ZIERIKZEESCHE if DINGSDAG C O R A IV T, 15 OCTOBER. Nieuwstijdingen. 83. A.° 1844. GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN den 9 October. Koning Lodewijk Philips bevindt zich thans op engelsch grondgebied en geen wonder dat zijne tegen woordigheid de stof voor alle dagbladen het onderwerp van alle gesprekken uitmaakt te meer daar hij de eerste regerende koning der Franschen is die een vreedzaam en vriendschappelijk bezoek in Engeland aflegten tevens een der meest wijze en welwillendste monarchen die ooit eene kroon droegen. Zijn tegenbezoek aan ko ningin Victoria wordt dan ook algemeen als een nieuwen waarborg van vrede en vriendschap tusschen de beide magtige rijken en volken en de voortduring van die vrede en vriendschap als een grond van hoop op het behoud van den wereldvrede aangemerkt Maandag avond ten ruim zes ure scheepten zich de koning zijn jongste zoon, de hertog van Monlpensier, de minister Guizol en de overige aanzienlijke personen welke hoogstdenzelven herwaarts vergezellen zonden in de haven van Tréport aan boord van het stoomjagt de Gomerin. Gisteren morgen is Z. M. te Portsmouth aan land gestapt en met groote statie ontvangen. Van wege de stedelijke regering werd Z. M. toegesproken ten einde de vreugde der bevolking over dit koninklijk bezoek te betuigen. Men hoopte dat zich een nieuw tijd vak zou openen in de geschiedenis der beide lauden; een tijdvak van naauwere betrekkingen en gemeenschap, waaruit voor den vrede en de rust der wereld zulke groote weldaden te verwachten zijn. Z. M. antwoordde terstond in het engelsch herinnerde aan zijn vroeger verblijf in Engeland, toen er zoo groote verschillen en veten met Frankrijk bestonden. Z. M. verzekerde, dat bij te allen tijde de hernieuwing van die verschillen zou trachten te voorkomen daar bij het er opregtelijk voor hield, dat het geluk en de bloei van een volk wel zooveel afhangen van den vrede met die natiën, die het omringen, als van de rust in zijne eigene landpalen. Z. M. herin nerde aan het bezoek der koningin in Frankrijk, en het strekte hoogst denzelven tot blijdschap, aan de uitiioodiging te voldoen, om die stranden weder te bezoeken, waar hij voor vele jaren zoo edelinoe- diglijk ontvangen was. De koning hoopte ten slotte, dat, onderden zegen des Allerhoogsten die gevoelens van vriendschap tusschen beide natiën lange zouden worden gekoesterd en dat zij zouden strekken lot bevordering van hel heil des menschdoms. Prins Albert en de hertog van Wellington kwamen middelerwijl te Portsmouth aan, en nadat heiden, onder veel gejuich der menigte, elkander hartelijk verwelkomd hadden begaven de vorstelijke personen benevens hun gevolg zich met den spoortrein naar Windsor. Zij kwamen gisteren namiddag ten 2 ure aldaar aan waar de koningin baren doorluchtiger! gast aan de deur van den hoofdingang afwachtte vergezeld door de hertogin van Kent, haar huis, ministers en ver deren stoet, 's Konings komst werd aan de menigte bekend gemaakt door het luiden der klokken en het losbranden van het geschut. Den 12. De reis van Z. M. koning Lodewijk Philips naar Engeland is thans het onderwerp waarmede men zich genoegzaam uitsluitend bezig houdt. De courierwissel tusschen Frankrijk en Groot-Britlanniën is allerlevendigst. Gisteren heeft eene vereeniging van het kapittel der orde van den Kouseband plaats gehad waarin Z. M. de koning der Franschen bij die gelegenheid die orde ontvangen heeft. Daarna heeft de koningin ter gelegenheid van de plegtigheid een groot banket in de S.'