If .0 77. ZIEKÏRZEESCHE -;7 SHNGSDAG A 1844» COURANT. Besturen en A dm in is trat i n Nie mes t ij di ng e n O 24 SEPTEMBER, BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZÏËBTKZEË Brengen ter kennis van tie daarbij belanghebbenden dat het supple toir kohier van het Paléniregt over hét I*,e kwartaal v,1n hel loópendè dienstjaar voor deze Stad, op den 13 dezer maand door Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie is executoir ■verklaard én op heden gesteld wordt in handen Vati den heer Ont vanger der Directe Belastingen alhier, ten tine Van invordering, ■wordende de belastingschuldigen daarop voorkomende mitsdien aan gezocht om hunne aanslagen getrouwelijk ingevolge de wétte voldoen, Zierikzeeden 20 September 1844. Burgemeester en Wethouders Voornoemd DE CRANE Ml Ter ordonnantie Do Stads Secretaris W. J. P. KROEF. FRANKRIJK. PARIJS, den 19 September. Z. M. de koning heeft den maar schalk Bugeaudals eene erkentenis van de gewiglige door hem, Gij den laatsten strijd met Marocöo aan den slaat bewezone diensten den titel verleend van hertog van Isly (welligt van dè l'shj daar dit woord een vloed aanduidt). Tevens i's de prins van Joinvill'e lot dé waardigheid van vióe-admiraal verheven. De laatstgenoemde zal hij zijnen terugkeer in deze hoofdstad met bijzondere militaire eérbe- wijzingen worden ontvangen. Het is op dè dringende u'ithoodiging van den keizer van Maroceó dat do prins van Joinvill'e met het eskader van Cadix naar Tanger is gestevend om over den vrede te Onderhandelen. Het bewind heeft thans geheel het traktaat ontvangen. Uil hetgeen van den inhoud hekend is geworden, blijkt dat de emir Abd-el- Kader door den keizer buiten de iVei is verklaard - dal derhalve elk Maroccaan v'erpligt is hem gewapenderhand te vervolgen tot dat hij het land is uitgejaagd terwijl de keizer zich heeft verbonden om hem zoodra hij gevangen mogt worden genomen eene verblijf plaats op de westkust van Marocco aan lo wijzen en hem aldaar te doen bewaken tot dat de beide regeringen zich omtrent de maat regelen zullen hebben verstaan waardoor de rust van Algerie teti alle tijde kan worden verzekerd. Do mnroccaansche bevelhebber welke het eerst den vrede heeft verbroken Zal deswegens zeer ernstig en ten voorbeeld voor anderen worden geslraft. De keizer Verbindt zich om niet meer dan 2000 man op de oostelijke grenzen onder bevel van den caïd van Otisclida te onderhouden. Dé grensbepaling blijft vastgesteld, zoo als die was, ten tijde van de turksche heer schappij. In dat opzigt wordt allezins aan de Vorderingen van Frankrijk toegegeven en de aanleiding tot nieuwe verwikkelingen afgesneden. B E L G I E. BRUSSEL den 20 September. Te Vervjers heeft da aankomst Van eenige leden der Jezuïtenorde eene vrij hevige opschudding ver oorzaakt. Zondag en maandag doorkruiste eene groote menigte meestal uit werklieden beslaande de straten dier stad hief kreten tegen de genoemde orde aan en wierp de policie die het volk uit een wilde drijven met steenen. Dingsdag is eene proclamatie uit gevaardigd in welke de bevolking tot rust wordt aangemaand, en tevens beloofd dat de burgemeester alle pogingen zou aanwenden ont de oorzaak van het misnoegen te doen ophouden, Dien ten gevolge zcu dan ook de directie der godshuizen het plan hebben laten varen om hel bestuur van een dier gestichten aan de orde-broeders op te dragen, Het kamp van Beverloo zal mét den 23 opgeheven worden en de troepen naar hunne garnizoensplaatsen lerugkoeren, Yan wege het departement van oorlog zijn hevelen gegevendal de troepen tweemaal 's weeks in