jS. dvertentiën. deze verlaten. Zijne vronw zich sedert aan verregaand wangedrag schuldig gemaakt hebbende had hij later in de Bijlmermeer op nieuw een huwelijk aangegaan daartoe wegens bijzondere redenen met bijzonder aanhouden aangezet en gedrongen door den vader der jonge dochter met welke hij sedert eenigen tijd verkeering gehad had. De beschuldigde, dio nimmer eenige opvoeding genoten had, en zeor bekrompen van geestvermogens was is uit hoofde van ver zachtende omstandigheden slechts tot de straf van een 2jarig con finement verwezen. Jongstleden zaterdag middag is to Amsterdam aan de kattenbur- gerbrug, een betreurenswaardig ongeluk gebeurd, hetgeen wel ter waarschuwing voor onvoorzigtige knapen mag strekken die zich moed willig aan de grootste gevaren blootstellen. Een 12jarige knaap klau terde tegeu de klep van de brug, die opgehaald was, naar boven, verloor het evenwigt en stortte op bet doorvarend schip en in het water met dat ongelukkig gevolg, dat hij levenloos uit het water werd getogen en alle aangewende pogingen, om hem in bet leven terug te roepen vruchteloos lijn gebleven. Jongstleden zalurdag morgen om 6 ure zag men te Maastricht een gevaarlijk doch koddig spel spelen een soldaat van het 2de regement infanterie was in den verloopcn nacht zooals men zich uitdrukt aan ribot geweest en werd ontdekt zijnde door eene militaire palroeljo hevig vervolgd np het punt zijnde van gevat te worden neemt hij oogenblikkelijk zijn besluit en springt hij den Maasmolen van den muurwal de ontzettende hnogte hebbende van 14 neder- landsche ellen in de daar langs loopcnde driftig stroornende Maas 2Weml als eene eend over den breeder) plas en komt aan land digt bij de Lieve-Vronwe- of Nieuwe VVijkerpoort daar wordt hij an dermaal door eene wacht belaagd en dit merkende keert hij op zijne schreden terug springt wederom te water en zwemt nu naar het midden der rivier op een eilandje genaamd bet Green van waar hij vertier is verdwenen zonder dat men zijn spoor heeft kunnen vinden. kV ij schijnen te leven in de eeuw der brandonheilen. Telkens bren gen ons de duilsche dagbladen de droevige lijdingen van dezen of genen brand Zoo meldt men thans weder, dat de hanoversche berg- stad Ktauslhal door een' ontzeltenden brand is bezocht geworden. In den nacht van den 15 op den 16 dezer harsite het noodlotlige vuur aldaar uit, hetwelk binnen weinige oogenhlikken meer dan 300 huizen tot op den grond toe vernietigde. Drie menscben zijn, onder pogin gen om iets van hunne have te redden om het leven gekomen. Behalve deze worden nog eenige kinderen vermist. Ktauslhal ligt bijna 1800 voet hoven het oppervlak tier zee, en deze bongo ligging gaf aan den winti dobbel vat aan den brand. De hrandassurantie-maat- schappijen zullen zoodoende een' harden dobber hebben 1 Uit Venezuela heeft men onder dagteekening van den 30 Junij zeer treurige heriglen. De stad San-Fernando ligt ajs het ware verwoest eene algemeene overslroomïng tier rivieren heeft er de bevolking uit verdreven; dezelve is naar San-Juan en Carmnguan geweken. In de verlaten stad zijn niets anders meer dan eenige enkele gezinnen tl ie er aan het uiterste gebrek ten prooi zijn. Rondom de stad ligt alles verwoest woningen tuinen bouwlanden er is zelfs geen piekje meer waar men de slagtoffers dezer verwoesting behoorlijk kan he graven. Do vloed sleept de lijken van mannen vrouwen kinderen gelijkelijk met die van liet omgekomen vet', met zich mede. Te mid den van dien oceaan ziet men hier en daar, als zoo vele eilandjes, enkele hoogor gelegene groene plekken uitsteken, waarop zich onder een gemengd verdringen menscben vee tijgers slangen kaaiman nen enz. zich onderling verslinden in afwachting dat de over- hlijvenden ook den dood in de golven zullen vinden. In hetgene vroeger de voornaamste