ZIEMKZEESCHE COURANT, :r, 6? VRIJDAG A.o 1844. 11 OCTOBER. Besturen en Administration. Nieuws tij dingen N.o 82. bet ijk© tide mij eeft een laar van nne te van Ige- jlks 13 19. en ge beft It, m isle ten er- ede bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen door deze ter kennis van bet publiek dat in de Vergadering van Heeren Kiezers, op den 2 dezer maand, tot Lid van den E. A Raad dezer Stad is benoemd de beer DINGEMAN vak der VLIET, ingezeten dezer Stad in plaats van den beer R. C. Ermekins overleden, en dat bet benoemde Raadslid, die betrekking aangenomen hebbende in de eerst- te houden e Raadsvergadering zal worden bc- eedigd en geïnstalleerd. Gedaan ten Raadkuize der. Stad Zierikzee, den 9 October 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. I». KROEF. REKENDMAKING. RURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad 7JEBTKZEE brengen ter kennis van de belanghebbende houders van Stads Effecten dat de Commissie tot amortisatie der stedelijke gevestigde schulden op Woensdag den 30 October aanstaandedes middags in eene der zalen van het Raadhuis, zal overgaan tot de jaarlijksche uitloling van Obligatiën welke zullen kunnen afgelost en vernietigd worden volgens het bestaande plan met uitnoodiging aan iederen bouder van Effecten op de Stad om bij die uitloting des verkiezende tegen woordig te zijn. Zierikzeeden 9 October 1844. Rurgemeesler en Wethouders voornoemd DE CRANE vl. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. WA A BSC n UW ING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE ontvangen hebbende twee dwangbevelen opgemaakt door den Ont vanger der Directe Belastingen alhier, tegen de len achteren zijnde eontribuabelen in de aanzuivering van hunne aanslagen inde bebis- ling voor bet Veefonds en bet Patenlregtover liet loopende dienst jaar en gelet op het besluit van Zijne Excellentie den heer Staats raad Gouverneur dezer provincie, dd. 21 Maart 1836, Provinciaal blad n.° 35. Waarschuwen bij deze de ten achteren zijnde belastingschuldigen tegen het ten uitvoer leggen van genoemde dwangbevelen, inet aan maning om door eene onverwijlde voldoening van het door hen verschuldigde, zich van de kosten van vervolging te bevrijden. Zierikzee, den 10 October 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. G R O O T-B RITTANNIEN. LONDENden 5 October. Onze regering heeft het zoogenaamd Mosquito-Koningrijk op het vaste land van Amerika, bezet. Deze streek is zeer vruchtbaar en^ heeft zeer belangrijke havens. Het be zit van deze aanzienlijke landstreek zal den Britten eene veilige wijk plaats en onderhoud voof hunne west-indische vloten verschaffen. Ingeval van oorlog met de Vereenigde-Staten zal dit bezit grootelijks in het nadeel van genoemde staten zijn. Het gewigt daarvan kan nog verhoogd worden door de voltooijing van het kanaal van Panama en de land-engte van Dariën. FRANRRUK. PARIJS den 6 October. De Conslilutionnel beval heden een vrij scherp artikel over de reis des konings naar Engeland. Het blad ziet daarin geene bioote pliglplegingmaar wel degelijk eene staat kundige strekking, om namelijk de hartelijke overeenstemming entente cordialete bevestigen. Doch die bestaat niet meer. Op nieuw be wijzen de jongste tijdingen uit Otaheite hoe onze landgenooten aldaar om het leven gehragt worden. Het blad noemt het onbegrijpelijk dat de ministers tot de reis besloten en geen voorwendsel gezocht hebben om dezelve uit te stellen. Hadden zij (zegt de Conslilutionnel) een weinig fierheid voor Frankrijk was er bij dat bewind een billijk gevoel van betgeen gepast en waardig is dan zou men in Engeland geene schijnbare goede verstandhoudingwelke niet meer bestaat gaan afsmeeken. Wanneer men eenige loftuitingen van de engelscbe dagbladen, eenige toejuichingen van bet engelsch publiek, eenige behendige vleijerij van het engelscbe bof zal erlangd hebben dan zal men overladen bedrogen en tevreden naar Frankrijk terugkeeren. Onze ministeriële bladen zullen in last bekomen, de engelscbe gast vrijheid te roemen en de beide landen met hunne eensgezindheid geluk le wenschen en men zal te Otaheite of elders nieuwe opofferingen doen. Docb bovendien zegt het blad wat spreekt men van hartelijke overeenstemming, zelfs van een bondgenootschap met Engeland Men loont daaTBoor djp geest in Frankrijk niet te kennen. Overal niet alleen de oppositie maar zelfs de ministeriëlen betoonen eene leven dige verbittering legen de engelscbe regering. Niels is minder popu lair dan die overeenstemming welke voor ons niets dan moeijelijk- beden en vernederingen heeft ten gevolge gehad. Met andere begin selen ware een verhond met Engeland wel wenschelijk geweest. Had men gezamenlijk met vrijgevige beginselen groote plannen ten uitvoer gelegd, Konstantinopel tegen Rusland, Italië tegen de dwingelandij, Spanje tegen bet absolulismus beschermd dan zou niets edeler niets roemrijker dan zoodanige vereeniging geweest zijn. Thans is dezelve echier een ijdel woord. De reis des konings is dus doelloos. Het ministerie dat hetzelve heeft aangeraden heeft dus verkeerd en niet staatkundig gehandeld. