Advertentie n dige van Poitiersden lieer Grimaud, het middel uitgevonden, om de vergiftiging door arsenicum te voorkomen. Menigvuldige proeven hebben aan de door hem gezochte uitkomst gelukkig beantwoord. Zijn geheel systema beslaat daarin om 98 doelen arsenicum met 1 deel ijzerhout (sulfate de fer) en 1 deel extract van potasch (cyanure de potassium) te vermengen. Dit alzoo toebereid zijnde lost zich hetzij door de kleur of geur op zoodra het op de verschillende spijzen gebezigd wordt. Aldus toebereide arsenicum iu warme vette soep geworpen geeft dezelve onmiddellijk eene bronze kleur die zeer gemakkelijk te onderscheiden is in warme melk eene gele ill roode wijn eene paarsche in brood eene hard hlaauwe kleur en zoo voorts in meer dan 25 spijzen waarvan de lieer Grimaud de proef genomen heeft. Het is te wensohen dat het gouvernement de ontdekking van dezen scheikundige doe onderzoeken en indien de uitkomsten met die van rlen uitvinder overeenkomen zal het den handel moeten verpliglen om het acidiim arsenicosumalvorens het te verknopen eerst volgens 'leze handelwijs te bereiden. De vergiftigingen zouden bijna onmoge lijk worden door de kleur van do spijs of drank ingelichtzou het slagtoffer gemakkelijk aan den dood kunnen ontkomen." Aan het slation van den spoorweg op den linker-oever der Seine zijn den 2t Septemberonder hel bestier van den heer Andraud op twee onderscheiden wijzen proefnemingen gedaan tol het doen voortgaan van rij I u igen door middel van zaamgepersle lucht. Tot dusverredit weet men was zulks steeds beproefd geworden door middel van holle ten deele van lucblontledigde buizen in welke de drukking der darnpkringlucht net werktuig, waaraan de rijtuigen ver honden waren voor zich uitjoeg. De heer Andraud werkt op eene geheel andere wijze, De eerste proef is genomen met een cilinder van geslagen ijzer, die met lucht tot de kracht van 15 atmospheren en meer samengeperst, geladen kan worden. Deze cilinder wordt gedragen door een onder stel met 6 raderen en dient tot locomotief. Geladen met ile kracht van 8 atmospheren heeft het werktuig waarop verscheiden mannen hadden plaats genomen eenen afstand van 6 kilometers heen en weder doorloopen met eene snelheid van omstreeks de 40 kilometers. De andere wijze is geweest eene proefneming van lage drukking door middel van een rijtuig in den vorm van eene calèche, die men insgelijks door zaamgeperste lucht in beweging heeft gebragt. Voor deze bewerking worden twee in tegenovergestelde rigting draaijende cilinder doorstoken door eene buigzame buis van met caoulchou be streken linnen. De lucht mot kracht in die buis ingeperst, doet door hare uitzetting der beide cilinders met snelheid draatjen. Dit is in bet kort de grondslag van het stolsel de proef is nog onvol ledig geweest maar genoegzaam voldoende om betere en groote uit komsten te beloven. Den 18 September beeft Z. H. de paus zijn 79*" jaar bereikt. Den 2 Februari) 1831 werd hij tot paus gekozen. Het collegie der kardi nalen bestaat uit 60 leden waarvan 6 kardinaal-bisschoppen M kardinaal-priesters en 10 kardinaal-diakenen zijn Van paus l'ius VIL leven nog 2 kardinalen, Oppizoni en Jiiario Storza van Leo XII nog 7 en de overige 51 zijn door den tegenwoordigen paus benoemd. De oudste. Tedinitelt 85 jaren, en de jongste, graaf van Scholar- zen berg35 jaren. De bevolking van Rome bedroeg op bet ëiitde van 1843, 170,701 inwoners, zonder de Joden. F en reiziger naar Jeruzalem beeft in de Avgsburger Zetlung van zijnen togt derwaarls, onder anderen, het volgend medegedeeld: Als ik op mijne reis van Kaïro naar Jeruzalem lot de egjptische grensstad EI-Arisch was genaderd liepen daar zeer verontrustende geruchten omtrent de moeijelijkheid der wegen. In Mei hadden er vijandelijkheden lusschen verschillende lïedouïnen-stammen plaats ge had, en sedert dien tijd hadden de egyptrsche Bedouïnen ten getale van omtrent 1000, zich, bij El-Arisch zaamgetrokken en maaklen de wegen onveilig schoon zij zich ten opzigte van de Europeërs tot eene schatting bepaalden. Ik ging echter op reis, en