straat van San-Fernando plag Ie wezen zijn ettelijke tijgers slangen en krokodillen gedood en heeft hun vleesch ten voedsel gestrekt tot rekking van het ellendig leven van het op deze eilandjes opeen gepakt schepselendom. GOES, den 23 September. In de "voorledene week werd alhier, in het koor van de kerk der Hervormden een fraaije zerk met pas send opschrift ter nagedachtenis van den beroemden Goessenaar Jacob Valcke, neergelegd, en wel op hoogst waarschijnlijke gronden, ter juister plaatse, waar zijn stoffelijk overblijfsel rust. Men zal zich herinneren gelijk vroeger in den Zeeuwschen Vollts-Almanak is mede gedeeld dat de zerk weleer op zijn graf geplaatst in Hen brand van 1618, is gebarsten en vernietigd. Het voorstel tot herstelling daarvan vond hij sommigen bijval en door hunne bijdragen hebben zij hiertoe kerkvoogden die de zorg daarvoor op zich namen in staat gesteld. Wanneer men zich nu de verdiensten van dezen misschien te weinig algemeen gekenden man herinnert dat hij veel heeft hijgebragt tot de bevrijding des vaderlands van het spaansche jukdat hij door het ontwerpen voorbereiden en mede tot stand brengen der O. 1. maatschappij den bloei van hetzelve zeer bevor derd en eindelijk deszelfs eer en belang in verschillende gezantschap pen zelfs in moeijelijke omstandigheden waardiglijk gehandhaafd heeft zal men deze eenvoudige hulde aan zijne nagedachtenis wel goedkeuren. De goesscbe burgerij vooral zal zulks doen daar deze stad bij zondere verpligling ann Valcke heeft, die toch in het moeijelijke tijdperk van 1572-1576, voor hare belangen gezorgd, voorts de toetreding tot Oranje gemakkelijk gemaakt en eindelijk voor dezelve nieuwe bronnen van welvaart en bestaan geopend heeft. Wanneer men dit een en ander bedenkt en op prijs stelt zullen welligt nog enkelen zich opgewekt gevoelen om iets bij te dragen ten einde een hekwerk rondom het monument te plaatsen waardoor het beter uitkomen en te eerder ongeschonden bewaard blijven zou. BROUWERSHAVEN den 24 September. Op heden had alhier de bijeenkomst plaats van de in dit district gevestigde afdeeling van de Maatschappij lot bevordering van Landbouw en Veeteelt hij welke gelegenheid door den weleerw. zeer gel. heer lil. C. van Oosterzee, predikant te Eikerzee, eene allezins doelmatige redevoering is gehouden over de gehechtheid aan het bestaande, voornamelijk met betrekking tot den landbouw waarin betoogd werd dathoezeer het niet te misprijzen is dat men van het bestaande of verouderde niet eerder afzie, dan nadat de deugdelijkheid cener nieuwe wijze van behandeling voldoende gebleken ismen echter daaraan niet zoodanig "moet gehecht zijn, dat al wat nieuw is, zonder onderzoek verworpen worde en liet in de,n tijddien wij beleven wenschelijk is te achten dat de nuttige verbeteringen die ook in het vak van landbouw en veeteelt worden aangeprezen meer en meer onder ons beproefd worden. Een dertigtal leden woonde deze bijeenkomst hij en gaf dezelve even als bij vorige gelegenheden aanleiding lol nuttige gesprekken en tot de onderlinge mededeeling van opmerkingen waartoe het uitgebreide en belangrijke vak van den landbouw stoeds zulke ruime stof aanbiedt. Z1ER1KZEE den 26 September. Bij besluit van den 19 dezer heeft Zijne Majesteit benoemd lot gezworen van den polder den Westerban van Haamslede de heer A. Kosïense en hij besluit van den 22: tot burgemeester der gemeente Nieuwcrkerk c. a. de heer A. dc Jonge, Cz. assessor aldaar, de laatste ter vervulling van die vaca ture, ontstaan door de gewone aftreding met den 2 Januarij 1844, Men meldt uit Cortgene «In deze gemeente heeft den 21 dezer, op een nabij gelegen akkerveld ten gevolge ee.ner uitnoodiging der afdeeling Noord-Beve land van de Maatschappij van Landbouw eu Veeteelt, een wedstrijd plaats gehad in het ploegen waarhij 8 