zamengestelde manoeuvres en toepassingen der taktiek zullen geoefend worden gedurende de wintermaanden moeten zij om de 14 'dagen oefenings-marschen gepaard met verkenningen, maken. Het garnizoen Van Brussel oefent zich thans in den omtrek der stad in de werkzaamheden van den kleinen oorlog. NEDERLANDEN. *s GRAVENHAGE den 19 September. Z. M. de koning is giste ren uit deze risidentie naar Tilburg vertrokken. Des namiddags tën 2 ure is Z. M. Dordrecht gepasseerd. Door de regering zal, naar verzekerd wordt, in de aanstaande vergadering der staten-generaalonder anderen, eene nieuwe wet of» het stein- en kiesregt worden voorgedragen. --- Uit Luxemburg wordt gemeld: «Naar men verneemt, heeft Z. M. de koning der Nederlanden onze hoogvereerde souvereiri voor het in de hoofdstad van zijn groot-hertogdom op te rigten gedenktee- ken van zijnen voorzaat, koning Jan, den blinde, voor eene som van 10,000 franks ingeschreven." De raad van administratie der hollahdsclie ijzeren spoorweg maatschappij heeft aangekondigd dal de door denzelven opengestelde geldleening groot f 2,500,000 door de deelnemers der maatschappij is volleekend rn mitsdien de inschrijvingen onder letter II, Van zoodanige inschrijvers Welke geeü deelhebbers zijn niet aangenomen hebben kunnen wofdefi, Den 22. Heden middag ten 12 ure is Z. M. van Tilburg iü deze residentie teruggekeerd. Men verneemtdat Z. M. aan j. IV. T. Uaffnergedetineerd te 's Gravenhagekwijtschelding Van Je doodstraf verleend beert waartoe hij hij arrest van het provinciaal gereglshof van Zuid-Holland wegens poging tot broedermoord is veroordeeld zijnde gemelde straf Verwisseld in eene tuchthuisstraf voor den tijd van 20 jaren. Volgens éene bekendmaking van z. exc. de minister van finan ciën hebben dé maatregelen bepaald hij Z.' M." besluit Van den 2i Augustus 1844 Staatsblad h.° 44), omtrent de aflossing of verwisse ling van staalsschulden rentende vijf en vier en eeh half ten hónderd, de uilkomsten opgeleverd dat er op nieuw een bedrag van ten min ste f 60,956,100 vijf en vier en een half percent's schuld ten laste van den slaatin vier percents nationale schuld verwisseld en eea bedrag van f 3,718,500 vijf percents schuld afgelost wordt. GEMENGDE BUITEN- ÈN BINNENLANDSCHE BERlGTEN. De engclschê dagbladen gewagen van een' aanvaldien H.r M." Oor logschip Samarangin de Javasche-Zeeondervonden had van een lOtal rooverspraauwen Welke aanval echter is afgeslagen. De kapitein sir Belcher was gewond geraakt. Wanneer het zoodanig treft, dat verscheiden postschepen uit onderscheidene wereldoorden gelijktijdig aankomen kan tegenwoordig hel getal der op eenen en denzelfden dag aan het londensche postkantoor uitgegeven wordende brieven bijna onge- loofelijk stijgen. Den 17 dezer liep op deze wijs de aankomst der brieven uit oost en west te zaam en liet getal bedroeg niet minder dan 285,000. - Als eeiie andere bijzonderheid mede het gevolg van toegenomen bevol king en versterkt verkeerverdient gemeld te worden dat den 12 dezer een der van Leeds naar Huil Vertrekkende spoortreinen uit 4 al'deelingen heslond gezatnenllijk getrokken door 10 locomotieven en bevattende 250 rijtuigen. Het getal der passagiers was 7800 en do inlading duurde 2 uren. In den drang wérden eene vrouw en een kind overhoop ge worpendoch nog gelukkig gered. De scbotsclie bladen spreken van een standbeeld hetwelk zij als liet gróótste in Europa beschouwen. Het is door de pachters von Sutherlahd op den top van dén berg Banvrdggie ter gedachtenis van den laatst gestorven hertog öpgerigt. Dit beeld dat gezegd wordt eene