel.) C. du CHATINIER Wijk U n.' 19. De ondergeteekenden Directeuren van het 21' BEGRAFENIS FONDS, onder de zinspreuk TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN gevestigd te s Gravenhagekennis bekomen hebbende van de Adver tentie, geplaatst in de Zierikzeesche Courant van 8 October jl.heb ben gemeend zonder in eeno wederlegging van het daarin opgege- vene te willen treden aan' de lezers dier courant te moeten bekend maken, dat eene gelijkluidende Advertentie, elders geplaatst, thans aanleiding tot eene Geregtelijke vervolging heeft gegevenwelke in handen is gesteld van de Weled. Gestr. Heeren Wintgens, Advo caat hij den Hoogen Raad, en den Procureur ÏJssëll, alhier; en dat, in afwachting der Regterlijke beslissing, ten hunnen Kantore voor elk en een iegelijk de gelegenheid is opengesteld om zich van den geregelden en bloeijenden staat van hun Fonds, hetwelk thans ruim 19,009 Leden telt, te overtuigen zijnde daarinnaar hunne meening, de beste beantwoording gelegen, op de leugenachtige voor- gevens van hen die in soortgelijke ondernemingen de ondergeteeken den zoeken te onderkruipen. 's Hage10 October 1844. Directeuren van voornoemd Fonds C. de JONGB. A. L. WE IS. PS. Wordende tevens door Directeuren eene PREMIE uitgeloofd van f 100 aan dengenen, die eenen LASTERAAR, onder Getuigen kan aanwijzen. In de Ulrechtsche Provinciale en Stads-Courantvan 22 Julij II. leest men de volgende Advertentie De ondergeteekende Agent voor de Provincie Vriesland, van het 2fc BEGRAFENISFONDSonder de zinspreuk TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN, gevestigd te 's Gravenhagein ervaring gekomen zijnde, dat men de Administratie van dit Fonds, bij bet Publiek zoekt verdacht te maken en te benadeelenwaartoe de drijfveeren kennelijk liggen in den naijver van personen die dergelijke Fond sen veriangefi^pp le rigten om waarschijnlijk daardoor een heslaan te ertangen heeft vermeend te moeten berigten dat bem van den Weledel. Gestrengen Heer M.' W. W. Wintgens Advoeaat hij den Hoogen Raad der Nederlandente 's Gravenhagede verklaring is geworden dat Z. IE. E. G. in den laatsten lijd, het Bestuur wan voornoemd Fonds, van nabij heeft leeren kennen, en geruslelijk verklaartdat hetzelve zich in de beste orde bevindt;" en uit aan merking daarvan zoowel alsmede uit de steeds toenemende deel neming door geheel deze Provinciën dit Fonds bijzonder aanbeveelt. Leeuwarden, 12 Julij 1844. was gel.) J. OOSTERHOFF Wz. De Boekhandelaar P. C. HENDR1KSEN te Brouwershaven, berigt hij deze dat zijne LEESBIBLIOTHEEK thans ge opend is, en dat hij de Catalogus zooveel mogetijk algemeen heeft rondgezonden mogt echter deze of gene die er belang in stelt onwillekeurig vergeten zijngelieve men de goedheid te hebben dezelve franco aan te vragen zullende hij dadelijk met de meesle bereidwilligheid dezelve gratis doen toekomen bevelende zich ten vriendelijkste ook iri deze onderneming aan terwijl hij tevens ver zekert dat hij voortdurend voorzien is van alles wat in eene goede Boek- Papier- en Kantoorwinkel vereischt wordt. te 7.ierik.zee bij de wed. a. de vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2