zich daartoe aangegeven heb bende boerenknechts allen aanmerkelijke blijken van ervarenheid in dit belangrijke akkerwerk gaven. »Na den wedstrijd is op het gemeentehuis aan de mededingers Andries Verschuur, van onder Cats, en Willem de Troivan onder Colijnsplaatwelker ploegwerk het best gekeurd was, een prijs en premie van fraai gewerkt zilver uitgereikt welk een en ander ge durende den wedstrijd op met bloemen bekranste stangen hij de zitbanken van bet afdeelings-hestuur op het veld was tentoongesteld geweest. »De president der afdeeling deed hij de uitreiking eene toepasselijke aanspraak waarin hij tevens ook aan de overige mededingers liet welgevallen betuigde waarmede de afdeeling aller werk had beschouwd. De ploegers zijn daarna op ververschingen onthaald geworden waar mede de dag eindigde, waarvan ook hel schoone weder veel tot het genoegen van hel groot aantal toeschouwers had hijgedragen." PRIJZEN oer EFFECTEN te AMSTERADM, Woensdag den 25 September 1844. Nederlanden 2pC. Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaat 4'/, pC. Nieuwe 3 pC." Leaning Handel-Maatschappij 4'/, Oost-Indiën 5 Rusland, Hope en Comp. 5 Spanje, Negot. 1834 liij Ardoin 5 Oostenrijk Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaliek 5 gebleven. 62s/j. pC. 99'/, 997,, 75'/4 1477', 100'/, 1 os'/s 207, 106'/, 109'/, M1DDENPRIJZEN van df, volgende ARTIKELEN te Z1E111KZEE, van den 26 September 1844. De Ned. Mudde. O. Tarwe 1843 f 7,60 a 8,25 N. dito 1844 - 4,50 a 6.50 Zotner-dito - 0,00 a 0,00 Ordinaire dito - 0,00h 0,00 Roegel 814. - 4,50 a 6,00 N, Winler-Gerst - 4,00 a 4,30 Znrner-dito - 3.20 a 3,60 Haver - 2,10 h 2,20 Panrdeboonen - 4,00 a 4,40 Witte dito - 0,1)0 a 0,00 Bruine dito - 0,00 a 0,00 Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. f 0,00 a 0,00 - 4,00 a 5,00 - 3,60 a 4,00 - 8,00 s 11,00 - 7,00 a 10,00 - 3,00 a 6,00 Raap-Olie te Zierikzee.f 41,00 p. v. Patent-Olie - 44,00 Lijn-Olie - 38,00 Raapkoeken ƒ00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 Heden verloste voorspoedig van eene welgeschapene Dochter, Vrouwe M. S. de CRANE geb. van Vruberuhe. Zierikzee, den 23 September 1844. Bij J. OCHTMAN zijn voor de 194"" K. N. Loterij to hekomen Heele en Gedeelten van LOTEN, in Koop en Huur Prijs-Courant. Bij J. JOPPE wonende op de Varremarklgeadmitteerd Dehitant der K. N. Loterij, bij wien in de afgeloopen Loterij, op n." 18744, is gelrokken een prijs van 1 500, be nevens vele mindere prijzen zijn weder te hekomen voor de Eerste Klasse der 194"" K. N. Loterij Heele en Gedeelten van HUUR- LOTEN, benevens KOOP-LOTEN voor alle de Klassen; Prijs-Cou rant. De trekking der Eerste Klasse begint op Maandag den 28 October 1844. LEES VIT DE HAND TE KOOP. eene sedert jaren gevestigde en PERU en BROODBAKKERU Dorp Ovezande. Gemeld Huis gebouwd en van alles wat lot Te bevragen bij den Eigenaar Brieven franco. HIER! op zeer aannemelijke voorwaarden met goed succes uitgeoefende TAP- enz. op de beste stand van het is sedert twee jaren geheel nieuw gemak of gerief dienen kan voorzien. D. van 't ZELFDE te Ovezande. De Notaris D. Q. de JONGE van der HALEN zal ten verzoeke va) den Hoog Wei-Geboren Heer Jonkheer K, W. de JONGE en den Heer T. BROUWER als gemagtigden van ADRI- AAN en ANNA de JONGE mitsgaders de gezamentlijke Erfgenamen van LENA ni? JONGE, met Regterlijke magtiging, op Vrijdag den 4 October 1844, des namiddags ten 2 ure, in de Herberg van J. Beije te Ooslerland, publiek presenteren te verkoopen Eene HOFSTEDE met 20 bunders 70 roeden 40 ellen ERVE BOUW- en WEILAND, staande en gelegen onder Sir-Jansland, thans bewoond door L. van Vessem, Jz. Vier HOVENIEUINGENgelegen annex het Dorp Sir-Jansland. Alles breeder hij biljetten omschreven. te zierikzee bij db wed. a, de vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2