-Ge- orge's-zaa! gegeven. AI de prentverkoopers Ie Londen hebben een buitengemeen gelal portretten des konings verkocht. Er is een medaille geslagen welke tegen een' schelling is verkocht en mede een groot getal koopers vond. Bij Gibraltar is een spaansche oorlogs-schooner die op een kustvaartuig jagt maakte en bij de punt van Europa verzuimd had hare vlag te hijschen door de engelsche batterijen beschoten geworden en in den grond geboord. De schepelingen zijn gelukkiglijk allen gered. NEDERLANDEN. 'sGBAVENHAGE, den 12 October. Bij besluit van den 6 dezer heeft Zijne Majesteit tot kapilein-kommandant der dienstdoende schut terij te Ylissingen met den personelen rang van luitenant-kolonel benoemd A. E. Tromp, hoofd-ingenieur bij de constructie der marine in gemelde stad. GEM EN IDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCHE BEB1GTEN. Den 28 September heeft te Slokholm de zalving en krooning van ko ning Oscar en deszelfs gemalin plaats gehad. De straten langs welke de optogt ging, waren alle met planken belegd en met hlaanw doek over- togen. Steeds gaat de nederlandsche marine in onze oost-indische be zittingen voort, met allen ijver, op het inkomen der minste berigten de zeeroovers op te sporen en zoo mogelijk te vernielen. Langs de kus ten van Java bad men mede zeeroovers ontdektDe forten romdom Pa rijs zijn thans genoegzaam voltooid en gewapend. Aan den onafgebroken wal, rondom de hoofdstadwordt nog altijd gearbeid. Den 8 dezer is de tentoonstelling van den Heiligen Rok te Trier gesloten en de Hei lige Reliquie weder in de schatkamer terug gebragt. Op de timmer werven van AntwerpenOstende en Brugge zullen 6 schepen op sta pel worden gezet; in bet begin des aanstaanden jaars zullen nog 4 sche pen worden gebouwd daarenboven doen verscheiden reeders vreemde schepen naturaliseren. In Engeland heeft men ontdekt, dat bet ge bruik van zout en het besproeijen met zout water een krachtig middel is om de aspergiën te doen groeijen en er eene dubbele opbrengst van te hebben. De electrische telegraaf is thans in Groot-Brittanniën langs zeven spoorwegen in werking te weten die van Londen naar Black- wall de Great Western weg die naar Bristol looptde weg van Yar mouth naar Norwich een deel van den tak van Oldham de weg van Leeds naar Manchester, die van Edernburg naar Glasgow, en eindelijk de atmospherische weg van Dublin naar Kingstown. Dezer dagen is te Coblenz doorgereisd de hoogw. heer baron van Wijckerslootbisschop van Curium en apostilisch vicarius van Leiden, op zijne terugreis van Trier, alwaar hij gelijktijdig met den aartsbisschop-coadjutor var. Keu len den heer van Geysselis tegenwoordig geweestom aan de plegtig- heden van den Heiligen Rok deel te nemen. Berigten uit de West- Indiën melden onder anderen dat er te Demerary Trinidad en Barbados eene vrij zware aardbeving gevoeld is. Zij had aldaar geen schade aan- gerigtmaar men vreesde dat in den omtrek van Craccas, van waar da schudding scheen te komen zware verwoesting te weeg gebragt zou zijn. Aan de grenzen van Mexico was in bet begin van Augustus de stad Matamorao door een tornado of west-indiscben stormwind, verzeld van overstrooming bijna geheel vernield geworden slechts 3 huizen waren blijven staan. Een dagblad van Bordeaux noemt het berigt dat 300 vaten wijn door de Grand Ducjuesne te Batavia aarigebragt, vervalseht ltdvonden en in zee uitgestort waren geheel valsch en ver zekert dat dit vaartuig slechts 50 vaten inhield die allen ten gebruike zijn toegelaten. Het is bepaald dat de loterij in de oostenrijksche staten den 17 Januarij aanstaande geheel verboden zal zijn. Men wil hopen dat weldra de loterij eveneens in al de staten van Europa zal verboden worden. De te Leeuwarden gestorven giraffe is, ten be hoeve van het academisch kabinet van natuurlijke historie te Groningen, voor eene som van ongeveer 500 aangekocht, om aldaar opgezet ta worden. De keizer van Marocco zal gelijk men reeds vooruit zag, een nieuw europeesch eskader op zijne kusten krijgen namelijk een