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 9 October. Het heeft Z. M. hij besluit van den 28 September jl. behaagd toestemming te verleenen tot ile oprigting eener Roomsch-Katholijke gemeente te Ilatert en aan die gemeente toe te leggen eene rijks subsidie van f 4500, benevens aan den aldaar te benoemen pastoor eene jaarwedde van f 400. Rij rescript van den 4 dezer, heeft het Z. M. behaagd, in het belang van den landbouw en der nijverheid toe te staan dat de pligligheid der tiendblokken behoorende tot de dominiale goe deren aan hoogstdenzelven in vóllen eigendom teruggegeven hij art. 69 van het traktaat van den 5 November 1842 ofschoon krachlens art. 802 van het burgerlijk wetboek niet vallende in de bepalingen van art. 798 en 799 echier naar luid der bepalingen zal kunnen worden afgekocht. Zullende de belanghebbenden le dien einde hunne schriftelijke aanvragen met naauwkeurige opgave der bena ming en ligging van de betrokkene tiendblokken kunnen indienen bij den administrateur der voormelde domeinen te 's Gravenbage. Men verneemt dat z. exc. de minister van binnenlandscha zaken de heeren gouverneurs der verschillende provinciën beeft her innerd dat geene personen tot plaatsvervangers hij de nationals militie kunnen worden aangenomen, dan de zoodanige, die, be houdens het verdere ten deze gevorderde, kunnen aantoonen na hunne pasportering uit eene vrijwillige dienstneming volle '15 maan den in de provincie, waar de optreding verlangd wordt, gewoond te hebben. Die dus vrijwillig hebben gediend kunnen niét dadelijk na hun ontslag worden aangenomen. Zij echter, die voor zichzelve, of als nommerverwisselaarsof als plaatsvervangers, bij de nationale militie hebben gediend zijn dadelijk na hun ontslag admissibel in de provincie, in mindering van welker contingent zij hebben gediend. Door Ilendrica Elisabeth Hoornenburgweduwe son Johannes Cornelis van Stenis wonende te Utrecht, is aan Z. M. den koning, bij requeste verzoek gedaan ten einde haar zoon Jan Hendrik Cornellsden geslachtnaam van zijnen vader in dien van zijne moeder moge veranderen en alzoo den naam moge dragen van Jan Hendrik Cornells Hoornenburgzijnde hiervan met bewilliging van Z. M. melding gemaakt in de Slauls-Courantter voldoening aan art. 64 van het burgerlijk wetboek. Men verneemt dat z. exc. de minister van binnenlandscha 2aken als een middel ter vermindering van armoede onder de ar beidende klasse in dit rijk de noodige instructiën aan hh. hoofd ingenieurs van den waterstaat heeft doen toekomen nm toe te zien dat, bij de uilvoering van rijks werken zooveel mogelijk Nederlandsche en geene vreemde arbeiders gebezigd worden. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De tongblaar of het mondzeer heeft zich bij sommige runderen in de gemeente Groningen geopenbaard. Het stedelijk bestuur heeft de noo dige maatregelen genomen om de uitbreiding van die kwaal zooveel mogelijk, le stuiten. Op 32 jaarmarkten in de provincie Drenthe zijn gedurende het jaar 1843 ten verkoop aangebragt 13,777 paarden 16,479 runderen, 21,232 schapen en 10,339 varkens. Laatstleden vrijdag is te Scbeveningen de eerste steurharing aangebragt door eene pink van den reeder W. Pronk. De vangst heeft 22,000 stuks bedragen waarvan 15,000 in één etmaal. Van Scbeveningen zijn voor dit jaar 49 en van Katwijk 36 schuiten (er stenrharing-vissckerij afgevaren. To Arnhem heeft men dezer dagen de voornaamste straten en stegen door gaz verlicht. Jl. vrijdag avond openbaarde zich in de gazvcrlichting te Amsterdam een gebrek ten gevolge waarvan bet licht op verscheidene plaatsen uitdoofde zatuvdag avond was men nog niet geslaagd met do herstelling daarvan, daar hier en daar het licht weder uitdoofde dat zeer hinderlijk is, vooral in groote zalen alwaar vergaderingen worden gehouden en de talrijke leden eensklaps in den donker zitten. De echte Rowland's Macassar olie is daarin van de valsche te onderscheiden dat het etiquet van de echte hetwelk voor het bioote oog slechls een ornament, door een loup of vergrootglas duidelijk zestien honderd maal Romhndis Macassar oil met de schoonste letters vertoonthetgeen een wezenlijk kunststuk der graveerstift is. Gedurende den dag van den 28 September'beeft de regtbank van koophandel 9 der eerste buizen van Parijs in slaat van openbaar bankroet verklaard het passief bedraagt gezamentlijk 4,500,000 fr. Men wil den 13 dezer te Antwerpen een 'groot feest geven, ter herinnering aan de opening van den Rijn-belgj- schen spoorwegin het vorige jaar. Dezer dagen heeft de koning van Pruissén een groot diner gegeven waarop al de hoofdgeeslelijken in da residentie waren genoodigd. Daaronder behoorde ook d.' Oei linger opper-rabbijn van Berlijn zijnde dit tie eerste maal dal een rabbijn in zijne hoedanigheid van Israëlitisch geestelijke, de eer gehad beeft met Z. M. te dineren. Uit Warschau meldt men dat bij bet verbouwen

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1