sloot mij op verlangen van mijn volk aan een karavaan van 40 kamcelen met vele vrouwen en kinderen. Den 4 Julij kwam ik behouden te Gaza en reisde van daar naar Jeruzalem. Wat zal ik u van Jeruzalem schrijven? van die weduwe die in slof ®n asch zit en weent over hare kinderen? Hoe ook het hart van den pelgrim van geestdrift slaat, als hij de tinnen der geliefde stad Davids voor zich ziet - hij verlaat haar vol toornige smarteover alles, ja over alles wat hij zag en ondervond. Is er geene stad in de wereld aan welke zich heiliger en groolscher herinneringen knoo- pen dan aan Jeruzalem zoo is er ook geene waar het heilige onbe- schofler ontheifigd wordt. En ik spreek niet slechts van de turksche bevolking, die zicb tegen Christenen en Joden alles veroorlooft wat haar goed dunkt, maar het Christendom zelf maakt hier een bekla- gelijken indruk. Wij gaan door het boofdportaa! in de kerk van bel Heilige Graf. Ter linker zijde digi daarbij zitten de op bun drinkgeld rekenende wachters te rookon en koffij te drinken. Daarbij verhaalde mij dé begeleidende geestelijke, dat onlangs de pacha digt bij het ealvarie- altaar zijn tent had opgeslagen en een grieksch priesler hem met eigen hand koffij had gediend. Rooinsch-KatholijkenGrieken en Armeniërs, de teruggezette koptische Christenen tellen naauwelijks mede, allen zijn bier in bestendige veete en bespotten elkanders gods dienstoefeningen. Over het algemeen hebben de Grieken zicbzoo in de kerk van het Heilige Graf als in gansch Jeruzalem de overmagt welen te bezorgen. Alle opschriften in de kerk zijn in het grieksch. De heiligste tijd van het kerkjaar, de paaschlijd is hier tevens de onheiligste. Of wal staat in verregaande wanorde gelijk met bet grieksehe feest van het heilig vuur. Had ik bet niet uit der: mond van geloofwaardige ooggetuigen, ik zou het niet kunnen gelooven dat men zich vergenoegt met van dit feest meer en meer een ondub belzinnig kunststuk te maken maar bet ook nog tot eene soort van schandelijk bachusfeest verlaagt. En dat alles in het midden dier kerk, binnen welkers ruimte het lijden, de dood en opstanding van den Heiland niet alleen gevierd - maar zoo als merr algemeen aan neemt - heeft plaats gehad. Men kan de bijzonderheden daarvan zonder blozen van toorn en schaamte, schrijven noch lezen. Wat bet leven in de kloosters betreft, beb ik bevestigd gevonden, •wgS mij is Iiaïro meer dan eei> reiziger bad verzekerd. Wi! men bet geloof verliezen zoo moet men zich langen lijd in de kloosters van het Heilige Land ophouden. Eene hervorming meen ik is hier on- uitvoerlijk er zijn wonden die slechts door het mes te iieelen zijn. Maar zult gij vragen: wat voert hel nieuwe bisdom uit? Ik had niet geloofd dat in onze dagen, zulk eene verkeerde opvatting in de verwezenlijking van een zoo grootzoo schoon denkbeeld mogelijk ware. Welk geloof hebben de Joden-Christenen en welk geloof ver dienen zij? Aan engelsch goud ontbreekt het niet; men knoopt gou den netten en vangt bedorven visch. Of kan men het anders noe men, als Joden, en dan nog wel die hij hunne geloofsgenooten in minachting zijn, voor 6000 piasters zich tolden doop laten bewegen, en hij de eerste gelegenheid de besle eene nieuwe onderhandeling openen of terugtreden. Eene merkwaardigheid in bekeringsgeschie denis is die: dat uit een Jood in Hongarije een Calvinist wordt, te Weenon een Katholijk in Walachijen een Walachisch Christen en in Jeruzalem een Anglikaansch Protestant. Ook is hier onlangs een in Danlzig geboren Protestant tot het Jodendom overgegaan. Goud hebben de Joden natuurlijk ook. De prediktrant van een als bekwaam erkend Joodsch-Christelijke zendeling in Jeruzalem was mij eene dogmatische nieuwigheid, jIij stelt namelijk de Joden als de eigenlijke en hij voorkeur, ja als al leen ware Christen-uitverkorenen voor. Volgens hem treden de Joden door hunnen overgang, in hunne oude overgeërfde voorregteu hoven al de andere Christenen. Men begrijpt dat deze bijzonderheid den niet-Joodschen Christelijken Protestanten in Jeruzalem weinig bevalt. Dat geeft