treffende gelijkenis van den overledene te zijn is 30 voet hoog, aan steen 160,000 ponden zwaar en staat op een 75 voeten booge pedestal. Te Longford (Engeland) zijn twee dames behoörende tot de sekte der Wille kwakers in hechtenis genomen op straatalwaar zij ih het vermoedelijke kostuum van hei aardsche paradijs rondwandel den dat is een gewaad van zaèmgevlobhtene boombladeren hetwelk van de middel tot dé knieën reikte. Den 12 dezer is te Berlijn het ter eerster instantie over Tschech Uitgesproken Vonnis bekrachtigd go- worden hij is daarbij ter dood veroordeeld door radbraking van Ondet op. tn Ierland duren de vreugde-bedrijven ter Zake van bet in vrijheid stellen vati den heer 0'Cmné.ll en deszelfs lotgenoolen maar dok tevens de openbare rust voort. Hij heeft zijne legerstede in de gevan genis haar zijne Woning doen overbrehgeU tot aandenken voor zijné kinderen." Eerlang zal weder een schip met kolonisten meerendeels landbouwers en ambachtsliedennaar de nieuwe Belgische kolonie S.'-Thomas de Gtiatimala vertrekken. Het Evangelische consistorie van Baden heeft bet huwelijk tusSchen prins Gustaaf IV'asdden pre tendent van de zweedsche kroon, eh prinses Stephanie bepaald ont bonden. Door hetzelve wordt nu aan beide voormalige echtgenóolen toeslemming verleend om een nieuw huwelijk aan te gaan. Er zijn te Berlijn 4 groote graanhandelaars gefailleerd. De graanhandel is sedert eenige jaren eetle der gevaarlijkste speculation géworden. Daaf en te Homburg wordt meer graan op het papier verkocht dan geheel Europa kan opleveren deze windhandel breidt zich ook naar andere plaatsen uit. De hritsche en fransche hoven bewijzen elkander öveif en weder allerlei beleefdheden prins AÏbéft heeft «dezer dagen verscheiden manden met patrijzen aan Lade-wijk Philips gezonden en Z, fransche M, zendt schier dagelijks de överheerlijkste perziken druiven eri peten dan de koningin van Engeland. Een dér solidtschë nieuwsbladen meldt, dat den 12 dezer een aantal van niet minder dan 500 walvisschén detl mond van do Sahdvoebij Zetland, billnen kwamen, die genoegzaam alle door de kustbewoners gevangen en lót tien prijs vari 2 p. st. 5 p. (ier stuk verkocht werden. Eene soort van epidemie woedt iri dit oogenblik op sommige plaalsen iii Pas-de-Calais (Frankrijk)liet is eens ziekte, die, in het gemertne leven S.'-AntoniUsvuur genoemd Wórdt, Er verschijnen pokken aan handen eri voeten etl in minder dan 24 uretl maakt de kwaal zoo snelle voortgangen dat de lijder et aan bezwijkt, Men Verzekert, dal tot dusverre de geneeskunde legen deze gpidemis magteloos is gebléven. Volgens berigt Uit Rotterdam vervolgen de meekrappen vooral de otido hunne rijzeiide beweging eli Wórden bij zonder schaarsch alles wal van niéuwe aan de markt komt vindt tot booge prijzen grif koopers. Men leest in de ÜtVechtsché Courant«In ons nomtrfer Vari detl 11 dezer hebben wij als vermoedelijke Oorzaak van het tegenwoordige bederf in meest al de wateren dézer provincie, aangewezen de ver menging met hetzelve van het regenwater hetwelk gedurende eenigeri tijd op de heide' en tfooge gronden gestaan hebbende, aldaar nadeeligö eigenschappen had verkregen. Thans Wordt als vrij zeker gemeld, dat die riadeelige eigenschappen eri hel olieachtig vlieS, waarmede het Water als het ware bedekt was, eeh gevolg Zouden zijn van de door hel regenwater f.'it de' gronden en vooral uit de sterk bemestö labakslanden uitgetrokken eri medegevoerde meststoffen.'' De ontvangst Valt deti beiglscberi ijzeren Spoorweg beeft .til ils

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1