zweedsch de bevelhebber van hetzelve is reeds benoemd. Het stoom schip de Batavier heeft op zijne jongste reis uit Botterdam naar Londen een 70tal schapen uit Holland medegebragtde eersten sedert bet gewij zigd tarief; dit schip had ook 62 ossen aan boord van welke door de stortzeeën en het zware werken van het schip 12 onderweg zijn ge storven. Ter viering van de in Marocco behaalde overwinningen is er te Parijs eene koninklijke ordonnantie uitgevaardigd tot het verleenen van amnestie aan een 20tal staatsgevangenen. In de maand Septem ber van dit jaar zijn te Ostende uit Douvres aangekomen öf van het eerste punt naar het laatste vertrokken 2929 reizigers. In de maand September van 1843 had dit aantal 622 bedragen, hetgeen alzoo eene vermeerdering aanduidt van niet minder dan 2307 reizigers welke ver meerdering men als een gevolg van de voltooijing der belgische spoor- wegliniën beschouwt. Men zal zich herinneren dat er klagten waren ontstaan over da afbraak, die de regering der stad Delft voorgenomen bad, van den in bouwvalligen staat verkeerenden toren der Oude kerk aldaar. Dia klagten hebben den stedelijken raad doen besluiten, aan eenige des kundigen de taak op te dragen den toestand van den toren grondig te onderzoeken. Dezen zich met de vervulling dier taak hebbende bezig gehouden hebben van hunne bevinding verslag gedaan en ver klaard dal de toren zonder eenig gevaar voor de stad zou kunnen worden hersteld welke herstellingen in den tijd van 4 jaren zouden kunnen afloopen. Het stedelijk bestuur van dit rapport kennis beko men hebbende, beeft dien ten gevolge werkelijk besloten, den toren op kosten der stad te doen herstellen. Tot dal einde is de vergun ning des konings verzocht. Thans verneemt men, dat het Z. M. behaagd heefthet gedane verzoek in te willigenzoodat dit grijza gedenkteeken voor die stad bewaard zal blijven. Dezer dagen heeft te Rotterdam een in zijne soort aardig geval plaats gehad. Een zeker persoon met name Uklee dermaker aldaar woonachtig, en een lansier, wiens naam onbekend is bevinden zich te zatnen in eene herberg en zijn daar vrolijk en wel. Ofschoon zij beiden geene kennis aan elkander hebben, pro poneert de lansier, om voor de grap eens van kleederen te verwis selen hetgeen door den anderen niet alleen niet wordt afgeslagen maar waarin deze zijne toeslemming geeft. Zoo gezegd zoo gedaan. Nadat men van kleederen verwisseld wasen derhalve de lansier als burger en de kleedermaker als lansier te voorschijn kwamis men verderop gegaan en heeft de wezenlijke lansier eene gelegenheid gezocht zich van den gewaanden lansier te ontdoen zoodat hij nog terug moet komen. Naar men verneemt, zou'die lansier te 's Her togenbosch tehuis behooren alwaar zijn korps in garnizoen ligt en hij thans reeds te Leiden geapprehendeerd zijn.' Eene zeer deerniswaardige zaak waaraan de lieden van de kunst zelve nog niet lang geleden schenen te twijfelen, is, dat de droes deze paardenziektewelke Bu/fon als verschrikkelijk beschouwde - zich aan den mensch mededeelcn en hem noodlottig zijn kan. Eene on langs plaats gehad hebbende gebeurtenis heeft de vele voorbeelden die daarvan ondervonden zijn, vermeerderd. Zekere stalknecht, te Brussel woonachtig, die dagelijks een getal van 30 a 35 paarden te verzorgen had is onder deze ziekte bezweken welke natuurlijk van paarden, die daarmede bebebt waren, op hem was overgeslagen. Na veel pijn te hebben doorgestaan, en niettegenstaande de zorgen en hulp, door de kunst aangewend is do ongelukkige daaraan overleden. Wij kunnen de personen die zich in het geval mogten bevinden van met door deze ziekte aangetaste paarden te moeten omgaan, niet genoeg aanraden, om de gebruikelijke voorzorgen in acht to

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1