scheuring op scheuring. Kon men de eene ziekte door de andere heelen dan ware het jeruzalcrnsche bisdom misschien aan het begin van groote gevolgen. Ik twijfel of deszelfs beschermers in En geland en Duilschland den stand dor zaak en de personen kennen. Uit zulk een jeugd zal geer. man rijpen. Eerwaardig scheen mij daarentegen de amerikaansche zending daar tegenover te staan, welke toen door epn voortreffelijk, hoogbeschaafd, geleerd en ernstig man werd vervuld. Deze zending ziet op geen bekeeringsdoopzij verza melt tot hare prediking alle kleuren van geloofsbelijdenis, en verge noegt zich met den Christelijken indruk die zij voorbrengt. De ophouw der Anglikaansche Evangelische kerk is sedert lang geslaakt, alleen hij gebreke van autorisatie van de zijde der turksche regering. Wat den tegenwoordigen toestand van Jeruzalem betreft, deze is overal even ellendig. Dc pacha is ontbloot van alle krijgsniagl. Het is hekend dat men onlangs in Jaffa op hem heeft geschoten. De fran- sche consul beschouwt zich als beschermer van den pacha schoon hier onlangs zijn eigen bediende gedood is, zonder dat hij deswege genoegdoening vorderde. Op de zekerheid der inwoners en reizigers is zelfs midden in de stad weinig slaat te maken. Een duitscli schilder, die onlangs een oud muurwerk afteekende is met zijn eigen stok dood geslagen. Men ziet Albanezen door de straten loopen maar men wachte zich voor deze: een menschenleven is dezen lieden een spel. Builen de poort van Jeruzalem moet men eiken Bedouin met bezorgdheid aanzien. Het werd mij onlangs als onmogelijk afge schilderd om naar de Doode-Zce te gaan. Heden beviel zeer voorspoedig van eene Dochter H. G, BROEKSMIT, geliefde Echtgenoot van zjwundrecut den 26 September 1844. W. F. BROEKSMIT. Bij Brieven Van meerderjarig verklaringdoor den Iloogen Raad der Nederlanden, op den 20 Augustus 1844, ver leend goedgekeurd bij Koniniilijk Besluit van den 9 September 1844 n.° 82, en geregistreerd te 's Gravenhageden 2-3 September daar aanvolgende, zijn aan WILLEM P1ETER BROUWER, Timmer mansknecht te NieuwerkerkDistrict Zierikzee, Zoon van Marines Louivis Broewer overleden, en Freiierika Levina Broeksmit, laatstgemelde mede wonende te Nieuuierlterlegegeven alle de regten bij de wel aan meerderjarigen toegekend behoudens de bepaling van art. 478 van het Burgerlijk Wetboek. Geschiedende hiervan openbare aankondiging ter voldoening aan art. 486 van hetzelve Wetboek. 's Gravenhageden 25 September 1844. CLANT Procureur bij den Hoogen Raad. De ondergeleekenden verzoeken bij deze aan allen, die der- zeiver Inschrijvingen in de VRIJWILLIGE GELDLEENING of BIJDRAGEN hij hun hebben bewerkstelligd den derden termijn of het een-achtste gedeelte, uiterlijk vóór of op den 13 October 1844, ten hunnen Kantore te komen voldoen terwijl bij dezelve worden betaald de COUPONS 5 pc.r Werkelijke Schuld verschenen 1 Octo ber 1844, alsmede alle andere vreemde verschenen en betaalbaar ge stelde COUPONS. Van der STARP BERGMakelaars. "V V GUANO-MEST te hekomen bij J. C, BROEKSMIT. rtft i -- i De Notaris D. Q. de JONGE van der HALEN zal, ten verzoeke van den Hoog Wol-Geboren Heer Jonkheer K. W. de JONGE en den Heer T. BROUWER, als gemagtigderr van ADRI- -AAN en ANNA nE JONGE mitsgaders de gezamentlijke Erfgenamen van LENA de JONGE, met Ueglerfijfca magtiging, op Vrijdag den 4 October 1844, des namiddags ten 2 ure, in de Herberg van J. Beije, te Ousterland, publiek presenteren te verkoopen Ee'ne HOFSTEDE met 20 bunders 70 roeden 40 ellen ERVE, BOUW- en WEILAND, staande^ en gelegen onder Sir-Jansland, ■thans bewoond door L. vak Vessem, Jz. Vier HOVENIERINGEN, gelegen annex het Dorp Sir-Jansland Alles breeder bij biljetten omschreven. De Notaris J. de KATER Nz. zatten verzoeke van IZAAK van NEUREN op Dingsdag- den 8 October 1844, des morgens ten 9 ure aan deszelfs Woonhuis te Ellemeetveilen en verkoopen Eene aanzienlijke partij HUISRAAD en hetgeen meerder za! wor den geveild. te zierikzee bm bb we», a. be vos eb zoon stads drukkers,

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2